Liečba bolesti kolien

Obsah
  6. Ak sú kolenné kĺby bolestivé, osoba nie je schopná plne vykonávať svoje každodenné domáce a profesionálne povinnosti. Pocit kresby, nepohodlie v kolenách výrazne znižujú kvalitu života. Najdôležitejšie však je, že ani menšie bolesti v kolenných kĺboch ​​sa nevyskytujú len takto. To je vždy znamením akýchkoľvek zmien v tele, ktoré je nežiaduce ignorovať.

  Čo spôsobuje bolesti dospelých, starších ľudí a detí, ako liečiť bolesť kĺbov, je potrebné poradiť sa s lekárom? Odpovede na tieto otázky, ako aj užitočné odporúčania a recepty, ktoré eliminujú nepríjemné pocity v kĺboch ​​nižšie.

  Dôležité!Ak sú kolenné kĺby bolestivé, neodporúča sa konať náhodne. Je dôležité identifikovať príčiny bolesti a potom začať okamžitú liečbu. Čím viac času uplynie od okamihu, keď sa objavia prvé príznaky, tým vyššie je riziko komplikácií a tým ťažšie bude zbaviť sa bolesti kolena a dôvodu, ktorý ich vyvolal. Deštruktívne zmeny v kĺbových tkanivách sú nezvratné, v pokročilých prípadoch ich možno zvládnuť iba chirurgicky.

  Prvá pomoc pri akútnych bolestiach

  Ak dôjde k nehode, náhle sa vyskytne silná bolesť kolena, nie je čas pochopiť ich príčiny. Toto vykoná špecialista na pohotovosti po poskytnutí prvej pomoci. Je dôležité stabilizovať stav obete a zastaviť saneznesiteľná bolesť. Lekári túto príčinu liečia neskôr v nemocnici po dôkladnom vyšetrení.


  Úspešnosť liečby a riziká komplikácií priamo závisia od včasnosti prvej pomoci po zranení kolena

  Čo robiť tu a teraz, ak osoba trpí veľmi veľa:

  Odporúčame vám prečítať: Liečba gonartrózy kolena
  • Zabezpečte úplný zvyšok postihnutej končatiny. Obeť by mala sedieť alebo položená, pod chodidlo by sa mal umiestniť valec, vankúš, zvinuté oblečenie, aby sa znížil prietok krvi. Táto technika pomôže čiastočne zmierniť bolesť a zabrániť silnému opuchu. Akákoľvek fyzická aktivita môže teraz ublížiť. Pred príchodom kvalifikovaného odborníka je lepšie končatinu nepretláčať.
  • Vykonajte kompresiu za studena. V ideálnom prípade použite ľad zabalený v obrúsku. Môžete zmraziť plastovú fľašu s vodou, v zime použiť sneh. Ako alternatíva je vhodný uterák namočený v studenej vode, akýkoľvek produkt z chladničky. Aby sa zabránilo omrzlinám na tkanivách, aplikuje sa chlad za 5-7 minút každú pol hodinu. Toto by sa malo robiť tak často, ako je to možné počas prvých dní po zranení alebo ataku silnej bolesti kĺbov.
  • Ak zranenie nie je otvorené, na spoj sa môže použiť tesný fixačný obväz. Toto ďalej chráni končatinu pred náhodným poškodením alebo stresom, zabezpečí stabilitu kĺbov a zníži opuch a bolesť. Bandáž by však nemala byť príliš tesnáaby nedošlo k narušeniu obehu v kĺbovom kĺbe.
  • Ak máte silnú bolesť, môžete použiť analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky, ako sú Ibuprofen, Diclofenac, Paracetamol, Ketanov, Nimid alebo Nimesil, a to pred príchodom lekára alebo do nemocnice. Neodporúča sa užívať viac ako jednu dávku liekov proti bolesti, kým nie je presne dokázané, prečo koleno bolí.
  • Masť s podobnými účinnými látkami sa tiež nemá lepšie používať samostatne. Pred určením príčiny bolesti a stanovením diagnózy sú akékoľvek prípravky na zahrievanie, procedúry, masáž kontraindikované. Faktom je, že také akcie môžu vyvolať zhoršenie zápalu, a ak je príčinou infekcie, potom sa jeho rýchle šírenie v tele. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča používať ľudový liek, reakcia môže byť nepredvídateľná.

