Liečba šarlatovej horúčky

Obsah

  Šarlátová horúčka je akútne infekčné ochorenie, ktorého príznaky sú malá vyrážka, intoxikácia a angína. Vo väčšine prípadov sú deti choré, nie však výnimkou - prípady chorôb dospelých. Klinické prejavy sú spôsobené negatívnym účinkom erytrotoxínu, toxickej látky produkovanej streptokokom, na telo. V článku je podrobnejšie opísaný spôsob, ako liečiť šarlátu a zabrániť tak nebezpečným následkom.

  Charakteristiky liečebného postupu

  V prípade, že ošetrujúci lekár neidentifikoval pacienta v nemocnici, choroba sa lieči doma. Vyžaduje sa povinná karanténa. To možno vysvetliť skutočnosťou, že choroba sa ľahko prenáša z chorého na zdravého človeka a má epidemickú povahu. Môže to byť kontaktná domácnosť alebo infekcia prenášaná vzduchom.

  Inkubačná doba trvá v priemere 2 až 7 dní. Aspoň 10 dní po uplynutí tohto obdobia musí pacient stále spĺňať požiadavky karantény. Počas tejto doby sa dodržiavajú liečebné opatrenia predpísané ošetrujúcim lekárom. Hneď ako pacient podstúpil všetky terapeutické opatrenia a odborník potvrdil úplné odstránenie ochorenia, môže už navštíviť miesta, kde je veľká koncentrácia ľudí.

  Na prijatie vodohospodárskych postupov by sa mali vzťahovať určité pravidlá:

   12. kúpanie je povolené iba pri normálnej telesnej teplote;
  • žinky a inépočas kúpania sa nepoužívajú kúpacie doplnky, aby nedošlo k poraneniu zapálenej pokožky;
  • voda by mala mať optimálnu teplotu (nemala by byť príliš horúca alebo studená);
  • na zalievanie tela je lepšie použiť vedro ako sprcha;
  • je zakázané utierať uterákom po ukončení procedúr s vodou (je lepšie namočiť vaše telo plachtou alebo detskou plienkou).

  Zaobchádzanie so šarlárou u detí a dospelých sa netýka iba osobnej hygieny, ale aj použitia jednotlivých jedál, individuálnej podstielky a iných potrieb pre domácnosť.

  Liečba drogami

  Najskôr je liečba šarlatovej horúčky predpísaná liekmi, konkrétne antibiotikami. Na tomto pozadí je potrebné podávanie symptomatických liekov (napríklad zníženie teploty) vo forme tabliet alebo aerosólov, ako aj liekov, ktoré zvyšujú ochrannú funkciu imunitného systému.

  Antibiotiká

  Antibakteriálne lieky sú potrebné na potlačenie aktivity patogénneho streptokoka. Finančné prostriedky sú vo väčšine prípadov zahrnuté do skupiny penicilínov. Ak má osoba individuálnu intoleranciu voči týmto osobám, nahradí sa drogami iných skupín. Antibiotiká Možno tiež použiť tetracyklín, bicilín, biomycín.

  Najbežnejšie predpisovaným liekom je erytromycín, ktorý je v tele dobre tolerovaný

  .

  Liečba šarlatovej horúčky u detí sa určuje podľa veku. Na základe tohto ukazovateľastanovte dennú dávku lieku. Vo väčšine prípadov trvanie antibiotickej liečby nepresiahne 7 dní. Je dôležité riadiť sa všetkými menovaniami špecialistov a neprestávať užívať tablety vopred.

  Ak podstúpite úplný priebeh liečby antibakteriálnymi látkami, telo si vyvinie vlastnú imunitu proti tejto chorobe a táto osoba už nebude schopná dostať infekciu znova.

  Symptomatické prípravky

  Odporúčame tiež: Ako liečiť uši doma

  Ak horúčka pretrváva dlho, ošetrujúci lekár predpíše špeciálne antipyretické lieky. Ideálne pre deti a dospelých, lieky, ktoré zahŕňajú ibuprofén a paracetamol. Medzi liekmi pre deti - Panadol a Kalpol a pre dospelých - Paracetamol, Nurofen pre dospelých a iné.

  Pri užívaní antipyretík je potrebné zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny. Ideálne sú to nápoje obsahujúce vitamín C, napríklad čaj s malinami, brusnicový džús, kompot z čerešní. Odporúča sa tiež pravidelne utrieť telo studenou vodou, čo pomôže mierne znížiť teplotu.

  Zápal hrdla sa lieči špeciálnymi aerosólmi. Z tunajších delikates je to Ingalipt, Tantum Verde alebo Cameton. Mukózne membrány hrdla je možné ošetrovať pomocou špeciálnych pastiliek (Lizobakt, Gramidin, atď.) Alebo roztokov určených na oplachovanie. Ten je možné zakúpiť na adreselekáreň alebo sa uvaríte napríklad zo sódy, jódu a vody.

  Na obnovu narušenej mikroflóry v črevách, ktorá sa často pozoruje po užití antibakteriálnych liekov, sa predpisujú probiotiká. Môže to byť Linex, Acipol atď.

  Vitamíny

  S cieľom urýchliť regeneráciu a zmierniť priebeh choroby sa v kombinácii s používaním antibakteriálnych liekov vyžaduje udržiavacia terapia. Posledné uvedené spočíva v posilnení ochrannej funkcie imunitného systému, čo sa dá dosiahnuť pomocou imunostimulačných činidiel. Napríklad to môže byť Immunal alebo Imudon.

  Medzi lacnými vitamínovými komplexmi stojí za to zdôrazniť Undevit, ktorý nie je v porovnaní s drahými drogami nižší.

