Krvný test na cholesterol

Obsah

  Cholesterol je životne dôležitá látka a vytvára sa v tele každého človeka. Toto je organická zlúčenina príbuzná vyšším alkoholom. U ľudí s nadbytkom v krvi má látka negatívnu úlohu a vedie k rozvoju aterosklerotických plakov. Podozrenie na patológiu pomôže rozptýliť analýzu cholesterolu, ktorá sa vykonáva na každej klinike. Po prijatí výsledkov analýzy lekár dešifruje indikátory a poskytne pacientovi odporúčania na zníženie hladiny v krvi. V budúcnosti bude potrebná kontrola ukazovateľa.

  Ako ukazuje analýza

  Krvný test na cholesterol môže odhaliť hladinu tejto látky v ľudskom tele. Lipidy sú prítomné u všetkých ľudí a sú nevyhnutné pre život. Aktívne sa podieľajú na procese vytvárania bunkových membrán nervových buniek, mozgových buniek a podieľajú sa na metabolizme. Cholesterol je tiež stavebným materiálom pre hormóny, najmä pri nedostatku tejto látky sa objavuje nedostatok testosterónu mužského pohlavného hormónu.

  Ak urobíte biochemický krvný test, potom sa v čistej forme nenachádza takmer žiadny cholesterol. Je štruktúrnym prvkom lipoproteínov a je produkovaný hlavne pečeňou. Zostávajúce množstvo lipidov pochádza z potravy. Väčšina cholesterolu sa nachádza v živočíšnych výrobkoch.

  Keď sa jedlo dostane do gastrointestinálneho traktu, cholesterol sa absorbuje do tenkej vrstvyčrevá a potom sa dostane do pečene, kde sa hromadí. Pri správnej funkcii pečene je hladina lipidov regulovaná samotným telom, ale chorý orgán môže zlyhať.

  So zvýšením hladiny lipidov sa aktivujú kompenzačné procesy a pacienti po prvýkrát prakticky necítia zmeny v hladine lipidov v tele, preto nechodia na kliniku a nevykonávajú analýzu. Iba pri dlhodobej hypercholesterolémii môžete spozorovať usadeniny tuku pod kožou - xantelazmu, ktorá signalizuje zvýšenú hladinu lipidov.

  Už pri ich detekcii je potrebné darovať krv na cholesterol. Vo väčšine prípadov pacienti prakticky nepociťujú nadbytok cholesterolu a neskôr sa stretávajú s príznakmi tohto javu - aterosklerotické plaky.

  HDL, LDL, VLDL

  Lipidy sú preukázané biochémiou krvi - tzv. Krvným testom. Ukazuje celkový cholesterol, ale ak má lekár podozrenie na dyslipidémiu, môže vylepšiť tento smer a osoba vykoná podrobnejšiu štúdiu zdôrazňujúcu špecifické typy lipoproteínov, čo umožňuje objektívnejšie porozumieť situácii - existuje nesprávny pomer lipidov alebo je všetko v poriadku.

  Rozsiahly krvný test vám umožňuje identifikovať tri typy cholesterolu, ktorý je obsiahnutý v ľudskom tele. Každý druh sa líši hustotou, veľkosťou častíc a funkciami, ktoré v tele vykonáva.

  Lipoproteíny s vysokou hustotou alebo tzv. Dobrý cholesterol pomáhajú čistiťsteny krvných ciev z lipidov a podporuje návrat usadenín cholesterolu do pečene na ďalšie spracovanie. Výsledkom aktivity lipoproteínov s vysokou hustotou je zníženie rizika rozvoja aterosklerózy a obnovenie elasticity vaskulárnej steny.

  Lipoproteíny s nízkou hustotou sa klasifikujú ako zlý cholesterol. Ak používate potraviny obsahujúce tento druh látky, potom hladina cholesterolu v tele stúpa. Je zrejmé, že taký cholesterol, ktorý je škodlivý, sa nespracováva a hromadí sa na stenách krvných ciev. Toto je prvý krok na zabezpečenie toho, aby osoba mala aterosklerotické plaky.

  DÔLEŽITÉ!Lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou sú najškodlivejšie aterogénne typy cholesterolu.