  Užitočné rady:aj keď bolesť kolena ustúpila po niekoľkých dňoch, neznamená to, že môžete zabudnúť na návštevu lekára. Hneď ako sa táto príležitosť objaví, mali by ste sa určite poradiť s traumatológom, ortopédom alebo chirurgom. Dokonca aj banálne modriny s hematómom môžu vyvolať rozvoj závažných ochorení kĺbov, nebezpečného ničenia kĺbov a straty pohyblivosti končatín. Ak budete konať rýchlo, kompetentne a dôsledne, všetkým komplikáciám sa dá predísť.


  Ak nemáte nič po ruke a lekár dorazí čoskoro, čerstvé listy kapusty pomôžu zmierniť bolesť a opuch.improvizované tesné obväzy na kĺboch ​​

  Liečba bolesti kĺbov liekmi

  Ak pacient konzultoval s lekárom ťažkosti s bolesťou kolena, pretrvávajúce, pravidelné, závažné alebo bolestivé, s drogami vybranými pred koncom vyšetrenia a diagnostiky budú existovať nesteroidné protizápalové lieky. Takéto lieky rýchlo zmierňujú príznaky najbežnejších patologických stavov kolena - artritída, artróza, burzitída, synovitída.

  V lekárňach sú NSAID dostupné na lekársky predpis, ale to neznamená, že sa môžu používať nezávisle a nekontrolovateľne. Takéto fondy majú množstvo kontraindikácií a pri dlhodobom používaní majú nepríjemné vedľajšie účinky. Hlavne sú postihnuté orgány tráviaceho ústrojenstva, pečeň a obličky. Okrem toho nesteroidné protizápalové lieky majú malý terapeutický účinok. Pacient bude cítiť úľavu, ale choroba nebude úplne vyliečená.


  Ak bolí koleno a opuchy, nesteroidné protizápalové lieky pomôžu

  Najobľúbenejšími drogami v tejto skupine sú diklofenak, Nurofen, nimesulid, indometacín, voltaren.

  Možno ich kúpiť vo forme tabliet na vnútorné použitie alebo mastí a gélov na vonkajšie použitie. Posledne menované dávajú menej vedľajších účinkov, majú však aj kontraindikácie a v niektorých prípadoch ich nemožno použiť. Komplexná liečba môže zahŕňať kombináciu ďalších skupín takýchto liekov.

  Chondroprotektory

  Tieto lieky obsahujúDve hlavné zložky potrebné na obnovu chrupavky sú chondroitín a glukozamín. Chondroprotektory prakticky nemajú žiadne kontraindikácie, môžu a mali by sa užívať po dlhú dobu, aby sa dosiahol hmatateľný účinok. Mnoho lekárov je presvedčených, že užívanie chondroprotektorov so sklonom k ​​artikulárnym patológiám znižuje riziko vzniku artrózy alebo artritídy.

  Chondroitín a glukozamín nielen vyživujú a opravujú chrupavkové tkanivo. Inhibujú tiež aktivitu prostaglandínov, a tým tiež pomáhajú vyrovnať sa so zápalom a jeho prejavmi. Chondroprotektory majú mierny analgetický a dekongestívny účinok.

  Chrupavka sa stáva hustejšou a zároveň elastickou, čím sa zvyšujú ich tlmiace vlastnosti a odolnosť voči vonkajším vplyvom. V lekárni sa tiež predávajú na voľnom trhu, ale sú dosť drahé. Tablety Teraflex, Arthra, Structum sa osvedčili.


  Chondroprotektory sa musia absolvovať v dlhých kurzoch

  Glukokortikoidy

  Ak sú kolenné kĺby veľmi bolestivé a štandardné liečebné režimy nepomáhajú, lekár sa môže rozhodnúť používať hormonálne lieky. Jedná sa o hydrokortizón, diprospán, prednizolón, ktoré sú dostupné vo forme tabliet, mastí alebo injekcií.

  Roztok sa podáva intraartikulárne pre veľmi silnú bolesť. Procedúra je bolestivá, ale účinok sa prejaví po niekoľkých hodinách a trvá až niekoľko týždňov. Dnes sú k dispozícii aj riešenia, ktoré okrem hormónov obsahujú ajkyselina hyalurónová. Takáto injekcia nahrádza synoviálnu tekutinu, a preto rýchlo a natrvalo zmierňuje bolesť a opuch, pričom obnovuje postihnuté tkanivo chrupavky. Takéto injekcie sa bežne nazývajú „tekuté protézy“. Sú dosť drahé, pre mnohých pacientov sú náklady na takúto liečbu príliš vysoké. Sinvisk, Ostenol, Fermatron - názvy liekov z tejto skupiny.


