Hypertenzia a jej prevencia

Hypertenzia sa stala nedávnym morom, pretože zasiahla asi 20 percent obyvateľov našej krajiny. Práve toto závažné ochorenie sa stalo hlavnou príčinou mnohých pomerne nepríjemných ochorení: infarktu, mozgovej príhody, angíny pectoris, choroby obličiek a kardiovaskulárnych problémov.

Toto ochorenie spôsobuje nepríjemnosti ľuďom v strednom aj staršom veku. Po celom svete trpí hypertenziou asi polovica staršej populácie, pričom muži do tejto skupiny vstupujú častejšie ako ženy.

Čo je to hypertenzia a jej príčiny?

Tento pojem by mal znamenať dostatočne vysoký krvný tlak, ktorý sa zaznamenáva viac ako trikrát v týždni. Hovoríme najmä o ukazovateľoch ortuti presahujúcich 140/90 milimetrov.

Medzi hlavné príčiny choroby patrí niekoľko faktorov, napríklad:

  • nadváha alebo obezita rôzneho stupňa závažnosti;
  • poruchy nadobličiek a štítnej žľazy;
  • nedostatok horčíka v ľudskom tele;
  • otrava ortuťou, olovom alebo nádorom nadobličiek alebo hypofýzy;
  • diabetes mellitus;
  • závažný psychologický stres;
  • dedičnosť.

Príznaky choroby

Hypertenzia spravidla nemá jasnú a jednoznačnú symptomatológiu, ktorá bez ďalšieho vyšetrenia môže pomôcť pri stanovení diagnózy. Osoba trpiaca touto chorobou si nemusí v priebehu rokov všimnúť priebeh chorobyv niektorých prípadoch je možné pozorovať záchvaty slabosti a ľahkosti, ktorým pacient nevenuje veľkú pozornosť. Takéto porušenia všeobecného stavu sa zvyčajne pripisujú prepracovaniu, ako aj pomerne rýchlemu tempu života.

Závažné a závažné sťažnosti sa môžu objaviť až vo chvíli, keď hypertenzia už začala ovplyvňovať orgány, ktoré sú najviac citlivé na negatívne účinky zmien krvného tlaku. V tomto okamihu sa objavujú pravidelné nepríjemné bolesti a hluk v hlave, pracovná kapacita niekoľkokrát klesá a navyše človek začína trpieť problémami s pamäťou.

Vo vážnejších prípadoch je možné pozorovať nielen stratu sily, ale aj znecitlivenie končatín, problémy s rečou a neustále dvojité videnie, čo nedáva chorej osobe možnosť plne žiť.

Ako sa chrániť pred hypertenziou?

Rovnako ako v iných prípadoch je oveľa ľahšie predchádzať chorobe, ako liečiť ju dlho a bolestivo. Aby ste sa nestali obeťou hypertenzie, mali by ste viesť aktívny životný štýl a sledovať svoju váhu, pretože práve ďalšie kilogramy vytvárajú ďalšiu záťaž pre srdce, čo negatívne ovplyvňuje jeho výkon.

Lekári dôrazne odporúčajú opustiť potraviny, ktoré obsahujú nadbytok cholesterolu a živočíšnych tukov.

Je veľmi dobré, ak budete dodržiavať diétu, ktorá je vhodná pre srdce a krvné cievy, napríklad je dobré jesť pravidelneomega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa vo výrobkoch morského pôvodu, najmä v rybom tuku.

Pokúste sa vzdať zlých návykov, ak ich máte a každý deň sa môžete čo najviac pohybovať.

Zdroj: http://iserdce.ru/