Liečba osteoporózy

Obsah

  Osteoporóza je systémové ochorenie kostry, ktoré sa môže postupom času vyvíjať. Choroba sa vyznačuje výrazným poklesom hustoty kostí a zvýšením jej krehkosti. Patologický proces začína, keď katabolizmus (rozklad alebo rozklad) prevažuje nad tvorbou kostí. Mnoho ľudí je presvedčených, že získanie tejto choroby po 50 rokoch je normálne, ale nie je to tak. Ak chcete zistiť, ako liečiť osteoporózu, musíte navštíviť lekára, ktorý odporučí moderné lieky. Okrem toho si patologický proces, ktorý začal, vyžaduje revíziu životného štýlu.

  Drogová terapia

  Je potrebné liečiť osteoporózu chrbtice v pokročilom štádiu nielen fyzickými cvičeniami a stravou, ale aj modernými liekmi. Nasledujúce prostriedky sa používajú na obnovu poškodenej štruktúry postihnutých kostí:

  • Antiresorpčné lieky. Podstatou ich účinku na kostné tkanivo je to, že takéto látky inhibujú deštrukčný proces. Okrem toho sú schopné zvýšiť regeneračný potenciál kostry. Medzi prostriedky poskytujúce podobný účinok patria biofosfanty a kalcitonín.
  • Hormonálne lieky, medzi ktorými sa rozlišujú estrogén, gestagén a androgén. Takéto lieky sa predpisujú hlavne ženám, ktoré vstúpili do menopauzy za účelom substitučnej terapie so zánikom reprodukčnej funkcie.
  • Vápnikové prípravky(myakalcik a kalcitonín), potrebné na odstránenie jeho nedostatku. Užívanie liekov obsahujúcich vápnik má blokujúci účinok na deštrukciu kostrového systému. Okrem toho je možné pomocou nich zmierniť bolestivý syndróm, ktorý sa vyskytuje pri zraneniach utrpených na pozadí vývoja osteoporózy.
  • Holcalciferol a jeho metabolity. Príjem tohto mikroelementu je potrebný u ľudí, ktorých telo nie je schopné syntetizovať vitamín D pod vplyvom ultrafialových lúčov, ako aj u pacientov, ktorí dostávajú nedostatočné množstvo prvku z tejto skupiny s jedlom.
  • Lieky s anabolickými vlastnosťami, napríklad raloxifén. Indikuje sa na aktiváciu procesu obnovy zdravého kostného tkaniva.

  K rozvoju osteoporózy často dochádza na pozadí dysfunkcie štítnej žľazy, napríklad hypotyroidizmu. Pacientom s takýmto ochorením sa odporúča navštíviť endokrinológa, aby lekár vybral hormonálnu substitučnú terapiu (najčastejšie sa predpisuje levotyroxín sodný v rôznych dávkach).

  Mnoho ľudí mylne verí, že iba príjem vápnika v tabletách môže zabrániť krehkosti kostí. Pri určovaní liekov vhodných pre konkrétny prípad sa odporúča konzultovať s odborníkom, ktorý vám povie, ktoré lieky môžu zastaviť patologický proces.

  Fyzická aktivita

  Osteoporóza je jedným z tých ochorení, ktoré začínajú bez akýchkoľvek príznakov. Ľudia najčastejšie zisťujú, že kostné tkanivo je príliš krehkézlomenie jednej časti tela, niekedy mierne zranenie. Moderné diagnostické metódy umožňujú presne určiť, či sa patologický proces začal, a preto, keď ste si všimli nejasnú bolesť v dolnej časti chrbta alebo v iných kostiach, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám povie, s ktorým liekom sa má liečba začať.

  Aby sa zabránilo rozvoju patologických zmien v kostnom tkanive, pomôže gymnastika vyvinutá odborníkmi, ktorú môžu vykonávať doma:

  • Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je ležať na chrbte a ohýbať členkové kĺby. Kolená a chrbát by sa mali narovnať, dlane pritlačené k podlahe a zadok napnúť.
  • Mierne ohýbanie kolien a kĺbov členkov, päty a zápästia sa pokúsi pritlačiť ich na podlahu, po ktorej je potrebné napnúť brušné svaly.
  • Keď sú brucho a zadok napäté, postavte nohy na podlahu a rovne natiahnite chrbát.
  • Po vertikálnom zodvihnutí narovnanej ľavej nohy by sa malo rameno (aj pravé) pritlačiť k vonkajšiemu povrchu stehna, pričom pravé rameno ležalo priamo na podlahe nohy. Zopakujte cvičenie a zmeňte polohu končatín.
  • Zatlačením päty k podlahe sa natiahnuté narovnané ramená natiahnu dopredu, zdvihnite hlavu a napnite brušný lis.
  • Nohy ohnuté na kolenách sa ovinú okolo rúk a snažia sa o ňu silno pritlačiť.
  • Sediaci na podlahu a rovný chrbát sa opierajú o kolená, vyrovnávajú spodné končatiny v kolenách a potom dotiahnu zadok a svaly brucha.
  • Stojace na všetkých štyroch stranách a podopierajúce hlavu rovno, začínajú sa striedavo a ohýbaťvyklenutie chrbta, nezabudnite zahrnúť hlavu do motorického procesu.
  • Stále stojace v rovnakej polohe a súčasne natiahnite ľavú ruku dopredu a pravú nohu dozadu. Brušná tlač počas tejto hodiny by mala zostať napätá. Potom musíte zmeniť strany a zopakovať tréning.