  Ak sú kolenné kĺby veľmi bolestivé a štandardné liečebné režimy nepomáhajú, lekár sa môže rozhodnúť používať hormonálne lieky
  .

  Doplnky stravy a vitamínové komplexy

  Liečba bolesti v kolennom kĺbe liekom sa vždy dopĺňa vitamínovo-minerálnymi komplexmi, prípravkami kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Sú potrebné na normalizáciu metabolických procesov, obnovenie krvného obehu, zvýšenie lokálnej imunity. Začať užívať vitamínové doplnky čo najskôr, kurz trvá najmenej tri mesiace.

  Fyzioterapeutické postupy

  Fyzioterapia dokonale dopĺňa lieky a môže sa používať od prvých dní komplexnej liečby bolesti kolena. Účinky liečiv zvyšujú tepelné procedúry, pôsobenie rôznych druhov vĺn. A masáž, akupunktúra, manuálna terapia pomáhajú rýchlo obnoviť pohyblivosť kĺbového kĺbu.

  Služby chiropraktika sú potrebné na premiestnenie kĺbových prvkov s artrózou 1 a 2 stupne. Ale s artritídou je manuálne pôsobenie na kĺb kontraindikovanéako môže vyvolať zhoršenie zápalu a jeho poškodenia.

  Aké ďalšie postupy môže lekár odporučiť:

  • fonoforéza a elektroforéza - tieto postupy sú obzvlášť účinné, ak na kĺb najskôr aplikujete protizápalovú analgetickú masť;
  • kryoterium - v niektorých prípadoch poskytuje aj chladenie pozitívne výsledky, používa sa suchý studený vzduch alebo tekutý dusík. Veľkou výhodou tejto metódy je to, že je dobre tolerovaná dôchodcami, malými deťmi a nemá žiadne vedľajšie účinky, ak sa dodrží výkonná technika;
  • elektromagnetická a laserová terapia.

  Laserová terapia je účinná v prípade artritídy a artrózy v ktoromkoľvek štádiu. Liečba 10-15 procedúr vám umožňuje úplne sa zbaviť príznakov ochorenia kĺbov v štádiu 1-2. Dnes je laserové ošetrenie najobľúbenejšie a považuje sa za najúčinnejšie. Nepovažujte to však za všeliek. Laser je tiež škodlivý, nie je dobre znášaný všetkými, má množstvo vedľajších účinkov. Laserová terapia je navyše nákladnou liečbou, nie všetky kliniky majú vhodné vybavenie. Preto pri absencii schopnosti ošetrovať kĺby laserom nezúfajte. Existuje mnoho ďalších, prístupnejších a horších metód.


  Vystavenie sa chladu, elektromagnetickým pulzom a bahennej terapii pomáha vyrovnať sa s bolesťou kolena bez injekcií a tabletiek

  Chirurgické ošetrenie

  Ak je bolesť kolenakĺb spôsobený vážnym zranením, deštrukciou kĺbových štruktúr, sa neobíde bez chirurgického zákroku. Len lieky a fyzioterapia nedokážu zvládnuť zlomeniny, prasknutie väzov alebo poškodenie menisku. Ak je kĺb veľmi poškodený alebo hnisavý zápal, je potrebný chirurgický zákrok a následná protetika.

  Najúčinnejšou a najbezpečnejšou operáciou k dnešnému dňu je artroskopia. Jedná sa o minimálne invazívny typ zásahu do kolenného kĺbu. Zdravé tkanivá okolo postihnutého kĺbu nie sú takmer postihnuté, čo výrazne urýchľuje rehabilitáciu po operácii a znižuje riziko komplikácií.

  V prípade menších zranení alebo na diagnostické účely sa artroskopia vykonáva v miestnej anestézii. Po troch vpichoch nad pätou lekár zavedie nástroje kamery do kĺbovej dutiny a vykoná všetky potrebné manipulácie. Potom sa na otvory umiestnia stehy a na vrch sa umiestni sterilný obväz. Po 1-2 dňoch sa pacient môže vrátiť domov. Úplné zotavenie bude trvať ďalšie 3 až 4 týždne.

