Liečba bolesti pliec

Obsah

  Ak bolia ramenné kĺby alebo svaly, je ťažké plne vykonávať svoje profesionálne a domáce povinnosti, a ešte viac tak hrať šport. Keď rameno bolí, človek stráca príležitosť úplne sa uvoľniť a dokonca aj vo sne cíti neustále nepohodlie. Aby ste sa účinne a trvalo zbavili nepríjemných pocitov, a nielen ich vyhladili, budete musieť zistiť presné príčiny bolesti v ramene a predlaktí a podstúpiť lekárske vyšetrenie. Bude to nejaký čas trvať, výsledky nebudú ihneď pripravené. Ako sa dovtedy liečiť bolesť kĺbov ramenného kĺbu, ako aspoň čiastočne obnoviť fyzickú aktivitu a výkon?

  Ak je ramenný kĺb na ľavej alebo pravej ruke neustále boľavý, môžete si pomôcť s liekmi, fyzioterapeutickými procedúrami a tradičným liekom pred uskutočnením presnej diagnózy. O tom, ktorý spôsob kontroly bolesti zvoliť, sa rozhodne pacient. V každom prípade sa však odporúča konzultovať s lekárom vopred. Povie vám, čo robiť lepšie v konkrétnej situácii, aby ste sa viac nepoškodili.

  Základné zásady liečby

  Dospelý alebo primeraná osoba je obvykle schopná posúdiť situáciu a určiť optimálne kroky. Ak sa ramená a predlaktia zrania následkom úrazu, zlomenín kostí alebo trhliniek mäkkých tkanív získaných pri nehode alebo pri iných okolnostiach, liečba doma je vylúčená. Je to taknebezpečný a spravidla neúčinný.

  Poškodená osoba sa musí prepraviť do najbližšej pohotovostnej miestnosti, kde sa s ňou budú zaoberať odborníci. Ak je ramenný kĺb konštantný, ale nie príliš bolestivý, často bolí, niekedy existuje akútna bolesť, ale potom ustupuje sám, s najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o vývoji chorôb. Je ich veľa, nie všetky priamo súvisia s porušením motorového systému. Metódy liečby bolesti ako príznaku jednej z nich sú však podobné.

  Hlavné oblasti liečby:

  • Etiotropný - odstránenie príčiny syndrómu bolesti. Môže to byť fyzické preťaženie, abnormality vo vývoji svalového a kostného tkaniva, aseptický alebo infekčný zápal.
  • Patogénne - narúša vývoj ochorenia, pri ktorom bolí ramenný kĺb. Vďaka správne vybraným terapeutickým opatreniam sa progresia patológie zastaví.
  • Symptomatické - odstránenie vonkajších prejavov choroby, pri ktorej bolesť ramena kĺbov bolí, opuchy, skrúti alebo bolí. Patria sem aj činnosti zamerané na zníženie telesnej teploty, odstránenie hnisania a iných prejavov a dôsledkov patológie.
  • Rehabilitácia - vykonáva sa, aby sa podľa možnosti úplne obnovila pohyblivosť kĺbov a aby sa zabránilo recidíve choroby, pri ktorej bolí pravý alebo ľavý ramenný kĺb.

  Účinne ošetruje bolesť v ramene a predlaktí presne podľa tohto vzoru. Ak však nepoctivo liečitev jednom bode nebude patológia úplne odstránená a nepríjemný symptóm sa môže znova vrátiť. Ramenný kĺb je každý deň vystavený obrovskému stresu. Ak sa nelieči, na recidívu bude stačiť aj mierny stres. Preto je dôležité venovať náležitú pozornosť všetkým nuanciám komplexného zaobchádzania. Toto je jediný spôsob, ako úplne a trvalo odstrániť chorobu, jej príčiny a prejavy.

  Pozor!Bez ohľadu na zásady sa všetky liečebné metódy dajú rozdeliť na konzervatívne a chirurgické. V prvom prípade sa nevykonávajú žiadne zásahy, nástroje nie sú ovplyvnené kĺbové tkanivá. Používajú sa iba šetrné metódy: tablety a prášky na vnútorné použitie, masti na miestne použitie, rôzne tepelné procedúry, masáže atď. Chirurgické ošetrenie zahŕňa akúkoľvek operáciu na bolesť kĺbov. Môže byť minimálne invazívna (artroplastika), iba mierne ovplyvňuje mäkké a kostné tkanivá alebo môže byť rozsiahla, ak niektorý z kĺbových prvkov vyžaduje úplné odstránenie a nahradenie.


