Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli bolesti v kolene

Obsah

  Moderný človek, ktorý je zaneprázdnený prácou, rodinnými záležitosťami, problémami s domácnosťou, často ignoruje mierne choroby a nijako neponáhľa návštevu lekára. Nejde o nedbanlivosť, ale o elementárny nedostatok času alebo neschopnosť dohodnúť si stretnutie s odborníkom, napríklad pre obyvateľov malých osád. Ak bolí koleno, používajú sa improvizované prostriedky - masti pre lekárne a alternatívne lieky.

  Niekedy takéto akcie pomáhajú zmierniť bolesť v kolene, ustupuje. Ale vo väčšine prípadov sa to znova objaví po chvíli, a potom je naliehavo potrebné rozhodnúť sa o otázke - na ktorého lekára by som sa mal obrátiť, ak mi kolená ublížia a lieky alebo ľudové prostriedky už viac nepomáhajú? Bolesť v kolennom kĺbe môže mať fyziologický alebo patologický charakter.

  Toto nie je vždy príznak vážneho ochorenia kĺbov. Ale aj banálne modriny sa môžu stať impulzom pre rozvoj zápalu, spôsobiť vážne komplikácie a nakoniec viesť k zdravotnému postihnutiu. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa včas konzultovať s lekárom, ktorý vám poskytne odbornú pomoc. Komu by ste sa mali dohodnúť, ak máte obavy z bolesti kolena?

  Užitočné rady:Ak má vaša klinika obmedzený počet špecializovaných lekárov a máte úplnú stratu v súvislosti s lekárom, ktorý má ísť, ak sa obávate o akútnu bolesť kolena, dohodnite si stretnutie s terapeutom. Všeobecne platí, že praktický lekár vie, ako zastaviť syndróm bolesti a poskytnúť prvú pomoc. Tiež onurčite vám povie, na ktorú kliniku je najlepšie vo vašom prípade a kde sa nachádza najbližšia klinika.

  V akých prípadoch je potrebné navštíviť lekára

  Ak bolia vaše nohy a kolená, osoba nie je zďaleka ponáhľajúca sa s lekárom dohodnúť, aj keď sa klinika nachádza cez ulicu od domu. Najprv sa snažia vyrovnať so svojimi improvizovanými prostriedkami. Ak sú bolesti fyziologickej povahy spôsobené banálnym prepracovaním alebo podchladením, môže to stačiť. Ale existuje niekoľko príznakov, ktoré naznačujú, že musíte okamžite navštíviť lekára.


  Každé zranenie, dokonca aj banálne modriny, je dôvodom, prečo je potrebné vyhľadať lekársku pomoc v najbližšej pohotovostnej miestnosti
  .

  Po prvé, akékoľvek zranenia kolenného kĺbu si vyžadujú pomoc kvalifikovaného odborníka. V prípade pádu, nárazu, nehody môže dôjsť k poraneniu. Hlavné príznaky v tomto prípade:

  • ostrá, ostrá bolesť;
  • 20. závažný opuch kĺbov, sčervenanie;
  • tvorba hematómu - opuch s modrinami;
  • deformácia kĺbu - premiestnenie jednotlivých prvkov počas dislokácie, vyčnievanie kosti počas zlomenia atď.

  V prípade zranenia by zranený kĺb mal byť úplne v pokoji s dlahou alebo obväzom a mal by sa aplikovať studený. Doprava obete do nemocnice sa odporúča čo najskôr.

  Ak bolesti kĺbových kĺbov dlhodobo narúšajú, s rôznou frekvenciou a závažnosťou, signál, že návšteva už nemôže byť odložená,Nasledujúce príznaky sú:

  • silné opuchnutie kĺbu;
  • deformácia, tvorba cýst a tumorov pod kolenom alebo nad hrudnou kosťou;
  • prudké obmedzenie mobility - keď dôjde k ohybu a neúnavnosti, neznesiteľná bolesť, ozve sa kríza;
  • horúčka;
  • strata citlivosti končatiny od kolien po chodidlá;
  • nemožnosť dovolávať sa končatiny.

