Kardiospazmus pažeráka (achalázia z kardie)

Obsah

  Achalasia kardia (kardiospazmus, idiopatická expanzia) je chronické ochorenie pažeráka, pri ktorom sa spodná orgánová chlopňa nemôže úplne uvoľniť. To spôsobuje ťažkosti s prehĺtaním.

  Kardia je dolnou časťou pažeráka. V tomto bode existuje ventil, ktorý oddeľuje orgán od žalúdka. Kardiospazmus je neuromuskulárna patológia. Základom jeho vývoja je narušenie koordinovanej práce pažeráka počas prehltnutia.

  Vzhľadom na to, že spodný ventil sa nemôže uvoľniť, hrudka potravy nemôže vstúpiť do žalúdočného vaku. Pri kardiospazme pažeráka sú ovplyvnené periférne nervové vlákna. Zabezpečujú prehltnutie a otvorenie zvierača.

  Pri achalázii je jedlo v pažeráku dlhšie ako obvykle. Hrudka prechádza do žalúdka iba mechanickým tlakom. Na srdcovom oddelení sa hromadí nielen jedlo. Tam, stojaci hlien, sliny, mikróby. To vedie k rozvoju zápalových procesov. Prečo dochádza k porušeniu, ako sa prejavuje a ako je možné sa s tým vysporiadať?

  Príčiny výskytu

  Napriek skutočnosti, že choroba bola opísaná už v sedemnástom storočí, vedci úplne neskúmali skutočné príčiny patológie. Špecialisti predkladajú tri teórie, podľa ktorých sa vyvíja kardiospazmus:

  • Zdedené. Vyskytuje sa v dôsledku génových mutácií. Najčastejšie sa vyskytuje u detí.
  • Autoimunitné. Najčastejšie sú postihnuté štítna žľaza a zrakové orgány.
  • Infekčné. Vývoj idiopatickej poruchy je spojený s Chagasovou chorobou. Odborníci tiež hovoria o spojení achalázie s herpetickou infekciou a osýpkami.

  Zúženie kanála pažeráka nie je konštantné. Chaotické neuromuskulárne kontrakcie sa vyskytujú v náhodných amplitúdach.

  Americkí vedci s cieľom vysvetliť povahu výskytu achalázie vykonali experiment na morčatách. Zvieratá dostali menej vitamínov B, ktoré sú zodpovedné za metabolické procesy v tele. Tieto štúdie však nedostali klinické potvrdenie u chorých ľudí.

  Vedci naznačujú, že choroba pažeráka sa môže vyskytnúť aj z iných dôvodov. Tu je niekoľko z nich:

  • hypovitaminóza;
  • časté stresové situácie;
  • podvýživa;
  • infekčné poškodenie nervov.

  Špecialisti spájajú idiopatické poruchy s poruchami nervového systému a psychiky. Takéto potvrdenie nie je bez odôvodnenia.

  Lekári hovoria o spojení infekčných lézií lymfatických uzlín pľúcneho systému s achaláziou. Patológia spôsobuje neuritídu vagového nervu, čo môže viesť k chronickému ochoreniu pažeráka.

  Existuje však aj ďalší predpoklad, ktorý však nemá klinické opodstatnenie. Gastroenterológovia sa domnievajú, že vývoj patológie môže byť založený na zvýšenej citlivosti buniek pažeráka na peptidové hormóny vylučované žalúdkom.

  Klasifikácia

  V závislosti odzmeny, ktoré sa vyskytujú pri idiopatickej poruche, je achalázia rozdelená na dva typy. V prvom prípade má postihnutý orgán tvar valca alebo má roztiahnutie v tvare vretena. V druhom prípade má pažerák formu vrecka. Môže pojať až tri litre jedla.

  Kardiospazmus pažeráka prebieha v štyroch hlavných fázach:

  1. Vyskytujú sa krátkodobé poruchy stravovania.
  2. Ťažkosti s prehĺtaním sa stávajú stabilnými.
  3. Pozorujú sa zmeny v pažeráku a významné obmedzenia (zúženie).
  4. Dochádza k deformácii orgánov. Do štvrtého stupňa sa objavujú komplikácie zápalového charakteru.

  Príznaky

  Odborníci identifikujú tri hlavné príznaky pažeráka:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť reflux pažeráka
  • dysfágia (porucha prehĺtania);
  • šklbanie;
  • bolesti na hrudníku.

  Pacienti trpia aj škytavkou. Pozoruje sa chudnutie.

  Až do určitého bodu sú príznaky mierne a tolerantné. Patológia sa vyvíja postupne, ale postupom času sa príznaky achalázie stávajú čoraz naliehavejšími. Zhoršenie klinického obrazu môže prispieť k stresovým situáciám, unáhlenému jedlu, nervovému rozkladu.

