Liečba črevnej chrípky

Obsah

  Črevná chrípka je jedným z názvov pre rotavírusovú infekciu a gastroenteritídu. Toto ochorenie sa vyvíja rýchlo po vstupe patogénov do tela dieťaťa alebo dospelého. Najčastejšie sa stávajú rotavírusy, adenovírusy alebo norovírusy. V priebehu svojho života produkujú toxické zlúčeniny, ktoré spôsobujú zápal slizníc tráviaceho ústrojenstva. Deti sú obzvlášť postihnuté gastrointestinálnou infekciou, pretože u detí to trvá oveľa dlhšie a ťažšie ako u dospelých. Pred liečením nebezpečnej črevnej chrípky vykonajú gastroenterológovia úplné vyšetrenie pacienta, aby zhodnotili celkový zdravotný stav a zistili typ patogénneho infekčného agens.

  Správny prístup k liečbe

  Črevná chrípka je nebezpečná s vysokou pravdepodobnosťou infekcie členov rodiny. Preto by sa na začiatku liečby mali prijať všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré úplne eliminujú prenos vírusov. Dieťa alebo dospelý musí prideliť samostatné riady, uterák, čistiace prostriedky. Príbuzní sa musia starať o chorých v lekárskych maskách a potom ošetriť ich tvár a ruky dezinfekčnými roztokmi.

  Liečba infekčného ochorenia je komplexná, zameraná na odstránenie patogénnych patogénov a na zníženie závažnosti symptómov - nevoľnosť, hnačka a zvracanie. Úplné uzdravenie nastane po týždni, ak pacient vyhovuje všetkým lekárskym predpisomodporúčania. Počas liečby črevnej chrípky sa používajú farmakologické prípravky, ktoré sú určené na tieto účely:

  • obnovenie dodávky minerálnych zlúčenín a biologicky aktívnych látok, ktoré sa vylučujú z tela spolu so zvracaním a hnačkou;
  • zvýšenie odolnosti dieťaťa alebo dospelého voči vírusovým infekciám;
  • normalizácia gastrointestinálneho traktu;
  • obnova peristaltiky.

  Liečba črevnej chrípky doma bez lekárskeho zásahu nie je praktická a je tiež veľmi nebezpečná pre malé deti. Infekcia provokuje dehydratáciu jeden deň po otvorení zvracania a hnačky. Strata tela novorodenca iba 10% tekutiny môže spôsobiť smrť. Je to kvôli rýchlo sa rozvíjajúcemu nedostatku stopových prvkov (draslík, sodík, horčík), bez ktorých nie je možné normálne fungovanie všetkých životne dôležitých systémov.

  Osobitne stojí za zmienku o neužitočnosti antibiotík pri liečbe črevnej chrípky. Lieky s antibakteriálnou aktivitou nemajú žiadny vplyv na rotavírusy alebo norovírusy. Použitie takýchto liekov povedie k prudkému zníženiu imunity a smrti prospešnej mikroflóry v čreve. Toto významne skomplikuje stav pacienta a oddiali zotavenie na dlhú dobu.

  Liečba infekčnej patológie

  Ak sa stafylokoky alebo streptokoky stávajú pôvodcom črevnej infekcie, potom po ich stanovenícitlivosť sa vykonáva antibiotická terapia, ktorá rýchlo eliminuje škodlivé baktérie. Bohužiaľ, účinné lieky na ničenie vírusov ešte neexistujú. Moderné antivírusové lieky vykazujú viac imunomodulačných účinkov, často bez akýchkoľvek dôkazov. Preto gastroenterológovia používajú v terapii lieky, ktoré znižujú závažnosť symptómov a zmierňujú účinky negatívnych účinkov patogénov na organizmus.