  Posledné dve cvičenia sú užitočné pri použití fitballu - elastickej lopty (s priemerom 45 až 95 cm), určenej pre aerobik.

  Jednoduché fyzické cvičenia pomáhajú spomaľovať ničenie kostí nielen v mladosti, ale aj v dospelosti. Štatistiky ukazujú, že ľudia, ktorí uprednostňujú denné stúpanie a klesanie na schody pred výťahom, majú silnejšiu kostrovú hmotu. Takáto fyzická aktivita pomáha posilňovať chrbticu a panvové kosti, ktoré sú pri spustení deštruktívneho procesu najviac náchylné na traumu. Ak chcete posilniť svalový rámec a obnoviť zdravý metabolizmus v kostiach, nemali by ste horieť. Ťažká fyzická aktivita je kontraindikovaná u pacientov s krehkými kosťami.

  Patologické zmeny kĺbov starších ľudí cvičením je možné korigovať až po konzultácii s lekárom.

  Je strava dôležitá?

  Zmena stravy je nevyhnutnou liečbou osteoporózy.

  Diétna terapia na ničenie kostrového systému je založená na týchto zásadách:

  • Nie je žiadnym tajomstvom, že pre normálny proces tvorby kostíje potrebný prvok, ako je napríklad vápnik. Jeho nedostatok vedie k tomu, že kosti sú krehkejšie, zvyšuje sa riziko zlomenín a prasklín v kostre. Vápnik sa najlepšie absorbuje v pomere 10 mg prvku na 1 g tuku. V snahe vyrovnať chýbajúce množstvo jedla sa odporúča uprednostniť fermentované mliečne výrobky, pretože v rozpustnej forme sa vápnik lepšie absorbuje rádovo.
  • Je potrebné vytvoriť denné menu, aby sa jedlo zásobovalo nielen vápnikom, ale aj vitamínom D. U mladých ľudí sa holcalciferol v pokožke syntetizuje pod vplyvom slnečného svetla. Starí ľudia s osteoporózou by mali tento nedostatok vitamínov kompenzovať jedlom a špeciálnymi doplnkami. Pred začatím liečby vitamínom D musíte navštíviť lekára, pretože jeho nekontrolované použitie je spojené s rýchlym rozvojom aterosklerózy.
  • Osoba, ktorá zažila osteoporózu kostí, by sa mala úplne vzdať nápojov obsahujúcich alkohol a fajčiť. Tabak a alkohol nielen nepriaznivo ovplyvňujú celé telo, ale tiež aktívne odstraňujú vápnik. Sůl má tiež podobný účinok, preto sa odporúča vylúčiť zo stravy nadmerne slané jedlá.

  Dobrá absorpcia vápnika sa môže podporiť vyplnením nedostatku stopových prvkov, ako sú fosfor, horčík a draslík. Výrobky vybrané pre denné menu by mali byť obohatené o zinok, vitamíny K, E a C, meď, kremík a bór. Strata hustoty kostí -Závažné ochorenie by preto mal byť každý lekár a komplex vitamínov a minerálov vybraný ošetrujúcim lekárom.

  Osteoporóza sa vyskytuje u žien 2, 5 krát častejšie ako u silnejšieho pohlavia, vo väčšine prípadov počas menopauzy.

  Až do 30 rokov človek dostáva asi 98% kostnej hmoty a potom sa začína postupný deštruktívny proces (približne 3% kostnej hmoty sa ničí za každé desaťročie). Preto je najlepším preventívnym opatrením pri osteoporóze v dospelosti posilnenie kostrového systému v detstve a dospievaní, v ktorom zohráva dôležitú úlohu vyvážená strava bohatá na vápnik.

