Karotická ateroskleróza

Obsah

  Karotidová artérioskleróza predstavuje jednu tretinu mozgových príhod vyskytujúcich sa u ľudí akéhokoľvek veku. Najčastejšia lokalizácia aterosklerotických usadenín je v mieste vetvenia spoločnej krčnej tepny. Problémom tohto ochorenia je to, že jeho príznaky nie sú diagnostikované dlho, ako aj v nepredvídateľnom vývoji rýchlosti progresie ochorenia. Niekto sa rozvíja patológia roky, zatiaľ čo u iných pacientov dochádza k rýchlemu zhoršeniu ich zdravotného stavu, čo môže viesť k ischemickej mozgovej príhode.

  Príčiny

  Okamžitou príčinou, ktorá spôsobuje rozvoj aterosklerózy krčných tepien, je dyslipidémia - nesprávna výmena tukov v tele. Z tohto dôvodu má človek zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi.

  Lipidy, rozdelené na nízku a vysokú hustotu, majú nesprávny pomer. Lipoproteíny s nízkou hustotou a veľmi nízkou hustotou tvoria väčšinu a presahujú prijateľné limity. Súčasne sú nedostatok lipoproteínov s vysokou hustotou, ktoré sú zodpovedné za odstránenie nadbytočného cholesterolu z tela. Táto situácia vedie k vysokému cholesterolu a jeho ukladaniu na vnútorných stenách krvných ciev.

  Objavujú sa aterosklerotické akumulácie z cholesterolu a na stenách krčných tepien. Najčastejšie sa aterosklerotické lézie karotidovej artérie vyskytujú u pacientov s:

  • diagnostikovaná koronárna srdcová choroba;
  • ateroskleróza ciev dolných končatín;
  • aortálna aneuryzma;
  • dedičná hyperlipidémia;
  • diabetes mellitus;
  • zlé návyky (alkoholizmus, fajčenie);
  • arteriálna hypertenzia;
  • trombofília;
  • 20. prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti.

  Rizikoví pacienti sami často nemajú podozrenie, že sú cieľovým ochorením, ako je ateroskleróza. Preto, keď sa objavia prvé príznaky, nie všetci pacienti správne vyhodnotia situáciu a neponáhľajú sa poradiť s lekárom. Jednako len objasnenie diagnózy a odstránenie príčin zvýšenia cholesterolu môže človeka zachrániť pred smrťou.

  Príznaky

  ateroskleróza v počiatočnom štádiu vývoja choroby nevyvoláva žiadne prejavy. Pacienti sa často dozvedia o diagnóze po mŕtvici. Akonáhle sa situácia stane hrozbou a stenóza rastie, objavia sa prvé príznaky patológie, ktoré končia prechodnými ischemickými útokmi.

  POMOC!Trvanie útokov je rôzne - môže to byť napríklad niekoľko minút nepohodlia alebo bolesť asi hodinu.

  V krku osoba cíti napätie, krvné cievy sa môžu opuchnúť, pozoruje sa strata citlivosti a pocit znecitlivenia. Pacienti majú slabosť, rozmazané vedomie, túžbu po krku.

  Niektorí pacienti nedokážu ovládať reč a namiesto koherentného textu, ktorý si sťažuje na svoj stav, sa pacienti začlenia do úst. niekedyzrak trpí, jedno oko sa môže začať zhoršovať, horná končatina z postihnutej strany neposlúcha. Lekári odporúčajú, aby sa aj pri jedinom výskyte takejto situácie okamžite vyšetrili, pretože príznaky môžu byť prejavom aterosklerózy.

  Diagnóza

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť aterosklerózu

  Diagnóza prejavu patológie predstavuje určité ťažkosti, ktoré sú spojené so zhromažďovaním údajov a ich hodnotením. Pretože patológia v úvodnom štádiu choroby nedáva zvláštne príznaky, lekári venujú osobitnú pozornosť rizikovým pacientom.

  Je potrebné rozlišovať v diagnóze pomocou:

  • stratifikácia krčnej tepny;
  • patologická tortuozita krvných ciev;
  • nešpecifická aortálna arteritída.

