Liečba nadobličiek

Obsah

  Takéto párové žľazy, ako sú nadobličky, poskytujú produkciu veľkého množstva hormónov dôležitých pre organizmus, napríklad dopamínu, adrenalínu atď. Ak dôjde k dysfunkcii žliaz, úroveň produkcie hormonálnych látok sa môže patologicky znížiť alebo nadmerne zvýšiť. To všetko spôsobuje významné narušenie mnohých systémov a orgánov, čo sa prejavuje zodpovedajúcimi symptómami. Liečba dysfunkcie spočíva v užívaní hormonálnych liekov a niektorých ďalších. Používajú sa aj iné terapeutické metódy, o ktorých budeme hovoriť podrobnejšie.

  Glukokortikoidy v liečbe dysfunkcie

  Hormonálne lieky s dysfunkciou nadobličiek majú výrazný protizápalový účinok.

  Vzhíadom na ich úćinok na telo sa zníżi citlivosť tkanív, inhibuje sa aktivita fosfolipázy A-2, ako aj serotonínu a histamínu. Pomocou nich môžete znížiť úroveň priepustnosti malých ciev, zvýšiť produkciu glukózy v tele. Ďalšími účinkami hormónov pri dysfunkcii nadobličiek sú anti-shock a anti-alergic.

  V tejto skupine liekov môžete vyrobiť napríklad Prednison (pomáha stabilizovať bunkové membrány a znižovať priepustnosť kapilár), Metylprednizolón (má rovnaký účinok ako predchádzajúci liek, ale výraznejší), Dexametazón (má silné antialergické a protizápalový účinok), ktoré zahŕňajú látkyprednizón, hydrokortizón, ich deriváty.

  Medzi hlavné indikácie použitia hormonálnych liekov patrí:

  • vývoj akútnej dysfunkcie nadobličiek;
  • chronická dysfunkcia orgánov;
  • vývoj hyperplázie kôry žliaz vrodenej etiológie.

  Hormonálny liek Prednizolón pomôže zbaviť sa dysfunkcie nadobličiek

  .

  Medzi indikácie použitia hormonálnych látok patrí vývoj adenómu (nádoru) v žľaze. Hormonálne lieky sa okrem toho používajú pri liečení takých chorôb, ktoré sa môžu vyskytnúť spolu s dysfunkciou nadobličiek: reumatoidné ochorenie kĺbov, bronchiálna astma, akútna leukémia, cerebrálny edém.

  Je dôležité poznamenať, že hormonálne lieky môžu okrem vysokej účinnosti spôsobiť aj množstvo vedľajších účinkov. Z tohto dôvodu je zakázané predpisovať také lieky sami, aby sa neprimerane zhoršoval priebeh choroby žliaz. Dlhodobá liečba hormónmi môže spôsobiť rozvoj Hisenko-Cushingovho syndrómu, ako aj hypertenziu (zvýšený tlak), opuchy a parestéziu, vyčerpanie svalov, zníženie ochrannej funkcie imunitného systému a hladinu vápnika v tele.

  Pokiaľ ide o kontraindikácie používania hormónov, medzi absolútne patria absolútna netolerancia zložiek, nádor v akomkoľvek pohlavnom orgáne u žien, trombofília, mozgová príhoda, ako aj anamnéza srdcového infarktu, kŕčové žily, hypertenzia 3. stupňa a pečeň.závažné ochorenia, autoimunitné ochorenia. Existujú relatívne kontraindikácie, konkrétne vývoj endometriózy, maternicových fibroidov, migrén, epilepsie, prekanceróznych patológií ženských pohlavných orgánov, cholelitiázy a početnej cholecystitídy.

  Mineralokortikoidy

  Takéto lieky pomáhajú regulovať metabolizmus vody a solí v nadobličkách. Antialergické a protizápalové účinky týchto liekov nemajú. Mineralokortikoidy tiež pomáhajú zvyšovať krvný obeh, zvyšovať objem cirkulujúcej krvi a zvyšovať krvný tlak, keď sa znižuje. Prvé pozitívne zmeny vo všeobecnom stave sa vyskytujú niekoľko hodín po užití lieku.

  Do tejto skupiny liekov sa môžu zavádzať napríklad deoxykortikosterón, fludrokortizón, Aldesterón, trimetylacetát. Prvý hormonálny liek (deoxykortikosterón) pomáha posilňovať svalový tonus, reguluje metabolizmus minerálov, zadržiava sodnú soľ v tele a zvyšuje obsah tekutín v tkanivách. Liek Fludrokortizón má silný minerálny kortikotropný účinok, pomáha zadržiavať tekutinu v tele, ktorá je plná zvýšeného krvného tlaku. Iné lieky majú podobné účinky.