  V zložitejších prípadoch, keď je potrebné odstrániť zničené kĺbové prvky, obnoviť väzivo a šľachy, sa artroskopia vykonáva v mieche alebo intravenóznej anestézii. Roztrhané tkanivá sú prešité špeciálnymi niťami, ktoré sa nakoniec absorbujú samostatne a netvoria jazvy. Je to dôležité pre udržanie spoločnej mobility.

  Intraartikulárna chirurgiaodstránenie poškodeného tkaniva a implantácia protézy sa nazýva artroplastika. V modernej chirurgii sa ako protéza používajú polotekuté látky, ktoré majú podobnú štruktúru ako chrupavka. Prírodné chrupavky zriedka odmietajú a dobre nahradzujú. Bohužiaľ, v našej krajine je artroplastika pre širokú verejnosť stále nedostupná. Ak je kĺb ťažko poškodený, pacient trpí silnou bolesťou, lekár môže vykonať artrodézu - umelo imobilizovať kĺb. Človek nikdy nebude mať svoju končatinu ako predtým. Ale prinajmenšom mu budú ušetrené trýznivé bolesti.


  Protéza nikdy nenahradí prirodzený kĺb, ale bude schopná obnoviť podporné funkcie končatín a estetického vzhľadu.

  Kovové protézy sa implantujú do kĺbu, ak došlo k hnisavému zápalu alebo viacnásobným zlomeninám tkaniva. a nie je predmetom vymáhania. Operácia je zložitá a zdĺhavá, pretože bude potrebné obnoviť nielen kosti a chrupavku, ale aj väzivo, krvné cievy, nervové zakončenie. Takéto nákladné zásahy, ktoré si vyžadujú vysoko kvalifikovaného lekára a špičkové vybavenie, sa vykonávajú hlavne v zahraničí. Spoločná protetická oblasť si vyžaduje dlhé rehabilitačné obdobie.

  Dôležité!Pacient musí pochopiť, že chirurgický zákrok zmierňuje bolesť, ale nie príčinu choroby. Po zákroku bude potrebné pokračovať v liečení, aby sa zabránilo recidíve, je to nevyhnutnédlhý kurz fyzioterapie na obnovenie pohyblivosti kĺbov, ak je to možné.

  Tradičná medicína

  V období po operácii, po komplexnej liekovej terapii, s cieľom zabrániť recidíve, je možné na udržanie kĺbových funkcií, odstránenie bolesti a opuchov použiť domáce prostriedky. O ich účinnosti sa však často pochybuje, ak z nejakého dôvodu nie je možné použiť lieky pre lekárne a lekár nie je k dispozícii, lekársky predpis pomôže zmierniť tento stav.


  Domáce masti nie sú vždy účinné, ale cenovo dostupné a relatívne bezpečné

  Zemiaky a chren

  Jeden koreň chrenu a jeden hľúz zemiakov sa olúpajú, nastrúhajú, zmiešajú a okamžite uložiť na kolenný kĺb. Vrchná časť obkladu je potiahnutá polyetylénom a fixovaná obväzom. Musíte ho držať najmenej 45 minút. Trvanie takejto liečby je jeden týždeň. Ak počas tejto doby bolesť neprejde, mali by ste sa poradiť s lekárom.

  Jód

  Veľmi jednoduchý a obľúbený recept. Na kolená pred spaním sa na 30 dní natiahne hrubá jódová sieť. Na konci liečebnej liečby by mala bolesť úplne zmiznúť.

  Kerozén

  Tradičná medicína odporúča kombinovať olivový olej a olúpaný petrolej v rovnakých dieloch, pridať lyžicu čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy. Beat zmes do stavu emulzie a votrite do kolena, potom zabalte teplo. Postup sa opakuje každý druhý deň počas dvoch týždňov.

  Zhrnutie:Bolesť kĺbovnáhle vznikajú v dôsledku zranenia alebo sa obťažujú na dlhú dobu a sú dôsledkom choroby kĺbov. Na zmiernenie bolesti v štádiu exacerbácie patológie sa používajú analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Na konsolidáciu výsledku a zabránenie relapsu je predpísaný priebeh fyzioterapie, chondroprotektorov, vitamínov. Ak je konzervatívna liečba a fyzioterapia neúčinná, musíte sa uchýliť k chirurgickému zákroku. Najjemnejšou a najúčinnejšou je artroplastika. V najťažších prípadoch sa protetika vykonáva s úplnou výmenou kĺbu alebo artrodézou - umelým znehybnením kĺbu.