Kandidóza (plesňová) prostatitída

Obsah

  Približne dve tretiny mužskej populácie väčšiny civilizovaných krajín sa skôr alebo neskôr stretnú s problémami zapríčinenými zápalovými procesmi v prostate (prostata).

  Toto ochorenie sa nazýva prostatitída a môže byť svojou povahou stagnujúce a infekčné, často sa však, bohužiaľ, vzájomne dopĺňajú, čo veľmi komplikuje príznaky.

  Okrem toho môže byť tento druh spôsobený mikroorganizmami patogénnej flóry, ako aj podmienečne patogénnymi, ktoré sú až do určitého bodu v tele, bez toho, aby to viedlo k negatívnym dôsledkom.

  Candida prostatitída sa najčastejšie vyvíja, čo vedie k zvýšenej reprodukcii húb rodu Candida, ale niekedy to môže byť spôsobené aj inými zástupcami tejto rodiny.

  Podrobnosti o kandidatickej prostatitíde

  Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u mužov, ktorí majú z akéhokoľvek dôvodu slabú imunitu. Predstavitelia rodu Candida sú kvasinkové huby a trochu sa líšia v ich špecifickosti životne dôležitej činnosti alebo v ceste infekcie.

  Najčastejšie je na prostatu napadnutý druh Candida albicans. S normálne fungujúcou imunitou tieto mikroorganizmy žijú v ľudskom tele v malom množstve bez toho, aby mu spôsobili ujmu.

  Pod vplyvom určitých faktorov sa však ochranné sily znižujú a huba sa začína intenzívne množiť, čo vedie k kandidóze,takzvaná plesňová infekcia kože, slizníc a dokonca aj vnútorných orgánov.

  Kandidóza alebo, ako sa často nazýva, plesňová prostatitída, sa vyvíja v dôsledku prenikania patogénnej žľazy do tkaniva. Je potrebné poznamenať, že toto ochorenie je v porovnaní s inými infekciami pomerne zriedkavé. Ak je imunita v poriadku, kolónia kvasiniek je pod jej „ostražitou kontrolou“.

  Asymptomatický priebeh patológie sa však stáva dôvodom prechodu na chronickú formu, ktorá sa prakticky neprejavuje, a po dlhú dobu pacient nepozná prostatitídu. Okrem toho stále vyžaduje dlhodobú terapiu a je ťažké ju liečiť.

  Pomoc!Asymptomatický priebeh plesňovej prostatitídy a nedostatok správnej liečby vo väčšine prípadov spôsobujú vývoj závažných komplikácií - adenómov prostaty, sexuálnych dysfunkcií a neplodnosti.

  Kandidatívna prostatitída sa často zisťuje iba pri komplikáciách genitourinárneho systému, keď sa u nich vyskytuje symptomatologická charakteristika, ktorú pacient nemôže ignorovať.

  V niektorých situáciách sa môže človek dozvedieť o prítomnosti plesňovej prostatitídy pri bežnom vyšetrení urológom alebo andológom. Ak nebude venovať pozornosť svojmu zdraviu a takéto kontroly nie sú povinné, pravdepodobnosť odhalenia choroby v počiatočných štádiách sa výrazne zníži.


  Kvasinkové kolóniehuby, ktoré sa určujú pri kandidálnej prostatitíde v nátere

  Príčiny výskytu

  Ako bolo uvedené vyššie, hlavnou príčinou tohto ochorenia sú huby, konkrétne ich vstup do tkaniva žľazy. Rozmnožená mikroflóra môže preniknúť do prostaty tromi spôsobmi: kožou postihnutou infekciou alebo sliznicou (perianálna kandidóza), lymfatickou (so systémovou mykózou) a urogenitálnou.

  Pri infikovaní v dôsledku pohlavného styku je pravdepodobné, že spóry huby vstúpia do prostaty cez močovú trubicu. Navyše sa týmto spôsobom najčastejšie vyskytuje šírenie infekcie.

