Kolenná artroskopia

Obsah

  artroskopia kolena je spočiatku diagnostický postup, pomocou ktorého je lekár schopný presne určiť, čo sa deje v kĺbovej dutine, aké sú lézie a v akom štádiu sú, či sa vyvinie zápalový proces a kde presne. Pri artroskopii môžete okamžite vykonať potrebné terapeutické opatrenia: odstrániť tekutinu, hnis, krv z kĺbovej dutiny, prvky zničeného tkaniva, vykonať debridement a protetiku.

  Hoci sa artroskopia považuje za minimálne invazívny zákrok, operácia si vyžaduje vysokú úroveň kvalifikácie lekára, veľkú presnosť a presnosť akcií a špičkové vybavenie. Je dôležité správne sa pripraviť na túto akciu a riadiť sa všetkými pokynmi lekárov, aby sa po operácii predišlo komplikáciám a čo najskôr obnovila funkčnosť kolenného kĺbu.

  Na porovnanie:patológie kolenného kĺbu zaberajú asi 20% z celkového počtu chorôb pohybového ústrojenstva osoby. Vo väčšine prípadov ich možno zistiť včas, pretože najmenšie poruchy v kĺbových štruktúrach sa prejavujú bolesťou a ostrým obmedzením funkčnosti končatiny. Problém je v tom, že pacienti zriedka ukončia liečbu a nadmerne namáhajú koleno v predstihu. Artroskopia sa môže vykonať niekoľkokrát na tej istej kompozícii s minimálnymi komplikáciami a často pacienta chráni pred zdravotným postihnutím, dokonca aj v pokročilom štádiuprípady.

  Podstata a výhody artroskopie

  Artroskopia menisku kolenného kĺbu je uzavretá chirurgická operácia vykonávaná na diagnostické a terapeutické účely. Pointa je:

  • Lekár robí niekoľko drobných vpichov kože mäkkých tkanív cez kolenný kĺb.
  • Prostredníctvom týchto otvorov sa zavádzajú nástroje a miniatúrna komora;
  • Lekár, ktorý sa zameriava na obraz kamery niekoľkokrát zväčšený a zobrazuje sa na obrazovke, vykonáva potrebné manipulácie;
  • Po dokončení všetkých úkonov sa nástroje a komora odstránia, kĺbová dutina sa dezinfikuje, vpichy sa zošívajú alebo zošívajú;
  • Po 1-2 dňoch sa môže pacient vrátiť k svojim obvyklým záležitostiam.

  Rehabilitácia po artroskopii kolena trvá niekoľko dní, funkcie operovaného kĺbu sa úplne obnovia po 4-5 týždňoch. Ak športovec utrpel zásah, môže sa po troch až štyroch mesiacoch vrátiť k predchádzajúcemu zaťaženiu.


  Pri výkone artroskopie nie je potrebné otvárať kolenný kĺb
  .

  V porovnaní s röntgenovým vyšetrením alebo počítačovou tomografiou je účinnosť diagnostickej artroskopie kolenného kĺbu niekoľkokrát vyššia. Tento postup umožňuje podrobne preskúmať kĺb zvnútra a získať najpresnejší obraz o stave jeho štruktúr. V takom prípade môžete okamžite vykonať potrebné ošetrenie a v prípade potreby vykonať artroplastiku.


  Na obrazovke sa zobrazujú všetky manipulácie lekára pomocouak je to potrebné, pacient ich môže tiež pozorovať

  Artroskopická operácia je menej traumatická ako iné typy zákrokov na kolennom kĺbe, pacient môže chodiť nasledujúci deň. A to nie je jediné plus. Ďalšie výhody postupu:

  • absolútna spoľahlivosť diagnózy, pretože lekár vidí „živý“ obraz vnútorných membrán a kĺbovej dutiny;
  • kĺb sa neotvára, susedné zdravé tkanivá nie sú ovplyvnené, čo urýchľuje zotavenie a znižuje riziko infekcie, krvácania počas alebo po operácii;
  • skrátená doba chirurgickej liečby. Samotná operácia trvá od 30 minút do maximálne 3 hodín, ak sú operované dva kĺby naraz, pacient je prepustený druhý alebo tretí deň po operácii, ak všetko prebehlo dobre;
  • minimálne kontraindikácie - úplná anestézia nie je potrebná na diagnostikovanie a odstránenie miernych porúch.