  ​​

  Dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním)

  V dôsledku zhoršenej motorickej funkcie svalovej vrstvy pažeráka a regulácie otvárania chlopne vznikajú ťažkosti pri pohybe hrudky.


  Často sa spájajú pacientiťažkosti s prehĺtaním s nervovým šokom a stresové situácie

  Po prvé, problémy sa vyskytujú pri jedle suchého jedla s unáhleným jedlom. Dysfágia sa objavuje častejšie a vyskytuje sa dokonca aj za normálnych podmienok. Postupom času sa objavujú ťažkosti aj pri používaní polotekutých a tekutých potravín. Niektorí ľudia sú závislí od teploty jedla. Studené a teplé jedlo neprechádza pažerákom. Ak chcete zvýšiť účinok prehĺtania, musíte vypiť malé množstvo teplej vody. Niektorí môžu zmierniť prejavy dysfágie prehltnutím vzduchu, ako aj jedením pri státí. Niektorí sa snažia jesť iba teplé jedlo.

  POZOR!Ťažkosti s prehĺtaním sú počiatočným a hlavným príznakom achalázie.

  U pacienta existuje hrudka hrudníka. Niekoľko sekúnd po prehltnutí sa vyskytnú ťažkosti pri prechode potravou. Niektorí zaznamenávajú pocit jedla vstupujúceho do nosohltanu.

  K dysfágii s kardiospazmom dochádza v 95% prípadov. U mladých ľudí sa problémy s prehĺtaním zvyčajne vyskytujú náhle. Pacienti stredného a staršieho veku si často nepamätajú, kedy sa začali objavovať prvé príznaky. Dysfágia v nich sa vyvíja postupne.

  Regurgitácia (regurgitácia)

  V počiatočnom štádiu patológie dochádza k okamžitej regurgitácii prehltnutého jedla. Tento proces je sprevádzaný zvýšeným slinením. Postupom patologického procesu dochádza k regurgitácii bez ohľadu na príjem potravy.Pľuvanie sa môže spustiť naklonením sa dopredu, behom, rýchlym chodením alebo ľahnutím.

  Regurgitácia sa môže objaviť aj niekoľko hodín po jedle. Celú tú dobu je potravinový kus v dolnom pažeráku.

  Regurgitácia môže spôsobiť kašeľ a dýchavičnosť. Tieto nepríjemné príznaky sa vyskytujú, keď sa buriny dostávajú do dýchacích ciest. Zvýšená slinenie a nočný kašeľ sú indikáciou chirurgického zákroku.

  Bolesť na hrudníku

  V niektorých prípadoch sa vyskytuje nepríjemný pocit na ľavej strane, ktorý pripomína bolesti srdca. Už v počiatočných fázach jeho vývoja achalázia kardie pažeráka vyvoláva výskyt výrazného syndrómu bolesti. Je to kvôli výskytu svalových kŕčov. So zväčšením veľkosti pažeráka sa bolesť stáva matnou a vyvíjajú sa zápalové procesy. Ezofagitída je sprevádzaná objavením sa nevoľnosti, grgania, halitózy a slinenia.

  Bolesť spôsobuje veľké nepohodlie a vyvoláva strach z jedenia jedla. Pacienti vedome znižujú veľkosť porcie, čo vedie k chudnutiu.

  Bolesť v pálení sa vyskytuje na lačný žalúdok a po zvracaní. Zvyčajne po jedle prechádzajú na chvíľu. Pálivé bolesti sa zvyčajne vyskytujú na pozadí pažeráka.

  V prípade rozťahovania stien pažeráka nepohodlie nezmizne, kým sa nevyprázdnia orgány. Lisovacie bolesti sa vyznačujú výraznou intenzitou. So spastickými svalovými kontrakciamivlákna sú podobné útokom ako angina pectoris.

  Bolesť môže pretrvávať od piatich minút do niekoľkých hodín. Útoky sa zvyčajne opakujú niekoľkokrát mesačne.

  Ďalšie príznaky

  Kardiospazmus sprevádzajú aj ďalšie príznaky charakteristické pre mnohé ďalšie patológie tráviaceho traktu:

   74. zhnité zhluky;
  • pálenie záhy;
  • 76) aerophagy (belching air);
  • hydrofágia (potreba neustále piť jedlo);
  • nevoľnosť, vracanie;
  • arytmia;
  • závraty, slabosť.

  Pacienti s idiopatickými poruchami prejavujú charakteristické chovanie v tabuľke. Prispôsobujú sa nútenému jedlu: chodia, odskakujú, stlačujú krk.

  Deti mladšie ako päť rokov sú ohrozené. Rodičia často mýlia čiastočnú achaláziu za bežné grganie. Patológia spôsobuje nevoľnosť a zvracanie. Najčastejšie choroba odchádza sama o sebe, pretože starne a tvorí sa gastrointestinálny systém.

