Liečba nedostatku vitamínov

Obsah

  Nedostatok vitamínu je patologický stav tela, ktorý sa vyskytuje na pozadí nedostatočného obsahu určitých vitamínov a minerálov v ňom. Spravidla k tomu dôjde, ak človek nedodrží úplnú a vyváženú stravu. Nedostatok vitamínu je potrebné liečiť pomocou korekcie výživy alebo užívaním hotových liekov.

  Ako správne jesť

  Vitamín A musí byť prítomný v potrave pacienta s nedostatkom vitamínu, ktorý je podľa výsledkov testov v tele obsiahnutý v nedostatočnom množstve. Nedostatok takýchto potravín môžete napraviť konzumáciou určitých potravín.

  Vitamín A (retinol) s normálnym množstvom obsahu normalizuje vizuálnu funkciu a podieľa sa na tvorbe kostného aparátu. Retinol sa nachádza v mrkve, tekviciach, repe, červenej paprike, marhuľách a kukurici.

  Vitamín B (tiamín) sa podieľa na regulácii centrálneho nervového systému a metabolických procesov. Užitočné mikroelementy sa nachádzajú v múčnych výrobkoch a chlebe vyrobenom z pšeničnej múky, ryže, pohánky a ovsených vločiek, mäsových výrobkov, orechov a vaječného žítka.

  Vitamín C (kyselina askorbová) sa podieľa na zvyšovaní ochrannej funkcie tela a zvyšuje imunitu. Obsahuje citrusové ovocie, šťaveľ, jablká, kapustu, čierne ríbezle, bylinky, šípky, papriku.

  Vitamín D sa podieľa na absorpcii vápnika. Obsahujú rybí olej, červené ryby, kaviár, smotanumaslo, mlieko, kyslá smotana, pečeň.

  Vitamín E (tokoferol) pomáha normalizovať fungovanie pohlavných žliaz a svalového systému. Vitamín tiež podporuje tón pleti. Obsahuje rastlinný olej, vaječný žĺtok, šípku, petržlen, špenát, kôprom, šťavu.

  Dôležité!Nedostatočné môžu byť aj iné vitamíny. O tom, ako doplniť svoj objem a aké produkty je potrebné zahrnúť do diéty, povie ošetrujúci lekár.

  Hotové lieky

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť anémiu

  Nedostatok jedného alebo druhého chýbajúceho vitamínu v tele je možné vyplniť pomocou hotových vitamínových prípravkov. Na pultoch lekárne nájdete veľa výrobkov s vitamínmi v zložení. Môže ísť o tablety, kapsuly, pastilky, prášky a ďalšie formy uvoľňovania vitamínových prípravkov.

  Podľa mnohých odborníkov je potrebné brať kapsuly, ktoré neobsahujú ďalší horný obal. To vám umožní dosiahnuť postupnú absorpciu základných látok pri pohybe v zažívacom trakte.

  Vitamínové prípravky sa odporúčajú ráno. Počas tohto obdobia sa telo naladí na dennú aktivitu. Mnoho vitamínov sa vstrebáva iba jedlom, a preto sa neodporúča užívať takéto výrobky samostatne.

  Po konzumácii tabliet (kapsuly alebo iné) je zakázané piť mlieko, sýtené nápoje a kávu. Takéto nápoje neumožňujú normálne vstrebávanie mikroelementov. kapsulevzaté celé bez žuvania.

  Systematický príjem hotových vitamínových komplexov pomôže normalizovať metabolické procesy v tele, regenerovať poškodené bunky a obnoviť normálne zdravie.

  Je obzvlášť dôležité brať vitamíny, ak je osoba spojená s ťažkou fyzickou námahou alebo ak nie je schopná normálne jesť z dôvodu svojich profesionálnych činností, napríklad z dôvodu nedostatku času.

  Monoterapia

  Lekár vyberie vitamíny potrebné pre organizmus, pričom zohľadní výsledky diagnostických opatrení, ako aj vek, hmotnosť osoby, znaky priebehu nedostatku vitamínu a stupeň klinických prejavov.

  Vitamín A na injekciu sa počas tehotenstva nepoužíva

  Napríklad na liečbu nedostatku vitamínu sa môžu použiť tieto vitamíny:

  • vitamín A (intramuskulárna injekcia v dennej dávke 25 000 - 50000 IU): medzi kontraindikácie patrí obdobie tehotenstva, chronická patológia srdca a obličiek;
  • vitamín B1 (parenterálne podávanie v dennej dávke 100 mg): Aby sa zabránilo vzniku alergických reakcií, neodporúča sa parenterálne podávanie iných vitamínov;
  • vitamín B2 (intramuskulárne podanie v dennej dávke 20 mg);
  • vitamín B6 (intramuskulárna injekcia v su
   v presnej dávke 600 mg);
  • vitamín B12 (denné subkutánne podávanie 100 mikrogramov);
  • Vitamín D (denný perorálny príjem pre deti - 1 500 IU);
  • vitamín E (perorálne podávanie vdenná dávka - 100 mg);
  • vitamín K (intramuskulárne jednorazové podanie - 10 mg, ďalej len 20 mg);
  • nikotínamid (perorálny príjem v dennej dávke 1000 mg): užívaný na liečbu pellagra, jednej z foriem nedostatku vitamínu, ktorá sa vyznačuje nedostatočným obsahom kyseliny nikotínovej v tele;
  • Vitamín C (perorálny príjem v dennej dávke 500 mg).

