Liečba osýpok

Obsah

  Osýpky sú infekčné choroby charakterizované poškodením kože, vnútorných orgánov, nervovej sústavy a ďalších častí tela. Infekčný nosič - chorá osoba, z ktorej je vírus prenášaný vzduchovými kvapkami. Osýpky sa môžu liečiť iba symptomaticky.

  Charakteristiky liečby

  Zatiaľ neboli vyvinuté špeciálne prípravky, pomocou ktorých by bolo možné poraziť vírusovú infekciu. Môžete iba prijať opatrenia na zníženie intenzity symptómov a na zabránenie komplikáciám.

  šetrný odpočinok na lôžku sa pozoruje týždeň po nástupe klinických prejavov infekcie. Doma musíte dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá zahŕňa vylúčenie dráždivých účinkov na sliznicu gastrointestinálneho traktu.

  Je dôležité dodržiavať režim pitia, ktorý pomôže vyhnúť sa dehydratácii tela v dôsledku rozvoja febrilného syndrómu, hnačky. Ak je to potrebné, pacientovi sa podávajú roztoky elektrolytov, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu krvi.

  Zbaviť sa akejkoľvek choroby môže byť len komplexnou metódou. Takže spolu s pozorovaním denného režimu a výživy, užívaním vhodných liekov a osýpkami je potrebné vykonávať vitamínovú terapiu.

  Početné štúdie ukázali, že s výskytom nepríjemných symptómov infekcie a rýchleho rozvoja komplikácií sa častejšie pozoruje výrazné zvýšenie závažnosti nepríjemných symptómov infekcie.nedostatočné v tele vitamín A.

  Dôležité! V miestnosti, kde sa pacient nachádza, je potrebné vykonávať mokré čistenie každý deň a miestnosť často vetrať. Kvôli strachu zo svetla, čo je často prípad osýpok, musia byť záclony nakreslené.

  Po liečení infekcie zostáva imunitný systém určitý čas oslabený. To vytvára vynikajúce podmienky na prenikanie ďalších infekcií do tela a rozvoj príslušných chorôb. Z tohto dôvodu sa odporúča vyhnúť sa kontaktu s chorými ľuďmi, znížiť fyzickú aktivitu, odstrániť stresové situácie a podchladenie.

  Lieky

  Ak má infekcia nekomplikovanú formu vývoja, liečba liekom sa nevykonáva. V takýchto prípadoch postačuje súlad s lôžkom a špeciálnou stravou. Napriek oslabeniu tela pacienta postupuje nekomplikovaná osýpka priaznivo.

  V prípade komplikácií a vysokého stupňa závažnosti klinických prejavov sa vyžaduje použitie antibakteriálnych liekov. Povinné antibiotiká sú predpísané pre týchto pacientov:

  • deti mladšie ako 3 roky, ktoré sú diagnostikované s ťažkými osýpkami;
  • pacienti so sprievodnými akútnymi alebo chronickými patológiami (tuberkulóza atď.);
  • pacienti (najmä deti), ktorí často trpia akútnymi infekciami dýchacích ciest a pneumóniou.

  Druh antibakteriálneho lieku a jeho dávkovanie sa v každom prípade určujú individuálne. Vo väčšine prípadov sú to penicilíny alebomakrolidy. Približné trvanie antibiotickej liečby je 7 dní. Ak liek neprináša úľavu a príznaky nezmiznú, nahradí sa inou, pravdepodobne z inej skupiny.

  Pri vývoji osýpok u detí a dospelých je potrebná symptomatická terapia:

  • na liečbu kašľa sa používajú antitusiká (Butamirat et al.);
  • na uľahčenie vypúšťania spúta z pľúc - expektorancie (Thermopsis, Bromhexine atď.);
  • na odstránenie bolesti a zníženie závažnosti horúčky - paracetamol, ibuprofén a iné;
  • na liečbu zápalu spojiviek - antibakteriálnych kvapiek (Albucid a ďalšie);
  • na prevenciu očných komplikácií - protizápalové lieky (sulfacil a iné);
  • na vypláchnutie úst sa používa chlórhexidín alebo harmančekový roztok;
  • na odstránenie svrbivého syndrómu - antihistaminiká (loratadín a iné);
  • na odstránenie nevoľnosti a zvracania, Motilium, Tserukal a ďalších;
  • na odstránenie odpadových produktov baktérií - detoxikačných liekov (Atoxil a ďalšie).

  V prípade chorých detí je aspirín zakázaný, ktorý po požití môže spôsobiť rozvoj Reyeovho syndrómu (akútna hepatická encefalopatia).

  Ak zlyhajú antibiotiká, predpisujú sa glukokortikoidy

  Ak je imunitný systém slabý a infekcia je závažná, možno bude potrebné pacienta podaťimunoglobulín darcu. Platí to najmä pre choré deti, čím sa predíde negatívnym dôsledkom.

  Režim výživy a pitia

  Vo väčšine prípadov je pri vývoji osýpok predpísaná ovocno-zeleninová a mliečna strava. Ak je teplota vysoká, z diét sa vylúči „ťažké“ jedlo, ktoré preťažuje telo. Počas tohto obdobia môžete používať mliečne a mliečne výrobky.