  Čo je dôležitejšie, náklady na artroskopiu sú dostupné pre každého pacienta.

  Indikácie pre chirurgický zákrok

  K dnešnému dňu existuje veľa spôsobov, ako vykonať diagnostiku kolenného kĺbu alebo chirurgický zákrok na akumuláciu tekutín v dutine kĺbov, ničenie chrupavky a kostí a ďalšie patologické zmeny. Avšak artroskopia sa niekedy stáva jediným východiskom, pretože všetky ostatné metódy sú kontraindikované alebo neprístupné.

  Hlavné údaje o konaní:

  • nejasné príznaky, pri ktorých iné metódy neumožňujú presnú diagnostiku a začiatokzaobchádzania;
  • poškodenie šliach a väzov;
  • synovitída neznámeho pôvodu;
  • dislokácia patelly;
  • poškodenie menisku;
  • disekovanie osteochondrózy;
  • deformujúca artróza;
  • reumatoidná artritída;
  • zlomeniny kĺbových prvkov.

  Artritída, artróza, trauma, bolesť nešpecifikovanej príčiny - to všetko sú dôvody na vykonanie artroskopie kolenného kĺbu

  Ako už bolo uvedené, hlavnou črtou a výhodou tejto metódy je schopnosť súčasne diagnostikovať a liečiť. V závislosti od výsledkov štúdie môže lekár okamžite zistiť zistené poškodenie alebo porušenie. Pri artroskopickej resekcii menisku sa odstránia zničené časti kĺbu, kúsky chrupavky a kostí, vykoná sa menizektómia, PKS (plast krížového väziva) a poškodené šľachy.

  Ak existujú zápalové procesy s uvoľňovaním exsudátu, lekár vykoná debridementnú artroskopiu: odstráni tekutinu a ošetrí intraartikulárnu dutinu septickými nádržami. A podľa indikácie sa do dutiny kĺbov zavádzajú lieky, ktoré zmierňujú nepríjemné príznaky a stimulujú obnovu poškodených tkanív.

  Charakteristiky prípravku

  Účinnosť, bezbolestnosť operácie a rýchlosť regenerácie po nej do značnej miery závisia od samotného pacienta. Pred a po zákroku je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Hlavný prípravok na artroskopiu je nasledujúci:

  • Externé vyšetrenie traumatológom, ortopedom, konzultáciami praktického lekára.
  • Laboratórne testy moču a krvi podľa svedectva podrobného biochemického krvného testu.
  • Elektrokardiogram.
  • Ak pacient pravidelne užíva lieky, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi, 2 týždne pred plánovanou operáciou, musí sa ich vysadiť alebo sa má dávka čo najviac znížiť. Toto by sa malo urobiť prísne po konzultácii s lekárom.
  • Tri dni pred operáciou by ste nemali navštíviť kúpele, sauny a solárium.
  • Tri dni pred intervenciou sa odporúča vzdať sa cigariet, nemal by sa konzumovať alkohol.
  • Ak sa má použiť celková anestézia, jedlo by sa malo prerušiť 12 hodín pred operáciou.
  • Rovnomerná voda by sa nemala piť 1 až 2 hodiny pred zákrokom.

  Ak je pacient veľmi nervózny, môže v predvečer lekára zaviesť mierne sedatívum. Neodporúča sa užívať sedatívne lieky samostatne. Ak sa pár dní pred operáciou pacient cítil mierne nevoľne, zistil príznaky nachladnutia alebo ženy začali menštruovať, intervencia bola odložená, kým pacient nebol normálny.

