Ktorého lekára by som mal kontaktovať pre bolesť v nohách

Obsah

  Ak sú bolesti chodidiel, iba 10% pacientov okamžite vyhľadá kvalifikovanú lekársku pomoc. Väčšina z nich v prípade, že akútna bolesť v nohe je dôsledkom jasného zranenia, ktoré spôsobuje pacientovi úzkosť a strach. Zvyšok sa snaží vyrovnať sa s nepríjemným fenoménom samo. Podľa prieskumov pacientov mnohí jednoducho nevedia, s ktorým lekárom sa má konzultovať s príznakom, ako je nepohodlie dolných končatín. Koniec koncov, zdá sa, že ide iba o miernu nevoľnosť, ktorá vznikla v dôsledku únavy alebo veľkého zaťaženia. Môžete si odpočinúť, aplikovať masť, piť pilulku ako poslednú možnosť - a všetko pôjde, prečo by niekto mal rušiť a byť rozptyľovaný od bežných vecí.

  Bolesť v nohách, ak nie je viditeľné poškodenie končatín, v skutočnosti znamená porušenie tela, miestne alebo systémové. Je neprimerané a nebezpečné nechať ho bez dozoru alebo sa ho pokúsiť odstrániť pomocou ľudových prostriedkov. Kvalifikovaný odborník bude schopný určiť povahu bolesti, sprievodné príznaky, výsledky röntgenových lúčov a analyzovať, čo je problém, a pomôže s tým vyrovnať sa. Najprv však musíte pochopiť, na koho lekára sa obrátiť, aby ste dostali primeranú pomoc.

  Poznámka:chodidlá bolia rôznymi chorobami spojenými nielen s kĺbmi. Dôvody sú niekedy naj neočakávanejšie, pretože musíte tiež zamestnať tak úzkych odborníkov, ktorí na prvý pohľad nemôžužiadny vzťah k chodidlám. Traumatológ, ortopéd, neurológ - zvyčajne k nim chodia s bolesťou nôh. Existuje však najmenej päť ďalších odborníkov, ktorých pomoc môže byť potrebná.


  Pacient často jednoducho nevie, ktorého lekára treba navštíviť s bolesťou na nohách, a preto sa lieči sám

  Terapeut

  Ak bolí členok, nemôžete vydržať. a zoznam úzkych špecialistov na okresnej klinike je obmedzený, mali by ste ísť k terapeutovi. Rodinný lekár môže pomôcť nielen pri bolestiach v krku. Ak nedôjde k viditeľnému zraneniu nohy a pacient si sťažuje na bolesť, terapeut vykoná dôkladný rozhovor, pozri sa na mapu pacienta, vyšetrí končatinu a na základe získaných informácií vykoná predbežnú diagnózu. Rodinný lekár bude schopný porovnať príznaky a anamnézu chorôb, aby určil, čo by mohlo spôsobiť bolesť a ktorý špecialista by sa mal dohodnúť.

  Ako môže terapeut pomôcť:

  • predpisujú lieky proti bolesti - zvyčajne nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet alebo mastí. Je dôležité presne určiť dávkovanie a frekvenciu podávania, pretože NSAID majú množstvo kontraindikácií a spôsobujú vedľajšie účinky;
  • uvedie pokyny na všeobecné testy moču a krvi - budú v každom prípade potrebné;
  • napíše odporúčanie pre röntgenové žiarenie - jedná sa o štandardnú štúdiu bolesti nôh;
  • zašle odporúčanie špecialistovi,ktoré pravdepodobne pomôžu s bolesťou nôh - angiológ, flebolog, endokrinológ, neuropatológ atď.

  Ak je pacientkou staršia žena, karta obsahuje záznamy o ťažkej menopauze a zlomeninách končatín, potom osteoporóza môže byť príčinou bolesti nôh. Nie je potrebné konzultovať endokrinológa a gynekológa, pretože choroba je spojená so zmenami hormonálneho pozadia počas menopauzy. Ak má pacient nadváhu, potom konzultácia s výživou nebude zbytočná, s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebná aj ortopédka a neuropatológa.