  Pri nedostatku chuti do jedla je potrebné zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny. Môže to byť buď obyčajná čistená voda alebo čerstvo vylisované šťavy, ovocné nápoje (brusnica, brusnica, atď.), Ovocné nápoje.

  Pri poklese teploty sa do stravy pridávajú obilniny vyrobené z mlieka a polievka s nízkym obsahom tuku. Časom môžete jesť dusené mäso, zeleninu, ovocie, šaláty. Zelení budú užitočné: kôpor, petržlen, šalát, špenát.

  ​​

  Po tom, čo sa kožná vyrážka začala zmenšovať, do stravy sa začali pridávať ryby a mäso, dusené, varené, dusené. V každom prípade by tieto výrobky mali mať nízky obsah tuku. Až po úplnej stabilizácii stavu pacienta sa prenesie do všeobecnej tabuľky.

  Na obdobie liečby infekcie je dôležité vylúčiť použitie mastných potravín, tuhých a vyprážaných potravín, všetkých druhov korenia, horčice. Takéto jedlo prispieva k podráždeniu gastrointestinálnej sliznice a spomaľuje ich prácu. Výsledkom je, že telo minú energiu nielen na boj proti infekcii, ale na trávenie a spracovanie produktov, ktoré do nej vstupujú.

  Vitamíny

  Prípravky na báze vitamínov, ako ajhomeopatické lieky pomáhajú zmierniť priebeh vírusovej infekcie a urýchliť zotavenie, ak sa užíva správne. V prípade osýpok budú užitočné multivitamínové komplexy vrátane nasledujúcich stopových prvkov:

  • Vitamín A: pomáha zlepšovať metabolické procesy, zvyšuje odolnosť tela voči infekcii;
  • Vitamín E: pomáha normalizovať metabolizmus uhľohydrátov a bielkovín v tele, zlepšuje činnosť srdca;
  • Vitamín B1: normalizuje činnosť centrálneho nervového systému, orgánov tráviaceho traktu a zvyšuje odolnosť tela voči infekcii;
  • Vitamín B2: normalizuje činnosť centrálneho nervového systému, pečene a hematopoetického systému;
  • Vitamín B3: prispieva k normalizácii centrálneho nervového systému, znižuje krvný tlak, normalizuje proces vylučovania žalúdočnej šťavy;
  • Vitamín B5: pomáha regulovať metabolizmus tukov v tele, podieľa sa na syntéze hemoglobínu;
  • Vitamín B6: aktivuje aktivitu pečene, podieľa sa na syntéze hemoglobínu;
  • Vitamín B9: pomáha zlepšovať krvotvorné funkcie a metabolizmus proteínov;
  • Vitamín B12: zvyšuje odolnosť tela voči infekcii, pomáha znižovať ukladanie tukov v pečeni a reguluje krvotvornú funkciu;
  • Vitamín B13: normalizuje metabolizmus bielkovín v tele, znižuje hladinu cholesterolu v krvi;
  • Vitamín B15: prispieva k normalizácii srdcovej činnosti, k zníženiu tukových zásob v pečeni;
  • Vitamín C: zvyšuje ochrannú funkciu tela, reguluje metabolizmus tukov a bielkovín, uhľohydrátov,zlepšuje fungovanie pečene a obličiek.

  Dôležité! Vitamíny je možné získať tak z potravinových výrobkov, ako aj z hotových vitamínových komplexov (Complivit, vitrum atď.).

  Lekár môže predpísať použitie imunostimulantov - liekov, ktoré pomáhajú zvyšovať ochrannú funkciu tela a normalizujú jeho fungovanie. Medzi ne patria Imudon, Immunal a kol.

  Ľudové liečivá

  V kombinácii s hlavným liečením možno na urýchlenie regenerácie použiť ľudové liečivá. Môžete použiť:

  • lipa: 2 lyžice. l. naplňte sušené kvety pol litrom vriacej vody, nechajte vylúhovať 2 hodiny (pripravte infúziu a niekoľkokrát denne odoberte 200 ml);
  • maliny: 2 lyžice. l. nalejte sušené ovocie na 250 ml vriacej vody, nechajte vylúhovať 1 hodinu (pripravená na infúziu trikrát denne, 250 ml);
  • Kalina: 1 lyžica. l. nalejte sušené ovocie na 250 ml vriacej vody, nechajte vylúhovať po dobu 5 hodín (pripravené na infúziu 100 ml perorálne pred jedlom);
  • trojfarebná fialová a lipová: 1 lyžica. l. zložky sa zmiešajú, vylejú sa na pol litra vriacej vody a nechajú sa vylúhovať 1 hodinu (hotová infúzia sa podáva perorálne 100 ml trikrát denne).

  Med sa v boji proti mnohým chorobám považuje za univerzálny prostriedok. Je prísne zakázané používať včelársky produkt s individuálnou intoleranciou. Môže sa pridať do infúzií a čajov.

  Ak sa liečba osýpok začína včas, vo fázeAk chýbajú komplikácie, môžeme dúfať v priaznivú prognózu a úplné uzdravenie. Ak sa vyvinie encefalitída osýpok, prognóza môže byť nepriaznivá až smrteľná.