  Neexistuje univerzálny liek na bolesť ramien, je potrebný komplexný prístup

  Lekárska starostlivosť

  Ak pacient nezdržal bolesť v pravom alebo ľavom ramene a začal konať až do okamihu, keď tolerantný bol. bolesti sa stali veľmi silnými, vo väčšine prípadov je možné ich odstrániť pomocou farmaceutických liekov. Chirurgické metódy sa používajú iba v extrémnych prípadoch, ak je zranenie pôvodne vážne alebonestačilo iba tabletky a masti.

  Odporúčame vám prečítať si: Choroby ramenného kĺbu

  Ak sa pacient poradí s lekárom, ktorý sa sťažuje, že mu rameno neustále ublíži, bez ohľadu na etiológiu syndrómu bolesti, ako prvé sa predpisujú lieky zo skupín nesteroidných protizápalových a analgetík. Je to potrebné na zlepšenie zdravotného stavu pacienta, aby mu bola poskytnutá možnosť podrobiť sa úplnému vyšetreniu a aby mu bola poskytnutá ďalšia, úzko zameraná liečba.

  Medzi nesteroidné protizápalové lieky zvyčajne patrí paracetamol, kyselina acetylsalicylová, nimesulid. Tieto aktívne zložky blokujú tvorbu prostaglandínov, ktoré spôsobujú najcharakteristickejšie príznaky zápalového procesu:

  • opuchy;
  • začervenanie;
  • horúčka;
  • syndróm bolesti.

  NSAID teda pôsobia dvoma smermi naraz: znižujú vonkajšie prejavy choroby vrátane bolesti a čiastočne ovplyvňujú jej príčiny - zápal. Ak však príčiny bolesti nie sú v zápalovom procese, pôsobenie NSAID bude krátkodobé a nebude najúčinnejšie. Bolesť ustúpi, ale nikdy nezmizne.

  Preto v prípade rozsiahlych zranení ramenného kĺbu, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou, predpisujte analgetiká, hormóny alebo omamné látky, často vo forme injekcií. Prakticky nedávajú terapeutický účinok. Pomáhajú pacientovi rýchlo sa cítiť lepšie.


  Liekyrôzne skupiny sa vo väčšine prípadov vyrovnávajú s bolesťou, ale nie vždy eliminujú ich príčinu

  Lieky proti bolesti z týchto skupín (NSAID, analgetiká, glukokortikoidy a opiáty) sa líšia podľa nasledujúcich kritérií:

  • rýchlosť a trvanie expozície;
  • vedľajšie účinky.

  NSAID prvej generácie- tradičný paracetamol, diklofenak, ibuprofén - zmierňujú bolesť v priebehu niekoľkých minút po aplikácii, účinok pretrváva niekoľko hodín. Napríklad pri miernom podliatine alebo preťažení môže jedna dávka postačovať na obnovenie normálneho zdravia.

  Ale tiež agresívne ovplyvňujú vnútorné orgány - sliznicu zažívacieho traktu, obličky a pečeň - a spôsobujú množstvo nepríjemných vedľajších účinkov. Pri slabej znášanlivosti NSAID môže aj jedna dávka vyvolať bolesť brucha, zhoršenú funkciu obličiek a útok na cholecystitídu. Používajú sa iba na akútnu bolesť počas prvých 5-7 dní komplexnej liečby. Potom sa pokúsia nahradiť NSAID tejto generácie jemnejšími prostriedkami, fyzioterapiou.

  ​​

  NSAID druhej generáciepôsobia mäkšie a selektívne ovplyvňujú patogény zápalového procesu. Ale pre niektorých pacientov nové lieky v štandardných dávkach vôbec nepomáhajú. Vedľajšie účinky sa vyskytujú oveľa menej často a nie sú také výrazné. Meloxikam, nimesulid a ich analógy - sú to lieky, ktoré sú predpísané deťom, starším osobám, tehotným a laktujúcim v obmedzených dávkach,ak bolí ramenný kĺb. Sú tiež optimálne vhodné na dlhodobú liečbu chronickej bolesti ramena.

  Hlavnou výhodou takýchto liekov je to, že rovnaké liečivo s rovnakou účinnou látkou je dostupné v rôznych farmaceutických formách. Môže to byť:

  • injekčné roztoky intravenózne, intramuskulárne alebo intraartikulárne;
  • tablety, prášky, kapsuly, kvapky na perorálne podanie;
  • rektálne čapíky - niekedy je to jediný prostriedok, ktorý možno použiť na zníženie bolesti a tepla, napríklad u malých detí so silným zvracaním;
  • Masti, gély, krémy a náplasti na vonkajšie použitie.