  Ak sa pri krvnom teste zistí lipoproteín s veľmi nízkou hustotou, lekári už majú podozrenie na vývoj patológie. Podrobnejšie vyšetrenie osoby zvyčajne odhalí aterosklerózu, diabetes mellitus, obštrukčnú žltačku alebo pankreatitídu.

  V krvi je možné zistiť aj lipoproteíny so strednou hodnotou hustoty - vytvárajú sa ako výsledok chemickej premeny lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou a dlho sa v tele neukladajú, naznačujú však dysfunkciu lipoproteínov.

  Charakteristiky ukazovateľov

  Úroveň tuku v osobe závisí od veku a pohlavia. Lekári to musia zohľadniť pri dekódovaní analýzy. Napríklad pri narodení bude ich obsah nižší ako 3mmol na liter, potom sa v priebehu rastu a vývoja dieťaťa zvyšuje hladina cholesterolu. Počas puberty je cholesterol pod vplyvom hormónov závislý od hormonálneho pozadia, ktoré neznižuje jeho účinok na jeho koncentráciu v krvi.

  Hladina cholesterolu u mužov najrýchlejšie stúpa na približne 40 - 45 rokov, čo je spojené so zvýšením a udržiavaním vysokých hladín testosterónu v krvi. Potom sa cholesterol postupne znižuje.

  U žien sa tento ukazovateľ mení menej dynamicky - po začiatku menopauzy je možné pozorovať pomalý nárast cholesterolu bez výraznejších skokov. Ale po menopauze nie je jej pokles taký rýchly a dokonca prekračuje krvný pomer u mužov. Hormonálne pozadie tu hrá hlavnú úlohu, pretože estrogény pomáhajú znižovať lipidy a androgény ich zvyšujú. Zmeny cholesterolu z dobrého dôvodu sa vyskytujú počas tehotenstva, keď miera mierne stúpa.

  Lipidový index sa určuje primárne s cieľom posúdiť riziko pacientov s aterosklerózou a zhoršeným metabolizmom tukov v tele. Je spoľahlivo známe, že so zvýšeným cholesterolom sa zvyšuje riziko aterosklerózy a rozvoj koronárnych srdcových chorôb v dôsledku komplikácií patológie. Interpretácia analýzy nevyhnutne zohľadňuje pohlavie, vek, prítomnosť zlých návykov (fajčenie), ochorenie srdca a ciev - arteriálnu hypertenziu, predchádzajúcu mozgovú príhodu aleboinfarkt.

  Odporúčame vám prečítať si: Vysoký cholesterol počas tehotenstva

  Lekári tiež uprednostňujú vykonanie štúdie v spojení so stanovením úrovne:

  • triglyceridy;
  • lipoproteín s vysokou hustotou;
  • lipoproteíny s nízkou hustotou.

  Pri vykonávaní rozšírenej analýzy sa musí zohľadniť riziko aterogenity, ktorá sa počíta ako percento lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou na lipoproteíny s vysokou hustotou. Tento dôležitý ukazovateľ priamo naznačuje potrebu ďalšieho vyšetrenia krvných ciev, ktoré môže nakoniec odhaliť prítomnosť aterosklerózy.

  TIP!Keď sa zistí zvýšená hladina lipidov, lekári odporúčajú, aby pacienti jedli stravu - týmto spôsobom môžete znížiť hladinu cholesterolu približne o 15%. Aby srdce a krvné cievy fungovali bez ďalšieho zaťaženia, odporúča sa neustále udržiavať hladinu cholesterolu v norme a neprekračovať hranicu 5,2 mmol /l.

  Ak je cholesterol zvýšený, môžu lekári okrem aterosklerózy podozrenie aj na iné choroby, ktoré sa vyznačujú abnormálnymi ukazovateľmi tohto prvku v krvi. Preto lekári najskôr určia príčinu patológie a až potom podniknú konkrétne kroky na zníženie jej úrovne. Znížená hladina tiež nie je normálna - to naznačuje poškodenie pečene a pri srdcovom infarkte sa cholesterol po dobu troch mesiacov nemôže vrátiť k normálu.

