Liečba krčka maternice

Obsah

  Cervicitída je patológia, ktorá sa vyznačuje vývojom zápalového procesu v krčku maternice. Krčka maternice je druh bariéry, ktorá zabraňuje prenikaniu infekcií do dutiny maternice. Pod vplyvom určitých faktorov je táto ochranná funkcia porušená, čo spôsobuje prenikanie cudzej mikroflóry s ďalším rozvojom zápalu. Ako liečiť cervicitídu, viac v článku.

  Charakteristiky liečby

  Pred predpísaním liečby krčka maternice lekár vykoná potrebné diagnostické opatrenia na identifikáciu príčiny jej rozvoja. Z tohto dôvodu sú predpísané vhodné lieky, ako aj ďalšie terapeutické opatrenia.

  Liečba krčka maternice je zvyčajne nasledovná:

  • užívanie antibakteriálnych liekov na odstránenie patogénnej mikroflóry;
  • lokálna protizápalová a analgetická terapia;
  • použitie látok, ktoré prispievajú k obnove mikroflóry vo vagíne;
  • vykonávanie fyzioterapeutických procedúr.

  Liečba choroby by mala byť komplexná a zdĺhavá. Inak bude akútna cervicitída chronická. Ak antibiotiká nepomáhajú zbaviť sa patológie, lekár môže predpísať kauterizáciu zapálenej oblasti. Okrem toho musíte užívať imunostimulanty a vitamínové prípravky, ktoré pomáhajú zvyšovať ochrannú funkciu imunitného systému.

  Lieky

  Pri liečení použitia krčka maternicelieky rôznych skupín, ktoré spolu pomáhajú rýchlo zvládnuť chorobu.

  Systemický

  Ak je príčinou vývoja cervicitída chlamydia, predpíšte použitie antibakteriálnych liekov, ktoré sú súčasťou tetracyklínovej skupiny. Môže to byť tetracyklín alebo doxycyklín. Môžu sa tiež použiť lieky z makrolidov - erytromycín, jamyamycín atď. Často sa predpisujú lieky zo skupiny chinolínov (napríklad Tarivid) alebo azalidy (napríklad azitromycín).

  Pri kandidatívnej forme choroby je potrebná systémová liečba antimykotikami. Patria sem flukonazol, natamycín atď. Ak je táto forma patológie doplnená genitálnym herpesom, používajú sa antivírusové látky (Zovirax a iné). Často predpísaný antiherpetický imunoglobulín.

  Bakteriálna povaha cervicitíd (účinky gonokokov, trichomonád) si vyžaduje, aby užívali drogy nielen žena, ale aj jej sexuálny partner. Po odstránení prejavených príznakov choroby sa uskutoční lokálna terapia vaginálnymi mikroblystrami.

  Infekcia papilomavírusom sa lieči cytostatikami (napríklad injekciou fluourouracilu). Nešpecifická cervicitída sa môže liečiť topickými prípravkami.

  Lokálne

  Akonáhle sa akútne príznaky choroby zastavia, začnú miestnu terapiu, ktorá je účinná pri prevencii stúpajúcej infekcie ženských pohlavných orgánov.

  V tomto štádiu liečby sú potrebné krčka maternice a vagínapostup s roztokom dusičnanu strieborného, ​​roztokom chlorofylínu, roztokom Dimexidum. Účinné bude aj riešenie s názvom Hexicon, ktoré sa používa na výkop. Liek sa vstrekuje do močovej trubice pomocou špeciálnej dýzy.

  Dôležité! Šesťuholník sa môže používať aj vo forme sviečok. Tieto nespôsobujú porušenie normálnej mikroflóry a smrť laktobacilov. Napriek tomu čapíky sú proti hubám a vírusom neúčinné.

  V každom prípade je predpísaná simultánna lokálna terapia na dodanie antibiotika do miesta zápalu. Môžu to byť sviečky, ktorých typ sa berie do úvahy na základe patogénu. Napríklad pri plesňovej infekcii budú účinné čapíky Mikogal, Clotrimazol a Dafnegin. Na obnovu prirodzenej mikroflóry môžete použiť čapíky Acylact.

  Ak je cervicitída spôsobená baktériami, na liečbu patológie sa predpisuje hexikon, pimafucín, polygynax, terzhinan a ďalšie čapíky. Liek Terzhinan má nielen protizápalové účinky, ale tiež sa vyrovnáva s bolesťou.

  Ak existuje chronický zápal (cervicitída, endocervicitída), ktorý spôsobil vyčerpanie krčnej sliznice, vyžaduje sa použitie hormonálnych prípravkov v miestnej forme. V takýchto produktoch existujú estrogény, ktoré prispievajú k regenerácii a regenerácii poškodených slizníc. Patria sem lieky Ovestin a Estriol.