  Schopnosť súčasne využívať finančné prostriedky, ktoré pôsobia zvnútra aj zvonka, vám umožňuje rýchlo a účinne zmierniť bolesť. Zároveň sa však zvýši aj koncentrácia aktívnej zložky v krvi - je dôležité starostlivo vypočítať dávku a frekvenciu užívania liekov.

  Poznámka:Nesteroidné protizápalové lieky sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu. To však neznamená, že sa môžu predpisovať samostatne a začať liečbu. Samoliečba často vedie k vzniku závažných vedľajších účinkov.


  Anestetiká vo forme čapíkov sú ideálne pre deti.

  Glukokortikoidy a opiáty sa klasifikujú ako ťažké delostrelectvo na bolesť kĺbov. Hormonálne lieky sa zriedka systematicky predpisujú s predĺženímterapia chorôb kĺbov. Ak sú NSAID neúčinné, podávajú sa raz za silnú bolesť. Účinok pociťujeme niekoľko hodín po injekcii lieku do kĺbovej dutiny a trvá 3 až 4 týždne.

  Prípravky sa zvyčajne používajú na základe účinnej látky betametazón. Toto je Diprospan alebo Phlosteron. Na dosiahnutie veľmi rýchleho a účinného výsledku je možné kombinovať glukokortikoidy s anestetikom - lidokaínom alebo novokaínom. Táto procedúra sa nazýva blokáda kĺbov, pretože bolesť ustupuje, ale s ňou aj akákoľvek citlivosť tkanív.

  Blokáda sa indikuje aj vtedy, keď pacient v dôsledku pretrvávajúcej bolesti obmedzuje pohyblivosť končatín. Z tohto dôvodu sa svalové a spojovacie tkanivá začínajú atrofovať a po dlhej kontrakcii je ťažké obnoviť veľké množstvo kĺbových pohybov. Blokáda sa však nemôže považovať za bežnú metódu liečby a uplatňuje sa pravidelne, len čo sa pacient sťažuje na silnú bolesť. Toto je vlastne extrémna metóda vo veľmi vážnom stave.


  Kĺbová blokáda sa zvyčajne vykonáva pri zraneniach pri športe, ak potrebujete rýchlo zmierniť bolesť

  Narkotické lieky proti bolesti nie je možné kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Zvyčajne sa používajú v nemocničnom prostredí na odstránenie silnej bolesti po nehodách alebo chirurgických zákrokoch.

  Je vhodné zvážiť osobitne masti a gély na vonkajšie použitie obsahujúce kapsaicín,hadí alebo včelí jed. Tieto látky majú lokálne dráždivé, otepľovacie a rušivé účinky. Nemôžu sa však použiť pri akútnych zápalových procesoch spôsobených infekciou akéhokoľvek druhu: je možné vyprovokovať rýchle šírenie infekcie v tele a všeobecnú sepsu.

  Ortopedické pomôcky

  Vyťažte postihnutý kĺb v maximálnej možnej miere a chráňte ho pred novými náhodnými zraneniami a preťažením - predpokladom úspešného liečenia bolesti ramien. V miernych prípadoch, na splnenie tejto podmienky, dostatočne pevné bandážovanie. V extrémne závažných prípadoch je použitá sadrová pneumatika, predpätie postele je predpísané na niekoľko týždňov.

  V štandardných prípadoch lekár odporúča používať špeciálne ortopedické zariadenie na ramenný kĺb - ortézu alebo bandáž - nepretržite 7 až 21 dní. Odmietnutie nosiť ortózu nestojí za to. Moderné modely sú pohodlné, vyrobené z priedušných, mäkkých a elastických materiálov. Sú takmer neviditeľné pod oblečením, v niektorých sa dokonca môžete osprchovať.

  Najmodernejšie modely navyše poskytujú masážny a otepľovací účinok, ktorý zvyšuje účinok liekov a obnovuje rýchlejšie fungovanie tkanív. Ak si myslíte, že sľuby výrobcov, používateľských recenzií, ortéz a bandáží na ramennom kĺbe skutočne zrýchľujú regeneráciu a zdvojnásobujú účinnosť liekov a fyzioterapie. V každom prípade je zaručené, že chránia rameno pred ďalšímpoškodenie doma a v práci.