  V tehotenstve

  Obzvlášť dôležitá je kontrola lipidovpočas tehotenstva. Preto do deviatich mesiacov od tehotenstva tehotná matka daruje krv najmenej trikrát, aby zistila cholesterol. Cukor je tiež prísne kontrolovaný, takže sa nemusíte báť, ak lekár poskytne odporúčanie na testy, je lepšie zahrať si ho bezpečne. Obrázok 6,1 mmol /l sa považuje za normový ukazovateľ - zvýšenie hladiny s takým počtom je pochopiteľné, pretože ženskému telu je táto látka poskytnutá nielen samotná, ale tiež ju produkuje pre potreby plodu.

  Preto mierne zvýšenie až 1,5-krát nie je kritické a nenaznačuje problémy so srdcom. Pri zvýšenej hladine viac ako 2,5-krát sa skríning vykonáva častejšie - to naznačuje myšlienku ukladania cholesterolu v cievach. Ak sa hladina lipidov zvýši, musí lekár poskytnúť odporúčania týkajúce sa výživy tehotnej ženy, aby sa dosiahli normálne krvné tuky.

  Počas tehotenstva je veľa liekov na účinné zníženie cholesterolu zakázané. Predovšetkým nie je možné predpísať statíny, ktoré dobre znižujú hladinu cholesterolu. Z týchto liekov je povolený iba Hofitol (tri tablety denne). Preto sa korekcia cholesterolu vykonáva na základe stravy. Ak existuje riziko hypercholesterolémie, analýza sa vykonáva každé 2-4 týždne.

  Príprava a darovanie krvi

  Príprava na analýzu je veľmi jednoduchá. Stačí 12 hodín pred testom jesť nič a ráno darovať krv na cholesterol. V malých množstvách môžete piť vodu bez cukru. Akékoľvek inéjedlo je vylúčené, rovnako ako tradičné ranné nápoje - čaj alebo káva.

  Krv zo žily sa odoberá bezbolestne a nemali by ste sa jej báť

  V záujme správneho darcovstva krvi je potrebné približne jeden deň vylúčiť z potravy príliš mastné potraviny a vylúčiť aj aktívnu fyzickú aktivitu, ktorá môže ovplyvniť výsledok analýzy. Ak osoba trpí závažným chronickým ochorením, najmä pečeňou a inými tráviacimi orgánmi, je potrebné o tom vopred informovať lekára - táto skutočnosť môže ovplyvniť výsledky a lekár musí vziať do úvahy.

  Pred podaním krvi by ste mali byť poučení aj o perorálnej antikoncepcii a liekoch s diuretickým účinkom. Môžu zvýšiť koncentráciu lipoproteínov s nízkou hustotou a lieky s obsahom estrogénu s nižším celkovým cholesterolom a laboratórne údaje nebudú pravdivé. Na základe týchto charakteristík poskytne lekár odporúčania pre darcovstvo krvi na cholesterol.

  Odkiaľ pochádza krv - všetci, ktorí dostali odporúčanie na analýzu, sa pýtajú. Krv na biochemickú analýzu sa odoberá z žily, ale vôbec to neubližuje, ako si niektorí pacienti myslia. Otázka strachu spočíva skôr v psychologickej nálade bolesti. Najlepšie je darovať krv čo najskôr, aby ste nečakali v rade.

  POMOC!Ako samotní pacienti poznamenávajú, je pohodlnejšie prijať v súkromných laboratóriách ako na klinikách.

  Napríklad v spoločnosti Invitro neexistujú prakticky žiadne fronty, analýza sa vykonáva rýchlo a bezbolestne. Výsledok môžedostanete nasledujúci deň a údaje sa odošlú na e-mailovú adresu lekára, ak lekár naznačuje kontakty. V prípade naliehavosti sa výsledky zverejnia o niekoľko hodín.

  Indikácie

  Analýza cholesterolu je indikovaná pre tieto kategórie pacientov:

  • pacienti s podozrením na aterosklerózu;
  • na diagnostikovanie stavu pečene a obličiek;
  • na endokrinné patológie.

