Liečba keratómami

Obsah

  Ľudia trpiaci veľkým počtom krtkov majú každú šancu stať sa obeťou keratómu. Navonok je keratóm modifikovaný rast kože, ktorý stúpa nad povrch kože. Farba keratómu sa mení od tmavo hnedej po fialovú. Keratóm sa môže objaviť kdekoľvek - na tele, na tvári, rukách a nohách.

  Typicky sa keratóm vyskytuje v starobe, takže lekári samostatne rozlišujú odrodu, ako je senilný keratóm. Takéto novotvary sú vo väčšine prípadov bezpečné, ľudia žijú s keratómami už mnoho rokov a nepredstavujú nič iné ako kozmetickú vadu. Keratómy u mladých ľudí však u lekárov vyvolávajú podozrenie, pretože často môžu byť zhubné. Podľa štatistík sa 8 až 20 percent takýchto nádorov javí ako rakovinových. Aby ste sa ochránili pred rakovinou, musíte poznať príznaky nádoru a liečiť keratómy.

  Konzervatívne metódy liečby keratómu

  Lekári uprednostňujú začatie odstraňovania menších kožných defektov pomocou konzervatívnych metód. Spočívajú v liečbe novotvarov rôznymi spôsobmi - roztokmi, kyselinami a emulziami, ktoré majú deštruktívny účinok na bunky formácie.

  Prostriedky na liečbu keratómov sú kyselina glykolová a kyselina trichlóroctová. Tieto chemikálie samotné sú dosť agresívne a pri aplikácii na pokožku zanechávajú popáleniny. Lekári okremkyseliny, cytostatiká sa tiež používajú - liek Podophyllin, rovnako ako 5-fluóruracil. Aby sa pacienti nepoškodili, nemali by tieto prostriedky používať sami - liečbu by mal vykonávať lekár v zdravotníckom zariadení. Inak môžu pacienti z dôvodu svojej iniciatívy zostať s škaredými jazvovými útvarmi, ktoré nemožno odstrániť.

  Ak lekár predpíše na liečbu Podophyllinum, takáto masť sa striktne aplikuje na keratómy raz denne, hlavne v noci. Liečba týmto nástrojom trvá 10 dní. Okamžite ráno sa musí keratómové liečebné činidlo odstrániť z povrchu pokožky a opláchnuť vodou a mydlom. Ak keratóm reaguje na podofylín, jeho veľkosť sa výrazne zníži, po čom môže lekár liečbu predĺžiť o niekoľko dní.

  Ak liek nemá správny účinok na novotvar, lekári sa uchádzajú o liečbu 5-fluóruracilom. Masť sa aplikuje na povrch keratómu dvakrát denne po dobu jedného mesiaca, po ktorom sa vyhodnotí výsledok. Ak sa spolu s použitím 5-fluóruracilu koža začne zakrývať vredom, indikujú sa na jej hojenie prípravky Lokoid a Dexamethason - kortikosteroidné hormóny.

  Chirurgická starostlivosť o keratóm

  Keratóm spôsobuje psychologické nepohodlie nielen vtedy, ak je na nápadnom mieste. Keratóm často prilieha k oblečeniu a narúša denné hygienické postupy. Pacienti sa správne rozhodujú v boji proti keratóme. V prípade veľkých novotvarov sa lekárom odporúča neodkladne ich odstrániť.metóda.

  S pomocou operácie sa vo väčšine prípadov dá rast odstrániť raz a navždy. Len u malého počtu pacientov sa nádory môžu znova objaviť, ale spravidla sú už oveľa menšie a ich liečba sa môže konzervatívnym spôsobom riešiť už v ranom štádiu.

  Chirurgia ponúka niekoľko spôsobov, ako bojovať proti keratóme:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť telo na tele
  • použitie lasera;
  • elektrokoagulácia;
  • chirurgickým vyrezaním skalpelom;
  • odstraňovanie tekutého dusíka;
  • použitie metódy rádiových vĺn.

