Kreslenie bolesti pod kolenom

Obsah

  Vzhľad bolesti spôsobenej ťahom v oblasti kolena je zriedkavý, keď núti osobu, aby sa ponáhľala k lekárovi. Závažnejšie nepohodlie je zvyčajne dôvodom návštevy kliniky. Nevšímajte si slabého nepohodlia - ťahanie bolesťou za kolenom môže byť príznakom vážnej choroby.

  Bolesť v nohách pod kolenami sa vyskytuje u ľudí všetkých vekových skupín. Pacienti väčšinou trpia bolesťou a bolesťou, pretože kĺbové patológie často prebiehajú chronicky a vyvolávajú pretrvávajúce príznaky. V tejto súvislosti narastá význam včasnej diagnostiky patológií a ich liečby.

  Príčiny

  Určenie príčiny, ak ťahanie pod kolenom zozadu nie je také jednoduché. Áno, a samotná povaha bolesti, pacienti určujú dosť nejasne, a niekedy je bolesť rôznorodým súborom pocitov, medzi ktorými je nielen ťažká bolesť, ale aj iné typy. Svaly stehien a členkov, šliach, epidermis a tukového tkaniva môžu spôsobiť nepríjemné pocity, bolesť a môžu sa objaviť nervové patológie.

  Na riešenie príčin bolesti je potrebné stručne predstaviť štruktúru kolenného kĺbu. Kĺb je obklopený šliach, ktoré tvoria popliteálnu fosíliu a podopierajú kostné prvky kíbu. V spodnej časti popliteálnej fosílie sa nachádza kĺbová kapsula alebo skôr jej zadná stena a nervový zväzok chránený podkožným tukom.nachádza sa popliteálny priestor a lymfatické uzliny.

  Takmer akákoľvek anatomická štruktúra môže vyvolať bolesť príťažlivej povahy, preto je ťažké identifikovať príčiny a pacienti budú musieť vykonať rozsiahle vyšetrenie pohybového aparátu, aby zistili, prečo je oblasť pod kolenom narušená zozadu. Rozlišujeme skupiny dôvodov, ktoré umožnia opísať charakteristické príznaky nepohodlia pod kolenom.

  Patológie kĺbov

  Priamo patológie kolenného kĺbu patria medzi prvé tri dôvody, prečo je pacient znepokojený bolesťou kolenného kĺbu. Najjednoduchšie je ich diagnostikovať, pretože pri manipulácii s lekárom najskôr diagnostikuje artikuláciu a takmer vždy rýchlo určí, s akou bolesťou sa spája.

  Bakerova cysta je benígny novotvar v popliteálnej fosílii. Vyskytuje sa hlavne v dospievaní, ako aj u ľudí so zvýšeným zaťažením kĺbového kĺbu. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná u žien. U mužov sa diagnóza zvyčajne zisťuje po štyridsiatich rokoch. Hlavné príznaky Bakerovej cysty:

  • ťahanie bolesti za chrbtom kolena;
  • viditeľný novotvar o veľkosti kuracieho vajca vyčnievajúceho smerom von;
  • nepohodlie pri chôdzi as rastúcou veľkosťou cysty sú pohyby mimoriadne ťažké.

  POMOC!Cysta sa objavuje na jednej alebo dvoch nohách, je pomerne pohyblivá a dobre hmatná. Liečba nie je náročná, ale v závažných prípadoch je možné recidívu.

  Cystmeniskus nie je vizuálne určený, ale táto patológia môže tiež vyvolať ťahanie bolesti z pravého alebo ľavého kolena zozadu. V počiatočnom štádiu práve tento druh bolesti nevyvoláva pacienta, aby navštívil kliniku, ale hneď ako sa cysta zväčšuje a začne významne narúšať flexiu a predlžovanie kolien, keď sa objaví silná bolesť, pacienti sa ponáhľajú na vyšetrenie. Toto ochorenie je možné určiť výlučne pomocou MR, pretože rôntgenové žiarenie nevykazuje tkanivo chrupavky.

  Náchytnú bolesť v dolných končatinách môžu vyvolať nielen cysta menisku, ale aj iné zranenia.

  Menisku je poškodené zranením a čiastočne roztrhané, úplne roztrhnuté alebo roztrhané. Zvyčajne je medzera sprevádzaná ťažkým nepohodlím, bolesťou pri streľbe a neschopnosťou šliapať na nohu, ale mierna škrabanlivosť a roztrhnutie sa stávajú príčinou bolesti pri ťahaní. Okrem dlhého nepohodlia sa prejavuje aj patológia:

  • problémy s ohýbaním kolena;
  • opuchy;
  • začervenanie.