  Riziko spočíva v tom, že imunita muža sa nemôže rýchlo vysporiadať s agresívnou mikroflórou, ktorá sa prenáša zo ženy. V dôsledku toho sa vyvíja známy drozd (kandidóza) penisu, ktorý sa tiež nazýva urogenitálna kandidóza.

  Infekčný proces spočiatku postihuje glans penis (candida balanoposthitis), potom sa šíri vyššie močovým kanálom (fungálna uretritída) a potom, ako sa do prostaty dostanú spory mikroorganizmov. Výsledkom ich zavedenia do prostaty je vývoj zápalu alebo prostatitídy.

  Rizikové faktory

  Dlhá štúdia problému umožnila vedcom a lekárom identifikovať hlavné faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja tejto patológie. Tieto zahŕňajú:

  • nechránený pohlavný styk;
  • epizóda zníženej imunity;
  • systémové mykózy;
  • neošetrená kandidóza;
  • dlhodobé používanie antibiotík;
  • nedodržiavanie hygienických predpisov.

  Oslabenie imunity sa často vyskytuje v súvislosti s nedávno prenášanými infekčnými chorobami a môže byť spôsobené aj silným psychoemotačným šokom alebo podchladením. Kľúčovým faktorom výskytu plesňových ochorení je tiež antibiotická liečba.

  Lieky tejto skupiny by sa mali užívať pod prísnym dohľadom lekára, akoby sa prekročilo dávkovanie alebo sa počas trvania liečby môže vyvinúť dysbióza, ktorá zvýši populáciu húb.

  Vzhľadom na skutočnosť, že v období užívania antibakteriálnych liekov je imunitná funkcia oslabená, telo nie je schopné kontrolovať počet podmienečne patogénnej mikroflóry.

  Kvasinkové huby sa preto množia rýchlo a znižujú počet „prospešných“ mikroorganizmov. Výsledkom je, že ich kolónia dosiahne takú veľkosť, že jej chýbajú živiny, a preto sa začína rozširovať do iných orgánov alebo systémov.

  Príznaky choroby

  Charakteristickým znakom patológie je prudký pokles účinnosti. Z dôvodu asymptomatického priebehu sa plesňová prostatitída často stáva chronickou a podľa štatistík je toto ochorenie v 90% prípadov komplikáciou urogenitálnej kandidózy.

  Pomoc!Kandidatická prostatitída je zanedbaná drozd, ktorá sa rozšírila do blízkych orgánov vrátane prostaty.

  Na základe toho bude prvou a najvýraznejšou známkou tejto patológie drozd. Prejavuje sa to ťažkou hyperémiou (začervenaním) penisu žaluďov s tvorbou bieleho, tvarohového plaku.

  Okrem toho sa zaznamenávajú silné svrbenie a nepohodlie v močovej trubici, ako aj ľahké výboje z močovej trubice. Malo by sa pamätať na to, že prejavy drozdu u mužov ráno bezprostredne po spánku sú výraznejšie ako v iných časoch dňa.

  ​​

  Proces rozvoja choroby je pomalý a od nástupu príznakov kandidózy po poškodenie prostaty môže trvať od niekoľkých mesiacov do 1 až 3 rokov. Ak sa nelieči, akútna forma sa rýchlo stane chronickou a príznaky môžu úplne chýbať, s výnimkou niektorých prejavov.

  Príznaky plesňovej prostatitídy sú úplne totožné s chronickou formou normálnej, nebakteriálnej lézie žľazy, takže pacienti sa sťažujú na:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť prostatické lieky?
  • ťažkosti a časté močenie;
  • pocit plnosti močového mechúra;
  • spastické bolesti v slabinách a konečníku;
  • zníženie účinnosti.

  Charakteristickým rysom prostatitídy Candida je biely krehký výtok z močovej trubice. Aj keď v niektorých prípadoch môžu chýbať, špecifickosť choroby sa dá určiť iba laboratórnymi prostriedkami.