  Každá z týchto metód má svoje nevýhody a výhody. Napríklad väčšina pacientov nevyužíva laserovú metódu len preto, že takáto liečba je najdrahšia, ale zároveň najúčinnejšia. Mladí ľudia odmietajú skalpel kvôli možnosti škaredých jaziev po keratóme, najmä ak sa nachádzajú na tvári, hrudi, rukách. Aby sme zvážili nevýhody a výhody techník, budeme sa zaoberať vlastnosťami každého postupu.

  Laserová technika na liečbu kožných patológií sa používa už donedávna, jej úspech je však ohromujúci. S laserovým lúčom môžu chirurgovia zvládnuť zložitejšie neoplazmy ako keratómy, takže by ste sa nemali pri výbere laserovej liečby báť - s laserom dostanú pacienti najlepší výsledok.

  Laserová technika vám umožňuje odstrániť kožnú vadu na tele aj na tvári.Použitie lasera je pre pacienta najmenej bolestivé. Procedúra sa vykonáva na klinike, po ktorej musí pacient zostať niekoľko hodín pod dohľadom lekára. Môžete ísť domov v ten istý deň, iba o niekoľko dní neskôr lekár naplánuje spiatočnú návštevu, aby overil výsledok.

  Laserové odstránenie je naj šetrnejšou metódou liečby keratómu, používa sa pri liečbe nádorov na viditeľných častiach tela

  .

  Výhodný rozdiel v laserovej technike je v tom, že prakticky neexistujú žiadne kontraindikácie. Tí pacienti, ktorým je odmietnutý ústup nádoru inými spôsobmi, sa môžu uchýliť k laserovému odstráneniu ako jediná šanca, ako sa zbaviť nádoru. Pozitívnym účinkom lasera je tiež to, že operácia nezanecháva zaskoky poškodenia kože, čo znamená, že možnosť recidívy je nulová. Keď sa pacienti rozhodli laserom odstrániť keratóm, získajú pacienti hladkú pokožku na celý život.

  Odstránenie keratómu skalpelom je jednou z najneobľúbenejších metód. Bohužiaľ, existuje niekoľko novotvarov, ktoré je možné odstrániť iba skalpelom, ale existuje iba niekoľko novotvarov. Túto operáciu môžete vykonať takmer na každej klinike. Ak je rast malý a neexistujú žiadne komplikácie, pacient nie je dlhodobo držaný v zariadení, ale ak sa vyskytnú komplikácie, lekár môže pacienta opustiť cez noc, aby sledoval pooperačnú dynamiku.

  Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii po ukončení jej pôsobeniabolesť v oblasti intervencie je cítiť. V niektorých prípadoch môžu výrastky zanechať jazvy, ktoré nie je možné vždy znížiť ani pri krémoch proti jazve, napríklad Kontraktubeksom. Toto by sa malo mať vždy na pamäti, keď sa uchádzate o operáciu skalpelom na tvári a ďalšími viditeľnými časťami tela.

  Chirurgické odstránenie keratómu je najtraumatickejšou metódou, po ktorej ostávajú jazvy

  .

  Rádiochirurgia je tiež jednou z inovácií v oblasti liečby keratitídy. Nie všetci lekári doteraz zvládli túto techniku, ale na súkromných klinikách majú lekári spravidla dostatočné skúsenosti s odstraňovaním kožných defektov pomocou rádiochirurgickej metódy. Takéto odstránenie je tiež šetrné, väčšina pacientov nepociťuje nepohodlie počas a po zákroku. Rast sa odstráni podľa toho istého princípu ako pri skalpela, ale namiesto hrubého a traumatického nástroja sa používa rádiový nôž.

  Pomocou tejto pomoci sa môžu na koži urobiť malé rezy bez krvi, pomocou ktorých sa vyreže keratóm. Týmto zásahom sa neoplazma odstráni čo najpresnejšie, bez rozsiahlej traumy okolitých tkanív, takže metóda rádiových vĺn nezanecháva prakticky žiadne jazvy. S ním môžete odstrániť patológiu na tvári, ako aj v akejkoľvek časti tela a akejkoľvek veľkosti.

