Liečba pavúčích žíl na nohách

Obsah

  Výskyt červených alebo modrých žíl na dolných končatinách sa častejšie pozoruje presne v ženskej polovici populácie. Lekárskym termínom tohto javu je teleangiektázia, ale ľudia majú pre tento názov iné meno - pavúčie žily. Vzhľadom na to, že nespôsobujú žiadne fyzické nepohodlie, vzniká psychologický problém, pretože vzhľad nôh sa výrazne zhoršuje. Ako ošetriť hviezdy na nohách, aby sme sa zbavili estetického nepohodlia, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Funkcie liečby

  Doteraz existujú invazívne a konzervatívne techniky, ktoré dokážu rýchlo vyliečiť také patologické prejavy na končatinách. Skleroterapia, laserová koagulácia, elektrokoagulácia sú invazívne metódy. Napriek svojej vysokej účinnosti majú tiež veľa kontraindikácií, ktorých prítomnosť sa stáva prekážkou dirigovania.

  Z pavučinových žíl sa môžete zbaviť takmer v každej kozmetike, ale stojí za zváženie, či takýto postup skutočne pomôže a či bude mať negatívne následky. Aby sa táto skutočnosť vylúčila, v prvom rade sa odporúča navštíviť fleboológa, ktorý vzhľadom na príčinu príznaku bude schopný predpísať najúčinnejšiu liečbu.

  V prípade, že invazívne techniky nie je možné použiť z konkrétneho dôvodu, je predpísané konzervatívne ošetrenie, ktoré spočíva v použití miestnych mastí. typomáhajú posilňovať cievne steny a zlepšujú prietok krvi v tejto oblasti.

  Skleroterapia

  Táto invazívna technika zahŕňa injekciu špeciálneho lieku do postihnutých ciev. Pomáha to prilepiť ich steny, po ktorých sa liek dokonale vstrebáva v tele bez výskytu vedľajších príznakov. Skleroterapia vo svojom účinku nie je horšia ako chirurgická liečba alebo laserová terapia.

  Jednou z výhod takejto liečby je absencia rizika jaziev po nej, čo sa nedá povedať o iných chirurgických metódach. Skleroterapia nezahŕňa odstránenie časti žíl a krvných ciev, ale iba ich zlepí. Trauma sa teda nepozoruje, čo vylučuje potrebu zotavenia v pooperačnom období.

  Kontraindikácie pre skleroterapiu zahŕňajú:

  • rozvoj cukrovky;
  • dostupné patológie orgánov, napríklad pečene alebo obličiek, v chronickej forme;
  • vysoké riziko alergických reakcií, najmä na anestetiká;
  • upchatie hlbokých a spojovacích žíl;
  • závažné ochorenie srdca;
  • obdobia tehotenstva a laktácie;
  • závažné ochorenie ciev.

  Ak existuje aspoň jedna z týchto kontraindikácií, mali by ste o tom rozhodne povedať svojmu lekárovi. Vzhľadom na túto skutočnosť môže odborník predpísať inú liečebnú udalosť, napríklad operáciuodstránenie časti žily.

  Invazívna technika sa často vykonáva v spojení s inými metódami liečby spiderových žíl

  .

  Laserová koagulácia

  Táto technika pomáha úplne vyliečiť taký patologický stav na dolných končatinách. Poranenie tkanív sa nepozoruje, čo umožňuje osobe ísť domov do 2-3 hodín po operácii. Nedochádza ani k tvorbe jaziev a hematómov, ani k ďalším bolestivým následkom.

  Laserová koagulácia sa vykonáva pomocou špeciálneho flexibilného svetelného sprievodcu. Koža je mierne prepichnutá, trubica zariadenia je vložená a nasmeruje ju na chorú nádobu. Ďalej je krv ožarovaná laserom, ktorý spôsobuje bublinky pary v nádobe v kontakte s endoteliálnou membránou žily.

  Tento postup pomáha prilepiť výstelku ciev, ktoré sú postihnuté kŕčovými žilami. Obnovuje sa aj miestny krvný obeh.

  Napriek vysokej účinnosti postupu má tiež určité kontraindikácie, a to:

  Prečítajte si viac: Liečba hrčiek na nohách
  • prítomnosť aterosklerotických zmien vo vaskulárnej dutine;
  • ak sa vyvíja chronické vaskulárne ochorenie, napríklad endarteritída (choroba v procese vývoja, pri ktorej sa zužuje lúmen tepien);
  • zápalový proces kože končatín;
  • ischemická choroba s chronickým priebehom;
  • trombofília;
  • koagulopatia;
  • obezita.

  Medzi ďalšie kontraindikácie patrípripísať nemožnosť nezávislého pohybu v dôsledku vývoja inej choroby. To sa dá vysvetliť skutočnosťou, že po laserovej terapii je potrebné vykonať určité zaťaženie končatín a človek to nebude schopný urobiť.

  V priebehu času sa cievy ošetrené laserom premenia na membrány spojivových tkanív

  Elektrokoagulácia

  V prípade, že k expanzii plavidla už došlo, je už možné pomocou tejto metódy vrátiť do pôvodného stavu. Jediná vec, ktorú môžete odstrániť z vaskulárnej siete. Počas procedúry sa používa elektrický prúd, ktorý má tepelný efekt (zahrieva tkanivo), dynamický (mení štruktúru) a biologický (pomáha stimulovať smrť postihnutého tkaniva a regeneruje zdravé).