  Výber anestézie

  Aj keď je minimálne invazívny, artroskopia kolenného kĺbu je stále zásahom, pri ktorom sú ovplyvnené základné štruktúry kĺbu. Preto ju musíte aj tak anestetizovať. Je možné uplatniť jeden zo štyroch spôsobov:

  • Lokálna anestézia . najjednoduchšiea bezpečným spôsobom, nemá žiadne kontraindikácie. Je indikované, ak sa vykonáva jednoduchý zásah, trvanie nepresiahne pol hodiny. Hlavnou nevýhodou je, že anestetikum zavedené do kíbu neumožňuje vykonať množstvo manipulácií.
  • Vedenie . Uskutočňuje sa úplná blokáda nervových zakončení od bedra po koleno. Po dobu 1-1,5 hodiny sa pacient v dolnej končatine nebude cítiť vôbec nič.
  • Mozgovomiechové . Pri tomto spôsobe anestézie sa liek vstrekuje do kmeňa chrbtice v bedrovej oblasti. Pacient zostáva úplne pri vedomí, ale necíti sa pod spodnou časťou chrbta. Výhodou je, že lekár môže urobiť „anestetikum“, ak je operácia oneskorená.
  • Celková anestézia . Najmenej odporúčaná metóda analgézie má množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov. Ak je to možné, lekári sa snažia obísť bez toho. Pacientovi je podané anestetikum cez masku alebo intravenózne, potom zaspí a prebudí sa po dokončení operácie na oddelení. Ak je to potrebné, lekári môžu počas operácie pridať anestetikum.

  Pri príprave na zákrok je nevyhnutnou súčasťou rozhovoru s anestéziológom a výberom najlepšieho spôsobu anestézie.

  Často nedokáže lekár vopred povedať, ako dlho bude operácia trvať, pretože pred vykonaním diagnostickej artroskopie nemá presnú predstavu o rozsahu. a stupeň poškodenia kolena. Z tohto dôvodu sa pacientovi odporúča odmietnuť jedlo 12 hodín pred udalosťou. všetkomôže byť obmedzené na lokálnu anestéziu, ale možno budete musieť použiť spinálnu metódu alebo celkovú anestéziu.

  Užitočné rady:Lekári odporúčajú, aby všetci pacienti boli v predvečer chirurgického zákroku na klinike. To mu umožní presne vykonať všetky prípravné postupy, upokojiť sa a naladiť sa na zásah. Mali by ste si vziať so sebou pohodlné oblečenie, výrobky osobnej hygieny, knihy, mobilné prístroje - niečo, čo si môžete užiť pred artroskopiou a po nej.

  Fázy operácie

  V deň operácie sa pacient zmenil na sterilné vesta, klobúk a topánky. Lekár opäť objasní, či sa v poslednom dni vyskytli okolnosti, ktoré možno považovať za dočasné kontraindikácie artroskopie. Potom záchranár vezme pacienta na operačnú sálu

  Ako prebieha operácia v etapách :

  1. Nad kolenom sa na operovanú končatinu aplikuje tesný turniket, aby sa minimalizoval prietok krvi do kĺbu.
  2. Anestézia sa vykonáva zvoleným spôsobom.
  3. Lekár vykoná tri vpichy nad kolenným kĺbom. Každá punkcia má svoj vlastný účel. Prvým je poháňaný nástroj s mini kamerou a podsvietením. Výsledný obrázok sa zväčší a zobrazí na monitore s vysokým rozlíšením. Do druhého lúmenu sa vkladá ohybná trubica, cez ktorú špeciálna tekutina vstúpi do dutiny kĺbu a rozšíri priestor. takže bude pre lekára pohodlnejšie pracovať. Prostredníctvom tretej diery, lekár predstaví nástroje, s ktorými budevykonávať potrebné manipulácie.
  4. Najskôr sa vykoná dôkladné preskúmanie dutiny kĺbu. Potom chirurg vykoná potrebné operačné úkony: odčerpáva výpotok, odstraňuje kúsky chrupavky, kosti, cudzích telies, dezinfikuje dutinu a riadi potrebné prípravky antiseptických alebo protizápalových účinkov.
  5. Po dokončení všetkých prevádzkových manipulácií sa nástroje odstránia, na vpichy sa aplikujú svorky.
  6. Vonkajší povrch kolenného kĺbu sa ošetruje antiseptikom, po ktorom sa aplikuje sterilný obväz. Je dôležité, aby kĺb nebol počas prvých 24 hodín vystavený stresu. Na zabránenie náhodnému mechanickému namáhaniu alebo neopatrným pohybom sa na končatinu od chodidla po stehno nanáša sadra.
  7. Operovaný pacient sa prepravuje na pooperačné oddelenie. Nemôže vstať v tento deň.