  Pri posudzovaní stavu pacienta s možnou aterosklerózou krčných tepien je dôležité zhromaždiť a vyhodnotiť čo najviac príznakov, ktoré preukazujú poškodenie krčnej tepny. Zďaleka nie sú to konkrétne príznaky, ktoré zreteľne naznačujú léziu ciev, často sa lekári stretávajú s nepriamymi prejavmi patológie, ktoré je dôležité nevynechať.

  Pomocou moderných techník môžete jasne vidieť zúženie lúmenu krčnej tepny

  Fyzické vyšetrenie pacienta sa vykonáva podľa štandardnej schémy. Počas vyšetrenia sa odporúča venovať pozornosť prítomnosti hemiparézy a zhoršenej reči, ktoré môžu byť spôsobené oklúziou karotickej artérie. Toto je obzvlášť dôležité u pacientov s prechodným ochorenímhistória ischemických útokov.

  Počas vyšetrenia lekári vykonajú dôkladnú auskultáciu bifurkačnej oblasti, kde sa objaví karotidová ateroskleróza - v prípade odchýlok možno zistiť projekciu systolického šelmu na projekciu do postihnutej oblasti cievy. Je potrebné poznamenať, že tento príznak je bežný aj pri systémovej ateroskleróze, preto sa naň nemožno spoliehať iba, aj keď sa musí zohľadniť pri analýze celkového obrazu.

  Na diagnostiku určite používajte laboratórne metódy. Krvný test vám umožňuje určiť nasledujúce vlastnosti pacienta:

  • hladina celkového cholesterolu;
  • pomer lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou;
  • hladiny triglyceridov;
  • zrážateľnosť krvi;
  • koeficient aterogenity.

  Aj keď pacient nemá žiadne sťažnosti na zdravotný stav, ale lekári objavili faktory rozvoja aterosklerózy a mali podozrenie na vývoj patológie, odporúča sa vykonať ultrazvukové duplexné skenovanie krvných ciev. Pomôže to v počiatočnej fáze identifikovať hemodynamicky významnú stenózu.

  Ultrazvukové vyšetrenie je široko dostupné na všetkých klinikách, je však spojené s určitými nepohodliami u pacienta a miernym rizikom pre jeho zdravie. Ultrazvuk je v súčasnosti selektívny, väčšinou sa vykonáva u pacientov starších ako 65 rokov au pacientov s preukázaným rizikom rozvoja aterosklerózy.

  U pacientov s jasnými príznakmi aterosklerotických lézií, ako aj u pacientov, ktorí utrpeliIschemický prechodný záchvat alebo mozgová porážka, vyžaduje sa skríning. Veľmi sa odporúča aj ultrazvuková štúdia u pacientov s aterosklerózou dolných končatín, aortálnou aneuryzmou a srdcovým ochorením.

  So stanovenou diagnózou aterosklerózy vnútorných krčných tepien sa odporúča, aby sa spektrum štúdií doplnilo multispírusovou počítačovou angiografiou, čo je veľmi dôležité pri určovaní indícií pre chirurgický zákrok u pacientov.

  POMOC!Lekári tvrdia, že aj pri použití obidvoch výskumných metód bol rozsah cievnej stenózy v každom piatom prípade nesprávne diagnostikovaný.

  V prípade rozporov medzi údajmi získaných štúdií sa vykoná kontrastná angiografia. Je to extrémna a veľmi nežiaduca metóda výskumu, pretože v jednom percente prípadov po štúdii sa u pacientov vyvinie mozgová príhoda. A to napriek skutočnosti, že štúdiu vykonáva skúsený odborník. Prekročenie jedného percenta sa považuje za neprijateľné na odporúčanie vykonávania tejto štúdie vo veľkom meradle.

  Liečba

  Liečba aterosklerózy krčných tepien je možná konzervatívnymi alebo chirurgickými prostriedkami. Ľudové lieky bohužiaľ túto chorobu nevyliečia, ale môžete ju sprísniť. Výber techniky závisí od stavu pacienta, reakcie tela na lieky, úrovne vaskulárnej stenózy a možných rizík pre pacienta.

