Liečba bolesti päty

Obsah

  Bolesť na päte sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Niekedy bývajú celkom bežné - napríklad pri trení na kopačkách alebo modrinách pri futbale. Ale musí sa liečiť bolesť päty. Zároveň je potrebné presne, dôsledne a dôsledne zaobchádzať s liekom a improvizovanými prostriedkami. Ak sa chcete zbaviť bolesti okamžite a na dlhú dobu, určite musíte zistiť dôvody, prečo bolia nohy a päty. A až potom vyberú najlepšie metódy a prostriedky na liečbu. V tomto vám pomôže kvalifikovaný lekár.

  Rada:neodporúča sa spoliehať sa iba na svoju vlastnú intuíciu a ľudové prostriedky, ak je bolestivé šliapať na pätu a nechcete ísť k lekárovi s takým problémom alebo nemáte čas. Ak nie sú k dispozícii lekárne a lekári, môžu sa ako pomocné a dočasné použiť alternatívne metódy liečby bolesti v oblasti päty. Ale pri prvej príležitosti by ste mali podstúpiť vyšetrenie a dostať odporúčania lekára, tým lepšie liečiť chorú pätu.

  Prečo bolia päty a chodidlá

  Začalo to bolieť, aby šliapalo na pätu, päty sa pri chôdzi veľmi zranili - v prvom rade hľadajte príčiny vonkajších dráždivých látok. Tieto zahŕňajú:

  • nepohodlné, pevné topánky s vysokými podpätkami;
  • aktívna alebo dlhá prechádzka;
  • rušný deň na nohách;
  • nesprávne vykonaná pedikúra alebo naopak nedostatočná starostlivosť o chodidlá a prsty na nohách;
  • intenzívny športový tréning.

  Pozor!Päta vo vnútri začína veľa bolieť, strieľať a bodnúť pri pohybe z vysokého podpätku k plochej podrážke a naopak.

  Ak sú vyššie uvedené faktory vylúčené z dôvodu nepohodlia v nohách a je stále bolestivé šliapať po nohách, mali by ste pamätať na to, či došlo k nedávnym zraneniam dolných končatín.

  Pripomeňme, že pri zlomenine alebo prasknutí väzov sa nemusí okamžite objaviť bolesť. Presnejšie povedané, noha bolí v čase poškodenia, potom akútna bolesť ustupuje pod vplyvom prechladnutia alebo analgetika. Ale po niekoľkých dňoch a niekedy aj týždňoch a mesiacoch sa to vráti. Poranenie nesmie ovplyvniť pätu. Koleno a dolná časť nohy sú často zranené, ale bolesť chodidla je spôsobená bolesťou. Preto je dôležité pamätať na všetky modriny, výrony, zlomeniny v poslednom období.

  Ďalšou príčinou bolesti päty je tehotenstvo. Nejde o patológiu, ale všetky orgány a systémy ženy pracujú inak. Telesná hmotnosť sa zvyšuje najmenej o 6 - 8 kg, objem krvi sa zdvojnásobí. V dôsledku toho je zaťaženie chodidiel v dôsledku toho oveľa viac ako obvykle - bolesť na päte. Syndróm bolesti je intenzívnejší večer, keď nohy opuchnú a unavia sa. Ak päty po pôrode bolia, je potrebné odobrať röntgen bedrovej chrbtice. Možno je príčinou štipnutie a zápal sedacieho nervu.


  Nadváha, nepohodlná obuv, práca na nohách sú hlavnými nepatologickými dôvodmi, ktoré poškodzujú šľachu nad pätou a samotnú pätu
  .

  A nakoniec najviacbežné patológie, pri ktorých sa môže vyskytnúť pálenie alebo ťahanie bolesti v chodidlách:

  • artróza a artritída;
  • dna;
  • ostroha päty;
  • plantárna fasciitída;
  • osteoartróza;
  • tuberkulóza kostí;
  • zhubné nádory;
  • Ankylozujúca spondylitída;
  • ploché nožičky;
  • zápal sedacieho nervu;
  • obezita;
  • diabetes mellitus - vyvíja sa diabetická noha.