  Od okamihu prijatia do nemocnice až po prepustenie bude pacient pod neustálym dohľadom zdravotníckeho personálu a lekára

  na vedomie:Fermatron je droga voľby, ktorú lekári používajú na podávanie do kĺbu po artroskopii. Tento liek zmierňuje príznaky zápalu - opuch, bolesť, zvýšenie lokálnej teploty, urýchľuje regeneráciu tkaniva, chráni kĺbovú chrupavku a stimuluje tvorbu kyseliny hyalurónovej. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa odporúča zaviesť Farmatron intraartikulárne znovu sedem dní po zákroku.

  Obdobie zotavenia

  Ak všetko pôjde hladko, pacient nezostane dlho v nemocničnom prostredí. Čo sa stane v deň po operácii:

  • Antiseptické, antibakteriálne lieky sa budú podávať intramuskulárne alebo intravenózne, aby sa zabránilo infekcii.
  • A lekár tiež odporučí lieky proti bolesti a dekongestanty - opuchy nemusia ustupovať ešte niekoľko dní, čo sa vysvetľuje použitím špeciálnej tekutiny počas operácie na rozšírenie dutiny kĺbu.
  • Na zníženie opuchu je prísne zakázané zaťažovať prvý deň po zákroku na nohe. Pacient bude ležať v posteli. Odporúča sa upevniť nohu vo zvýšenej polohe.
  • Druhý deň po operácii sa začínajú jednoduché cvičenia. Je to mimoriadne dôležitý bod, od ktorého závisí výsledok celej operácie a dĺžka obdobia obnovy. Na začiatku by mal pacient jednoducho starostlivo namáhať a uvoľniť svaly končatiny, indikuje sa mäkké mäkké tkanivo. Môžete vstať na druhý alebo tretí deň. Ohyb kolena je povolený 5 až 6 dní po operácii. Po všetky tieto dni musíte pravidelne vykonávať cvičenia s postupným zvyšovaním stresu.
  • Tretí alebo štvrtý deň, v prípade absencie zápalového procesu, prechádzajú na fyzioterapiu a začínajú s plnohodnotnou masážou. Záťaž nevyhnutne kontroluje školiteľ alebo fyzioterapeut, lekár pravidelne monitoruje dynamiku zotavovania.

  Kompresný obväz vyrobený z elastického spodného prádla, jednoduchých cvikov a masáží sú hlavnými opatreniami na zotavenie v prvých dňoch po zákroku

  Prvýkrát po operácii sa pacient môže pohybovať po byte sám, ale iba pomocou bariel. Svorky alebo stehy z vpichov nad kĺbom sa odstránia 3 - 7 dní po chirurgickom zákroku, potom sa otvory uzavrú pomocou pásovej pomôcky až do úplného vyhojenia. Počas nasledujúcich troch týždňov by mal pacient zabudnúť na športový tréning v hale, na fyzickú prácu v krajine alebo doma, na zdvíhanie závaží, na kúpanie alebo sauny. Podchladenie je tiež vysoko nežiaduce. Ak sa počas rehabilitačného obdobia dodržiavajú všetky odporúčania, po troch až štyroch týždňoch bude možné sa vrátiť do práce.

  Viac informácií o regeneračnej fáze liečby po artroskopii nájdete v časti na tejto stránke.

  Ďalšie informácie

  Koľko stojí artroskopia je dôležitou otázkou pre mnohých pacientov. Cena sa vytvára s prihliadnutím na tieto parametre:

  • komplexnosť lézií kolenného kĺbu;
  • forma anestézie;
  • klinická úroveň;
  • kvalifikácia lekára;
  • rozsah služieb pred a po operácii kolena;
  • oblasť činnosti.