  Ktorý lekár má ísť s boľavými kolenami, závisí od príčiny choroby. Problém je však v tom, že ho pacient nedokáže nezávisle určiť, a preto je ťažké vybrať si správneho špecialistu.

  Bolesť sama osebe nie je chorobou, ktorá by sa mala liečiť. Syndróm bolesti je len príznakom akejkoľvek patológie. Je dôležité presne určiť, ktorý z nich zvoliť účinné ošetrenie. To sa dá často dosiahnuť iba za účasti niekoľkých úzkych odborníkov.


  Problém bolesť kĺbov môžu vyriešiť najmenej traja úzki špecialisti - jeden z nich bude určite prijatý na vašej klinike

  Na ktorého špecialistu sa má ísť

  V medicíne neexistuje lekár, ktorý lieči konkrétne kĺbové patológie sprevádzané bolesťou. Spoločné problémy rieši niekoľko rôznych odborníkov. Dôvodom je skutočnosť, že patológia zvyčajne postihuje nielen kĺby, ale aj okolité tkanivá. V ľudskom tele je všetko prepojené, kĺb často bolí a dôvod spočíva v porušovaní úplne iným orgánom. A naopak, problémy smuskuloskeletálny systém môže viesť k narušeniu funkcií iných systémov.

  Napríklad:diabetes mellitus sa často vyvíja ako komplikácia, ako je napríklad diabetická noha. Je to spôsobené nedostatočnou výživou periférnych ciev dolných končatín, zmenou v zložení krvi a stagnáciou. Výsledkom je atrofia tkanív, ktorá je sprevádzaná silnou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou kĺbov. Problém však nie je v kĺbe, ale v nesprávnom fungovaní orgánov endokrinného systému. Preto môže tento problém vyliečiť iba endokrinológ. Zistíme teda, ktorí lekári ošetrujú kolenné kĺby a aký je rozdiel medzi ich špecializáciami.

  Terapeut

  Váš rodinný lekár je prvým špecialistom, ktorý sa dohodol na stretnutí, ak si všimnete, že vás koleno sklopilo. Bolesť na bolesť „za počasia“, v noci, ostrá, zhoršená po námahe alebo pri stúpaní po schodoch - to všetko sú príznaky rozvíjajúcej sa artritídy alebo artrózy.

  Terapeut takéto patológie nelieči. Stále sa však musíte obrátiť naňho, aby ste mohli odobrať údaje z lekárskeho preukazu o chronických ochoreniach, úrazoch a chirurgických zákrokoch a ďalšie informácie, ktoré bude musieť úzky špecialista vykonať s presnou diagnózou. Lekár okrem toho vykoná tieto úkony:

  • vyšetriť pacienta a urobiť záver o súčasnom stave;
  • vypracuje pokyny pre klinické testy moču a krvi - budú v každom prípade potrebné;
  • na základe sťažností pacienta vám povie, ktorý úrad je pre zdravotnú starostlivosť najlepší.
  • ​​

  Všeobecný lekár na základe výsledkov testu tiež oznámi pacientovi, čo môže urobiť, aby zmiernil stav. Je zodpovednosťou terapeuta predpísať lieky proti bolesti a antipyretiká, predpísať liečebnú stravu a odporučiť kurz fyzioterapie.


  Hlavnou úlohou terapeuta je zhromaždiť čo najviac informácií o stave pacienta pri počiatočných konzultáciách a vyšetreniach
  .

  Všetky tieto opatrenia sú súčasťou komplexnej liečby artikulárnych patológií. V skutočnosti úzky špecialista iba potvrdí diagnózu predpokladanú na základe výsledkov počiatočného vyšetrenia a doplní predpísanú liečbu. Ak je prípad komplexný a odporúčania terapeuta nebudú stačiť, úzky špecialista odporučí pacienta na dôkladnejšie vyšetrenie a môže rozhodnúť o hospitalizácii.

