Liečba jačmeňa u dieťaťa

Obsah

  Jačmeň sa často vyskytuje v dolných viečkach u detí a dospievajúcich. Najskôr sa vytvorí mierny opuch alebo začervenanie a potom sa vytvorí absces. V prípade dieťaťa s nízkou imunitou infekčná patológia postihuje obe oči, vyvoláva vývoj všeobecnej intoxikácie tela. Pred ošetrením jačmeňa v oku dieťaťa optometrista vykoná externé vyšetrenie malého pacienta a vyhodnotí jeho celkové zdravie. Na určenie príčiny choroby sa môžu vyžadovať laboratórne a inštrumentálne štúdie.

  Ako začať liečbu

  Ak rodičia nemajú príležitosť rýchlo vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc, môžete bolesť zmierniť sami. V počiatočnej fáze patológie urýchlenie suchého zrenia abscesu urýchli suché zahriatie. Na tento postup sa používajú čisté ľanové alebo bavlnené vrecká naplnené:

  • ľanové semeno;
  • hrubé more alebo soľ obyčajná.

  Pred naplnením vrecka by sa semená a soľ mali zahriať. Potom by sa na zapálenú oblasť viečka mali nanášať teplé a suché obklady, ktoré sa nechajú úplne vychladnúť. Namiesto ľanu a soli je skvelé varené kuracie vajce. Otepľovanie sa nemôže použiť na ošetrenie jačmeňa, ak už absces vznikol. To spôsobí vážne komplikácie, z ktorých najnebezpečnejšia je sepsa.

  Dospievajúci a staršie deti sa môžu správať samylekársky zákrok, ale s nepokojnými bábätkami a dojčatami vzniknú problémy. Nedokážu zostať dlho na jednej pozícii, ani keď pozerajú svoje obľúbené karikatúry alebo nečítajú zaujímavú knihu, núti ich sedieť. Preto musí byť oblasť opuchu zvýšená. Na čo sa najčastejšie používajú roztoky obsahujúce alkohol:

  • alkoholový roztok jódu;
  • brilantný roztok zeleného alkoholu;
  • 40% vodka bez aromatických prísad;
  • 95% etylalkohol zmiešaný v rovnakých dieloch s prevarenou vodou.

  Pri vykonávaní kauterizácie by rodičia mali byť čo najviac opatrní. Ak sa roztok obsahujúci alkohol dostane do očnej gule a do vnútornej podšívky viečka, je pravdepodobné popálenie. Ako liečiť opuchy a začervenanie:

  • Navlhčite vatový tampón v antiseptickom roztoku a jemne stlačte.
  • Ošetrite postihnutú oblasť.
  • Mokrý výtok alebo slzy sterilnou handričkou.

  Kauterizácia zabezpečuje prietok krvi do zapálenej oblasti viečka. Prispieva to k rýchlejšiemu dozrievaniu abscesu, čo výrazne urýchľuje regeneráciu detí.

  Antibakteriálne očné kvapky sa používajú na liečbu jačmeňa u malých detí

  .

  Liečba drogami

  Jačmeň sa objavuje na viečkach dieťaťa v dôsledku prenikania patogénnych baktérií, zvyčajne Staphylococcus aureus.

  Malé deti sa pri hraní v pieskovisku alebo na prechádzke môžu dotknúť špinavej tváre a očí.ruky. Infekčné patogény rýchlo vyvolávajú vznik zápalového ložiska. Imunita dieťaťa je vo fáze formovania a priepustnosť jeho krvných ciev je vyššia ako imunita dospelých. To spôsobuje nielen ochorenie očí, ale aj šírenie baktérií do susedných zdravých oblastí.

  Zničiť patogény môžu antibakteriálne lieky so širokým spektrom účinku, ktoré sa môžu používať doma. Výber prostriedkov na vonkajšie a vnútorné použitie vykonáva iba oftalmológ. Pri predpisovaní sa musia nevyhnutne zohľadniť výsledky diagnostických testov, celkový zdravotný stav malého pacienta a prítomnosť chorôb v anamnéze.

  Očné kvapky

  Antibakteriálne očné kvapky pomáhajú rýchlo zastaviť zápalový proces a znižujú závažnosť nepohodlia. 20% roztok albucidu sa používa na liečbu detí od prvých dní života. Aktívna zložka liečiva sulfacyl sodný rýchlo ničí patogénne mikroorganizmy. To umožňuje používať Albucid aj potom, čo oftalmológ otvoril zrelý absces na urýchlenie zotavenia a na zabránenie recidívy choroby. Jačmeň môžete liečiť aj u malých detí a dospievajúcich pomocou takýchto očných kvapiek:

  • Levomycetínový roztok 0,25%,
  • Tobrex,
  • Ciprofloxacin,
  • Vigamox.

  Lekári predpisujú lieky podľa veku dieťaťa a bez alergických reakcií na nepomocné látky alebo účinné látky. Pri vštípení by rodičia mali používať pipetu bez ostrého kužeľovitého hrotu a všetky zvyšné externé produkty utrieť sterilnými utierkami. Niektoré očné výrobky môžu pri požití očnými zrakmi spôsobovať nepríjemné pocity. Napríklad Albucid vyvoláva pocit pálenia, ktorý po niekoľkých minútach zmizne.

