Kompatibilita statínu a alkoholu

Obsah

  Často sa pacient pri výbere liekov stretne s výberom - je možné brať dávku alkoholu počas liečby alebo je lepšie to nerobiť. Ako sa statíny správajú spolu s alkoholom, je dôležité vedieť o každom pacientovi, ktorý užíva tabletky. Tento tandem nie je ani zďaleka vždy bezpečný - kompatibilita statínov a alkoholu je extrémne nízka, čo vyvoláva množstvo vedľajších účinkov.

  Pôsobenie statínov a alkoholu v tele

  Statíny sa predpisujú pacientom s vysokým obsahom cholesterolu v tele. Hlavnou úlohou statínov je znížiť obsah lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou v krvi, ktoré spôsobujú aterosklerotické plaky. Mechaníny pôsobenia statíny blokujú tvorbu cholesterolu, čím znižujú tvorbu mevalonátu, prekurzora lipofilného alkoholu.

  Zároveň sa do procesu aktívne zapája pečeň, ktorá začína produkovať špeciálne proteíny pre receptory. Škodlivé tuky v krvi sa rozkladajú hepatocytmi - pečeňovými bunkami. Pomocou statínov môžete znížiť obsah zlého cholesterolu na polovicu. Pacienti s vysokým obsahom cholesterolu musia užívať statíny celý život, inak ak prestanete lieky užívať, úroveň škodlivých tukov sa znova zvýši.

  Ak statiny prevažne pozitívne ovplyvňujú organizmus, účinok alkoholu naň je mimoriadne deštruktívny. Zvážte suché fakty bez propagácie alkoholu. V jadre negatívnehoreakcia alkoholu na telo je účinok etanolu na bunky tela, konkrétne na metabolické procesy v bunkách. Nervové bunky trpia ako prvé. Toto je najzraniteľnejší typ buniek u ľudí, ale aj iné, najmä pečeňové bunky zodpovedné za produkciu cholesterolu, tiež vykazujú negatívny účinok.

  Ľudské telo obsahuje etanol v minimálnom množstve, t.j. je v krvi, keď človek nepije. Etanol sa objavuje v dôsledku reakcie metabolizmu uhľohydrátov v prechodnom štádiu fermentačného procesu. Obsah tohto etanolu je od 0,1 do 0,3 g na 1 liter. Táto koncentrácia je zanedbateľná, aby človek pociťoval známky intoxikácie a etanol sa rýchlo neutralizuje bunkami pečene a rozpadá sa v iných tkanivách a orgánoch. Znamená to, že telo sa úspešne vyrovná s alkoholom? Samozrejme, že nie.

  Keď alkohol vstúpi do tela, objavia sa úplne odlišné patologické reakcie, ktoré sú pre organizmus škodlivé. Najskôr sa alkohol vstrebáva už v ústnej dutine, bohatý na receptory a krvné cievy. Ďalej absorpčný proces pokračuje v pažeráku a žalúdku, t.j. po celej ceste alkoholu. Štvrtina objemu sa spracúva žalúdkom, v čreve dochádza k absorpcii zvyšných dvoch tretín alkoholu.

  Ak sa užije alkohol na lačný žalúdok, jeho koncentrácia v krvi stúpne na maximum doslova pol hodiny.

  Pri úplnom pití je to štyrikrát pomalšie a tretina alkoholu v krvi nieprichádza tým, že reaguje s jedlom. Alkohol sa vylučuje z tela v závislosti od sily nápoja a množstva opitého z piatich hodín na pätnásť, pod podmienkou zdravej práce všetkých orgánov.

  Najvyššia koncentrácia alkoholu sa nachádza v mozgu a pečeni. Je to orgán, ktorý produkuje cholesterol, škodlivý a prospešný. Pečeň, ktorá stráca svoju aktivitu pri detoxikácii alkoholu, šetrí rovnováhu cholesterolu, preto existuje vysoké riziko zvýšenia počtu zlého cholesterolu v lipidovom profile.

  Asi 95% požitého alkoholu sa oxiduje, malé množstvo sa vylučuje močom a vydychuje vzduchom. V počiatočnej fáze rozpadu sa vyskytujú hlavné procesy v pečeni, kde sa alkohol pod vplyvom alkoholu dehydrogenázy (špeciálny enzým) premieňa na acetaldehyd.