  Doplnenie rovnováhy voda-elektrolyt

  Liečba črevnej chrípky je vždy sprevádzaná príjmom veľkého množstva tekutiny. Gastroenterológovia predpisujú lieky na rehydratáciu, ktoré zahŕňajú minerálne soli draslíka a sodíka, ako aj dextrózu na obnovenie energetických zásob tela. Najefektívnejšie sú:

  • Hydrovit,
  • Rehydron.

  Prípravky sú dostupné vo forme práškov. Na prípravu liečivého roztoku je potrebné riediť obsah jedného balenia v litri teplej prevarenej vody, ktorá by sa mala vypiť počas dňa. Ťažkosťami pri užívaní drog je úplný nedostatok chuti do jedla v dôsledku nevoľnosti a zvracania. Je však potrebné choré spájku spájkovať, inak dôjde nevyhnutne k dehydratácii. V takom prípade dostane človek rozriedenie všetkého v polievkovú lyžicu, ale často - každých 15 - 20 minút.

  Ak má dieťa alebo dospelý zvracanie alebo hnačku a nemáte možnosť kúpiť si rehydratačné lieky, môžete to urobiť dočasne.improvizované prostriedky. Aby ste to dosiahli, mali by ste si sami pripraviť izotonický roztok - musíte rozriediť v litri vody 9 g (o niečo menej ako čajovú lyžičku) bežnej stolovej soli a 3 polievkové lyžice cukru. Ako doplnkový nápoj:

  • harmančekový čaj;
  • infúzia šípiek alebo ružičiek, riedená vodou;
  • stolová minerálna voda - Essentuki č. 2 alebo č. 4, Slavyanovskaya, Borjomi, Narzan;
  • zelený alebo čierny silný čaj;
  • voda s plátkom citróna;
  • ovocné kompóty;
  • ovocné nápoje z bobúľ.

  Bohatý nápoj nielen doplňuje zásoby minerálnych zlúčenín, ale tiež vyplachuje patogénne patogény z tela, ako aj škodlivé produkty ich životne dôležitých funkcií. Ak dieťa nemá zvracanie a hnačku, ale jeho teplota je zvýšená, je tiež potrebný príjem ďalšej tekutiny.

  Polyfepán sa používa na liečbu črevnej chrípky na odstránenie toxínov z tela

  .

  Používanie enterosorbentov

  Črevná chrípka u detí a dospelých často vychádza z narušenia gastrointestinálneho traktu a porúch peristaltiky. Osoba trpí príznakmi plynatosti - zvýšená plynatosť, nadúvanie, nevoľnosť, grganie, hnačka. Na odstránenie týchto negatívnych príznakov predpisujú gastroenterológovia použitie sorbentov:

  • aktívne uhlie,
  • Enterosgel,
  • Filtrum-sti,
  • Polysorb,
  • Polyphepan.

  Tieto lieky sa absorbujú na svojom povrchuškodlivé látky, prispievajú k pomerne rýchlemu odstráneniu toxínov, patogénnych baktérií, vírusov z tela. Vďaka svojmu prirodzenému pôvodu sú tieto výrobky dobre znášané malými deťmi aj dospelými. Jednou z výhod sorbentov je nedostatok metabolizmu. Po naviazaní vírusov a toxických zlúčenín sa tieto okamžite vylučujú v nezmenenom stave.

  Obnovenie črevnej mikroflóry

  Prienik vírusov do ľudského gastrointestinálneho traktu spôsobuje smrť prospešných baktérií. Bez týchto mikroorganizmov je trávenie postupne narušené, peristaltika je narušená. Liečba dysbiózy sa začína po akútnom štádiu črevnej chrípky. Najúčinnejšie lieky na liečbu tejto infekčnej patológie sú tie, ktoré obsahujú bifidobaktérie a laktobacily:

  • Acipol,
  • Linex,
  • Hilak-forte,
  • bifidumbakterín,
  • laktobaktín.