  V komplexe takéto pozitívne účinky zabezpečujú odparovanie krvi z problémovej oblasti, spájajú a zlepujú steny krvných ciev. V tejto zóne prívod krvi najskôr zmizne a po chvíli sa úplne rozpustí. V tomto prípade sa pavučinové žily stanú neviditeľnými a v dôsledku toho zmiznú estetické ťažkosti.

  Pokiaľ ide o kontraindikácie, môžu medzi ne patriť:

  • zvýšené riziko komplikácií, ako sú hypertrofické a keloidné jazvy;
  • precitlivenosť na elektrický prúd;
  • alergická reakcia na anestetiká;
  • koagulopatia;
  • priebeh akejkoľvek infekčnej choroby v tele;
  • patológie psychologického a duševného charakteru;
  • vývoj diabetes mellitus;
  • integrovaný kardiostimulátor, kovové dosky alebo implantáty;
  • chronické ochorenie v akútnom štádiu;
  • obdobia tehotenstva a laktácie.

  Liečba liekom

  Ak sa vaskulárne hviezdičky na nohách nemôžu liečiť invazívnou technikou, mal by sa predpísať lokálny liek: masť, gél, krém. Pomôžu spevniť cievne steny, zvýšiť ich pružnosť a odstrániť existujúce hviezdy.

  Najčastejšie predpísaná masť troxevasínu. Vďaka zložkám, opuchy, zápalový proces a červené siete zmiznú. Účinok sa dosiahne použitím bioflavonoidov a rutínu. Tieto látky pomáhajú posilňovať cievne steny, znižujú ich priepustnosť a krehkosť. Masť sa odporúča aplikovať na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.

  Heparínová masť sa osvedčila aj pri vaskulárnej terapii.

  V tomto prípade je možné znížiť zrážanie krvi, stimulovať metabolické procesy v postihnutej oblasti, zmierniť zápalový proces a zabrániť trombóze. Droga sa aplikuje na zapálenú oblasť trikrát denne.

  Ďalší miestny liek sa môže nazývať Venolife - masť, ktorá obsahuje heparín sodný, troxerutín, dexantenol, ktoré pomáhajú posilňovať cievne steny, znižujú zrážanie krvi, eliminujú zápalové procesy a opuchy. Droga sa odporúčaaplikujte na zapálenú oblasť niekoľkokrát denne.

  V spojení s používaním miestnych liekov je nevyhnutná lymfatická drenážna masáž

  .

  Za zmienku tiež stojí Lyoton gél, ktorý pomôže zbaviť sa pavučinových žíl. Vďaka sodnej soli, ktorá je súčasťou zloženia výrobku, sa krvné zrazeniny rozpúšťajú. Lokálny liek pomáha eliminovať zápalový proces, opuchy, profylakticky pôsobí na výstup tekutiny do okolitého tkaniva. Gél sa nanáša na problémové oblasti až trikrát denne.

  Gél s názvom „911“ obsahuje konské gaštany (extrakt), listy hrozna, troxerutín, ktoré majú spevňujúci účinok na cievne steny, zlepšujú miestny prietok krvi a lymfatický obeh. Nástroj sa aplikuje na problémové oblasti niekoľkokrát denne.

  Ľudové lieky

  Sú účinné iba s malými léziami, keď sa vaskulárne hviezdičky začnú prejavovať iba cez kožu. Môžete si kúpať chodidlá s pridaním harmančekovej infúzie alebo infúzie nechtíka. Robia to takto: zoberte kvety v rovnakom objeme a nalejte vriacu vodu v pomere 1 polievková lyžica. l. suroviny na 200 ml kvapaliny. Po trvaní 30 minút a ďalšom filtrovaní sa infúzia pridá do vody a uskutoční sa kúpeľ nôh.

  Calendula sa môže nahradiť dubovou kôrou, ktorá nie je o nič menej účinná pri liečbe vaskulárnej siete na končatinách. Spôsob varenia je totožný s predchádzajúcim. Procedúra sa vykonáva denne počas 7 dní.

  Prebieha spracovaniePoužíva sa tiež jablčný ocot (5%). S jeho pomocou sa vytvárajú obklady, navlhčujú sa malé kúsky tkaniva v octe a aplikujú sa na postihnuté miesto. Procedúra sa vykonáva dvakrát denne počas niekoľkých týždňov.

  Je možné použiť ihly, pomocou ktorých vyrábajú liečivé odvary: 1 pohár suroviny sa naleje do 1 litra vody a zapáli sa v ohni, pričom sa nechá pôsobiť 10 minút. Po odstránení z ohňa musí byť vývar prefiltrovaný a použitý ako obklad. Vývar môže byť pridaný do kúpeľov nôh, vopred zmiešaný s harmančekovou infúziou. Procedúra sa vykonáva denne po dobu 2 týždňov.

  Aby sa zabránilo tvorbe pavúčích žíl na nohách, je potrebné vykonávať fyzické cvičenia a pokiaľ možno každý deň, pretože pohyb je život. Posilnite krvné cievy kontrastnou sprchou.

  V pokročilých prípadoch fungujú ľudové lieky ako adjuvantná terapia. Ak budete dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára, môžete sa patológie úplne zbaviť.