  Odstránenie novotvarov tekutým dusíkom je zlatým prostriedkom pre tých, ktorí chcú vykonať rýchlu a bezbolestnú operáciu za primerané peniaze. Pretože kryoterapia sa už dlho používa,potom ceny už dlho uspokojujú ľudí z rôznych prostredí. Liečba keratómu týmto spôsobom prebieha tekutým dusíkom - pod vplyvom nízkych teplôt (približne mínus 180 stupňov) je rastové tkanivo tak zmrazené, že životná aktivita v bunkách sa zastaví a keratóm zmizne po 5 až 7 dňoch.

  Procedúra sa vykonáva bez anestézie, pretože počas jej vykonávania nie sú žiadne nepríjemné pocity, ale po chvíli môže mať pacient nepríjemné pocity mravčenia, ale rýchlo prechádza. Pod bodom keratómu zostáva bodka, ktorá má lesklý ružový povrch a jemnú pokožku.

  Takáto epiderma sa čoskoro stane hrubšou a takmer rovnakou ako povrch pokožky, ale všetky škvrny, trochu svetlejšie ako celá pokožka, zostanú. To nie je dôležité, ak sa rast nachádza na chrbte, na boku alebo na nohe, ale pri neoplazme na tvári je ešte lepšie zvoliť iný spôsob liečby patológie.

  „Zmrazenie“ keratómov je rozpočet a efektívny spôsob, ako sa zbaviť keratómov

  Nevýhodou tejto techniky je to, že pre lekára je ťažké kontrolovať hĺbku prenikania dusíka do pokožky. Preto sa niekedy môžu vyskytnúť chyby počas operácie - buď celá vrstva rastu neklesne, ale iba vrstva, v ktorej došlo k deštruktívnym zmenám, alebo koža je tak hlboko zasiahnutá, že rany zostávajú na jej povrchu, ktoré sa potom hoja dlho a zanechávajú stopy.

  Keratoma sa môže liečiť aj pomocou elektrokoagulácie - používa sa táto technikacelkom dlho, ale pre pacienta to nie je najpohodlnejšie. Počas tohto postupu je novotvar vystavený elektrickému prúdu, v dôsledku čoho sa bunky stanú neživotaschopnými a odumrú. V skutočnosti je povrch rastu spálený.

  Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže na začiatku nie sú žiadne nepríjemné pocity. Po určitom čase po liečbe sa môže popáliť miesto a po jednom a pol až dvoch týždňoch keratóm zmizne.

  Pri vykonávaní tohto postupu existuje vysoké riziko kontaktu s hlbšími oblasťami kože, takže po ňom môžu zostať jazvy. V tomto prípade veľa záleží na profesionalite lekára, ale môže byť ťažké odstrániť jazvy z keratómu, ktorý bol ovplyvnený elektrokoaguláciou.

  Spravidla nie je po každom spôsobe odstránenia rastu potrebná osobitná starostlivosť o povrch pokožky.

  Postupy elementárnej hygieny postačujú na to, aby sa zabránilo chveniu povrchu pokožky. Na prevenciu lekári stále radia s liečbou pooperačného poľa masťami na regeneráciu pokožky - Levomekol, Metyluracil, Solcoseryl, Piolizin. Ak bol novotvar odstránený skalpelom, odporúčajú ranu, aby sa umyla antiseptickým roztokom, napríklad chlórhekidínom, a potom sa lubrikovala baneocinom, syntetomycínom s antibakteriálnymi masťami.

  Ak sa vyskytnú komplikácie - sčervenanie, hnisavé prepustenie - musíte navštíviť lekára. Výskyt keratómu v tele, ktorý neprináša nepohodlie, je príležitosťoulekárovi. Najlepšie je nájsť odborníka na onkologickej klinike, ktorý pomocou rôznych diagnostických metód dá odpoveď - je keratóm náchylný k malígnej degenerácii alebo nie. Ak je nádor náchylný na rakovinu, musí sa okamžite odstrániť a nie je možné liečiť jednoduché, nemalígne keratómy, ktoré nespôsobujú nepohodlie.