  Pred spodným viečkom dieťaťa by sa pred spaním malo umiestniť antibiotické očné masti

  Očné masti

  Pri ošetrovaní jačmeňa u malých detí sa používajú striedavé masti a kvapky, aby sa dosiahol rýchlejší antibakteriálny účinok. Ak však zvyčajne nenastanú problémy s instiláciou terapeutických roztokov, nie je ľahké naniesť masť na viečko pohybujúceho sa dieťaťa.

  Rodičia musia pokračovať v trikoch, rozptyľovať dieťa, hrať „lekára“. Oftalmológovia však trvajú na používaní mastí a dokonca im dávajú prednosť kvapkám.

  ​​

  Faktom je, že po instilácii sa roztok distribuuje cez očné bulvy, rýchlo sa absorbuje alebo úplne tečie. A masť bola v centre pozornosti zápalu a rýchlo ničila patogénne patogény. Takéto masti sú predpísané pre batoľatá a dospievajúcich:

  • tetracyklín,
  • erytromycín,
  • hydrokortizón.

  Väčšina antibakteriálnych a hormonálnych očných mastí je určená deťom starším ako 8 rokov. Na liečbu jačmeňa na viečku novorodenca alebo dieťaťa sa používa Phloxal alebo Tobrex.Masť naneste pomocou špeciálnych sklenených stierok, ktoré sa predávajú v lekárňach.

  Antibiotiká

  Keď sa vyvinú komplikácie alebo nízka terapeutická účinnosť vonkajších látok, oftalmológovia predpisujú dieťaťu antibakteriálne lieky na vnútorné použitie:

  Odporúčame prečítať si: Liečba nádcha u novorodencov
  • Azitromycín,
  • Augmentin,
  • Amoxiclav,
  • Amoxiclav,
  • Ciprofloxacín.

  Suspenzie sa používajú na liečbu jačmeňa u malých detí a pre dospievajúcich sa predpisujú tablety alebo kapsuly. Jednorazové a denné dávky, ako aj trvanie kurzu, určuje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na hmotnosť a vek dieťaťa.

  Oftalmológovia odporúčajú dať deťom probiotiká alebo prebiotiká, aby sa predišlo dysbióze pri antibiotickej liečbe:

  • Enterol;
  • laktobaktín;
  • Linex.

  Drogy s laktobacilmi sa môžu užívať spolu s antibiotikami a probiotiká s bifidobaktériami sa používajú až po hlavnej liečbe.

  Pri liečbe jačmeňa u detí sa antibiotiká používajú iba s nízkou účinnosťou vonkajších látok

  Symptomatická liečba

  V dôsledku nízkej imunity u detí sa môžu vyskytnúť príznaky všeobecnej intoxikácie tela. Dieťa sa stáva letargickým, stráca chuť do jedla, sťažuje sa rodičom na bolesť očí a hlavy. Pri infekčných patológiách často stúpa telesná teplota. Opravte ihneďhypertermia a nepohodlie pomôžu s použitím suspenzií alebo sirupov s protizápalovými nesteroidnými liekmi:

  • Nurofen,
  • Ibufen,
  • Nimesulide.

  Je možné rýchlo znížiť telesnú teplotu pomocou sirupov s paracetamolom (Efferalgan, Panadol) alebo rektálnych čapíkov (Cefecon, Nurofen).

  Ak sa jačmeň často objavuje na viečkach dieťaťa, rodičia by mali venovať pozornosť jeho imunite. Ak chcete zvýšiť odolnosť tela voči bakteriálnym a vírusovým infekčným agensom, umožníte deťom príjem vitamínov:

  • Pikovita,
  • Supradina,
  • Centrum,
  • Vitrum.

  Výrobcovia vyrábajú mnoho liekov na posilnenie imunity vo forme žuvacích chutných sladkostí. Stačí si zobrať jednu marmeládu pri raňajkách 2 až 3 mesiace, aby jačmeň už neznepokojoval deti.

  Rodičia detí, ktoré často trpia jačmeňom, musia pracovať na posilnení imunity

  Lekárske odporúčania

  Oftalmológovia často liečia závažné komplikácie u detí, ktorých rodičia ihlou alebo špáradlom otvorili viečka na viečkach. Chirurgický zákrok je indikovaný iba pre určité typy infekčných patológií. Oftalmológ vykonáva operáciu sterilnými nástrojmi vo svojej kancelárii. Očná guľa sa nachádza hneď vedľa mozgu, takže lekári kategoricky zakazujú otváranie alebo stláčanie abscesu doma.

  Pred začatím liečby jačmeňarodičia by mali zásobovať nasledujúcu hygienu a lieky:

  • sterilné obrúsky a obväzy;
  • vatové tyčinky a tyčinky.

  Pred vykonaním lekárskych postupov by matky a otcovia mali ošetrovať ruky akýmikoľvek antiseptickými a dezinfekčnými tekutinami, napríklad alkoholovým roztokom chlórhexidínu biglukonátu.

  Použitie finančných prostriedkov na zvýšenie odolnosti dieťaťa voči patogénnym baktériám zníži pravdepodobnosť pustúl na viečkach. Vynikajúcou prevenciou jačmeňa je umývanie rúk po použití toalety alebo zábava vonku. Ak napriek tomu nebolo možné vyhnúť sa zákernej infekcii, skúsený oftalmológ pomôže liečiť akýkoľvek typ jačmeňa.