  Liek Fludrokortizón pomáha normalizovať metabolizmus minerálov v tele

  Medzi hlavné indikácie použitia mineralokortikoidov patrí akútna adrenálna insuficiencia, adynamia,črevná toxikóza, akútna hypotenzia, ktorá sa vyskytuje na pozadí straty tekutín a sodíka v tele, ale nie v dôsledku srdcového zlyhania.

  Mineralokortikoidy nie sú predpísané osobám, ktoré trpia arytmiou, mikronekrózou, atonickou zápchou, hypertenziou, cirhózou pečene, nefritídou obličiek, nefrotickým syndrómom, artériosklerózou. Ak zanedbáte takéto kontraindikácie, môžete spôsobiť rozvoj vedľajších príznakov, menovite opuchy, ascites, zlyhanie ľavej komory, hypokalémiu.

  Antagonisti

  Lieky sa používajú na spomalenie produkcie hormónov v nadobličkách počas ich zvýšenej produkcie. Hlavné indikácie pre ich vymenovanie sú: vývoj Itsenko-Cushingovho syndrómu, cirhóza pečene, nefrotický syndróm, hypo- a hyperkalémia, Addisonova choroba. Kvôli vysokej toxicite antagonistov by ich mal predpisovať iba ošetrujúci lekár.

  Do tejto skupiny liekov používaných pri liečbe nadobličiek patria mitonan a aminoglutetimid, ktoré pomáhajú inhibovať produkciu hormonálnych zlúčenín v žľazách, Metirapon, liek, ktorý tiež inhibuje syntézu glukokortikoidov. Ďalším liekom je spironolaktón, ktorý má diuretický účinok a blokuje účinnosť mineralokortikoidov.

  Antagonisty majú vysokú toxicitu a často spôsobujú vedľajšie účinky vo forme nevoľnosti, bolesti hlavy, letargie,svalové kŕče, alergická reakcia vo forme kožných vyrážok. Kontraindikácie pri používaní týchto liekov zahŕňajú tehotenstvo, nízky krvný tlak, rozvoj srdcového zlyhania. Niektorí antagonisti sú schopní zvýšiť srdcový rytmus.

  Peptidy

  Takéto lieky sa používajú ako stimulanty procesu opravy žliaz v počiatočnej fáze ich dysfunkcie. Prostriedky sa predpisujú na liečenie mnohých chorôb žliaz, čím sa urýchľuje regenerácia nadobličiek, normalizuje sa metabolický proces v nich a stimuluje sa normálne fungovanie. Peptidy sú účinné pri regulácii hormonálneho pozadia tela.

  Ošetrenie takýmito látkami sa uskutočňuje v kurzoch. Môžu to byť prípravky obsahujúce suprenamín a glandokort.

  Posledné činidlo sa týka peptidových regulátorov funkcie nadobličiek a používa sa na liečbu ich chorôb v kombinácii s inými liekmi z tejto skupiny. Suprenamín obsahuje aminokyseliny a proteíny, ktoré zabezpečujú stimuláciu a regeneráciu štruktúrnych prvkov žliaz.

  Správna výživa

  Ako liečiť nadobličky doma? Odborníci odporúčajú dodržiavať správnu výživu. Strava musí obsahovať tie potraviny, ktoré majú dostatočné množstvo bielkovín, vitamíny A, B, E, C, tyrozín, zdravé živočíšne tuky. Výrobky s proteínmi, omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami pomôžu zvýšiť aktivitu nadobličiek. Ak chcete užitočné výrobky prezdravie nadobličiek zahŕňajú:

  • mastné morské ryby obsahujúce omega kyseliny;
  • ​​
  • reďkovky, pečeň, otruby, arašidy, ktoré obsahujú vitamín B5, ktorého nedostatočný obsah v tele narušuje fungovanie nadobličiek;
  • mrkva, ktorá obsahuje retinol, ktorá zabezpečuje normálne fungovanie kortikálnej vrstvy žliaz;
  • tuk, ktorý dodáva telu energiu;
  • kuracie vajcia, ktoré obsahujú bielkoviny, vitamín E, kyselinu pantoténovú;
  • slnečnicový olej obsahujúci vitamín E;
  • čerstvo vylisovaná šťava z pomarančov, ríbezle obsahuje kyselinu askorbovú;
  • Liekrica pomáha normalizovať proces výroby hydrokortizónu nadobličkami.

  Reďkev je zdravý výrobok na zdravie nadobličiek

  Napriek veľkému zoznamu užitočných výrobkov existujú aj zakázané výrobky, medzi ktoré patria:

  • sušienky a štiepky;
  • klobásy a majonézy;
  • káva;
  • alkoholické nápoje;
  • sladké pečivo vrátane cukru;
  • sóda;
  • soľ.