  DÔLEŽITÉ!Nie vždy sa hepatocyty primerane vyrovnajú s alkoholom, v dôsledku čoho odumierajú na toxické účinky. Nevyrábajú užitočný lipoproteín s vysokou hustotou.

  Následne látka vstupuje do krvného obehu, šíri sa do všetkých orgánov a tkanív a pokračuje v premene na voľný a viazaný acetát nazývaný acetyl koenzým A. Pri vstupe do takzvaného Krebsovho cyklu sa alkohol nakoniec rozkladá na oxid uhličitý a vodu.

  V procese premeny je vhodné zamerať sa na acetaldehydovú zlúčeninu, ktorá sa premieňa v pečeni. Je to vysoko toxická a veľmi aktívna zložka. Na výrobu acetaldehydu v pečenivynakladá až 75% svojich schopností. Namiesto práce na cholesterole z potravy je pečeň nútená minúť svoje rezervy na detoxikáciu alkoholom. Výsledkom je narušená tvorba glykogénu, reakcie s mastnými kyselinami, koordinované biochemické procesy, potlačenie dýchania buniek.

  Zlučiteľnosť

  V návode na použitie lieku sa venuje osobitná pozornosť osobitostiam použitia statínov a kontraindikáciám. Táto časť popisuje, kedy sa statíny nedajú vziať. V pokynoch pre niektoré lieky sa nachádza pododdiel "Rizikové faktory", ktoré sa tiež týkajú kontraindikácií. Je spravodlivé povedať, že vo väčšine návodov na použitie nie sú žiadne jasné informácie týkajúce sa kompatibility s alkoholom. To vytvára imaginárny efekt priepustnosti - jedenie nie je zakázané, čo znamená, že je povolené.

  Po prečítaní pokynov by si však pacienti mali dôkladne prečítať všetky body. Konkrétne návod na použitie rosuvastatínu pri kontraindikáciách neznamená súčasné užívanie alkoholu a drogy. Pododdiel „Rizikové faktory“ sa však týka zákazu zneužívania alkoholu. Toto je varovanie, o ktorom by pacienti, ktorí pijú alkohol, mali byť vedomí. Inštrukcie atorvastatínu majú tiež varovanie pred užívaním lieku na pozadí chronického alkoholizmu. Prečo presne chronické, dlhodobé zneužívanie alkoholu ovplyvňuje interakcie so statínmi a ako tablety fungujú s jedným zriedkavým spôsobom?pitím alkoholu.
  Individuálne reakcie

  Výskyt individuálnej reakcie na liek je situácia podobnejšia ako ruleta. Statíny môžete piť dlho na pozadí večierkov a sviatkov a necítite sa nič zlé. Akonáhle tablety s alkoholom vyvolajú extrémne negatívnu reakciu. Na čom to záleží? Odpoveď je koncept individuálnej reakcie tela.

  Pri užívaní alkoholu a tabliet je ťažké predpovedať reakciu tela

  Telo každej osoby je jedinečné. Na jednej strane sú všetci ľudia usporiadaní rovnakým spôsobom, ale na druhej strane v tele každej osoby prebiehajú ich procesy. Líšia sa metabolickou rýchlosťou, schopnosťou vnímať alebo nevnímať určité výrobky, lieky. Príčina alergických reakcií, ktoré sa u rôznych ľudí prejavujú na rôznych zložkách vstupujúcich do tela, vrátane statínov, už dlho nie je známa.

  Reakcia na kompatibilitu statínu s alkoholom sa môže líšiť. Okrem toho je úplne nepochopiteľné pre samotnú osobu, keď možno očakávať určité zhoršenie. Napríklad tolerancia produktov v liehovarníckom priemysle a reakcia naň sú mimoriadne oslabené oslabeným organizmom. Ak osoba nedávno prekonala infekčné alebo vírusové ochorenie, podstúpila chirurgický zákrok alebo ak bolo telo v inom stresovom stave, nepredvídateľná je reakcia na statíny spolu s alkoholom.

  Čo spôsobilo nepohodlie, niekedy nie je možné ani určiťlekárom. Po prvé, stav gastrointestinálneho traktu a tráviacich orgánov, najmä pečene, môže samozrejme hrať negatívnu úlohu, keď telo nemôže neutralizovať alkohol a dochádza k intoxikácii.

