Liečba laktostázou

Obsah

  Mladá matka má často problémy s dojčením, ktoré by sa malo odstrániť čo najskôr. Nesprávne kŕmenie môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je mastitída alebo laktostáza. To je stagnácia mlieka vo vnútri žliaz. Tento jav sa stáva príčinou vzniku tlaku v hrudníku, ktorý je sprevádzaný bolestivými pocitmi. Bez včasnej pomoci sa dojčenie úplne zastaví.

  Pečate na hrudi so všetkými nepríjemnými príznakmi (bolesť, sčervenanie, zväčšené žily, horúčka) môžu byť spôsobené mnohými dôvodmi. Stagnácia je najčastejšie dôsledkom jej prebytku alebo nesprávnym kŕmením dieťaťa. V niektorých prípadoch sa ochorenie vyvíja v dôsledku nedostatočného objemu mliečnych kanálikov, čo spôsobuje porušenie odtoku mlieka. Len s vedomím príčin dokážete pochopiť, ako rýchlo a efektívne liečiť laktostázu.

  Charakteristiky liečby

  Existuje veľa spôsobov, ako vyliečiť stagnáciu mlieka v hrudníku. Lekári môžu ponúknuť výber správneho zaobchádzania s cenou a postupom. Na rýchle odstránenie nepríjemných príznakov môžete na rozdiel od manuálu použiť hardvérové ​​pumpovanie, ktoré nie je sprevádzané bolestivými pocitmi. Odborníci tiež ponúkajú niekoľko receptúr na masti, ktoré po kŕmení zabraňujú opätovnému zahusťovaniu tekutiny a tvrdnutiu žľazy.

  Obväzy a pleťové vody

  Pokiaľ ide o obklady, lekár svojím vlastným spôsobompodľa uváženia môže predpísať Vishnevsky masť, ktorá sa vyznačuje svojimi protizápalovými vlastnosťami, vazelínou alebo olejom. V zriedkavých prípadoch sa odporúčajú alkoholové roztoky (ak je príčinou laktostázy prebytok mlieka). Na tento účel sú gázové servítky navlhčené v nasledujúcom roztoku s nasledujúcimi zložkami: lyžica alkoholu, dve polievkové lyžice oleja.

  Otepľovacie obväzy s vazelínou sa môžu použiť iba pri neprítomnosti teploty, v opačnom prípade to môže spôsobiť, že tekutina bude silnejšia, čím sa zvýši bolesť. Akékoľvek obklady musia byť pevne pripevnené filmom a gázou a na fixáciu sa používa podprsenka. Bandáž musíte mať na hrudi niekoľko dní, pred každým kŕmením si umyť žľazu a potom aplikovať čerstvý obklad.

  Čerpanie pomocou odsávačky je najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe

  .

  Dôležité! Pri prvých príznakoch choroby by ste sa mali skontaktovať so svojím lekárom. Včasná konzultácia vás ochráni pred zhoršením zdravia a zabezpečí, aby nedošlo k vážnym chorobám.

  Lekár môže okrem toho predpísať injekciu oxytocínu pre ženu. Podáva sa intramuskulárne pred jedlom. Takéto liečenie poskytuje prevenciu ďalšieho rozvoja laktózy. Veľké množstvo mlieka skutočne znižuje jeho kvalitu a pri jednom kŕmení dieťa dostáva menej živín. V kombinácii s pleťovým mliekom harmančeka sa môžete o niekoľko dní odraziť a počas dojčenia nemáte problémy so stagnáciou mlieka.

  Masáže

  Svetlokrúživým pohybom si môžete natiahnuť hrudník, čo výrazne zvýši krvný obeh a uvoľní kŕče, čím sa zabezpečí normálna expresia prebytočného mlieka po kŕmení. Samostatne by ste mali masírovať tesnenia a bolestivé oblasti, pretože je tu obtiažny obeh tekutiny. Takáto mechanická pomoc je kľúčom k neexistencii ďalších problémov.

  Ultrazvuková terapia sa považuje za účinnejšiu. Táto masážna technika rýchlo a bezbolestne narušuje zahusťovanie a zmierňuje nepríjemné príznaky. Po prvom sedení bolesť prechádza a teplota sa normalizuje. Ultrazvuková masáž je bezpečná pre zdravie.

  Lekár ho môže predpísať samostatne aj v kombinácii s liekmi. Táto metóda je pomerne jednoduchá: na železe sa vytvára mierny vibračný efekt pri nízkych zvukových vlnách. Takéto frekvencie sú regulované v požadovanom rozsahu s intenzitou zaťaženia 0,2 až 0,4 W na štvorcový centimeter. Kurz je od 7 do 10 procedúr, aj keď bolesť a stagnácia prechádzajú tretím sedením.

