Liečba proteínmi v moči

Obsah

  Metóda, ktorou sa má bielkovina v moči ošetrovať - ​​proteinúria - sa určuje s prihliadnutím na dôvod, ktorý bráni návratu bielkovín do krvi z obličkových tubulov. V dôsledku toho sa objavuje v moči, kde by nemal byť. Ak je objem proteínovej zlúčeniny vyšší ako 0,03 g na liter moču, hovorí sa o proteinúrii, ktorá si môže vyžadovať špecifickú liečbu.

  Charakteristiky liečby

  Zvýšenie hladiny bielkovín v moči nie vždy naznačuje patológiu. V medicíne je proteinúria tiež rozdelená na fyziologické, čo môže byť spôsobené zneužívaním proteínových produktov, vyskytuje sa na pozadí dlhodobého svalového napätia, zostáva v chlade alebo v horúcej miestnosti s emocionálnym nadmerným zaťažením.

  V takýchto prípadoch sa zvýšený proteín normalizuje sám po ukončení vystavenia provokujúcemu faktoru. Špecifická terapia nie je predpísaná. Pri dlhšej proteinúrii môžeme hovoriť o vážnom zdravotnom probléme. Ak je hladina bielkovín v moči vyššia ako 0,5 g na liter, môže to naznačovať zlyhanie obličiek.

  Spôsob liečby závisí od primárneho ochorenia, pretože zvýšenie hladiny bielkovín v moči je len jeho samostatným príznakom. Základom liečby sú lieky. Dopĺňajte liečbu ľudovými liekmi používanými doma.

  Lieky

  Ak je proteinúria spôsobená infekciou obličiek, predpisujú sa antibakteriálne lieky. Sekundárna proteinúriaNapríklad postup na pozadí diabetes mellitus vyžaduje korekciu základného ochorenia (príjem inzulínu atď.).

  Antibiotiká

  Antibiotiká pomôžu zbaviť sa proteinúrie spôsobenej bakteriálnou infekciou. Najčastejšie používané:

  • V zložení sa uvádza azitromycín: medzi kontraindikácie patrí precitlivenosť na zložky, závažný vývoj zlyhania obličiek, deti do 6 mesiacov;
  • Oxacilín s rovnakou látkou v zložení: medzi kontraindikáciami - individuálna neznášanlivosť zložiek;
  • Amoxicilín s rovnakou látkou v zložení: medzi kontraindikáciami - precitlivenosť na zložky, deti do 3 rokov;
  • Ampicilín s rovnakou látkou v zložení: kontraindikácie - individuálna intolerancia zložiek, vývoj zlyhania obličiek.

  Dôležité!V závažných prípadoch sa perorálne látky nahrádzajú roztokmi použitými na injekciu.

  Kortikosteroidy

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako ošetriť piesok v obličkách

  Proteinúria sa môže vyskytnúť na pozadí diabetu mellitu, čo si vyžaduje normalizáciu endokrinného systému a podávanie hormonálnych liekov. Hlavným hormónom tohto ochorenia je rozpustný inzulín.

  Používa sa subkutánne podávanie, venózne a svalové. K úľave dôjde do 15-30 minút po podaní lieku. Trvanie účinku je až 8 hodín.

  Priradenie príjmu analógov, medzi ktorými - Novorapid aHumalog. Tieto lieky majú kratšiu dobu účinku - až 3 hodiny. Kontinuálne subkutánne podávanie sa uskutočňuje pomocou špeciálneho dávkovača.

  Pri cukrovke sa používajú zmesi liekov, ktoré sa uvoľňujú do osobitných liekoviek, náplne na vloženie do špeciálnych striekačiek na perá.

  Imunosupresíva

  Lieky pomáhajú potlačovať imunitnú odpoveď pri vývoji autoimunitnej patológie, proti ktorej sa vyvinula proteinúria. Patria sem niektoré antibakteriálne tablety, cytostatiká, ktoré selektívne ovplyvňujú reprodukciu a rast buniek v tele.

  Reprezentantom cytostatík je metotrexát.

  Napriek účinnosti imunosupresív môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Z tohto dôvodu by mal predpisovať iba lekár.

  Diuretiká

  Lieky majú diuretický účinok a používajú sa pri mnohých ochoreniach obličiek sprevádzaných proteinúriou. Napríklad pri zlyhaní obličiek sa predpisujú lieky ako Furosemid, Diuver, Torasemid, Amilorid. Trvanie liečby a dávkovanie určuje lekár na základe charakteristík vývoja základnej patológie.