  Takto vyzerá moderná ortopedická ortéza pre ramenný kĺb

  Existujú aj preventívne ortézy, ktorým sa v období zotavenia nemožno vyhnúť. Takéto zariadenia poskytujú optimálne rozloženie zaťaženia kĺbových tkanív a neumožňujú ich preťaženie. Môžu sa nosiť, aj keď sa bolesti neobťažujú, ale kĺb je vystavený veľkým zaťaženiam - napríklad pri návšteve telocvične.

  Fyzioterapeutická liečba

  Fyzioterapeutické postupy sa zvyčajne začínajú po zastavení akútneho zápalového procesu a úľave od bolesti. Postupy sa však niekedy predpisujú už 2 - 3 dni po zranení alebo začiatku liečby. Náraz sa vykonáva pomocou tepelných, elektrických, ultrazvukových, magnetických, laserových vĺn prísne dávkovanej intenzity. Ktorá metóda bude optimálna, lekár určí, v závislosti od diagnózy, fyziologických charakteristík pacienta, jeho finančné možnosti.

  Fyzioterapia zahŕňa aj terapeutické masáže a akupunktúru. Dôležitou podmienkou pre akýkoľvek typ fyzioterapeutickej liečby je to, že postupy by sa mali vykonávať striktne podľa schémy odporúčanej lekárom v plnom rozsahu. Jedno alebo dve stretnutia neprinášajú významné zlepšenia.

  Väčšina postupov sa nemôže vykonávať doma.Typicky je pacient odoslaný do dennej nemocnice. Výnimkou je masážna a terapeutická kĺbová gymnastika. Masáž vykonáva špecialista,ale po dohode môže prísť do domu. Súbor liečebných cvičení pripravuje aj inštruktor fyzioterapie. Ukáže, ako ich správne vykonať, bude kontrolovať efektívnosť gymnastiky v prvých 2 - 3 triedach. Potom môže byť komplex cvičení vykonávaný samostatne doma. Tu je však dôležitá sebadisciplína.

  Masáž aj kĺbová gymnastika stimulujú krvný obeh v tkanivách, pomáhajú posilňovať svalové a spojovacie tkanivá a obnovujú funkciu kĺbov. Mnoho pacientov, ktorí sa úspešne zbavia bolesti ramien pri liekoch, liečbu preruší. A je to úplne zbytočné, pretože fyzioterapia nie je len terapeutická, ale aj preventívne opatrenie. Masáž a gymnastika zmierňujú relapsy, zlepšujú pohyblivosť kĺbov, fyzickú aktivitu a chránia pred novými zraneniami a zraneniami v dôsledku posilnenia mäkkých, spojivových a kostných tkanív.


  Elektroforéza sa vykonáva iba v profylaktických miestnostiach v dennej starostlivosti

  Ľudové liečivá

  Úradná medicína umožňuje použitie alternatívnych metód liečby bolesti v ramennom kĺbe. Ale iba počas rehabilitačného obdobia alebo na prevenciu recidívy. V praxi väčšina pacientov začína používať domáce lieky na prvé nepríjemné príznaky. A naďalej ich uplatňujú, napriek menovaniam a odporúčaniam lekára.

  Toto sa neodporúča. Samoliečba aj pri jemných domácich liekoch tiež vedie k vedľajším účinkom akomplikácie. Domáce odreniny a masti často spôsobujú alergie, najmä ak obsahujú alkoholy, petrolej, odumreté včely, ocot a ďalšie agresívne látky. Ak sa však poradíte so svojím lekárom, povie vám vhodnú kombináciu liekov a tradičných liekov.

  Pozor!Zlepšenie pohody po liečbe ľudovými liekmi neznamená, že teraz nemôžete ísť k lekárovi a nechať sa podrobiť vyšetreniu. Po rekonvalescencii sa odporúča vykonať opakovaný röntgen, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám.


  Domáce lieky nemožno považovať za jediný a úplný liek na bolesť ramien

  Zhrnutie:Bolesť v ramennom kĺbe a predlaktí je vážny príznak, ktorý nemožno ignorovať. Ak chcete presne určiť, čo ich spôsobuje, musíte sa podrobiť úplnému vyšetreniu. Až doteraz sa stav pacienta môže zmierňovať rôznymi spôsobmi a prístupmi. Lieky proti bolesti vám pomôžu rýchlo sa cítiť lepšie a čakať na výsledky testov. Potom sa začína komplexná liečba zameraná na odstránenie nielen príznakov, ale aj základných chorôb ako ich príčiny. Na konsolidáciu výsledkov a prevenciu sa odporúča absolvovať rehabilitačný kurz.