  POMOC!Ovplyvňuje stav a fungovanie vylučovacieho systému, pretože koncentrácia škodlivých látok sa zvýši, ak nebudú včas odstránené z tela. Nezabudnite na vývoj náhlych alergických reakcií.

  Stav reakcií s alkoholom ovplyvňuje aj stav ciev a krvi. Pri spastických cievach, náraste alebo znížení tlaku na pozadí alkoholu, sa môžu vyskytnúť nenapraviteľné zmeny u osoby s aterosklerózou, ktorá má za následok srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, a ak sa telo nezvládne alebo liečba neprichádza včas, potom smrť. V tomto prípade je úplne nemožné predpovedať, ako sa bude vyvíjať reakcia nezdravého organizmu pri takom zaťažení - statíny a alkohol súčasne.

  Možné reakcie

  Pri používaní statínov a alkoholu by pacienti mali vziať do úvahy aj skutočnosť, že alkohol môže vyvolať niekoľko negatívnych reakcií, ktoré sú uvedené v pokynoch ako vedľajšie účinky. Existujú tri možnosti vývoja situácie, keď statíny a alkohol majú v tele nevhodnú reakciu:

  Prečítajte si tiež: Zvyšuje káva cholesterol
  • zosilňujúci účinok - zvyšovanie reakcie pri užívaní liekov;
  • ​​
  • Inhibičným účinkom je inhibícia pôsobenia statínov, v skutočnosti zbytočné užívanie tabliet;
  • výskyt vedľajších účinkov inej povahy.

  Účinok alkoholu na samotné telo a zhoršenie existujúcich patológií vedie k výskytu takej reakcie, proti ktorej sa zosilňuje negatívny účinok alkoholu v tele, a preto sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky:

  • alergická kožná vyrážka;
  • bolesť svalov;
  • tráviace problémy (vracanie, dyspepsia);
  • Problémy s potenciou.

  Prejav osobitnej telesnej reakcie na interakciu tabliet a alkoholu závisí od rôznych faktorov. Reakcie napríklad závisia od:

  • dávkovanie nápoja;
  • alkoholová pevnosť;
  • kvalita alkoholu;
  • prítomnosť iných liekov v tele;
  • náchylnosť na alergie, najmä na statínové zložky;
  • veľká tolerancia alkoholických nápojov a alkoholových konverzných produktov;
  • trvanie konzumácie alkoholu (možnosť hromadenia produktov rozpadu);
  • stav organizmu ako celku.

  Toto sú najväčšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj situácie pri spoločnom požívaní alkoholu a statínov. Tiež nie je potrebné vylúčiť veľa malých vplyvov, funkcií, ktoré vyvolávajú negatívny účinok na pozadí pôsobenia statínov a etanolu. Nikdy ich nemôžete brať do úvahy, takže väčšina pokynov obsahuje všeobecné varovné vety, ktoré niektorí pacienti nesprávne považujú.

  Za zmienku tiež stojíže statíny sú zakázané alebo sa neodporúčajú (prípadne sa odporúčajú v minimálnych dávkach) pre pacientov s poruchou funkcie pečene a obličiek. Pečeňové transaminázy hovoria predovšetkým o dysfunkcii pečene a kreatínkináze ako funkcia obličiek. Hladina týchto enzýmov je stanovená pred predpísaním statínov pacientovi. V oficiálnych pokynoch pre danú látku sú uvedené varovania.

  Za spravodlivých okolností však stojí za zmienku, že nie všetci pacienti svedomite úspešne absolvujú testy a monitorujú hladinu enzýmov s dostatočnou frekvenciou. Môže sa stať, že pečeň alebo obličky už vykazujú prvé abnormality, ale klinické príznaky sa ešte neobjavili a pacient nie je v zhone. V tomto prípade pri slepom zneužívaní alkoholických nápojov môžu byť reakcie so statínmi veľmi negatívne.

  Ak máte hostinu, je lepšie opustiť statíny

  Sú statíny kompatibilné s alkoholom? Vedomí pacienti idú k lekárovi s touto otázkou. Lekári veľmi negatívne vnímajú pitie alkoholu počas liečby akýmikoľvek drogami a tiež statínmi. Na začiatku je potrebné vziať do úvahy, že pri ateroskleróze je prísne zakázaný alkohol. Toto je hlavný úvodný bod, z ktorého sa oplatí zvážiť problémy s kompatibilitou. Alkohol ovplyvňuje predovšetkým pečeň, obličky, mozog a krvné cievy. Osobe užívajúcej statíny sa neodporúča piť alkohol v akejkoľvek dávke.