  Polyterapia

  Multivitamínové komplexy vrátane niekoľkých vitamínov sa tiež podieľajú na liečbe nedostatku vitamínov. Najobľúbenejšie z nich sú:

  • Pikovit: zahŕňa 9 prospešných mikroelementov, ktoré sa podieľajú na zlepšení metabolických procesov, posilňujú kosti a zuby (predpísané pre dospelých aj pre deti);
  • Duovit: vitamíny, ktoré tvoria komplex, zvyšujú pracovnú kapacitu, energiu a zvyšujú ochrannú funkciu tela;
  • Vitrum: prípravok obsahuje viac ako 20 užitočných stopových prvkov, ktoré nielen pomáhajú zbaviť sa nedostatku vitamínu, ale tiež zvyšujú ochrannú funkciu;
  • Centrum: vitamíny pomáhajú zlepšovať stav pokožky a vlasov a posilňujú nervový systém.

  Ľudové liečivá

  Ľudovými liečivami sa môžete zbaviť nedostatku vitamínu na rukách a na iných miestach pokožky. Sú to odvar a infúzia z liečivých bylín, ďalších zložiek, ktoré nielen pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou, ale tiež pomáhajú zvyšovať imunitu.

  Môžu sa použiť tieto zložky:

  • citrónová a aloe šťava: zmiešajte chuť 1 citróna a 1 lyžice. l. šťava z aloe, pridajte lipový med (0,3 kg), klinčeky (3 ks), muškátový orech, nalejte ingrediencie vodkou v objeme pol litra a nechajte vylúhovať 10 dní (vezmite 1 polievkovú lyžicu denne);
  • astragalus: nalejte 100 g suroviny s vínom v objeme 500 ml a nechajte vylúhovať 2 týždne (trikrát polievkové lyžice vezmite trikrát denne);
  • borovicové oriešky: škrupina v objeme 1 šálka naliať 1 liter horúcej vody, nechať vylúhovať cez noc (prehltnúť 100 ml až 5-krát denne);
  • šípka: do ovocia polievkovej lyžice nalejte 100 ml vriacej vody, nechajte ju uvariť jednu hodinu (vypite 100 ml trikrát denne);
  • ihličie, lipový kvet, listy ríbezlí, ďatelina: miešajte prísady v rovnakých pomeroch, 2 lyžice. l. naliať zmes do 300 ml vody, variť 15 minút (po ochladení by mal byť hotový produkt opitý 100 ml trikrát denne);
  • adonis, breza, listy: zmiešajte prísady v rovnakom objeme, vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. suroviny, naliať do 400 ml horúcej vody, nechať vylúhovať jednu hodinu (1 polievková lyžica in. štyrikrát denne);
  • fialová, harmančeková, cassock: 2 lyžice. l. naliať do zmesi 200 ml vriacej vody, trvať 2 hodiny (užívať 100 ml perorálne trikrát denne);
  • koreň lopúcha, harmanček: nasekajte koreň, trvať 1 polievková lyžica. l. suroviny, zmiešajte s rovnakým množstvom sušeného harmančeka, nalejte 500 ml vriacej vody, nechajte hodinu (trikrát denne spotrebujte 100 ml);
  • Kalina, horský popol, šípky: vezmite ovocie v rovnakom objeme, pridajte vriacu vodu v pomere 1: 5, trvajte 10 hodín.(má sa užívať perorálne 100 ml trikrát denne).

  Iné metódy liečby

  Aktívne športy pomôžu zvýšiť ochrannú funkciu tela počas rozvoja nedostatku vitamínu. Môže to byť plávanie, beh alebo chôdza, jazda na bicykli, ktoré prispievajú k normalizácii svalového tonusu, prispôsobenie tela nepriaznivému prostrediu.

  Zaujímavé!Ranné cvičenia a denná ventilácia obývacej izby (najmä pred spaním alebo pred spaním) majú priaznivý vplyv na organizmus.

  Taký stav, ako je nedostatok vitamínu, je sprevádzaný nepríjemnými symptómami, ktoré je možné odstrániť iba komplexnou metódou. Lieky by mal predpisovať iba lekár na základe klinických prejavov choroby. Nie je potrebné samoliečiť, pretože situáciu môžete iba prehĺbiť.