  Klasickou príčinou bolesti pod kolenom je artritída. Toto ochorenie sa zvyčajne vyskytuje u ľudí vo veku, ale v poslednom čase sa štatistika artritídy stáva mladšou. Ochorenie sa prejavuje bolesťou a ťahaním, ktoré obklopuje celý kolenný kĺb, prejavuje sa za kolenným kĺbom a dokonca vzrušuje zadok. Artritída sa ťažko lieči a v zdĺhavých formách spôsobuje úplné zničenie kĺbu a stratu jeho funkčnosti,preto sú pacienti postihnutí.

  Ochorenia periartikulárnych tkanív

  Kolenný kĺb obsahuje nielen kosti, ale aj rôzne tkanivá umiestnené blízko kĺbov a chrániace ho pred poškodením. V niektorých prípadoch spôsobujú bolesť chrbta v kolene. Okrem bolesti pri ťahaní je motorická činnosť komplikovaná aj kĺbovým spojením, pri ohýbaní a predlžovaní kolena sa vyskytujú problémy.

  Ortopedický chirurg pomôže diagnostikovať

  Z patológií periartikulárnych tkanív uvádzame:

  Odporúčame tiež: Liečba bolesti kolena
  • burzitída - choroba sa prejavuje zápalom obsahu synoviálneho vaku. Príčiny burzitídy môžu byť infekčné a neinfekčné povahy, ktoré ovplyvňujú povahu bolesti. Zvyčajne pri neinfekčnej burzitíde sa bolesti pod kolenami vzadu ťahajú. Príznaky sú sprevádzané opuchom, sčervenaním, hypertermiou v mieste lokalizácie patológie. S tlakom v popliteálnej fosílii sa nepohodlie zosilňuje;
  • zápal šliach je choroba charakterizovaná zápalovým procesom v oblasti šľachy. V počiatočnom štádiu sa tendonitída prejavuje miernou bolesťou, akoby človek jednoducho vytiahol väzivo, ale po chvíli sa nepohodlie zosilnilo a na vrchole zápalového procesu sa bolesť prejavuje akútnym pohybom. Ochorenie hrozí úplným pretrhnutím šľachy na pozadí purulentnej fúzie tkanív, takže keď sa objavia ťahové bolesti v kolene, neváhajtenávšteva ortopedického traumatológa;
  • lymfadenitída je zápalová patológia lokalizovaná v popliteálnych lymfatických uzlinách. Mnoho je za kolenom, sú zhromažďované v zhlukoch, ale v normálnom stave nie sú vizualizované, hmatateľné a osobu neobťažujú. So hnisavými lymfatickými uzlinami sa za chrbtom vyvíja silná bolesť v lýtkovej fosílii, koleno sa pri dotyku stane horúcim a bolestivým. Obvykle napína nohu pod kolenom v chrbte v skorých štádiách lymfadenitídy, so zhoršovaním situácie sa bolesť stáva ostrá, šklbá sa. Pre pacientov je ťažké ohnúť nohu a zostať v jednej polohe po dlhú dobu. Príčinou hnisania môže byť vonkajšia infekcia, ktorá sa dostala cez malé praskliny v koži alebo rane, ako aj vnútorná infekcia, ktorá sa šíri lymfatickým systémom.

  Ak sa u vás vyskytnú takéto príznaky a dokonca aj mierne bolesti pri ťahaní za kolenom, nemali by ste to tolerovať - ​​mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože patológie periartikulárnych tkanív môžu spôsobiť vážne následky a, ak sa nelieči, môžu spôsobiť zdravotné postihnutie a postihnutie. Ak dávate pozor na nepohodlie včas, potom vo väčšine prípadov môžete zastaviť vývoj patológie včas.

  Iné dôvody

  Napriek skutočnosti, že vo väčšine prípadov je bolesť pri ťahaní pod kolenom spojená s kĺbovými prvkami a periartikulárnymi tkanivami, existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo sa bolesť prejavuje v bolesti v kolennom charaktere. Tieto dôvody zahŕňajúchoroby krvných ciev.