  Ak je diagnostikovaná osteoporóza kostí, denný príjem vápnika by mal byť vyšší ako 1200 mg

  .
  ​​

  Neliečivá liečba

  Známy naturopatický lekár Marva Ohanyan ponúka liečbu patologickej deštrukcie kostí pomocou podmieneného pôstu. Predtým, ako vyskúšate nekonvenčnú techniku ​​vo vlastnom tele, je lepšie po schválení kompletnej diagnózy získať súhlas ošetrujúceho lekára. Podmienené hladovanie, ktoré podľa Marvy Vagarshakovny môže pomôcť zastaviť rozvoj osteoporózy, je takéto:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť bolesť chrbta
  • o 19:00 je potrebné vziať soľ preháňadlo (kontraindikované u ľudí s gastritídou alebo peptickým vredom);
  • od 1:00 do 21:00 by ste mali vypiť 5 pohárov bylinkovej odvariny s prídavkom prírodného medu a citrónovej šťavy;
  • na posteli, ktorú potrebujetevložte vyhrievaciu podložku a ľahnite si, aby sa nachádzala v oblasti pečene;
  • ráno je potrebné črevá očistiť klystýrom s vopred pripraveným zložením (2 l čistej vody, 1 lyžička sódy, 2 lyžičky stolovej soli);
  • Čistiace manipulácie by sa mali ukončiť teplým bylinkovým čajom sladeným medom (citrónovou šťavou).

  Kurz odporúčaný liečiteľom zvyčajne trvá od 1 týždňa do 3. Okrem metodiky opísanej vyššie sa na zastavenie deštruktívneho procesu používajú rôzne poplatky za zariadenia. Na lepšiu absorpciu a asimiláciu vápnika sa používa infúzia pripravená z nasledujúcich zložiek:

  • puky;
  • bobule borievky;
  • slimák;
  • Cinquefoil;
  • lucerna;
  • korene hlúbovej kosti.

  Na prípravu infúzie týchto zložiek (jedna z vašich možností) naplňte dezertnú lyžičku sušených surovín pol litra vriacej vody a trvajte 60–120 minút. Pite liek, ktorý potrebujete, denne.

  Terapia už začatej choroby iba pomocou ľudových prostriedkov neprinesie požadovaný výsledok. V takom prípade by si kvalifikovaný lekár mal zvoliť, s čím bude liečená osteoporóza. Kosti, ktoré sa stali krehkými a krehkými, vyžadujú kompetentný prístup k regenerácii, ktorý dnes nie je úplný bez vymenovania moderných liekov. Použitie niektorých rastlín interferuje s liečbou hlavným liekom. Napríklad sú to rebarbory ​​alebo paradajky, ktoré obsahujú veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, ktorá blokuje vstrebávanie vápnika. Okrem toho,veľa rastlinných zložiek je najsilnejších alergénov, takže ich nekontrolovaný príjem môže mať za následok nežiaduce telesné reakcie.

  Krehkosť kostí v starobe

  Postupná deštrukcia kostného tkaniva začína po 30 rokoch, takže ak sa patologický proces začal gravitáciou, podľa veku môžete „dostať“ závažnú formu osteoporózy. Každý starší človek by mal vedieť, či je možné osteoporózu liečiť v pokročilom štádiu a ako zastaviť progresiu choroby v skorom štádiu.

  Najzávažnejšou komplikáciou, ku ktorej môže viesť krehkosť kostného systému, je zlomenina krčka stehennej kosti. Dôchodca, ktorý dostal takéto zranenie, musí byť umiestnený do nemocnice, kde sa choroba lieči pod dohľadom lekára s rôznymi liekmi. Hospitalizácia ani v tej najlepšej inštitúcii nemá vždy pozitívny účinok. Telo osoby, ktorá žije viac ako sedem desaťročí, vo väčšine prípadov nie je možné úplne obnoviť. Zlomenina femorálneho krku má často za následok smrť kvôli dlhodobej imobilizácii (imobilizácii) pacienta.

  Liečba osteoporózy bedrového kĺbu, ktorá sa najčastejšie rozvíja na pozadí systémového ochorenia kostí, je potrebná skôr, ako sa dosiahne zlomenina, ktorá sa ťažko lieči. Starší pacienti by sa mali registrovať u lekára a vynakladať maximálne úsilie na obnovenie poškodenej kostnej štruktúry. Na liečbu senilnej osteoporózy môže odborník predpísať príjemrastový hormón alebo fluoridové soli, ktoré, ako ukazuje prax, majú mnoho kontraindikácií. V procese liečby je potrebná pravidelná denzitometria - bezbolestné stanovenie hustoty minerálov v tkanive, ktoré tvorí kosť.

  Začatý proces sprevádzaný krehkými kosťami je ťažké liečiť, preto by sa v každom veku mala venovať osobitná pozornosť prevencii chorôb kostrového systému. Medzi opatrenia na prevenciu osteoporózy patria:

  • udržiavanie indexu telesnej hmotnosti najmenej 19 kg g /m2;
  • 79) primeraný odpočinok a zdravý spánok v dostatočnom množstve;
  • doplnenie vitamínom D;
  • vyvážená strava obohatená o vápnik (asi 1200 mg za deň).

  Rovnako ako mnoho iných chorôb je osteoporóza oveľa ľahšie liečiteľná v ranom štádiu vývoja. Preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú zmenu fyzickej aktivity a kontrolu stravovania, pomôžu udržať pevnosť kostí.