  Rodinný lekár spraví všeobecné opatrenia na zmiernenie bolesti, ak je odborník dočasne nedostupný

  Chirurg

  Chirurg obvykle lieči choroby vnútorných orgánov sprevádzané zápalovým procesom. Vykonáva potrebné operácie. Ale nebojte sa, ak vás lekár požiada o bolesti v nohách v registri - nikto nič neodrezá. Čo je zahrnuté v špecializácii chirurga:

  • kŕčové žily na nohách;
  • tromboflebitída;
  • ostroha päty;
  • trofické vredy;
  • zarastené nechty na nohách;
  • všetky novotvary zvonku, abscesy a vriace plnené hnisavým alebo seróznym obsahom;
  • zmena tvaru kĺbu chodidla, najmä palca;
  • prítomnosť opuchov nôh, zmena farby kože;
  • krivosť;
  • znížená citlivosť chodidiel, potenie, znížená citlivosť, brnenie.

  Chirurg môže tiež vykonať vyšetrenie a vykonať potrebné vyšetreniekonzultácia s poranením nohy, ak traumatológ neakceptuje. Ak je bolesť spôsobená kŕčovými uzlami, dôsledkami chronických zranení, môže lekár predpísať liečbu.


  Chirurg zaobchádza nielen s chirurgickými, ale aj s konzervatívnymi metódami kŕčových žíl, tromboflebitíd, zarastených nechtov a iných patológií dolných končatín

  . Traumatológ

  . dolné končatiny. Traumatológ sa zaoberá aj výronmi a šliach, závažnými modrinami, akýmkoľvek poškodením kostí a mäkkých tkanív. Ak sú nohy po preťažení alebo páde zranené, o čom je pacient informovaný, je potrebné poradiť sa s týmto odborníkom.

  Ak je zranenie miestne a menšie, traumatológ sa s ním bude môcť vyrovnať sám. V prípade komplexných zranení, napríklad po nehode, nehode, je pripojený neuropatológ, kardiológ, angiosurgeon - všetci špecialisti, ktorí sú pre túto operáciu nevyhnutní, ak sú postihnuté životne dôležité orgány obete.

  Traumatológ tiež pomôže, ak bolesť nôh spôsobí medziobratlová hernia, zakrivenie chrbtice alebo neuralgia. Bude potrebná pomoc neurológa, ale ak tam nie je, traumatológ bude dočasne schopný nahradiť ho a urobiť potrebné stretnutia, aby sa znížila bolesť a zabránilo komplikáciám.

  Užitočné rady:Nehanbite sa obrátiť na traumatológa, aj keď sa vaša noha práve otočila a potom začala kňučať a bolieť. Podľa lekárskych štatistíkvo viac ako 50% prípadov je príčinou zápalu šliach, burzitídy, artritídy presne modriny, výrony a subluxácie, ktoré boli liečené zle alebo nezávisle na sebe, bez liečby.


  Dokonca aj pri menších modrinách a bolestiach je lepšie kontaktovať traumatológa a získať potrebné porady

  Ortopéd

  Ak na klinike nemáte traumatológa, ale na ortopédovi existuje ortopéd, môžete sa bezpečne obrátiť na ho. Ortopéd lieči poruchy ľudského pohybového aparátu bez ohľadu na vek pacienta a príčiny patológie.

  Ortopedický lekár lieči kojencov dyspláziu a vrodené malformácie, pomáha pri obnovení funkcií chrbta a končatín po operácii, zranení a úrazoch. Ortopéd pomôže, ak sa skolióza vyvinula u školákov alebo dospelých.

  Existujú predpojatosti voči ortopédom, ako sú chirurgovia alebo traumatológovia. Mnoho pacientov sa domnieva, že títo odborníci sú potrební iba v prípade vážneho zranenia a vyžadovania chirurgického zákroku. Odmieta preto ísť na konzultáciu. V skutočnosti ortopéd v liečbe používa hlavne konzervatívne metódy - pokiaľ to stav pacienta umožňuje.


  Ortopedický chirurg nielen lieči zranenia a operuje, ale riadi aj správny vývoj kĺbov u detí a dospievajúcich
  . V počiatočných fázach je odstránenie defektu kĺbu dostatočnélekárska gymnastika, bandáž, masáž, výživa a úpravy životného štýlu, aby sa zvládla patológia. Ak sa však choroba začne, ortopedický lekár predpíše potrebnú operáciu.