  Vitamíny a životný štýl

  Ak nie je možné získať vitamíny z potravín, môžete si kúpiť špeciálne vitamínové komplexy. Napríklad pre normálnu funkciu žliaz sú nevyhnutné prípravky obsahujúce aminokyseliny Omega-3 a Omega-6, horčík, vitamín B5. Vitamínový komplex by mal tiež obsahovať kyselinu askorbovú, vitamín D3, zinok.

  Porucha liečbynadobličky môžu byť kombinovanou liečbou pri zachovaní správneho životného štýlu. Stačí dodržať niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktoré pomôžu vyhnúť sa rozvoju mnohých chorôb vrátane ochorení žľazy:

  • stres je hlavným nepriateľom zdravia, preto je dôležité vyhnúť sa situáciám, ktoré by mohli spôsobiť depresiu, zvýšiť podráždenosť;
  • nie je potrebné pracovať silou, v prípade únavy je lepšie po pokračovaní v práci odpočívať;
  • normálne trvanie spánku je najmenej 8 hodín (pred spaním sa odporúča v rovnakých hodinách);
  • žijú pozitívne, pretože pozitívne emócie zlepšujú fungovanie všetkých orgánov a systémov a profylakticky konajú vo vzťahu k vývoju chorôb;
  • pravidelné cvičenie v športe.

  Ľudové lieky

  Môžu sa nadobličky liečiť doma? Spolu s hlavnou liečebnou liečbou možno použiť ľudové liečivá. Na zvýšenie produkcie hormónov v nadobličkách sa používajú tieto zložky:

  • snežienky (kvety v množstve 50 kusov sa nalejú na pol litra vodky a nechajú sa vylúhovať mesiac; hotový výrobok sa ústne vyberie 1 lyžičku pred spaním; infúzia pomáha očistiť organizmus od patogénov a kvety obsahujú veľa vitamínov a minerály);
  • preslička poľná (100 g predsušených a zomletých surovín naleje vriacu vodu a nechá sa vylúhovať jednu hodinu;pripravené na použitie namiesto čaju trikrát denne);
  • čierne ríbezle (nasekané a jesť 100 gramov bobule naraz na lačný žalúdok; bobule sa môžu zmiešať s tvarohom, aby sa zlepšila chutnosť).

  Môže sa uskutočniť infúzia presličky z poľa, ktorá môže normalizovať činnosť žliaz

  Úroveň produkcie hormónov v žľazách je možné znížiť pomocou týchto ľudových liekov:

  • Pľúcna voda (nalejte 100 g plesňovej vody s niekoľkými litrami vriacej vody a nechajte vylúhovať jednu hodinu; liek pripravený na použitie pred jedlom v objeme 100 ml);
  • moruše (nalejte 4 lyžice ovocia z litra vriacej vody a zapaľujte na 30 minút; pripravenú vývar zoberte trikrát denne namiesto čaju po 200 ml).

  Spoliehanie sa na obyčajné zaobchádzanie s ľudovými liekmi sa neoplatí. Nepomôžu úplne zmierniť chorobu nadobličiek, ale zvýšia účinok hlavnej terapie.

  Chirurgia

  Chirurgia sa môže predpísať, ak sa v nadobličkách vyvinie nádor. Okrem chirurgického zákroku sa v tomto prípade vyžaduje hormonálna terapia, ktorá pomáha udržiavať normálny stav imunitného systému a zabrániť šíreniu metastáz z primárneho zamerania.

  Keď sa nádor rozvíja, vykonáva sa minimálne invazívny chirurgický zákrok. Minimálne invazívna technika sa používa, ak priebeh patológie je benígny a nádor je malý. počasPri operácii brucha lekár vykonáva rez v brušnej stene a v tomto procese skúma ďalšie orgány tohto oddelenia kvôli nádorom. Je zakázané vykonávať operáciu so sprievodným vývojom diabetes mellitus, patológiou obličiek a iných orgánov genitourinárneho systému. Často sa predpisuje chemoterapia a ožarovanie.

  Medzi ďalšie indikácie pre chirurgický zákrok patrí:

  • pokračujúce ochorenie, pri ktorom je pozorovaná nadmerná syntéza hormónov;
  • významné zvýšenie žliaz s neznámou etiológiou;
  • vývoj nádoru v hornom póle obličky, ktorý môže tiež ovplyvniť žľazu;
  • poškodenie nadobličiek počas operácie.

  V každom prípade iba lekár môže určiť, ako liečiť nadobličky. Samoliečba nikdy neviedla k úplnému uzdraveniu, ale iba naopak, môže zhoršiť priebeh základného ochorenia a spôsobiť nezvratné následky.