  Schéma správnej masáže pre lakostázu

  Fyzioterapia prístrojov

  Moderné medicínske technológie umožňujú oveľa účinnejšiu liečbu pacientov. Takže bezbolestne a rýchlo odstráňte stagnáciu mlieka pomocou špeciálnych zariadení. Tieto postupy môžu zlepšiť krvný obeh, zmierniť kŕče, anestetizovať zapálenú oblasť. Existujú také metódy masáže prsníkov pomocou lekárskeho zariadenia:

  • Magnetoterapia. Procedúra sa vykonáva pomocou impulzov s vysokou intenzitou. Na ošetrenie pomocou pomôcok typu "AMIT". Počas procedúry odborník umiestni induktory nad zčervenanie na oboch stranách hrudníka. Na začiatku kurzu je zariadenie naladené na 300 - 600 mT, čo uľahčuje obsluhu bez vytvárania nepohodlia. Už na 4-7 reláciách môžete zvýšiť zaťaženie na 1 000 mT. Fyzioterapia sa vykonáva raz denne po dobu 5 minút.
  • Mikrovlnná terapia s centimetrom. Procedúra sa uskutočňuje kontaktom žiaričov s oblasťou hrudníka nad oblasťou zápalu. Dĺžka denných sedení sa pohybuje od 7 do 10 minút. Výkon zariadenia je 8-10 wattov. V niektorých prípadoch lekári tiež odporúčajú mikrovlnovú procedúru decimeter (používa sa výkonnejšie zariadenie).

  Ľudové metódy odstránenia laktostázy

  Ľudské liečitelia ponúkajú na pomoc mladým matkám množstvo receptov, ktoré normalizujú množstvo vyprodukovaného mlieka, čo zaisťuje dobré zdravie a zabraňuje rozvoju stagnácie.

  Liečba cibule

  Antiseptické a protizápalové vlastnosti cibule umožňujú jej použitie v ľudovom liečiteľstve. Stagnáciu tekutín alebo mlieka môžete odstrániť pomocou jednoduchých receptov:

  • Pomocou medu, cibule a ražnej múky si môžete pripraviť koláč, ktorý sa aplikuje na hruď na ošetrenie. Táto metóda zabezpečí mäkkosť tkanív a zabráni zvýšeniu teploty. Nakrájajte cibuľu,pridajte lyžicu medu a zmiešajte so 100 grammi múky. Výsledná zmes sa dôkladne premiesi a aplikuje na žľazu. Postup by sa mal opakovať trikrát denne.
  • Pečená teplá cibuľa odlupuje a aplikuje sa na boľavé miesto. Tento postup poskytuje odtok mlieka a eliminuje zápal. Ak je to potrebné, naneste na povrch obklad s teplou vodou. Trvanie postupu nie je dlhšie ako hodinu.

  Dôležité!Alkohol alebo gáfor sa nemôžu používať na liečbu žliaz, pretože znižujú hormóny, ktoré dojčiaca matka potrebuje na produkciu mlieka. Preto je ich použitie v ľudových receptoch v tomto prípade neprijateľné. Je lepšie nahradiť tieto zložky teplou vodou alebo bežným olejom.

  Iné recepty

  Doma výrobky ako med, divoký harmanček, kapusta, teplé obklady s eukalyptom pomôžu rýchlo odstrániť chorobu a zabrániť jej opätovnému výskytu. Improvizovaný prostriedok na rozdiel od liekov nemá kontraindikácie, čo znamená, že sú bezpečné pri dojčení dieťaťa.

  Pozitívom takýchto predpisov je možnosť rýchlej prípravy lieku doma bez nutnosti ísť do lekárne. Okrem toho poskytujú okamžitý účinok, odstraňujú bolesť, znižujú teplotu a zlepšujú metabolické procesy.

  Kapusta

  List tejto rastliny vám umožňuje ľahko odstrániť bolesť.

  Zelenina je navyše prírodným antihistamínom, znižuje teplotu a zápal.Stačí vziať hlavu tejto zeleniny a nakrájať malú časť. Ďalšou možnosťou je samostatný list, na ktorom sú urobené rezy na izoláciu šťavy a aplikované na boľavé miesto. Kapusta by mala byť na hrudi po dobu niekoľkých hodín, potom sa musí postup opakovať s čerstvými ingredienciami.

  Jednoduchá kompresia listov kapusty rýchlo odstráni zápal

  Harmanček

  Kvet kvety sa suší alebo kupuje v lekárni. Dve polievkové lyžice suchej rastliny sa nalejú pohárom vriacej vody a trvajú niekoľko hodín. Ďalej musíte gázu namočiť do výslednej kvapaliny a aplikovať ju na stagnáciu. Kompresia netrvá dlhšie ako 15 minút. Na normalizáciu práce žliaz je vhodné postup opakovať trikrát denne.

  Eucalyptus

  Listy tejto rastliny sa nalejú studenou vodou a zapália. Po uvarení varte najviac 15 minút. Výsledná kvapalina trvá na ďalšom dni a potom sa filtruje. Bujón je vhodný na ošetrenie pokožky dvorca bradavky pred kŕmením dieťaťa. Eukalyptus vám umožňuje normalizovať množstvo vyprodukovaného mlieka, a tým normalizovať proces laktácie.