  Oslabené telo je možné doplniť prírodnými imunostimulanciami, napríklad vitamínom C, ktorý sa nachádza v mnohých výrobkoch (šípky, brusnice, rakytník, citrón, kalina atď.). Užitočné budú aj vitamíny skupiny B, ktoré normalizujú aktivitu každého orgánu a systému.

  Lekári často predpisujú vitamínové komplexy, napríklad Complivit, Undevit atď.

  Strava

  Ako liečiť šarlach doma? V prvom rade ide o špeciálnu diétu, ktorá zahŕňa zaradenie týchto výrobkov do stravy:

  • bujón s nízkym obsahom tukov: mäso alebo ryby;
  • slizký obilný vývar (z ovsených vločiek, pohánky, ryže, krupice);
  • šťouchaná polievka varená v zeleninovom bujóne;
  • včerajší chlieb;
  • dietetické mäso,králik, morka, z ktorých sa pripravujú mäsové guľky a parné kotlety;
  • varené ryby s nízkym obsahom tuku;
  • kuracie vajcia vo forme omelety alebo varené nealko;
  • zdobené - ovsené vločky, pohánka alebo ryžová kaša, varené do polotekutého stavu;
  • zelenina (mrkva, karfiol, zemiaky, repa, tekvica, paradajky, uhorky, reďkovky);
  • mliečne výrobky (jogurt, kefír, mlieko, syr, jogurt, tvaroh);
  • čerstvé ovocie - iba vo forme peny, zemiakovej kaše alebo želé;
  • med, džem, džem, marmeláda;
  • káva s mliekom, čaj s citrónom, bozk, ovocný nápoj a kompót.

  Koncentrované mäso, ryby, huby a prvé jedlá pripravené na ich základe nie sú súčasťou dennej stravy. Do prvej misky nezahrňte kapustu. Medzi zakázané výrobky na šarlach patria čerstvé pečivo vrátane chleba, údené výrobky, mastné červené mäso, mastné ryby, párky, konzervované potraviny, vyprážané vajcia.

  Vylúčené zo spotreby obilnín zo slabo stráviteľných obilnín (proso, perličkový jačmeň, jačmeň), mastných syrov, tukov, kyslej smotany, cestovín a výrobkov, ktoré prispievajú k zvýšenej produkcii plynu (biela kapusta, reďkovka, strukoviny) a ďalšie). Za zmienku stojí tiež odstránenie z kečupu, omáčok, ochucovadiel, uhoriek a marinády, sódy a alkoholu, silného čaju a kávy.

  Ľudové liečivá

  Ak sa vyrážka zapríčinená šarlatovou horúčkou vyskytuje pomaly av malom množstve, je možné na hrudník a brucho naliať horčičné omietky, piť čaj s pridaním lipy počas celého dňa. Ak je prítomná bolesťbolesť v krku, môžete ju kloktať infúziou šalvie.

  Bolesti hlavy, kŕče a zakalenie v hlave je možné odstrániť obkladmi z ľadu na čele, ako aj vyliatím vody cez hlavu vodou s letnou teplotou. Ak sú vaše oči opuchnuté, použite studené obklady.

  Môžeš kloktať roztokom jódu a sódy

  Ak neexistujú kontraindikácie vrátane vekovo závislých, je možné na zrýchlenie eliminácie toxických látok z tela použiť akýkoľvek sorbent, napríklad aktívne uhlie a preháňadlá.

  Ak sú krčné žľazy opuchnuté, odporúča sa vykonať teplú kompresiu, ktorá sa udržuje po dobu 20 minút, po ktorej sa nahradí novou. Pri bolestiach v ušiach bude účinná kompresia s glycerínom a kyselinou karbolovou (10 dielov glycerolu na 1 diel kyseliny). Do ucha si môžete vložiť tundu nasiaknutú teplým olivovým alebo gáforovým olejom.

  Liečba tehotných žien

  Ak sa žena nakazila šarlárou v prvom trimestri tehotenstva, významne to komplikuje liečbu choroby, pretože v tomto období sú zakázané antibiotiká. V tomto období sa vytvárajú všetky orgány a tkanivá dieťaťa a silné lieky môžu tieto procesy negatívne ovplyvňovať.

  Neskôr už nebudú mať takéto fatálne následky, pretože od 12 týždňov je už možné (aj keď nežiaduce) vykonávať antibakteriálnu liečbu. Aby sa vylúčili komplikácie po priebehu liečby, gynekológ menuje ďalšie vyšetreniavylúčiť patológie vývoja plodu. Spravidla ide o ultrazvuk.

  Počas tehotenstva sa môžete kloktať, aby ste zmiernili bolesť pomocou furacilínu (roztoku) alebo prírodnými antiseptikami: odvar harmančeka, eukalyptu, nechtíka. V závažných prípadoch ochorenia sa predpisuje „neagresívne“ antibiotikum napríklad zo skupiny penicilínov (erytromycín atď.). Okrem toho budete musieť brať posilňujúce a vitamínové prípravky (napríklad Complivit).

  Ak máte horúčku, nikdy by ste nemali používať Aspirin. Takéto liečivo, rovnako ako antibakteriálne liečivá, môžu narušiť vývoj plodu. Pri nízkych sadzbách môžete telo otrieť jablčným octom alebo citrónovou šťavou. Ak je teplota vysoká, pacient je umiestnený v nemocničnom prostredí a vykonávajú sa tam ďalšie terapeutické opatrenia.

  V každom prípade by sa liečba šarlatovej horúčky mala vykonávať prísne pod dohľadom skúseného lekára. Inak (pri predčasnej alebo horšej liečbe) sa môžu vyskytnúť skôr nebezpečné následky, ktoré si budú vyžadovať dlhú a špecifickú liečbu.