  ​​

  Ochorenia krvných ciev sa prejavujú prevažne ako kŕčové žily. V oblasti pod kolenom sú veľké cievy - žily a tepny, v prípade poškodenia, ktoré sa vyskytuje bolesť pri ťahaní, sa objaví v oblasti kolenného kĺbu od zadnej časti nohy. Zvyčajne sa toto kŕčové ochorenie cíti, ale často sa vyvinie v ohrozujúce patológie, ktoré vyvolávajú podobné príznaky.

  POMOC!Kŕčové žily sa vyskytujú hlavne u žien, zvyčajne v dospelosti, ale u niektorých sa prvé prejavy kŕčových žíl objavia počas tehotenstva.

  Príčinou kŕčových žíl je slabosť cievnej steny a zvýšený stres na krvných cievach dolných končatín. Kŕčové žily možno vidieť kdekoľvek na nohe - v slabinách, na vnútornej strane stehna, najmä pod kolenom, kde je koža tenšia a husto natiahnutá.

  Kŕčové žily možno rozpoznať nielen preto, že človek má bolesti pod kolenom - je to nešpecifický znak. Najvýraznejším symptómom sú modré vyčnievajúce žily, ktoré sú viditeľné na chrbte a na boku kolena. Zvyčajne sú konvexnejšie v oblasti popliteálnej fosílie a stávajú sa takmer neviditeľnými, klesajúcimi do lýtkových svalov. Pri ťažkých kŕčových žilách sú žily napučané rovnomerne v priebehu celého plavidla a prechádzajú od bedra po nohu.

  V prípade kŕčových žíl neignorujte bolesti pri ťahaní pod kolenom - je to prvý znak, ktorý signalizuje problémy splavidla. Aj v prípade absencie vizuálnych prejavov lekár predpíše štúdiu a zistí príznaky kŕčových žíl.

  Tromboflebitída môže spôsobiť bolesť v chrbte kolenného kĺbu. Toto je ďalšia vaskulárna patológia, ktorá prináša dosť nepríjemné pocity a prinúti vás šetriť nohy, pohybovať sa menej, až kým exacerbácia neprejde. Tromboflebitída je spojená najmä so zápalovým procesom v žilovej stene. Môže to byť komplikácia kŕčových žíl, ako aj dôsledok poruchy krvácania. Začínajúc miernou bolesťou kolena sa nepohodlie každým dňom zosilňuje a noha získava charakteristický namodralý odtieň, teplota stúpa.

  Bolesť na teľatách a pod kolenami sú prvé príznaky kŕčových žíl

  Medzi vaskulárne patológie, ktoré vyvolávajú ťahové bolesti v rôznych štádiách vývoja, sa rozlišuje embólia tepien a aneuryzma. Pri embólii sa artéria upcháva, lúmen je upchaný a neprenáša krv ďalej do tkanív. Trvanie bolesti pri ťahaní počas embólie nie je dlhé, bolesť veľmi rýchlo prechádza do streľby a zošívania, noha sa stáva chladnejšou a pokožka bledá. Bez včasnej pomoci sa môže vyvinúť gangréna.

  Aneuryzma je vydutie steny tepny. Takýto defekt môže byť vrodený a môže byť prítomný kdekoľvek v cieve, a to aj v popliteálnej fosílii. Tu si môžete v stojacej polohe pacienta všimnúť, že s ním cieva pulzuje - je to vidieť voľným okom. naV počiatočnom štádiu sú pocity bolestivé, ale nie významne, ale s progresiou patológie sú ťažné bolesti nahradené ťažšími v dôsledku kompresie mäkkých tkanív.

  V prípade podozrenia na vaskulárnu patológiu je v každom prípade potrebná lekárska konzultácia. V tomto prípade pomôže flebolog, ktorý po sérii štúdií diagnostikuje a predpíše liečbu. Terapia je prevažne konzervatívna, je však možná minimálne invazívna chirurgia.

  Diagnóza

  Určenie príčiny bolesti spôsobenej ťahom pod kolenom nie je vždy ľahké. Na tento účel sa na zistenie patologického obrazu a na zistenie príčiny používa celý arzenál diagnostických nástrojov a metód. Primárne údaje sa získavajú na základe histórie a vizuálneho vyšetrenia kolenného kĺbu. Od správnosti diagnózy závisí od toho, ako efektívne bude pacient liečený.