  Med

  Včelie výrobky majú protizápalový účinok. Čerstvý med sa teda môže použiť na odstránenie tuleňov mliečnych žliaz. Stačí pomazať oblasti, ktoré spôsobujú nepohodlie, a prikryť hrudník celofánom. To bude mať správny skleníkový efekt a umožní vám pokojne sa obliecť.podprsenku. Postup sa opakuje každé 2 až 3 hodiny.

  Pred každým kŕmením sa zvyšky produktu musia umyť. Zlato umožňuje odstrániť zápal. Je to prírodné antiseptikum, podieľa sa na regulácii metabolických procesov. Takýto obklad navyše poskytuje pokožke výživu, zlepšuje jej pružnosť, ktorá v budúcnosti zabráni natiahnutiu hrudníka.

  Napriek veľkému počtu ošetrení stagnácie mlieka je pred vykonaním zákroku potrebné poradiť sa s lekárom. Skúsený špecialista bude schopný zistiť príčiny problému a bude kontrolovať proces eliminácie choroby.

  Boj proti laktostáze je potrebný z jednoduchého dôvodu, že môže spôsobiť mastitídu - zápal vnútorných tkanív hrudníka, ktorý je plný úplného „vyhorenia mlieka“. Takéto ochorenie si môže vyžadovať okamžitý lekársky zásah vrátane chirurgického zákroku.

  Komplikáciám možno predísť, ak sú známe preventívne opatrenia:

   68) obmedzujú príjem tekutín v prvom týždni po narodení (nie viac ako jeden liter za deň);
  • nejesť čerstvé ovocie počas prvých 10 dní života dieťaťa;
  • častejšie kladie dieťa na hrudník;
  • uskutočňujú ľahkú masáž prsných žliaz;
  • častejšie ponúkajú dieťaťu prsia, ktoré sa obťažujú.

  Prevencia stagnujúcich procesov spočíva predovšetkým v kontrole jej rastu. Ak sa veľa hromadí vo vnútri žľazy, vytvára sa tlak v tkanivách, ktorý je sprevádzaný zvýšením teploty a výskytom tvrdých náplastí. Tomu sa môžete prísne vyhnúťkontrola množstva tekutiny odobratej za deň. Počas prvých 5-10 dní je lepšie smädiť.

  Gázový obklad s harmančekovým bujónom zabraňuje stagnácii

  Prvý mesiac po pôrode je obdobím prispôsobenia sa dieťaťa vonkajšiemu prostrediu, a preto, aby si ľahšie zvykli na seba a na nové podmienky, musíte jesť jednoduché jedlo, napríklad obilniny a polievky. Je lepšie opustiť čerstvé ovocie, zeleninu a bylinky. Zníži sa tým hustota mlieka, čo uľahčí proces kŕmenia a zabráni stagnácii.

  Dojčenie

  Časté používanie dieťaťa zabezpečuje prirodzené odoberanie mlieka, ktoré bráni jeho akumulácii. Odborníci tu často nesúhlasia: jeden odporúča aplikovať omrvinky naraz iba na jedno prsník, zatiaľ čo iní tvrdia, že každé kŕmenie znamená alternatívnu ponuku oboch žliaz. Postačuje na kŕmenie dieťaťa na požiadanie a do niekoľkých dní sa matka a dieťa vrátia k normálu: laktácia bude taká, aby dieťaťu poskytla potrebné množstvo výživy.

  Pri silnej stagnácii nemusí byť dieťa schopné zvládnuť sanie hustého mlieka, takže pred kŕmením je lepšie masírovať bradavku a dekantovať jej prebytok. Uvoľní sa tým napätie v oblasti dvorca a uľahčí sa proces zachytenia hrudníka. Keď mlieko zhustne iba vo vnútri jedného prsníka, malo by ho dieťa ponúkať častejšie a potom zvyšky zliate, aby sa odstránili pečate.

  Je dôležité vyhnúť sa prievanu a podchladeniu, pretože to môže spôsobiť nedostatok mlieka. Zranenia a rany tiežčasto spôsobujú problémy s odtokom tekutiny. Veľké prsia sa prehýbajú pod tlakom, čo môže tiež sťažiť odstránenie mlieka počas sania.

  Aby sa dieťa neopustilo bez materského mlieka, malo by sa vedieť, ako obnoviť prácu žliaz včas a správne. Pomôže to odborníkom, ako aj tradičnej medicíne.

  Je možné vyhnúť sa bolesti spôsobenej zadržiavaním tekutín v hrudníku pomocou kontroly kŕmenia dieťaťa, včasných masáží a ľudových liekov. Ak teplota naďalej stúpa a v žľazách sa objaví tesnenie, je lepšie sa poradiť s lekárom. Pomocou špeciálnych mastí a hardvérovej terapie je možné eliminovať laktostázu rýchlo a bez straty mlieka.