  Diagnostické vyšetrenie

  Ťažkosti pri diagnostike achalázie spočívajú v tom, že príznaky nemajú konštantný priebeh. Môžu sa vyskytnúť spontánne s rôznou frekvenciou a intenzitou. Akékoľvek bolestivé nepohodlie v pažeráku by sa malo dôkladne preštudovať a mali by sa prijať vhodné opatrenia terapeutického účinku.

  Subjektívne k potravinovej obštrukcii nedochádza v krku, ale v hrudníku. Špecialisti rozlišujú tzv. Paradoxnú dysfágiu. Tekuté jedlo prechádza do žalúdka oveľa horšie ako tuhé a tuhé jedlotučný.


  Na stanovenie diagnózy sa vykonáva kontrastná rádiografia

  Laboratórne výskumné metódy nehrajú pri stanovovaní diagnózy významnú úlohu. Ak existuje podozrenie na idiopatické poruchy, používajú sa inštrumentálne vyšetrovacie metódy, a to:

  • kontrastná rádiografia pažeráka;
  • 91) ezofagomanometria (hodnotenie kontraktilnej funkcie);
  • endoskopia pažeráka a žalúdka.

  Poznámka!Gastroenterológ sa podieľa na diagnostike idiopatických porúch pažeráka.

  Achalasia z kardie sa odlišuje od iných patológií:

  • Rakovina dolného pažeráka. S onkológiou sú tiež problémy s prehĺtaním. Najčastejšie sa však dysfágia objavuje u starších pacientov, rýchlo postupuje a vedie k vyčerpaniu. Aby sa vylúčila rakovina, vykonáva sa ezofagogastroduodenskopia. Počas štúdie sa odoberie biopsia.
  • GERD (gastroezofageálna refluxná choroba). V tomto prípade dochádza k zúženiu pažeráka v dôsledku refluxu obsahu žalúdka. Dysfágii predchádza pálenie záhy.
  • IHD (ischemická choroba srdca). Útok bolesti je totožný s nepríjemnými pocitmi, ktoré sa vyskytujú pri achalázii. Nitroglycerínové tablety sa používajú na zastavenie ischémie. Tento liek však zmierňuje bolesť aj pri kardiospazme pažeráka. Na vykonanie porovnávacej charakteristiky sa vykonáva denné monitorovanie EKG.
  • Neurogénna anorexia. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých dievčat v stresových situáciách. tamrýchle chudnutie.

  Predčasné odhalenie patológie sa stáva príčinou vzniku nebezpečných komplikácií. V priebehu času sa choroba mení. Dysfágia je nahradená kongestívnou ezofagitídou (zápal pažeráka) a rakovinou.

  Liečba

  Liečba achalázie z kardie je vybraná v závislosti od závažnosti choroby. Môže zahŕňať liekovú terapiu, stravu, ľudové lieky, ako aj chirurgický zákrok.

  Životný štýl

  Je potrebné zvážiť skutočnosť, že jedným z vyvolávacích faktorov pri rozvoji patológie je stres. Preto je dôležité udržiavať nielen svoje fyzické, ale aj psychické zdravie. Je dôležité naplniť svoj život pozitívnymi emóciami, tráviť viac času v kruhu blízkych ľudí a chodiť na čerstvý vzduch.

  V rámci liečby kardiospazmu je prospešné športovať. Najlepšou voľbou by boli triedy v bazéne, svižná chôdza, dychové cvičenia. Mali by ste sa však vyhnúť ostrým ohybom tela a brušnému napätiu.

  Lieky

  Použitie farmakoterapie sa odporúča v počiatočnej fáze achalázie s miernymi klinickými príznakmi. Dusičnany sa používajú na zlepšenie motility pažeráka. Tieto lieky používajte s veľkou opatrnosťou, pretože ovplyvňujú nielen vnútorné orgány, ale aj steny ciev, čo vedie k ich expanzii. Môže to spôsobiť bolesť hlavy. Dusičnany sa používajú tridsať minút pred jedlom. V tejto chvíliich príjem by mal byť v polohe na sedenie alebo na ležanie.

  Sedatíva pomáhajú stanoviť neuromuskulárnu reguláciu. Okrem toho znižujú úroveň stresu na tele. Často používali drogy valeriány alebo materské.

  Blokátory vápnikových kanálov sa používajú na uvoľnenie svalov. Syndróm bolesti je možné znížiť použitím antispasmodík. Prokinetika sa používa na obnovenie normálnej pohyblivosti. Prispievajú k rýchlej evakuácii hrudky do žalúdka.