  Chirurg

  Chirurg lieči nielen kosti a kĺby, ale aj okolité mäkké tkanivá. Jeho špecializácia:

  • zlomeniny, dislokácie a iné zranenia kĺbov;
  • zápalové procesy v kĺbových kĺboch ​​akútneho alebo chronického priebehu;
  • nekróza tkaniva.

  Malo by byť zrejmé, že chirurg sa zaoberá iba liečením poškodenia tkaniva. Ak je patologický proces sprevádzaný poruchami krvného obehu, zápalom nervov, kožnými vyrážkami, spojí to ďalšie úzke špecialisty - angiológa, dermatológa,špecialista na infekčné choroby.


  Chirurg je špecialista, ktorý nielen konzultuje, predpisuje lieky, ale vykonáva aj všetky potrebné operácie

  Angiológ

  Tento lekár sa zaoberá problémami s krvnými cievami a poruchami obehového systému. Angiológ pomôže, ak príčinou bolesti kĺbov sú kŕčové žily, trombóza a iné vaskulárne patológie. Ich vývoj je indikovaný nasledujúcimi príznakmi:

  • pavučinové žily a siete na nohách;
  • 68) výrazné opuchnuté žily karmínového alebo purpurového odtieňa;
  • kŕče, obmedzenie pohyblivosti dolných končatín;
  • nočné bolesti;
  • paréza, pocit „husacích hrčiek“ na koži nôh;
  • únava nôh;
  • utesňuje pokožku a mäkké tkanivá.

  Angiológ s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše ďalšie vyšetrenia a predpíše antikoagulanciá, riedidlá krvi, normalizátory krvného obehu a posilnenie ciev. Prispôsobí tiež stravu pacienta av prípade potreby rozhodne o operácii. Kleroterapia má dobrý účinok: do ciev sa zavádza špeciálna látka, ktorá lepí ich steny a zabraňuje patologickej expanzii.


  Pri kŕčových žilách pomôže angiológ vyriešiť problém kolena

  Reumatológ

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť artrózu kolena

  Tento špecialista sa zaoberá výskumom a liečbou patológií spojivových tkanív - sú to kĺbová chrupavka, väzivá a šľachy. Väčšinou ide o artritídu a artrózu rôznych foriem.Takéto choroby môžu byť vrodené alebo získané nezávisle od zranenia alebo v dôsledku zmien súvisiacich s vekom alebo na pozadí iných chorôb. Ak existuje podozrenie na také nebezpečné systémové ochorenie, ako je reumatoidná artritída, konzultuje sa s reumatológom.

  Reumatoidná artritída je autoimunitnej povahy, jej liečba iba nesteroidnými protizápalovými liekmi nemá zmysel. NSAID pomôžu zmierniť bolesť, teplotu, opuch kĺbu pri akútnej artritíde. Skutočná príčina choroby - porucha imunitného systému, ktorá chrupavku začína vnímať ako cudzie telá a ničí ich - sa však tieto lieky nebudú vylučovať. Reumatoidná artritída si vyžaduje komplexné a dlhé, často celoživotné liečenie.

  Reumatológ teda bude liečiť príznaky, ktoré sa týkajú pacienta - bolesť, opuch, obmedzenie pohyblivosti a odstrániť príčinu, ktorá ich spôsobuje - dysfunkcie imunitného systému. O vhodnosti chirurgického zákroku rozhoduje aj lekár.


  Ortopéd alebo reumatológ sú dvaja úzki špecialisti, ktorých možno bezpečne rezervovať na vymenovanie za bolesť kĺbov

  Ortopedický traumatológ

  Ak bolesť kĺbov bolí, krúti, obmedzujú fyzickú aktivitu pacienta, terapeut vo väčšine prípadov odporúča kontaktovať tohto konkrétneho špecialistu. Čo lieči:

   92) akékoľvek poškodenie kostry, väzov atď.
  • deformujúca artróza;
  • osteochondróza;
  • ploché nohy;
  • skolióza.