  Chronická forma je často komplikovaná sekundárnou infekciou, keďžemiestna imunita je oslabená a prostata sa stáva zraniteľnou voči iným škodlivým mikroorganizmom. V tejto situácii môže mať pacient horúčku, silnú bolesť a iné príznaky intoxikácie.

  Diferenciálna diagnostika

  Pri najmenšom výskyte nepohodlia je potrebné poradiť sa s urológom. Pri komplexnom vyšetrení pohlavných orgánov je spravidla diagnóza pomerne jednoduchá.

  Najskôr sa uskutoční diferenciácia fungálnej balanoposthitídy a uretritídy, pri ktorej bude potrebné odstrániť moč z močovej trubice. Malo by sa pamätať na to, že balanopostitída, uretritída a prostatitída plesňovej povahy sú spojené a v pokročilých prípadoch je patogén určený v nátere a pri vylučovaní žľazy, preto sa vyžaduje diagnóza sekrécie prostaty.

  Diagnóza kandidálnej prostatitídy sa teda diagnostikuje, keď sa zistí sekrécia žľazy huby. Biomateriál sa berie na vyšetrenie rektálnou stimuláciou žľazy. Okrem toho niekedy lekár dodatočne predpíše ultrazvuk prostaty, aby vylúčil adenóm alebo prítomnosť kameňov v ňom.

  Princíp liečby

  Pri liečbe prostatitídy plesňového pôvodu zohrávajú hlavnú úlohu antimykotiká - lieky, ktoré pôsobia proti plesňovej flóre. Okrem toho sa predpisuje symptomatická liečba, ktorá zlepšuje kvalitu života pacienta.

  Antimykotiká sa vyberajú po stanovení citlivosti patogénu na účinné látky liečiv. Za týmto účelomuskutočňuje sa bakteriálna kultúra prostatickej sekrécie.

  Keďže kandidová prostatitída má často chronickú formu, terapia sa dopĺňa o fyzioterapiu, ktorá prispieva k rýchlemu uzdraveniu.

  Pozor!Používanie antimykotík môže mať negatívny vplyv na pečeň, preto sa hepatoprotektory, napríklad Carsil, Essentiale Forte, predpisujú súbežne.


  Neliečená kandidová prostatitída je jednou z bežných príčin mužskej neplodnosti

  Režim liečby plesňovej prostatitídy je univerzálny - antimykotiká sa užívajú v určitej dávke počas dlhého obdobia. Flukonazol alebo jeho analógy sa zvyčajne predpisujú v dávkach 50 - 100 mg za deň počas 28 dní.

  Dlhodobé používanie je dôsledkom zložitého prechodu účinnej látky do prostaty, preto sa dlho hromadí v tkanivách orgánu. Ak je patogén rezistentný na flukonazol, ale môže byť nahradený ketokonazolom, itrakonazolom alebo nystatínom atď. Nemali by sme však zabúdať na ich hepatotoxicitu.

  Prevencia

  Aby sa predišlo výskytu plesňovej prostatitídy a všetkým jej možným komplikáciám, musíte si dať pozor na svoje zdravie. Je veľmi dôležité udržiavať imunitu na správnej úrovni, viesť zdravý životný štýl, jesť správne a mať dostatok odpočinku.

  V tomto prípade by človek mal byť aktívny, zapojiť sa do uskutočniteľných športov, vyhnúť sa prehrievaniu a prechladeniu, pretože posledné dve podmienky sú závažnéoslabujú ochrannú funkciu tela.

  Rovnako dôležité je zvoliť si sexuálnych partnerov a používať kondómy s neznámymi ľuďmi. V tomto prípade je potrebné pravidelne navštevovať urológa a pravidelne analyzovať moč z močovej trubice.

  Ak sa v slabinách, pohlavných orgánoch alebo konečníku vyskytuje dokonca nepokoj, musíte sa čo najskôr spojiť s odborníkom a zistiť príčinu tohto ochorenia. Dodržiavanie týchto jednoduchých odporúčaní pomôže zachovať mužskú silu až do veľmi vysokého veku, ako aj zdravé potomstvo.