  Aké choroby potrebuje ortopéd:

  • artróza a artritída;
  • osteochondróza;
  • dysplázia bedrového kĺbu u novorodencov a dospelých;
  • zlomenina bedra u starších ľudí;
  • skolióza, lordóza, kyfóza u pacientov akéhokoľvek veku.

  Podiatr pozoruje novorodencov od prvých dní života a počas prvých 12 mesiacov. Je to dôležité, pretože nie všetky patológie muskuloskeletálneho systému sú zistené v lone alebo bezprostredne po narodení dieťaťa. Lekár starostlivo monitoruje vývoj dieťaťa pri mesačných vyšetreniach. Ak sa zistia akékoľvek odchýlky, nastavenie sa začne okamžite. To dieťaťu umožní plne sa rozvíjať a vyhnúť sa problémom s nohami a neskôr, keď začne chodiť.

  Dôležité!Ak je zničenie kĺbov nezvratné, protetika bude vykonávať ortopéd. Je to mimoriadne dôležitá operácia, pretože je dôležité zvoliť optimálny spôsob implantácie a starostlivo monitorovať proces implantácie protézy a obnovenie funkcií končatín. Ortopéd tiež protézuje končatiny po nehode alebo nehode - preto nápis „Traumatológ-ortopéd“ často visí na dverách kancelárie tohto úzkeho špecialistu.

  Angiosurgeon

  Angiosurgeon je pomerne nový úzky špecialista, ktorý sa zaoberá cievnymi problémami.Nemôžete ho nájsť vo všetkých zdravotníckych zariadeniach. Ale ak je bolesť v nohách spojená so zablokovaním alebo poškodením žíl a tepien, bez tohto ochorenia sa neobídete.

  Tento špecialista rozpoznáva všetky príznaky kŕčových žíl, tromboflebitíd, vaskulárnych lézií pri ateroskleróze a diabetes mellitus a môže ich odstrániť. Angiochirurgovia vykonávajú operácie vysokej komplexnosti pri regenerácii a plastickej chirurgii krvných ciev. Ak je príčina bolesti na nohách narušená, je to presne toto, potom si angiosurgeon pomôže vyrovnať sa s ňou.

  O ktorých príznakoch, okrem nepohodlia a bolesti, by ste sa mali poradiť s týmto lekárom:

  • opuch dolných končatín;
  • výrazné žily na končatinách s vypuklými uzlinami, plombami;
  • cievna sieť na nohách;
  • znížená citlivosť chodidiel, brnenie, znížená citlivosť;
  • zmeny farby kože na chodidlách - modrá, sčervenanie, bledosť;
  • zdrsnenie pokožky;
  • potenie nôh;
  • bolesť aj pri normálnej palpácii, jednoduchý dotyk chodidiel.

  Bolesť na nohách môže byť dôsledkom problémov s krvnými cievami a naopak môže spôsobiť poškodenie krvných ciev. Konzultácia s angiosurgeonom preto nebude v žiadnom prípade zbytočná.


  Angiosurgeon vykonáva operácie „šperky“ pre kŕčové žily, tromboflebitídu a diabetické lézie dolných končatín

  Reumatológ

  Špecializácia tohto lekára je tiež dosť úzka. Reumatológ sa zaoberá všetkými patológiami, ktoré sú spojené s léziami spojivového tkaniva. Ak je reumatoidartritída. Táto forma artritídy sa vyvíja v dôsledku zlyhania ľudského imunitného systému. Telo začína vnímať kĺbové tkanivá ako cudzie, agresívne a aktívne produkuje bunky, aby ich zničili.

  Navonok sa takýto proces, ak sú postihnuté chodidlá, prejavuje takto:

  • opuch dolných končatín, horší večer;
  • bolesť ráno a po pracovnom dni, fyzická námaha;
  • začervenanie chodidiel, obmedzenie pohyblivosti kĺbov postihnutých zápalom;
  • horúčka, celková slabosť.