  Existuje teda veľa dôvodov, prečo môže päta bolieť, v každom jednotlivom prípade sa rôznymi spôsobmi zbavujú. Ak chcete získať úľavu rýchlo a vrátiť sa do plného života, nemali by ste sa experimentovať. Je lepšie okamžite vyšetriť traumatológom alebo reumatológom, zistiť diagnózu a začať primeranú liečbu.

  Na porovnanie:nestojí za to sa opýtať, či terapeut alebo traumatológ, ktorý sa sťažuje na bolesť v oblasti kalkanea, pošle na konzultáciu endokrinológa, neurológa alebo urológa. Ak existuje podozrenie na metabolické poruchy, bakteriálnu infekciu čriev alebo genitourinárnych orgánov, zápal nervových koreňov, úzko špecialisti sa bez toho neobjavia.

  Existuje veľa spôsobov, ako sa vysporiadať s bolesťou päty. Použite na to:

  • lieková terapia;
  • fyzioterapia;
  • ľudové liečivá.

  V ideálnom prípade by sa mal zahrnúť komplexný liečebný režim, ktorý zahŕňa všetky tri metódy. Pozrime sa podrobne na každú z nich.

  ​​

  Lekár uvedie taktiku liečby po podrobnom vyšetrení a podrobnerozhovor s pacientom

  Liečba liečivami

  Na zmiernenie bolesti na päte sa môžu používať lieky rôznych skupín a mechanizmus účinku. Niektoré z nich jednoducho blokujú nervové zakončenie. Samotná bolesť nejde nikam, ale pacient to jednoducho necíti. Existujú lieky, ktoré zastavujú zápal ako príčinu bolesti, opuchu a horúčky. Poskytujú terapeutický účinok, ale nevýznamný a eliminujú najmä príznaky choroby.

  A existujú také tabletky a masti, ktoré skutočne liečia, ovplyvňujú príčinu patológie, ničia infekciu a obnovujú metabolické procesy v tkanivách. Nezmierňujú bolesť okamžite, ale na dlhú dobu.


  Pilulky a masti rýchlo zmierňujú bolesť, ale nie vždy ich príčinu odstránia

  Pri akútnej bolesti na päte sa analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky predpisujú počas prvých troch až štyroch dní. Je dôležité zmierniť stav pacienta, až kým nebudú všetky výsledky vyšetrenia pripravené. Potom sa vyberú lieky s výrazným terapeutickým účinkom v závislosti od identifikovaného ochorenia, jeho formy a závažnosti. Môžu to byť:

  • antibiotiká;
  • antiseptiká;
  • angioprotektory;
  • chondroprotektory;
  • hormonálne lieky.

  Dávky, kombinácie liekov, liečebný režim a trvanie určuje iba lekár. Cieľ cesty by ste nemali meniť sami: takmer všetky lieky majú svoje vlastné charakteristiky používania, kontraindikácie a vedľajšie účinky.Samoliečba môže viesť k zlému zdravotnému stavu a znížiť účinnosť liečby.

  Tip:Na odstránenie bolesti a nepohodlia na päte sa odporúča používať topické prípravky, ako sú masti, gély a roztoky. V porovnaní s tabletami má niekoľko výhod: rýchlo prenikajú do tkanív, pôsobia iba lokálne, takmer bez toho, aby sa dostali do krvného obehu, čo znamená, že majú menej vedľajších účinkov. Takéto výrobky sú cenovo dostupné a ľahko sa používajú. Poskytujú však veľmi nízky terapeutický účinok a anestetizujú iba niekoľko hodín. Preto sa musia doplniť o ďalšie lieky a liečebné postupy. V závažných prípadoch sa liek proti bolesti vstrekuje do päty intramuskulárne alebo intraartikulárne.


  Akútna bolesť môže pomôcť zmierniť analgetické injekcie priamo do päty
  .

  Ľudové liečivá

  Úradné lieky neodporúčajú začať liečbu akejkoľvek patológie pomocou ľudových liečivých prípravkov. Domáce lieky a rôzne domáce procedúry (kúpele, obklady, zahrievanie), lubrikujú prejavy choroby a sťažujú diagnózu. Okrem toho sú také liečebné metódy často neúčinné, choroba prechádza do chronického pokročilého štádia a potom je ťažké liečiť dokonca aj pomocou liekov.

