Liečba pľúcnej fibrózy

Obsah

  Pľúcna fibróza je závažná patológia dýchacích orgánov, pri ktorej sa v pľúcach vytvára vláknité tkanivo, ktoré narúša normálne fungovanie orgánov. S výskytom vláknitých kordov sa základné vlastnosti pľúcneho tkaniva významne menia. Stáva sa menej ťahovou, stráca svoju elasticitu. V dôsledku toho je funkcia plnenia pľúc kyslíkom narušená, v dôsledku čoho pacienti trpia zlyhaním pľúc. Keďže patológia je pomerne špecifická, je dôležité vedieť, ako liečiť pľúcnu fibrózu a či existujú perspektívy liečby tejto choroby.

  Toto ochorenie sa môže vyskytovať v akútnom aj chronickom štádiu. Akútna pľúcna fibróza sa vyskytuje extrémne zriedkavo, hlavne choroba sa objavuje postupne a progreduje dlhodobo, čo vedie k zlyhaniu dýchania. Ak je takáto komplikácia diagnostikovaná u pacienta, potom progresia patológie v budúcnosti je rýchla - za pár mesiacov bude pacient fatálny. Môžu byť pacienti vyliečení z takého vážneho ochorenia?

  Nebezpečenstvo pľúcnej fibrózy nie je len v prítomnosti samotnej patológie, ale aj v komplikáciách, ktoré spôsobuje pľúcna choroba. Vážnymi dôsledkami fibrózy u pacientov sú pohrudnica, pneumotorax, chronické pľúcne srdce a iné choroby. Hlavnými príčinami úmrtia sú respiračné a srdcové zlyhanie, tromboembolizmus, pneumónia a rakovina.

  9. Liečba pľúcnej fibrózyvzhľadom na skutočnosť, že je takmer nemožné zastaviť progresiu výskytu vláknitého tkaniva v orgáne, je mimoriadne ťažké. Medzi pomoc pacientom s pľúcnou fibrózou patria:
  • lieková terapia;
  • chirurgická liečba - transplantácia pľúc;
  • rehabilitačné protidrogové opatrenia.

  Hlavným cieľom všetkých druhov starostlivosti je poskytnúť pacientovi zlepšenie kvality života a zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu dýchacieho systému.

  Rehabilitačné metódy

  Rehabilitačné metódy sú pre pacientov mimoriadne dôležité, pretože minimalizujú príznaky:

  • zmiernenie dýchavičnosti;
  • zlepšiť schopnosť pacientov vykonávať minimálnu fyzickú aktivitu, čo sa s rozvojom respiračného zlyhania stáva nemožným.

  Ako preventívne opatrenie lekári trvajú na každoročnom očkovaní týchto pacientov proti chrípke, pretože pacienti sú extrémne ťažko znášaní nachladnutia a potom trpia komplikáciami. Každých päť rokov sa na ten istý účel pacienti zaočkujú proti pneumokokom. V závažných prípadoch sa vykonáva plazmaferéza a hemosorpcia.

  Berúc do úvahy individuálne schopnosti pacienta as cieľom zabrániť pneumoskleróze sa vykonáva telesná výchova, aby sa podľa možnosti aktivovala funkcia pľúc a zlepšila sa saturácia tkanivového kyslíka.

  Drogová liečba choroby

  Hlavné kategórie liekov, s ktorýmiradšej liečia pneumofibrózu pľúc, jedná sa o skupinu cytostatík, glukokortikoidov a antifibrotík. Najobľúbenejší spomedzi glukokortikoidov je prednizolón. Ak pacient tento liek dobre znáša, je mu predpísaný v dlhých cykloch až do troch mesiacov. Ak je liečba prednizolónom neúčinná, do liečebného režimu sa pridávajú cytostatiká a liečba sa predlžuje o ďalších šesť mesiacov.

  Používanie antifibrotík môže na chvíľu zastaviť progresiu choroby

  .

  Napriek skutočnosti, že existujú lieky, ktoré pôsobia proti pľúcnej fibróze, vedľajšie účinky týchto liekov sú veľmi veľké. Napríklad terapia glukokortikoidmi vedie k osteoporóze, myopatii, vysokému krvnému tlaku, žalúdočným vredom a objaveniu sa duševných porúch. Cytostatické lieky zase narušujú fungovanie pohlavných žliaz, podporujú plešatosť, inhibujú hematopoézu, znižujú ochranné vlastnosti tela a môžu vyvolávať gastrointestinálne patológie.

  Droga azatioprín má oveľa menej vedľajších účinkov. Je to liek zo skupiny imunosupresív, ktorý blokuje bunkové delenie a degeneráciu tkanív na vláknité. Liek sa dokonale vstrebáva gastrointestinálnym traktom, maximum v krvi sa dosiahne 1-2 hodiny po podaní. Liek môžete vziať všetkých pacientov okrem tehotných žien. Ak existujú problémy s pečeňou a obličkami, liek sa užíva rozdelením dávky štyrikrát.

  Lekári tiež ako antifibrotické činidlo predpisujú pacientom kolchicín, ktorý inhibuje produkciu fibronektínu. Určitý pozitívny účinok sa pozoroval aj pri použití lieku Veroshpiron u pacientov, ktorý bráni tvorbe vláknitého tkaniva nielen v pľúcach, ale aj v pečeni a tkanive srdca.

  Chirurgická liečba patológie

  Ak konzervatívna liečba neprináša pozitívne výsledky, lekári uvažujú o transplantácii pľúc. Existujú absolútne jasné náznaky:

  • rozvoj hypoxie, ak osoba prežíva fyzickú aktivitu;
  • významné zníženie kapacity pľúc;
  • 40) rozptylná kapacita orgánu na polovicu;
  • vývoj závažného respiračného zlyhania.