  Reumatoidná artritída sa nedá liečiť ľudovými prostriedkami doma a dokonca ani pomocou komplexnej liečby drogami nie je vždy možné zastaviť proces, ktorý je škodlivý pre kĺby. Najprv bude potrebný podrobný krvný test na detekciu protilátok. Ak je diagnóza potvrdená, potom sa k liečbe pripojí aj imunolog. Potom začne komplexná terapia. Celý priebeh liečby vrátane rehabilitácie trvá asi rok, ale ani po jej ukončení lekári nezaručujú, že sa choroba nebude opakovať.


  V prípadoch podozrenia na reumatoidnú artritídu je do liečby chodidiel zapojených niekoľko odborníkov - reumatológ, špecialista na infekčné choroby, imunolog, ortopéd
  .

  Dermatológ

  Tento lekár sa zaoberá všetkými kožnými chorobami spôsobenými bakteriálnymi infekciami, plesňami a hnisavým zápalom postihujúcim nohy. Ak bolesť a nepohodlie v nohách sprevádzajú tieto príznaky, kontaktujte dermatológa:

  • svrbenie,pálenie kože;
  • zdrsnenie kože;
  • tvorba šupín, ulceróznych lézií;
  • sfarbenie kože;
  • bradavice, výrastky, akékoľvek útvary na pokožke nôh.

  V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať samostatne ošetrovať kukurice, bradavice alebo huby. Ak sa liečivá použijú nesprávne, prinajlepšom nebudú mať znateľný a trvalý účinok. A v najhoršom prípade vyvolajú nežiaduce vedľajšie účinky a komplikácie. Okrem toho sú kožnými chorobami nebezpečné hnisanie a všeobecná sepsa. Celý priebeh liečby by mal byť pod dohľadom odborníka a ak je neúčinný, mal by sa okamžite opraviť. Je veľmi ťažké liečiť zanedbávanú hubu, preto je dôležité nenechať proces ošetrenia unášať.


  Kôry, huby a trofické vredy na chodidlách by sa mali ošetrovať dermatológom súbežne so základným ochorením, ktoré spôsobuje tieto javy

  Podolog

  Podolog je úzky špecialista, ktorý možno nájsť v zdravotníckych zariadeniach. ťažké. Podológovia sa zúčastňujú najmä na súkromných klinikách alebo v kozmetických centrách. Tento lekár sa špecializuje na liečbu všetkých patologických stavov spojených s poškodením mäkkých tkanív nechtov na chodidlách. Čo zaobchádza s podológom

  • plesne a nechty;
  • zarastené nechty;
  • kurie oká;
  • bradavice;
  • posttraumatické alebo pooperačné zmeny mäkkých tkanív a kožných znakov;
  • vrie, hnisanie;
  • trofické vredy.

  Podológ je medzistupeň medzi kozmetológom a kapitánompedikúra a chirurg alebo dermatológ. Ak problém nie je spustený, úspešne ho vyrieši bez operácie.


  V prípade problematických chodidiel sú služby podológa nevyhnutné

  Konzultácie s podológom nebudú pre preventívne účely zbytočné pre každú osobu, aj keď zatiaľ nie sú žiadne špeciálne sťažnosti týkajúce sa chodidiel. Podológ si okamžite všimne sklon k určitým chorobám a poradí sa s vyšetrením ortopedom, angiológom, reumatológom skôr, ako sa začne patológia vyvíjať a vedie k nezvratným zmenám tkaniva. Podológ môže tiež poradiť pri výbere obuvi, starostlivosti o nohy doma, výživy. Ak je problém vážny, podológ nebude nahrádzať úplne úzkeho špecialistu. Poukáže však na to a pomôže v období zotavenia po komplexnom ošetrení.

  Zhrnutie:je potrebná pomoc kvalifikovaného odborníka aj pri menších bolestiach a nepohodlí v nohách. Ak okresná klinika nemá správneho lekára, na poskytnutie prvej pomoci stačí konzultácia s terapeutom alebo chirurgom. Potom je nasmerovaný ten úzky špecialista, ktorý dokáže vyriešiť údajný problém. Choroby chodidiel sú často spojené s poruchami vnútorných orgánov. Preto by ste nemali vyšetrenie odložiť - dokonca aj kalusy sú dôležité na včasné a správne ošetrenie, aby sa predišlo komplikáciám.