  Väčšina ľudí sa však najprv snaží vyrovnať s bolesťou päty netradičným spôsobom. Nie vždy pomáhajú, ale ak sú príčiny nepohodlia na nohách fyziologické alebo traumatické, často receptytradičné liečitelia pomáhajú zbaviť sa bolesti a obnoviť pohodu.


  V ľudovom liečiteľstve existujú recepty na každú chuť na ošetrenie bolesti päty - odreniny, masti, obklady a pleťové vody

  Čo sa dá doma použiť na zmiernenie bolesti, ak sa odloží cesta k lekárovi:

   )
  • kúpele;
  • obklady a pleťové vody;
  • masti;
  • dekorácie a infúzie.

  Navrhovatelia alternatívnej medicíny odporúčajú ošetrovať päty podľa nasledujúcej schémy: kúpele, potom nanášanie terapeutickej masti av noci obklady. Potom ošetrenie poskytne efekt čo najrýchlejšie. Najjednoduchšie, najbezpečnejšie a osvedčené recepty:

  Odporúčame prečítať si: Almag pre kĺby rúk
  • Kontrastné kúpele s harmančekom . Tento postup pomáha zmierniť bolesť, ak je spôsobená únavou nôh, vysokými podpätkami a intenzívnym športovým tréningom. Najprv by ste mali pripraviť odvar harmančeka. Za týmto účelom sa dve polievkové lyžice sušených kvetov harmančeka nalejú do 500 ml vriacej vody, zakryjú sa a vylúhujú sa pol hodiny. Potom sa vývar filtruje a naleje do misky s teplou vodou (asi 40 stupňov). Neďaleko dajte povodie studenej vody. Na niekoľko minút umiestnite chodidlá do studenej vody. Potom na rovnaké obdobie v teple. A tak 3-4 krát. Nohy sa potom utierajú dosucha a na päty sa aplikuje masť.
  • Masť na prírodnom tuku s bylinkami . Tento recept by sa mal pamätať na tých, ktorí crackujú a praskajú päty. Najprv musíte zomrieť cinquefoil a aloe, premiešať suroviny tak, aby nakoniecukázalo sa, že celá polievková lyžica šťavy. Roztopte 100 g vo vodnom kúpeli. vnútorný nesolený tuk - kurča, hus, bravčové mäso, jazvec. Zmiešajte s kašou z liečivých rastlín, môžete pridať niekoľko kvapiek gáforového oleja, cool. Aplikujte niekoľkokrát denne na praskliny a bolesti kĺbov, kombinujte ich s masážou.
  • Čierna reďkovková kompresia . Tento recept pomôže zmierniť bolesť kĺbov. Je to veľmi jednoduché. Jedna koreňová plodina sa olúpa a trie sa na strúhadle. Gruel je položený na kus gázy, zložený v 3-4 vrstvách. Potom sa obklad aplikuje na päty a fixuje sa plastovými vreckami. Ak to veľmi nespáli, môžete stlačiť komprimáciu celú noc. Ráno sňať, umyť nohy teplou vodou, utrieť dosucha a naneste mastný krém.
  • Citrónový vankúš na ľad . Tento nástroj pomôže zmierniť bolesť, opuchy po tréningu v telocvični alebo po dlhom pracovnom dni. Nie je ťažké pripraviť „vankúš“, môžete to urobiť vopred a uložiť ho do mrazničky av prípade potreby ho použiť. Jeden citrón sa jemne naseká, naplní sa vodou a výsledná hmota sa prenesie do vrecka na zmrazenie a vloží sa do mrazničky. Aplikácia takého „vankúša“ tiež pomôže zmierniť bolesť, pálenie a nepohodlie pri dne a reumatoidnej artritíde.
  • Tinktúra z lila na vnútorné použitie . Lila kvety zmierňujú príznaky zápalu kĺbov, zlepšujú krvný obeh, eliminujú opuchy. Ak chcete pripraviť tinktúry doma, jedna časť fialovej farby by sa mala zmiešať s 10časti vodky alebo alkoholu. Nádobu uzavrite a nechajte 14 dní na tmavom mieste. Potom je infúzia pripravená na použitie. Pred použitím sa čajová lyžička infúzie zriedi v 50 ml teplej vody a potom sa vypije pol hodiny pred jedlom. Tinktúra nápojov by mala byť 2 - 3-krát denne po dobu 2 týždňov.