  Chirurgický zákrok

  Chirurgická liečba je indikovaná na zlyhanie konzervatívnej liečby. V súčasnosti je veľmi populárna minimálne invazívna laparoskopia. Jeho podstatou je rozrezať svalovú vrstvu srdcovej chlopne pažeráka.

  Ďalšou inovatívnou možnosťou liečby je endoskopická myotómia. Počas procedúry dochádza k disekcii sliznice. Chirurg vytvára tunel niekoľko centimetrov pod zvieračom. Aj keď táto technika je považovaná za experimentálnu. Atóniou alebo deformáciou pažeráka sa vykonáva extirpácia, pri ktorej je orgán úplne odstránený.

  Špecialisti často používajú dilatáciu, čo je postup, pri ktorom sa srdcová chlopňa natiahne pomocou balónika. To však so sebou nesie riziko prasknutia pažeráka.


  V niektorých prípadoch je chirurgia jedinou liečbou achalázie z kardie

  Tradičná medicína

  Liečbaľudové liečivá nevylučujú liekovú terapiu a chirurgický zákrok, ale sú iba pomocnou metódou. Samotné recepty nevylučujú samotné ochorenie, ale iba uľahčujú klinické prejavy.

  Tinktúra ženšenu pomôže obnoviť normálnu funkčnú aktivitu dolného ventilu. Dekorácie na báze oregano, citrónovej trávy alebo ľanových semienok znižujú zápalovú odpoveď a zmierňujú utrpenie.

  Ako súčasť komplexnej terapie sa môžu použiť ďalšie recepty:

  • Aralia vývar. Na prípravu terapeutického roztoku potrebujete odnože rastlín. Aralia sa naleje vodou a nechá sa vylúhovať na tmavom mieste po dobu jedného mesiaca. Roztok má príjemnú vôňu. Pred jedlom užite iba niekoľko kvapiek.
  • Infúzia materskej vody. Listy rastliny musia byť naplnené horúcou vodou. Kvapalina sa má vylúhovať jednu hodinu. Infúziu používajte v teplej forme pol pohára pol hodiny pred jedlom.
  • Aloe Vera. Budete potrebovať čerstvo vylisovanú rastlinnú šťavu. Je potrebné zobrať jednu čajovú lyžičku produktu trikrát denne.
  • Bylinkový čaj. Na jej prípravu budete potrebovať lekáreň harmanček a nechtík. Takýto čaj dobre odstraňuje zápalové procesy v pažeráku.
  • Riešenie založené na ľubovníku bodkovanej a dubovej kôre. Prísady by mali byť dôkladne nasekané. Rastliny sú zmiešané v rovnakých pomeroch. Suché prísady sa nalejú horúcou vodou a potom sa nechajú vylúhovať tri hodiny. Dajte vývar skôr, ako jete chladené.

  Strava

  Správna výživa je nevyhnutnou súčasťou liečby kardiospazmu. Mastné, vyprážané, korenené jedlá by sa mali vylúčiť zo stravy. Pod týmto zákazom sú alkoholické a sýtené nápoje.

  Jedlá by sa mali konzumovať v čisto teplej forme. Jedálny lístok by mal obsahovať džúsy, jogurty, bujóny, tekuté cereálie. Odporúča sa jesť súčasne. Pacient by mal úplne odpočívať a mať dostatok spánku.

  Správna výživa zahŕňa aj dôkladné žuvanie potravín, aby bolo jedlo dobre nasýtené slinami. Jedlá by sa mali umývať tekutinou. Môže to byť čaj alebo čistá voda. Jedlá by sa mali konzumovať v malých porciách päť až šesťkrát denne.

  Odborníci odporúčajú obohatiť svoju stravu rastlinnými výrobkami bohatými na vitamíny B. Je dovolené konzumovať nízkotučné odrody mäsa a rýb, ako aj mliečne výrobky.

  Zhrnutie

  Achalasia kardie pažeráka je formou neuromuskulárnej poruchy tohto orgánu. Patológia sa prejavuje hlavne vo forme dysfágie (narušenie prehĺtania), regurgitácie (regurgitácia), môže spôsobiť bolesť za hrudnou kosťou. Choroba nemá vek ani pohlavné preferencie. Príčiny choroby nie sú úplne pochopené. Odborníci robia predpoklady týkajúce sa spúšťacích faktorov. Existuje genetická, infekčná, autoimunitná teória. Na diagnostikovanie achalázie sa používajú inštrumentálne vyšetrovacie metódy. Gastroenterológ vykonáva diferenciálnu analýzuchoroby ako rakovina, neurogénna anorexia, ischémia, GERD. Hlavným cieľom liečby je obnoviť normálnu priechodnosť srdcového pažeráka. V počiatočných fázach sa používa konzervatívna terapia. V ťažkých prípadoch môžete situáciu napraviť iba pomocou chirurgického zákroku.