  Imunomodulátory a vitamíny

  Dopĺňajú liečbu imunomodulátormi, ktoréprispieť k zlepšeniu stavu imunity. To zasa pomáha urýchliť regeneráciu. Z imunomodulátorov sa aktívne používa izoprinozín, ktorý má nielen imunomodulačný, ale aj antivírusový účinok.

  Komplex Complivit je bohatý na všetky zdravé vitamíny

  Z vitamínových prípravkov je lepšie uprednostňovať vitamínové komplexy. Môže to byť Vitrum, Complivit a kol.

  Fyzioterapeutické postupy

  Odporúčame, aby ste si prečítali: Ako liečiť chlamydiu

  V niektorých prípadoch môže lekár predpísať fyzioterapeutické postupy. Sú účinné pri liečbe krčka maternice u mladých žien bez svalu a iba pri absencii atypických zmien v endometriu. Ten je možné detegovať alebo vyvrátiť kolposkopiou, cytológiou, biopsiou.

  Liečba choroby sa vykonáva elektroforézou pomocou liečivých látok, najmä zinku. Elektroforéza bude účinná pri ochorení, ktoré je v prvom štádiu hojenia. V druhom štádiu hojenia sa používa rádioterapia.

  Predpísaná je aj mimoriadna expozícia ultrafialovým lúčom.

  Alternatívne metódy

  Hlavné terapeutické ošetrenie možno doplniť alternatívnymi terapiami. Často sa používajú tieto komponenty:

  • dubová kôra: naliať 10 g surovín do pol litra vody, variť na miernom ohni 10 minút (po ochladení sa produkt používa na trikrát denne);
  • sedmokráska: 2 lyžice. l. naliať 400 ml horúcej vody do surovín a nechať vylúhovať pol hodiny (po ochladení sa v produkte navlhčí vatový tampón a vloží sa do vagíny, pričom sa ponechá 10 minút, postup sa vykonáva trikrát denne);
  • šalvia: 2 lyžice. l. naliať 400 ml surovej vody a variť 10 minút (po odstránení z tepla trvať na výrobku ďalších 6 hodín, po použití trikrát denne);
  • Nechtík: 1 lyžica. l. 200 ml horúcej vody, trvajte jednu hodinu (použite na výkop).

  Pri takejto chorobe bude prospešné použitie prírodných bobúľ. Napríklad ríbezle, černice, rakytník, kalina obsahujú dôležité vitamíny, ktoré pomáhajú zvyšovať ochrannú funkciu tela.

  Môžete tiež použiť bylinky, z ktorých sa pripravujú infúzie a odvary na perorálne podanie (1 lyžička v poháriku vody). Môže to byť eukalyptus, rebríček, šalvia. Konečný produkt (odvar a infúzia) sa odoberá po 100 ml trikrát denne.

  Chirurgia

  Ak konzervatívna terapia nepomôže zbaviť sa krčka maternice, je predpísaný chirurgický zákrok. Napriek účinnosti má takáto terapeutická technika mnoho kontraindikácií a vedľajších účinkov.

  Dôležité! Netiahnite, kým sa choroby nezbavíte iba pomocou chirurgického zákroku. S včasným začiatkom konzervatívnej liečby môže byť cervicitída úplne vyliečená.

  V prípade choroby je možné na cervicitídu predpísať kryochirurgiu - kauterizáciu poškodeného tkaniva pomocoupomocou tekutého dusíka. Tento postup nezahŕňa použitie anestézie a je považovaný za bezbolestný. Trvanie operácie nie je dlhšie ako 15 minút. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť v priebehu niekoľkých týždňov: krvácanie, vaginálny výtok, infekcia, zjazvenie tkaniva atď.

  Druhou metódou chirurgického zákroku je termoterapia, pri ktorej dochádza k spáleniu poškodeného tkaniva pomocou teplotného senzora. Procedúra sa vykonáva s anestéziou, aby sa pacientka zbavila bolesti.

  Treťou technikou je laserové odstránenie poškodeného tkaniva, ktoré sa vykonáva aj pomocou anestetík. Z vedľajších príznakov stojí za zmienku krvácanie, vaginálny výtok s nepríjemným zápachom, bolesť v bedrovej a spodnej časti brucha.

  Diateroskopia sa vykonáva so sprievodnou komplikáciou, ako je napríklad erózia slizníc, ktorú nemožno vylúčiť pomocou konzervatívnych metód. Kontraindikácie vedenia diatermocoagulácie sú výrazné zápalové procesy v akomkoľvek genitálnom orgáne, nádore, tehotenstve. Táto technika zahŕňa expozíciu zapálenej oblasti vysokofrekvenčným prúdom, ktorý poskytuje tepelný efekt a ničenie zmeneného epitelu.

  Nezabudnite na prvé alarmujúce príznaky, ale obráťte sa na odborníka. Iba ošetrujúci lekár môže identifikovať skutočnú príčinu patologického stavu a predpísať najúčinnejšiu terapiu.