  Po užití eubiotík sa prospešné baktérie začnú množiť v črevách a uvoľňujú látky, ktoré vytvárajú kyslé prostredie. Takéto podmienky sú extrémne nepriaznivé pre patogénne mikroorganizmy, takže prestávajú rásť a umierajú. Obnovenie črevnej mikroflóry zvyšuje imunitu dospelých a detí.

  Pri črevnej chrípke Linex obnovuje prospešnú črevnú mikroflóru

  Zníženie telesnej teploty

  Takmer všetky črevné infekcie sú sprevádzané hypertermiou. Vírusy provokujúcelková intoxikácia tela, medzi jej príznaky patrí horúčka. Týmto spôsobom sa imunitný systém pokúša zničiť pôvodcov gastroenteritídy. Ak telesná teplota neklesla nad hodnoty subfebril (38 ° C), nie je možné ju zraziť.

  V črevnej chrípke sú takéto ukazovatele účinným spôsobom, ako sa zbaviť patogénnych patogénov. Ale s výrazným zvýšením telesnej teploty sa nemôžete obísť bez užívania antipyretík:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako sa zbaviť plynatosti a nadúvania
  • Paracetamol (Efferalgan, Panadol),
  • Ibuprofen (Ibufen, Nurofen),
  • nimesulid (Nimesil).

  Tieto lieky majú antipyretický a analgetický účinok, čo je dôležité v prípade často sa vyskytujúcich bolesti kĺbov. Ľudia s chronickým ochorením žalúdka by mali užívať protizápalové lieky opatrne. Aby sa zabránilo poškodeniu slizníc, Nimesulid a Ibuprofen sa majú používať spolu s inhibítormi protónovej pumpy - Omeprazol, Ultop, Nolpaza.

  Pediatri a gastroenterológovia radia rodičom, aby sa zamerali na celkový stav dieťaťa. Ak sa dieťa cíti dobre s hypertermiou s hodnotami 38,5–38,7 ° C, je lepšie odložiť užívanie antipyretík - to len urýchli deštrukciu rotavírusov. Niektoré deti netolerujú ani subfebrilnú telesnú teplotu. V takom prípade by ste mali dieťaťu okamžite dať sladký sirup.

  Zlepšenie trávenia

  Črevná chrípka u dospelých a detí pokračuje v pozadí úplného nedostatku chuti do jedla. Dôvodom je vysoká horúčka, dyspepsia a poruchy trávenia. Orgány gastrointestinálneho traktu výrazne znižujú produkciu biologicky aktívnych zlúčenín potrebných na správny metabolizmus tukov, bielkovín a uhľohydrátov. Na uľahčenie trávenia a asimilácie potravín by sa mali používať tráviace enzýmové prípravky:

  • Mezim forte,
  • Panzinorm forte,
  • Festal,
  • Enzistal,
  • Creon 10 000 alebo 25 000 jednotiek.

  Dávkovanie a trvanie prijatia určuje ošetrujúci lekár, hodnotí celkový zdravotný stav pacienta, jeho vek a históriu chorôb.

  Tráviace enzýmy sú dôležité pri liečbe črevnej chrípky

  Normalizácia peristaltiky

  Hnačka je jedným z hlavných príznakov, ktoré môžu rýchlo diagnostikovať črevnú chrípku. Široko inzerované lieky na rýchle odstránenie hnačky v tomto prípade spôsobia nenapraviteľné poškodenie zdravia ľudí, najmä dieťaťa. Pomocou hnačky sa telo snaží zbaviť patogénov. Po užití imodia alebo jeho štruktúrneho analógu Loperamidu je frekvencia stolice výrazne znížená. Všetky vírusy zostávajú v gastrointestinálnom trakte a začínajú sa intenzívne množiť.

  Liečba hnačky pomôže liekom s bakteriostatikami a pri vysokýchdávky a baktericídne účinky:

  • Enterofuril,
  • Ersefuril,
  • Stopdiar.