  Je vhodné ísť do ordinácie lekára po návšteve praktického lekára a po získaní výsledkov počiatočných testov. Čo urobí úzky špecialista:

  1. Vykonajte vizuálne vyšetrenie pacienta.
  2. Odovzdajte pacienta na röntgenové, ultrazvukové vyšetrenie alebo počítačovú tomografiu.
  3. Vypracovať liečebný režim na zmiernenie bolesti kĺbov a obnovenie ich mobility. Obvykle sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, hormóny, rôzne masti a gély na vonkajšie použitie, fyzioterapia.
  4. Ukážu cvičenia lekárskej gymnastiky, ktoré tiež pomôžu zbaviť sa bolesti a obnoviť fyzickú aktivitu.
  5. Ak je to potrebné, pomáha pri výbere ortopedických pomôcok a uvádza sa, ako ich správne používať.

  Ak sa začne patológia, stav pacienta je vážny, ortopedický chirurg vykoná chirurgický zákrok. Môže to byť artroskopia, endoprotetika - záleží to na zložitosti ochorenia a na individuálnych charakteristikách pacienta. Ortopédovia zriedka konajú nezávisle. Pretože lézie a deformácie kĺbov zvyčajne spôsobujú poškodenie krvných ciev, mäkké tkanivá, angiológ, neurológ, endokrinológ sú často spojené s liečebným procesom. Spoločne určujú optimálnu taktiku liečby av prípade potreby ju upravujú.


  Na stanovenie presnej diagnózy a stanovenie optimálnej taktiky liečby môže byť potrebné poradiť sa s niekoľkými odborníkmi

  Chiropraktik

  Už podľa mena môžete hádať, čo robí tento špecialista. „Manuál“, ako ho nazývajú ľudia, lieči svojimi rukami rôzne kĺbové patológie. Častejšie sa s ním konzultujú problémy s chrbticou. Ale aj s bolesťou v kolenách bude tento lekár užitočný, pretože problémy s jedným kĺbovým kĺbom nejakým spôsobom ovplyvňujú stav ostatných.


  Manuálna terapia má niekoľko kontraindikácií, v žiadnom prípade bez súhlasu ortopedického chirurga a terapeut nepožaduje pomoc tohto odborníka

  Manuálna terapia je pomerne náročná metóda expozície. Má množstvo kontraindikácií - napríklad akútny zápalový proces, hnisavé formácie, pooperačné obdobie. V iných prípadoch sa po prvom sedení cítia úľavy. Manipulácia s chiropraktikom pripomína masáž. Je tu však veľký rozdiel. Špecialista hnetie a stimuluje určité body na tele pacienta, výsledkom čoho sú nielen posunuté deformované kĺbové prvky, ale obnovuje sa aj ich výživa.

  V prípade bolesti kĺbov nie je možné okamžite ísť k chiropraktikovi a začať s postupmi. Najprv by ste mali urobiť testy, urobiť röntgen alebo ultrazvuk, konzultovať s terapeutom. Toto všetko je potrebné, aby sa vylúčili možné kontraindikácie a aby sa presne identifikovali problémové oblasti. Ak nevie, kde sa lézia nachádza, chiropraktik ju nebude môcť ovplyvniť. tiež„Manuál“ nepomôže, ak choroba kĺbov prešla do pokročilého štádia, ak sú kĺby vážne poškodené, zdeformované alebo došlo k ankylóze.

  Zhrnutie:Ak sa vyskytlo zranenie kolena alebo často bolesť v kolennom kĺbe, obmedzenie pohyblivosti, návštevu lekára neodkladajte. Najprv by ste sa mali poradiť s terapeutom. Vypočuje si sťažnosti pacienta, zaznamená ich, dá pokyny k štandardným vyšetreniam moču a krvi a odporučí, ktorý úzky špecialista je v tejto situácii najvhodnejší. V závislosti od identifikovanej patológie môže problém vyriešiť chirurg, angiolog, neuropatológ, ortopéd, chiropraktik a reumatológ. Na úplné ošetrenie sa často vyžadujú konzultácie s dvoma alebo tromi odborníkmi. Ak sa zistí autoimunitné ochorenie alebo je indikovaný chirurgický zákrok, bude potrebná účasť kardiológa, anestetika, prípadne endokrinológa, alergológa a špecialistu na infekčné choroby.