  • Tinktúra vlašských orechov na kĺby . Tento ľudový liek sa dá použiť na vnútorné použitie, ako aj na brúsenie pätiek a kĺbov členku. Na varenie je potrebné zozbierať zelené vlašské orechy. Umyte ich a nasekajte ich nožom. 2 lyžice. l. pripravené orechy sa vložia do fľaše z tmavého skla a zalejú sa 500 ml vodky. Potom dôkladne upchať, očistiť od tepla a slnečného žiarenia a inkubovať dva týždne. Výsledná infúzia sa používa na trenie kĺbov na bolesť alebo na podanie jednej lyžice 2-3 krát denne pred jedlom.
  • Sporyzha je bežný . Jedná sa o veľmi zaujímavý recept, ktorý sa často odporúča pre bylinkáře z podpätkov a fasciitídy. Recept je veľmi jednoduchý. Všetko, čo je potrebné na odstránenie bolesti, je nájsť čerstvú chaluhu, vložiť ju do topánok namiesto vložiek a takto chodiť po celý deň. Nasledujúci deň sa tráva zmení na čerstvú a tak ďalej na mesiac. Predpokladá sa, že ostroha na päte ustúpi a bolesť pominie.
  • Medová kompresia . Včelárske výrobky sú prírodný antiseptický a imunomodulátor, a preto pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou so zápalom mäkkých tkanív a kĺbov. Účinok je zosilnený alkoholovým roztokom.jód a morská soľ. Ak chcete pripraviť obklad, musíte do lyžice namiešať med a jód. Nalejte čajovú lyžičku morskej soli bez parfumov rozprestretú na pätách. prikryť polyetylénom a nechať aspoň hodinu, môžete celú noc. Postup zopakujte každý druhý deň počas dvoch týždňov. Varovanie! Tento recept nie je vhodný pre ľudí trpiacich neznášanlivosťou na včelie produkty, ako aj pre trhliny v pätách a otvorené rany.
  • Zemiaky lisované kerozénom.Toto je osvedčený ľudový liek na bolesť spojenú so zápalom kĺbov. Najprv musíte uvariť 1-2 koreňovú zeleninu spolu so šupkou. Potom sa hnetie a zmieša s 2-3 lyžicami rafinovaného petroleje. Výsledné zemiakové kaše sa za horúca nanášajú na boľavé oblasti, na vrch sa položia plastové vrecká a ponožky. Takúto komprimáciu musíte držať najmenej tri hodiny, najlepšie celú noc. Priebeh liečby trvá 7 až 12 procedúr.
  • Vlákno s medom . Vlákno dokonale zjemňuje pokožku na popraskaných pätách, zmierňuje opuchy a bolesti. Najskôr by sa lyžica medu mala zohriať vo vodnom alebo parnom kúpeli. Potom zmiešajte s ovsenou kašou, kým nedosiahne konzistenciu hustého cesta. pridajte lyžicu vodky alebo mesačného svitu a omnoho viac tuku na prípravu koláča. Okamžite sa v teple aplikuje na choré oblasti pokryté celofánom a potom sa navlečia vlnené ponožky. Takéto koláče musíte ukladať každý deň počas 7-10 dní. Počas tejto doby by bolesti a zápal mali úplne prejsť.

  Zhrnutie:Bolesť na päte sa vyskytuje z rôznych dôvodov.: nepohodlná obuv, zranenia, tehotenstvo alebo artikulárna patológia. Úlohou lekára je vykonať kvalitatívne vyšetrenie, identifikovať príčinu bolesti a zvoliť optimálnu liečbu. Pri správnom prístupe sa môžete za 3 až 14 dní úplne zbaviť nepohodlia. V niektorých prípadoch to môže trvať až 6 - 8 týždňov. Jednoduchým doplnkom liekov a fyzioterapie budú jednoduché a cenovo dostupné alternatívne metódy liečby.