  Normy

  Normy týkajúce sa cholesterolu sa líšia v závislosti od veku a pohlavia. Toto sa musí zohľadniť pri biochemickom krvnom teste. U detí by celkový cholesterol mal byť od 3,1 do 5,18 mmol /L. Práve tieto čísla sú bezpečné pre telo dieťaťa. U dospelých mužov je amplitúda cholesterolu normálna od 3,6 do 5,2 mmol /la rovnaké hodnoty sú prijateľné pre ženy.

  Okrem toho je dôležitý nielen celkový cholesterol, ale aj správna distribúcia lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou. U detí by mal byť ukazovateľ lipoproteínov s vysokou hustotou 0,78 až 1,68 mmol /l, u mužov 0,7 až 1,7 a u žien 0,9 až 1,9 mmol /L.

  Lipoproteíny s nízkou hustotou, najškodlivejšie a najnebezpečnejšie, by nemali u detí prekročiť 1,55 až 3,6 mmol /l. U mužov je norma 2,25 - 4,82 a pre ženy by toto číslo nemalo prekročiť 3,5 jednotky. Ďalším ukazovateľom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, sú lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou.

  Mali by byť nižšie ako 2,6 mmol /l - jedná sa o „zlaté“ pravidlo tela, v opačnom prípade existuje riziko zvýšenia škodlivého aterogénneho cholesterolu.aterosklerotické plaky. Ak hladina lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou vykazuje čísla nad normálne, vykoná sa ďalšie vyšetrenie ciev.

  Rozdelenie výsledku

  Ak ukazovateľ osoby nespĺňa normu, je to príležitosť na dešifrovanie výsledkov od odborníka. Ak sa odchýlite od väčšej hodnoty od referenčných hodnôt, okamžite premýšľajte o ateroskleróze - existuje mnoho ďalších chorôb, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cholesterolu. Drobná, ale nespravodlivá príprava na štúdium môže vyvolať zmenu hodnôt.

  Vysoký cholesterol, podobne ako nízky cholesterol, si vyžaduje správnu korekciu diétou alebo liečivami

  Laboratórium, v ktorom sa analýza vykonáva, poskytuje úplné dekódovanie biochémie krvi a uvádza označenie použité na hodnotenie hladín cholesterolu. Zvyčajne je to mmol /l, ale môžu existovať aj iné jednotky.

  Zvýšenie

  Ak sú ukazovatele prekročené, je možné diagnostikovať primárnu alebo sekundárnu hypercholesterolémiu. Primárna hypercholesterolémia je spojená s dedičnými poruchami. Typicky dochádza k zvýšeniu hladín lipidov podľa typu rodiny a nachádza sa u členov tej istej rodiny. Môže to byť polygénna hypercholesterolémia, familiárna dysbetalipoproteinémia, familiárna kombinovaná a nekombinovaná hypercholesterolémia.

  Pri sekundárnej hypercholesterolémii môžu zvýšené hladiny cholesterolu v krvi naznačovať:

   81) na aterosklerózu;
  • ischemická choroba srdca;
  • patológie pečene a obličiek;
  • pankreatitída;
  • dna;
  • cukrovka;
  • exacerbácie zápalových chorôb.

  Zníženie

  Zníženie hladiny cholesterolu v krvi je dôsledkom:

   91) depresívne stavy;
  • hladovanie;
  • užívanie hormónov;
  • hypertyreóza;
  • na tuberkulózu;
  • chronické srdcové zlyhanie.

  Pri nižšej miere je tiež potrebné zistiť príčinu tohto stavu a upraviť obsah lipidov, pretože znížená, ako aj zvýšená hladina nie je normálna a vyžaduje si ošetrenie.

  Najdôležitejšie

  Krvný test na cholesterol je dôležitou štúdiou, ktorú je potrebné náležite pripraviť. Pri prijímaní výsledkov lekári venujú pozornosť nielen ukazovateľu celkového cholesterolu - zaujímajú sa o podrobnú analýzu, ktorá ukazuje obsah lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou. Z týchto hodnôt je možné posúdiť riziko rozvoja aterosklerózy a iných vaskulárnych patológií.