  Konzervatívny

  Účinná liečba drogamiprotidoštičková terapia. Pacientom s aterosklerózou sa predpisuje kyselina acetylsalicylová, ktorej dávka sa predpisuje individuálne a pohybuje sa v rozmedzí od 75 do 325 mg za deň. V priemere sa odporúča užívať 150 mg lieku. Toto bude slúžiť ako prevencia akútneho infarktu myokardu a ďalších vaskulárnych porúch.

  Statíny sa predpisujú všetkým pacientom s aterosklerózou

  Kyselina acetylsalicylová sa tiež predpisuje pacientom pred karotidovou endarterektómiou. To významne znižuje riziko ďalšieho rozvoja mozgovej príhody po operácii. Ak je aspirín neznášanlivý, môže sa nahradiť klopidogrelom alebo pacientovi môže byť predpísaná kyselina acetylsalicylová v kombinácii s dipyridamolom. Výber kombinácie liekov závisí od charakteristík priebehu ochorenia, prítomnosti komplikácií atď. Predpísanie protidoštičkových látok je výhodnejšie ako antikoagulačné lieky.

  U všetkých pacientov s aterosklerózou sa odporúča, aby sa choroba liečila statínmi. Dôrazne sa odporúča predpísať statíny pacientom, ktorí utrpeli ischemickú cievnu mozgovú príhodu, pretože to vám umožňuje normalizovať hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou a znížiť ju na 7 jednotiek alebo dokonca nižšie. Ak neexistujú výsledky liečby statínmi, odporúčajú sa pacientom ako základ liečby korekcie lipidov sekvestranty žlčových kyselín alebo niacínu.

  U pacientov s arteriálnou hypertenziou sa odporúčajú lieky na zníženie tlaku na 140/90 alebo nižšie. Ak sa tlak výrazne znížil, je potrebné zvážiťriziko mozgovej ischémie. Okrem toho sa odporúča, aby pacienti dodržiavali vyváženú stravu, diétu s nízkym obsahom lipidov, primeranú fyzickú aktivitu, lieky na zníženie hladiny glukózy v krvi, ak je to potrebné.

  Chirurgické

  Pri stenóze viac ako 60% prekrytia lúmenu krčnej tepny sú pacienti indikovaní na chirurgický zákrok. Miera úmrtnosti pri takýchto chirurgických zákrokoch je 3 - 5% (3% u pacientov, ktorí podstúpili prechodné ischemické záchvaty, a 5% u pacientov s anamnézou mozgovej príhody). V priemere je úmrtnosť u nekomplikovaných pacientov 2%.

  Pacienti sa podrobujú viacerým typom chirurgických zákrokov. Ktorý z nich si vybrať - lekár rozhoduje v závislosti od individuálnych charakteristík patológie. Indikácie operácie sú nasledujúce:

  • zúženie lúmenu krčnej tepny o viac ako 70%, aj keď neexistujú patologické príznaky aterosklerózy;
  • vaskulárna stenóza, polovica fyziologického objemu, ak sa prejavia mozgová ischémia, mozgová príhoda alebo srdcový infarkt sa predtým vyskytli;
  • zúženie lúmenu krčnej tepny je menšie ako polovica, ale podlieha predtým diagnostikovaným prechodným ischemickým útokom;
  • ak je stenóza diagnostikovaná s bilaterálnou aterosklerotickou léziou;
  • s kombinovanou stenózou niekoľkých krvných ciev na krku, vrátane krčných tepien, spôsobených aterosklerotickými plakmi;
  • , ak sa pozoruje progresia príznakov ischémie, sprítomnosť náhlej mozgovej príhody.

  POMOC!Pri ateroskleróze krčných tepien nie sú chirurgické zákroky indikované u všetkých pacientov.

  Pacienti s určitými patológiami nemôžu byť kandidáti na operáciu z týchto dôvodov:

   88) so závažným poškodením vedomia, ak je pacient v kóme;
  • ak má pacient v anamnéze závažné srdcové abnormality zo srdca, pľúc alebo obličiek;
  • s nedávnou akútnou mozgovou príhodou;
  • ak dochádza k intrakraniálnemu krvácaniu v mozgu, ku ktorému došlo na pozadí nekrózy;
  • za ireverzibilné poškodenie, keď sú karotidové artérie úplne zablokované.