  Ak sa vyvinie cystitída, budú účinné lieky Cyston, Monurel a Furosemide. Približné trvanie liečby je 5-7 dní.

  Výživa

  Pri liečbe proteinúrie hrá výživa hlavnú úlohu. Na zníženie množstva bielkovín v moči sa odporúča jesť dostatok ovocia a zeleniny, obilnín, strukovín agreeny. Mäso sa môže zahrnúť do stravy, ale iba chudé. Z kvapaliny sa dáva prednosť obyčajnej vode.

  Dôležité!Slané potraviny by sa nemali nachádzať na diétnom stole a bielkovinové potraviny by sa nemali vyskytovať v obmedzených množstvách. Naopak, odporúča sa konzumovať viac potravín s aminokyselinami.

  Potraviny bohaté na bielkoviny sú vylúčené z výživy. To má zvýšené zaťaženie obličiek. Medzi zakázané potraviny patria:

  • mastné ryby a mäso;
  • vývar z húb, rýb a mäsa bohatý na mäso;
  • cesnak, cibuľa;
  • konzervovanie, nakladaná zelenina, údené mäso;
  • čokoláda, koláče, sladkosti;
  • alkohol;
  • obmedzujú soľ a slané potraviny.

  Mliečne výrobky sú zahrnuté v strave. Repa, tekvica a hrozienka sú užitočné produkty na zvýšenie obsahu bielkovín. Jedlo by malo byť frakčné: 4-5 krát denne.

  Ak je proteinúria sprevádzaná opuchom tela, upraví sa pitný režim so zreteľom na množstvo uvoľnenej tekutiny.

  Počas tehotenstva

  Proteinúria sa vyskytuje u žien počas tehotenstva. Tak ako u iných žien, zvýšený obsah bielkovín v moči naznačuje nefropatiu - difúznu léziu spárovaného orgánu. V takomto prípade je pacientke predpísaný pobyt v nemocnici, ktorý sleduje celkový stav a znižuje riziko negatívnych následkov pre plod.

  U tehotných žien sa proteinúria rozvíja neskoro v živote a môže byť fyziologická alebo patologická. V druhom prípade je predpísaná špecifická terapia. Napríklad, keďpyelonefritída začína brať lieky s diuretickými a protizápalovými účinkami.

  Ľudové lieky

  Doma sa liečba ľudovými liekmi povoľuje, ale iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Brusnice sa považujú za jednu z nich, čo pomáha znižovať percento bielkovín v moči. Niektoré recepty:

  • bobule sa umyjú, vytlačia šťavu a koláč sa varí 20 minút, potom sa vývar ochladí, filtruje, naleje do šťavy a po celý deň sa konzumuje vo vnútri namiesto čaju (podľa chuti môžete pridať med alebo cukor);
  • rozdrviť bobule vidličkou, naliať 200 ml vriacej vody, trvať 30 minút a prehltnúť ich celý deň.

  užitočné pre brusnicovú proteinúriu.

  Účinný pri liečbe infúzií proteinúrie pripravených z týchto zložiek: petržlen: semená rastlín v objeme 1 lyžica. l. brúsiť

  • do stavu prášku nalejte 200 ml horúcej vody, trvajte 2 hodiny, potom - prefiltrujte, trikrát denne perorálne 10 ml;
  • 73. breza: niekoľko polievkových lyžíc sušených pukov sa naleje do 200 ml horúcej vody, trvajúc jednu a pol hodiny, perorálne pol pohára trikrát denne;
  • lipa, citrón: 1 citrón je rozdrvený, zmiešaný s rozdrvenými lipovými listami v objeme 20 g, naliaty horúcou vodou (200 ml), trvajúci jeden deň, perorálne užívaný 1 lyžička. trikrát denne pred jedlom.

  Môžete použiť biele víno a bylinky: zlatokráska, líšok (vv rovnakých podieloch po 30 g). Bylinky sa nalejú vínom v objeme 1 liter, infúzia sa podáva na jeden deň, filtruje sa a perorálne sa podáva na 1 pohár na prázdny žalúdok.

  Záver

  Proteinúria (zvýšená hladina bielkovín v moči) je fyziologický alebo patologický stav. Ak je v prvom prípade vylúčenie provokačného faktora dostatočné na to, aby sa hladina proteínov vrátila k normálu, potom je v druhom prípade predpísaná špecifická liečba. Ochorenie má priaznivý výsledok, najmä ak sa terapia začne ihneď po zistení patológie.