  Lekári sa pri sťažovaní na bolesť v oblasti kolena zaoberajú predovšetkým patológiami, ktoré priamo súvisia s kostnými štruktúrami, chrupavkami a periartikulárnymi tkanivami. Podľa štatistík je najväčším percentom patológia spojená s týmito štruktúrami. Tradične sa odporúčajú tieto typy štúdií:

  • röntgenová diagnostika;
  • ultrazvuk;
  • zobrazovanie magnetickou rezonanciou.

  Ak tieto typy diagnostiky neobjasňujú obraz, potom je predpísaná angiografia - možno je problém v cievach a je potrebné odporúčať inému špecialistovi, cievnemu chirurgovi, fleboológovi. Ak sú výsledkyangiografia nerieši diagnostické problémy, potom lekári považujú bolesť pod kolenom za vyžarujúcu a hľadajú príčinu inde, napríklad objektívne preskúmajú chrbticu, hľadajú miesta, kde sú narušené nervové zakončenie.

  Liečba

  Po diagnostike a čo najskôr je potrebné bojovať proti bolesti pod kolenom, aby sa zabránilo zhoršeniu situácie. V závislosti od preukázanej príčiny môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická. Fáza zotavenia bude tiež vyžadovať použitie fyzioterapeutických opatrení na včasnú rehabilitáciu.

  DÔLEŽITÉ!Pri Bakerových abnormalitách cysty a menisku sa lekári spočiatku snažia urobiť bez operácie.

  Pacientom je pridelený úplný odpočinok. Kĺb je fixovaný elastickým obväzom, odporúča sa užívať nesteroidné protizápalové lieky. Ak došlo k punkcii, potom sa do dutiny cysty vstrekne hormonálne protizápalové liečivo, predpisuje sa obklad s Dimexidom. Ak neexistuje pozitívny výsledok, uchyľujú sa k chirurgickému zákroku.

  Odporúča sa tiež, aby sa patológie periartikulárnych tkanív liečili s vymenovaním úplného odpočinku pre kolenný kĺb. Pri minimálnej motorickej aktivite je kĺb obväzovaný hustou, ale schopnou napínacou bandážou. Je možné prekrytie z kolena na nohu. Pacienti užívajú nesteroidné protizápalové lieky, pripravujú rôzne obklady a aplikácie. Počas rehabilitačného obdobia je indikovaná fyzioterapia.

  Ak bolesťpod kolenom spôsobeným purulentnou léziou sa odporúča otvoriť absces, predpísať množstvo širokospektrálnych antibakteriálnych liekov, mobilita je obmedzená počas vrcholu choroby. Pri bolestiach vyvolaných cievnymi patológiami sú predpísané riedidlá krvi. V prípade poruchy krvného obehu je indikovaný chirurgický zákrok, následne môže byť potrebné použiť kompresné prádlo.

  Ľudia náchylní na kĺbové alebo cievne patológie si vyžadujú silnú profylaxiu. Lekár odporúča:

  • zabezpečujú optimálne teplotné podmienky, nohy neprechladzujú;
  • na kontrolu telesnej hmotnosti a počas tehotenstva nejedzte „pre dvoch“ - závažnosť nad 90 kg pre každú osobu je kritická a ovplyvňuje prácu kĺbov;
  • pri sedení neprekrížte nohy - toto narúša normálny krvný obeh, každú hodinu sa vyžaduje zahrievanie;
  • pacientom po štyridsiatich rokoch sa dôrazne odporúča jednoduchá gymnastika - pomôže predchádzať skorým deformáciám chrupavky;
  • pri športovaní používajte ochranné pomôcky - chrániče kolien, najmä pre tých, ktorí predtým utrpeli zranenia kolena;
  • ak sa v nohách objaví opuch alebo ťažkosť, je potrebný odpočinok - nohy sa umiestnia na vyvýšenie na 20 - 30 minút;
  • na zabránenie vzniku kŕčových žíl je potrebné chodiť po špičkách niekoľkokrát denne po dobu 20 - 30 sekúnd - kaviár bude mať dobrú kondíciu a prestane chodiť.

  Najdôležitejšie

  Bolestivépod kolenom v podobe ťažkého alebo boľavého nepohodlia si vyžaduje nevyhnutnú konzultáciu s lekárom. Môže byť ťažké určiť príčiny, pretože niektoré z nich sú priamo spojené s prvkami kíbu a druhá časť je spojená s periartikulárnymi tkanivami alebo krvnými cievami. V závislosti od diagnózy bude predpísaná liečba. Môže byť konzervatívny alebo operatívny, dôležitú úlohu hrá kvalitná obnova a ďalšia prevencia.