  Dnes je možné vykonávať minimálne invazívne operácie, pri ktorých je minimalizované riziko komplikácií a rehabilitácia je omnoho jednoduchšia a rýchlejšia. Pred operáciou je pacientovi predpísaný obvyklý zoznam štúdií - krvné a močové testy, fluorografia, zrážanie krvi, hepatitída, syfilis, vírus ľudskej imunodeficiencie. Záverom sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie tepien alebo MRI, aby sa naplánoval priebeh operácie.

  Chirurgia pri ateroskleróze nastáva s pozitívnym výsledkom a pre mnohých je život zachraňujúca šanca, ako sa zbaviť cholesterolového povlaku

  Medzi chirurgické zákroky, ktoré sa môžu použiť u pacientov, patria:

  • karotidová endarterektómia;
  • inštalácia stentu;
  • karotická protetika.

  Najbežnejším typom chirurgického zákroku je karotidová endarterektómia - CEA. Táto operácia sa týka najradikálnejších, pretože vyžaduje dostatočne veľký rez na prístup k krčnej tepne (asi 10 cm za uchom). Počas operácie sa odstráni aterosklerotický plak a všetok patologický obsah vytvorený v jeho blízkosti. Takto môžete úplne obnoviť lúmen tepny a obnoviť plný prietok krvi.

  Jednou z možností chirurgického zákroku je endarterektómia obracania. Vykonáva sa, ak je ovplyvnená počiatočná časť. Chirurgia spočíva v odrezaní tepny od kmeňa, oddelení aterosklerotického plaku, po ktorom sa cievy obrátia naruby a vyčistia sa. V poslednej fáze je plavidlo šité. Výhoda chirurgického zákroku je menej traumatická, ale týmto spôsobom nemôžu byť v cievach odstránené veľké plaky s priemerom väčším ako 2,5 cm.

  Modernou metódou terapie je stentovanie, nie je to však bez nevýhod. Po prvé, stentovanie vyžaduje veľa praktických skúseností od chirurga, ktoré malé kliniky nemôžu vždy ponúknuť. Po druhé, aj po úspešnom stentovaní pretrváva riziko relapsu a po niekoľkých rokoch sa musí operácia zopakovať, čo predstavuje väčšie riziko. Operácia stentovania sa vykonáva pod rôntgenovou kontrolou.

  DÔLEŽITÉ!Zrátané podčiarknutéchirurgický zásah pri zavedení špeciálneho zariadenia na rozšírenie lúmenu cievy.

  Z vonkajšej strany sa podobá mriežke, ktorá po narovnaní tlačí dosku a vytvára normálny klírens pre prietok krvi. Rizikom operácie je zničenie trombu samotným stentom, preto sú špeciálne filtre umiestnené mierne nad miestom inštalácie stentu, aby zachytili oddelené časti plaku tak, aby nevnikli do mozgových ciev.

  Protetika sa zvyčajne vykonáva u pacientov s kalcifikáciou a krútením ciev. Počas protetiky sa poškodená časť cievy vyreže, vyčistí sa v problémových oblastiach a potom sa cievka zošije, aby sa odstránená časť nahradila protézou. Po nejakej dobe po operácii musia pacienti nosiť drenáž.

  Najdôležitejšie

  Aterosklerotické lézie karotických artérií sa vyskytujú v dôsledku ukladania cholesterolu v cievach. V patológii sa cítia predovšetkým mozgové poruchy. Po diagnostikovaní ochorenia je nevyhnutná liečba patológie, pretože pri absencii včasnej liečby môže dôjsť k mozgovej príhode.

  Pretože sa cholesterolový povlak zisťuje prevažne v prípade porúch v mozgu, nie je vždy možné konzervovať chorobu konzervatívnym spôsobom. V tomto prípade sa lekári uchýlia k operácii, ktorá dáva pacientovi nádej na uzdravenie.