  Ak napriek tomu nastane situáciamusíte piť alkohol, nepiť statínovú pilulku, aby ste zabránili nepredvídateľnej individuálnej reakcii. U pacientov so zdravým telom a ľudia s vysokým obsahom cholesterolu nie sú a priori taký, alkohol sa vylučuje o niečo menej ako jeden deň.

  DÔLEŽITÉ!Pri chorom tele sa zvyšuje doba vylučovania alkoholu, jeho toxický účinok sa zvyšuje v priamom pomere k pobytu v tele, preto sa odporúča piť statínovú tabletu po 2 až 3 dňoch, kým sa neodstránia produkty rozkladu alkoholu.

  Lekári odsudzujú takéto zaobchádzanie so statínmi. Liek by sa mal užívať denne, jeho účinok je do 24 hodín (v priemere pre všetky lieky), preto v neprítomnosti tabletky nasledujúci deň v tele zvyšuje hladinu cholesterolu. A berúc do úvahy skutočnosť, že hepatocyty sú ovplyvňované etanolom a snažia sa ho detoxikovať, produkcia užitočných lipoproteínov je oneskorená, v dôsledku čoho preberajú lipoproteíny s nízkou a veľmi nízkou hustotou, čo vedie k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi.

  Po odňatí alkoholu je potrebné pokračovať v liečbe statínmi. Neužívajte dávky, ktoré nie sú v súčasnosti opité, pretože zvýšenie obsahu statínov môže tiež spôsobiť negatívnu reakciu. Najlepšie je vrátiť sa k obvyklým dávkam, ale ak sa zdravotný stav zhorší, okamžite sa poraďte s lekárom, darujte krv na cholesterol a dostanete odporúčania na ďalšiu liečbu.

  Recenzie

  Na lepšie pochopenie situácie spitie alkoholu počas liečby statínmi, zvážte recenzie pacientov:

  Elena:

  „Statíny liečim už dlho, nepijem alkohol. V súvislosti so vstupom do nového zamestnania som sa musel zúčastniť silvestrovskej firemnej večierky a piť šampanské. Nebudem hovoriť, že došlo k žiadnym zmenám, nemal som žiadne nepohodlie. Možno ma ovplyvnila nízka sila nápoja - odmietol som koňak a nahradil som ho šampanským. Ale nasledujúci deň, ako obvykle, som vypil Simvastatin, čo bolo nemožné, ako povedal doktor neskôr. Našťastie sa nič nestalo. “

  Aleksey Ivanovich:

  „Lekár mi predpísal Krestora, obmedzenia alkoholu však spomenul vopred. Nepovažujem sa za chronického alkoholika, ale stále pijem 1 - 2-krát týždenne. Po nedávnych analýzach sa lipidový profil mierne zhoršil. Ako povedal lekár, alkohol mohol ovplyvniť. Nepijem teraz. Budem znova testovaný. “

  Andrey:

  „Moje prvé skúsenosti so statínmi a alkoholom boli mimoriadne neúspešné. Keď som začal užívať tabletky, vzal som to nedbanlivo, hoci som sledoval príjem, nikdy mi nevynechal. Ale lekár zabudol na varovania pred alkoholom. Výsledkom bolo, že na dovolenke som prešiel so silným a cítil som vedľajšie účinky. Stav kocoviny sa občas zhoršil, niekoľko dní ho mučilo tlakom, nespavosťou a objavili sa obavy. Ráno, zvracanie, dvakrát zvracanie. Po takej „dovolenke“ som vôbec nechcel piť alkohol. “

  Najdôležitejšie

  Možné použitie statínov a alkoholuvyvoláva negatívnu reakciu tela. Môže byť posilňujúci, inhibičný alebo individuálny, s prejavom závažných negatívnych dôsledkov na príjem alkoholu. Je ťažké určiť možnosť individuálnej intolerancie, takže lekári neodporúčajú užívať statíny s alkoholom, a keď pijete silné nápoje, mali by ste sa v nasledujúcich dňoch zdržať drogy, až kým sa z tela neodstránia rozkladné produkty alkoholu.