  Transplantácia pľúc je občas jediným spôsobom, ako predĺžiť život pacienta s fibrózou. Viac ako polovica pacientov, ktorí sa podrobili transplantácii, predĺžila svoj život v priemere o päť rokov. Takíto pacienti sa musia každé tri mesiace poradiť s lekárom a pulmonológom.

  Pre mnohých pacientov sa „životnou líniou“ stáva práve transplantácia pľúc

  .

  U mnohých pacientov je transplantácia pľúc jediným spôsobom, ako vyliečiť fibrózu. Transplantácia sa vykonáva u pacientov, u ktorých sa neočakáva, že dĺžka života prekročí dva roky. Darcovia sú vybraní zo skupiny zdravých ľudí, veknemalo by byť staršie ako 55 rokov. Ak sa uskutoční jediná transplantácia pľúc, potom je vek darcu až 65 rokov. Darca by nemal fajčiť, mal by mať normálny röntgen, bez aspirácie priedušiek.

  Je veľmi dôležité, aby pľúca darcu zodpovedali pľúcam príjemcu.

  Pred transplantáciou sa vykoná vizuálna kontrola a testovanie kompatibility s tkanivami. Zaujímavé je, že na transplantáciu je vhodná iba každá štvrtá pľúca. Pred odobratím pľúc sa darcovi predloží špeciálny roztok a pľúcna tepna sa premyje, potom sa pľúca vyberú a naplnia sto percentným kyslíkom. V tejto forme sa transportuje k príjemcovi, teplota by mala byť od 0 do -1 stupňov.

  Operácia sa vykonáva pomocou torakotómie. Po odstránení postihnutých pľúc je prieduška priedušná a potom je vytvorená anastomóza ciev. Počas operácie sú darcovské pľúca umiestnené pod gázovou vložkou, v ktorej sú zabalené drobky ľadu. Po dokončení operácie je príjemca naplánovaný na intenzívnu starostlivosť:

  • predpisujú významné dávky antibakteriálnych látok na prevenciu infekcií;
  • fyzioterapeutická liečba;
  • sa podrobia bronchoskopii.

  Zvyčajne sa počas nepriaznivej operácie môže odmietnutie začať od 3 do 5 dní, takmer všetci príjemcovia, ktorí boli odtrhnuté pľúca, prežili tento proces počas prvého mesiaca. Ak sa tak nestane, operácia sa môže považovať za úspešnú.

  Ošetrenieľudové liečivá

  Ľudové lieky môžu zmierniť príznaky choroby. Na tento účel môžete použiť rôzne infúzie a odvarky liečivých bylín. Ako príklad uvádzame niekoľko receptov na liečbu pneumofibrózy.

  Na prípravu lieku bude potrebné brať ružové boky a koreň elecampanu v rovnakých častiach, pomeliť ingrediencie a naliať jednu pohár vody do hrnca na základe jednej lyžice suchej zložky. Tento produkt sa musí zohriať a variť 15 minút, potom vložiť do termosky na tri hodiny, aby sa vylúhoval.

  Odvar z ruženca s elekampánom sa musí vypiť v pol pohári dva mesiace pred jedlom. Je veľmi dôležité neprerušiť liečbu, mať po ruke hotový liek, ktorý vždy pije lieky. Elecampan v kombinácii so šípkami pomáha odstraňovať hlien z pľúc, obnovuje tkanivo a chráni pľúca pred zápalovými procesmi.

  Šípka a elekampan pomôžu vyrovnať sa s príznakmi choroby, ale neodstránia jej príčinu

  .

  Ďalším receptom na liečbu fibrózy je použitie semien anízu. Na prípravu produktu potrebujete jednu polievkovú lyžicu anízových semien, ktorá sa naplní pohárom vody, privedie sa do varu a okamžite sa vyberie zo sporáka. Vývar by sa mal nechať vychladnúť, potom sa odporúča vypiť pol pohára tekutiny.

  Rosemary vynikajúco pôsobil aj v boji proti pľúcnej fibróze. Nielenže čistí telo od toxínov a toxínov, aletiež zlepšuje krvný obeh v pľúcach a prieduškách a pomáha obnoviť pľúcne tkanivo. Višne jemne nasekaného rozmarínu sa musia zmiešať v rovnakom pomere s vodou a nechať v rúre niekoľko hodín variť.

  Ako plynie čas, rúra sa vypne, rozmarín sa ochladí a pridá sa presne rovnaké množstvo tekutého medu. Produkt je dobre premiešaný a chladený. Užívajte liek raz denne ráno.

  Pomáha vyrovnať sa s príznakmi patológie a ľanu. Kašeľ a dýchavičnosť obťažujú pacientov s pneumofibrózou, aby ste odstránili tieto príznaky choroby, musíte pripraviť ľanovú infúziu - do lyžice semien pridajte pohár vriacej vody a nechajte ju dvadsať minút pod vekom. Každý večer musíte vypiť jednu pohár peňazí.

  Bylinná infúzia pomôže eliminovať prejavy pneumofibrózy a zmierni zdravotný stav pacientov. Na jeho prípravu sa odporúča užívať imelo, elecampane, hloh, korene cyanózy, efedru a všetko dôkladne premiešať. Potom nalejte pohár vriacej vody (1 polievková lyžica L.) a trvať na tom, pol hodiny. Obsah môžete variť päť minút v ohni. Vezmite pol pohára dvakrát denne.

  Pri liečbe pľúcnej fibrózy je potrebné mať na pamäti, že nie je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Pacienti sa podrobujú iba symptomatickej terapii, ktorá uľahčuje priebeh choroby, ale túto chorobu možno úplne vyliečiť iba radikálnou metódou.