  Hlavnou účinnou látkou týchto liekov je nifuroxazid. Inhibuje produkciu exotoxínov patogénnymi vírusmi, čo vedie k menšiemu podráždeniu epitelových buniek. Taktiež je znížené uvoľňovanie tekutiny do črevného lúmenu. Nifuroxazid okrem toho podporuje zvýšenie fagocytovej aktivity a zvyšuje odolnosť tela voči vírusovým infekciám.

  Zmiernenie nástupu zvracania

  Zvracanie je rovnaká imunitná reakcia ako hnačka. Gastroenterológovia sa uchyľujú k používaniu antiemetík iba v extrémnych prípadoch, keď negatívny príznak črevnej chrípky ohrozuje celkový zdravotný stav a spôsobuje dlhodobý nedostatok chuti do jedla. Na zmiernenie útokov na zvracanie sa používajú dva štrukturálne analógy:

  • Cerucal,
  • metoclopramid.

  Tieto lieky sa nemôžu použiť bez vymenovania ošetrujúceho gastroenterológa. Majú významné množstvo vedľajších účinkov a kontraindikácií. Prekročenie dávky môže spôsobiť komplikácie a spomaliť regeneráciu. Malé dieťa s častým zvracaním podlieha urgentnej hospitalizácii kvôli liečbe v nemocnici.

  Používanie obalových látok

  Napriek krátkej dobe trvania črevnej chrípky pri správnom ošetrení sa vírusom podarí vážne poškodiť sliznicu.gastrointestinálny trakt. Aby sa zabránilo vývoju udalostí v takom negatívnom scenári, gastroenterológovia predpisujú tieto lieky:

  • De Nol,
  • Novobismol.

  Účinnou látkou tejto drogy je dvojmocnan draselný bizmutitý. Chemická zlúčenina vytvára ochrannú membránu na vnútornej stene žalúdka, čím pomáha predchádzať negatívnym účinkom vírusových exotoxínov. Prípravky z obálky tiež prispievajú k rýchlej regenerácii epitelových buniek, k hojeniu ulceratívnych lézií.

  Enterofuril môže rýchlo zastaviť hnačku, ktorá sa často vyskytuje pri črevnej chrípke

  Dietetická výživa

  Liečba žalúdočnej chrípky je potrebná, iba ak sa dodržiava prísna strava, inak bude zotavenie veľmi dlhé. V prvý deň liečby sa u pacientov prejaví úplné hladovanie, čo nie je ťažké kvôli neustávajúcej nevoľnosti a zvracaniu. V nasledujúcich dňoch je potrebné vylúčiť z denného menu:

  • mastné mäso a ryby;
  • všetky rastlinné plodiny;
  • bohaté polievky;
  • akékoľvek pečivo;
  • čokoláda.

  Používanie takýchto potravín zvyšuje zaťaženie gastrointestinálneho traktu, spomaľuje trávenie a zvyšuje nadmernú tvorbu plynov. Pacientova strava by preto mala obsahovať:

  • bujóny s nízkym obsahom tuku;
  • kaša na tekutú ryžu;
  • sušienky vyrobené z bieleho chleba;
  • šťouchané polievky;
  • suché sušienky.

  Počas liečby môžete piť čaj,sladené medom, s nízkym obsahom tuku kefír. V prvých dňoch liečby by sa ovocie a bobule nemali konzumovať. Nedostatok vitamínov a minerálnych zlúčenín by sa mal odstrániť užívaním vitamínu Vitrum, abecedy, centra, Selmevitu, Complivitu.

  Iba črevní lekári, gastroenterológovia, vedia liečiť črevnú chrípku.

  Laboratórne a inštrumentálne štúdie nemajú pri vypracúvaní účinného terapeutického režimu žiadny malý význam. Včasný prístup do nemocničného zariadenia pomôže predchádzať výskytu nebezpečných komplikácií a výrazne urýchli úplné uzdravenie.