Je možné liečiť zuby počas tehotenstva?

Obsah

  Počas obdobia očakávania dieťaťa sa žena vo vzťahu k zdraviu stáva opatrnejšou a svedomitejšou. Niekoľkokrát premýšľa o vhodnosti konkrétneho postupu. Počas tohto obdobia je však tehotná žena vystavená riziku vzniku problémov v ústnej dutine. Oslabenie imunitného systému a vyčerpanie vnútornej minerálnej rezervy vedie k postupnému ničeniu zubov a tvorbe zubného kazu. A to je zameranie infekcie, ktorá môže preniknúť do tela. Preto vyvstáva otázka, či je možné, aby tehotné ženy počas tohto postupu liečili svoje zuby a ako sa chrániť a svoje budúce dieťa.

  Čo sa dá liečiť počas tehotenstva

  Mnoho žien je úplne presvedčených, že je prísne zakázané liečiť bolesti zubov počas prepravy dieťaťa, najmä ak majú byť anestetizované. Ale to je klam. Ak sa v ústnej dutine vyskytne infekčný proces, potom ak sa nelieči, vedie k závažnejšiemu a pokročilejšiemu zápalu, ktorý negatívne ovplyvňuje zdravie budúceho dieťaťa. Najmä vtedy, keď sa takýto problém vyskytne v skorých štádiách tehotenstva. Počas tohto obdobia sa placenta, ktorá chráni plod, konečne nevytvorila, takže infekcia môže preniknúť dovnútra.

  Ak máte tieto problémy, vyhľadajte pomoc zubára:

   11. zuby pravidelného alebo trvalého charakteru;
  • zvýšená citlivosť skloviny;
  • krvácajúce gumy;
  • zubný kaz v detstve;
  • pulpitída a tavivo;
  • periodontitída a periostitída;
  • periodontálna choroba;
  • stomatitída a gingivitída.

  Všetky tieto problémy v zubnom lekárstve sa považujú za tie, ktorým by sa mala venovať pozornosť počas tehotenstva. Extrakcia zubov počas tehotenstva pomocou anestézie je tiež povolená, ale iba v prípade, že ide o druhý alebo posledný trimester.

  Protetika je povolená na všetky obdobia nosenia dieťaťa. Výnimkou je použitie implantátov. Prečo sa nemôžete uchýliť k takémuto postupu? Pretože počas neho sa môžu používať ďalšie lieky, ktoré majú negatívny účinok. A na naštepenie umelej štruktúry potrebuje telo veľa energie, ktorá predtým bola zameraná na udržanie života plodu.

  Je tiež povolené inštalovať traky, ako aj ošetrenie zubov počas tehotenstva s uvedenými problémami. Zároveň by sa však malo minimalizovať používanie liekov.

  Postupy, ktoré nie je možné vykonať

  Počas obdobia narodenia dieťaťa v prvom trimestri, druhom alebo treťom, sa nemôžete uchýliť k týmto postupom:

  • bielenie zubov;
  • spevňovanie zubnej skloviny;
  • odstránenie zubov múdrosti;
  • korekcia uštipnutia;
  • zmena nesprávnej polohy zubov.

  Bielenie zubov je počas tehotenstva zakázané

  .

  Druhý uvedený postup je povolený, keďTento problém môžete vyriešiť iba zloženými zátvorkami.
  Zuby múdrosti sa neodstránia počas tehotenstva, pretože zubár musí predpisovať antibiotiká.

  Drogy zakázané počas tehotenstva

  Najčastejšie sa ako anestézia používajú lieky na báze adrenalínu. Táto látka môže zúžiť krvné cievy, zastaviť krvácanie a znížiť citlivosť na bolesť. Ale počas skorého tehotenstva alebo neskôr môžu tieto lieky zvýšiť krvný tlak a tým viesť k zvýšeniu tonusu maternice. Preto je použitie niektorých liekov proti bolesti a spevňujúcich liekov tiež nežiaduce. Medzi týmito anestetikami možno nájsť:

  • Stopangin.
  • Lidokaín.
  • Imudon.
  • Fluorid sodný.

  Lidokaín vyvoláva výskyt vedľajších účinkov ženského tela.

  Stopangín spôsobuje patológie vo vývoji plodu. Imudon je tiež nežiaduce používať počas obdobia narodenia dieťaťa, pretože jeho účinok na plod ešte stále nie je úplne objasnený. A nezáleží na tom, koľko týždňov pred pôrodom chodila žena k doktorovi s problémom. A liek na posilnenie zubov a na boj proti zubnému kazu Fluorid sodný narušuje srdcový sval a negatívne ovplyvňuje zdravie nenarodeného dieťaťa.

  Najnebezpečnejším liekom na bolesť zubov je arzén. Patrí do klasifikácie toxických látok a môže výrazne poškodiť ženu a dieťa.

  Ošetreniezuby v trimestroch

  ​​

  Pokiaľ ide o bezpečné zaobchádzanie počas tehotenstva, všetci gynekológovia súhlasia s tým, že je najlepšie to urobiť v druhom trimestri. V tomto okamihu už boli vyvinuté všetky ochranné funkcie placenty, takže nič neohrozuje plod.