  V Rusku sa náklady na kolennú artroskopiu pohybujú od 20 000 rubľov do 75 tisíc. V mestských nemocniciach je operácia možná takmer zadarmo, budete si musieť kúpiť iba potrebné lieky. Ak sa rozhodnete vykonať operáciu v zahraničí, musíte sa pripraviťdo tohto cenového rozpätia:

  • kliniky v Izraeli - od 3 000 dolárov;
  • kliniky v Nemecku - od 3 000 EUR;
  • Americké kliniky - od 4 500 000 dolárov.

  Recenzia pacientov o artroskopii, až na pár výnimiek, sú pozitívne, osobné príbehy skúsených používateľov pomáhajú zbaviť sa strachu a ľahšie prenášajú operáciu.


  Ceny za artroskopiu kolena sa môžu výrazne líšiť v závislosti od úrovne kliniky, umiestnenia a kvalifikácie lekárov

  Recenzia

  Oleg, 27, Rostov-on-Don:
  „Pred rokom som urobil artroskopiu v okresnej nemocnici pre poistenie zadarmo. Operácia je veľmi jednoduchá, vykonáva sa v lokálnej anestézii pol hodiny. Nasledujúci deň som šiel domov ao mesiac neskôr som potichu robil v telocvični, jazdil na bicykli a všetko je stále v poriadku. Vlastne to všetko začalo z telocvične, všimol si, že po tréningu sa koleno začalo zväčšovať. Ukázalo sa, že väzy boli oslabené, hromadili sa tekutiny a začal sa zápal. Musel som s operáciou súhlasiť, pretože noha sa neohýbala až do konca a bolesť bola súčasne pekelná. V dôsledku toho - tri malé jazvy, z boku to nie je vôbec viditeľné, všetko je v poriadku s kolenom, nestrávil som desetník, len po dvoch injekciách Fermatronu a antibiotík po operácii. “

  Victoria, 35, Petrohrad:
  „Všetko so mnou bolo oveľa vážnejšie a komplikovanejšie. Najskôr som sa od 10 rokov profesionálne venoval atletike, samozrejme, bez zranení som sa neobišiel. V 22 rokoch ukončila šport, pretože sa vydala a porodiladieťa. A potom som cítil, čo to bolo - keď koleno bolí, takže si nemôžeš vstať a narovnať svoju nohu. Ovplyvnilo minulé zranenia a súčasné zaťaženie - kočíky, vane, čistenie, beh s dieťaťom v nemocniciach a obchodoch ... Lekár diagnostikoval prasknutie menisku. Ale keďže som kŕmil a porodil, nemohli túto operáciu vykonať. Štyri mesiace som chodil s obväzom, z rovnakého dôvodu som nemohol piť protizápalové lieky a lieky proti bolesti - laktáciu. Ako výsledok pred tromi mesiacmi urobila artroskopiu. Samotná operácia bola rýchla a bez problémov. Zotavenie bolo oveľa ťažšie, pretože som pokračoval v jednaní s dieťaťom a musel som si ľahnúť a nezaťažovať ho. ““

  Zhrnutie:artroskopia kolena je modernou metódou na diagnostiku a liečbu artikulárnych patológií. S minimálnym mechanickým dopadom na tkanivo lekár vykonáva všetky potrebné chirurgické zákroky počas 30 - 180 minút v lokálnej alebo celkovej anestézii. Indikáciami pre operáciu sú artróza, artritída, synovitída, akékoľvek zranenia a zápalové procesy. Veľkou výhodou je doba na zotavenie: pacient môže tretí deň opustiť domov a do troch týždňov sa vrátiť do plného života a pracovať. Artroskopia má minimálne kontraindikácie, zriedkavo spôsobuje komplikácie a môže sa v prípade potreby vykonať niekoľkokrát na tom istom kĺbe. Náklady na postup sú nulové na štátnych klinikách Ruskej federácie, od 20 tisíc v súkromí, od 3 000 dolárov v zahraničných zdravotníckych zariadeniach.