  V prvých týždňoch tehotenstva sa placenta ešte nevytvorila, a preto liečba pomocou liekov nepriaznivo ovplyvňuje plod. V takomto období je liečba povolená iba v extrémnych prípadoch, ak sa už vyvinula pokročilá pulpitída, ktorá v budúcnosti môže vyvolať infekciu celého organizmu. V prípade všetkých ostatných problémov so zubami, ak sú tolerantné alebo chronické, je lepšie odložiť liečbu na určitý čas. Ak je však situácia zanedbaná a vznikajú hnisavé ložiská, rozhodnutie zostáva na lekárovi.

  Liečba zubov počas tehotenstva je povolená od druhého trimestra, a to aj v prípade akútnych a chronických patológií. Od 14. týždňa je placenta dostatočne hustá, aby mala ochranný účinok proti určitým liekom. Počas tohto obdobia môžete robiť anestéziu, ktorá bude bezpečná pre mamu a jej dieťa.

  Počas tretieho trimestra sa zvyšuje citlivosť maternice na akékoľvek vonkajšie podnety. Preto pred rozhodnutím, ako liečiť zuby, musíte zvážiť možné riziko. Mnoho lekárov verí, že liečba anestéziou, a to aj s malou dávkou adrenalínusprávanie je nežiaduce. Môže to spôsobiť predčasné narodenie.

  Na pochopenie toho, ktorý týždeň je liečba bezpečná, môžete ako referenčný bod vziať 27 týždňov.
  Extrakcia zubov by sa mala ponechať v druhom alebo treťom trimestri. A iba v prípade, že žena vyliečila všetky možné zuby a nedá sa bez odstránenia. Ale počas procedúry musíte monitorovať svoju pohodu a predchádzať mdloby.

  Zubná anestézia počas tehotenstva

  Väčšina žien je v najpozoruhodnejšom období očakávania dieťaťa zmätená, či tehotné ženy môžu anestéziou liečiť zub. Všetko záleží na prahu bolesti. Ak je odstránenie starého pečate tolerované, je lepšie sa obísť bez užívania drog. Ak však počas liečby existuje silná bolesť spôsobujúca stres ženskému telu, mala by sa použiť anestézia. Zubný lekár zvyčajne vypočíta dávku lieku tak, aby nespôsobil ujmu.

  Anestézia v treťom semestri je nežiaduca

  Najbezpečnejšími liekmi sú Ultracain a Primacain. Ich dávka sa počíta individuálne, pričom sa berie do úvahy dĺžka tehotenstva a celkový stav ženského tela. Preto, ak existuje liečba anestetikom, musíte najprv zistiť, ktorý liek sa bude používať.

  V týchto prípadoch by sa však malo upustiť od anestézie:

   68) prvý trimester gravidity;
  • alergická reakcia na zloženie anestetika;
  • posledný mesiac tehotenstva;
  • ohrozenie života matky a plodu.

  Vo všetkých týchto situáciách by sa žena pred ošetrením veľmi zlého zubu mala poradiť s gynekológom a vyhodnotiť možné následky. A až po zvážení všetkých rizík môžete s takýmto postupom súhlasiť.

  Čo iného sa báť pri návšteve zubného lekára

  Okrem otázky, či je možné tehotnú ženu liečiť na zuby, sa mnohí zaujímajú o to, či sú povolené röntgenové lúče. V skutočnosti je obraz zuba počas tehotenstva zakázaný. Výnimkou môže byť postup, pri ktorom sa prístroj používa rádiovisiograf. Jeho žiarenie je minimálne, a preto nespôsobí veľa škody.

  Nežiaduci účinok na telo tehotnej ženy môže byť spôsobený predĺženým pobytom v zubárskej stoličke. A nezáleží na tom, v akom období tehotenstva môžete liečiť zuby, ak musí stráviť niekoľko hodín v ordinácii lekára. V tomto okamihu telo zaujme nevhodnú polopriepustnú polohu, v ktorej je na vena cava a aortu vyvíjaný ďalší tlak. Srdce to trpí, objavujú sa závraty a zhoršuje sa pohoda ženy. Preto, ak sa zubné ošetrenie musí podávať viac ako pol hodiny, je lepšie, aby žena ležala na jednej strane.

  Niektoré ženy v období narodenia dieťaťa, ktoré majú problémy so zubami, sa injekciou pokúšajú vyhnúť anestézii. Bez anestézie sa môžete vyhnúť iba v prípade, že zubný kaz má počiatočné štádium. V tomto prípade sa nevyskytuje silná bolesť, ale nepohodliecítil. A na jej odstránenie môže zubár aplikovať gélovú anestéziu alebo špeciálny sprej.

  Ak je zub počas tehotenstva vážne chorý, mali by ste navštíviť lekára. Najmä ak sa to stalo v druhom trimestri, keď nastane najpriaznivejšia doba pre tento postup. Ale aby sa ošetrovali zuby, tehotné ženy by to nemali robiť. Počas vývoja zápalového procesu a rozpadu zubov sa môže vytvoriť stafylokoková infekcia, ktorá predstavuje hrozbu pre ženu a jej nenarodené dieťa. Preto by ste nemali zabudnúť na plánované vyšetrenie zubného lekára počas tehotenstva. A pred otehotnením veľa lekárov odporúča, aby sa všetky pokročilé problémy v ústnej dutine vyriešili vopred.