Hip nekróza

Obsah

  Aseptická nekróza hlavy bedrového kĺbu nie je najčastejšou, mimoriadne závažnou patológiou ľudského muskuloskeletálneho systému. Deštrukcia kĺbových štruktúr začína v dôsledku nedostatočného prísunu krvi do orgánu a následne aj jeho výživy. Proces môže byť dlho skrytý, čo vedie k závažným komplikáciám. Najnebezpečnejšími dôsledkami nekrózy sú úplná smrť kĺbových tkanív, strata pohyblivosti, postihnutie a všeobecná sepsa. Táto choroba sa musí liečiť komplexne a dôsledne. Tento proces bude dlhý a náročný, pretože jeho príčiny spočívajú v závažných metabolických poruchách, ktoré sú zasa spôsobené zraneniami alebo patológiami iných orgánov. Bohužiaľ, v 85% prípadov nemá liečba drogami trvalý účinok a končí chirurgickým zákrokom.

  Na porovnanie:Podľa štatistík trpia muži nekrózou kĺbov 7-8 krát častejšie ako ženy. Ohrozené sú športovci a aktívni mladí ľudia vo veku 30 - 50 rokov, ktorí sú zvyčajne zamestnaní v tvrdej fyzickej práci. Vo viac ako polovici prípadov sú postihnuté obidva kĺby stehna: najprv sa zapáli a zomrie, potom po niekoľkých mesiacoch patologický proces prechádza do druhého.

  Opis a charakteristika vývoja choroby

  Aseptická nekróza bedrového kĺbu je v skutočnosti pomerne mladá choroba, ktorá bola oficiálne označená za nezávislú patológiu až v roku 1966.ročne. Prípady s podobnými príznakmi boli zaznamenané pred viac ako sto rokmi. Lézie bedrového kĺbu sa zisťujú hlavne u mladých ľudí s telesnou zdatnosťou v štádiu, keď už boli kĺbové prvky významne ovplyvnené. Kvalita života je výrazne znížená, chorí nemôžu pokračovať v práci bez nepohodlia a bolesti, ísť na šport, vykonávať bežné domáce úlohy.

  Konzervatívna liečba nekrózy hlavy bedrového kĺbu je zvyčajne neúčinná. Po dvoch až troch rokoch pacient stále pristane na operačnom stole. Práve táto patológia spôsobuje najčastejšie protézu bedra. Výsledky sú však zvyčajne horšie ako pri artróze bedrového kĺbu.

  Menej častá je nekróza kolena, členkového kĺbu, smrť hlavy a krku talu alebo nekróza kĺbu ramena a ruky. Takéto formy patológie sú ľahšie, takže majú jednoduchšiu štruktúru a znižujú stres. Za najzávažnejšiu formu sa považuje generalizovaná nekróza, pri ktorej sú naraz zaznamenané lézie niekoľkých kĺbových kĺbov - napríklad hlava humeru a stehna.


  Deštruktívny proces obvykle začína v hlave kosti, potom prechádza do chrupavky a nakoniec pokrýva acetabulum a celú kĺbovú kapsulu
  .

  Prečo začína deštruktívny proces v kĺbových tkanivách, ktorý ho spúšťa, vedci stále nemohli ho nainštalovať presne. Sú iba hypotetickéverzie:

  • Zranenia - ak bola kosť vážne poškodená zlomeninou, začali sa tvoriť modriny, dislokácia, zápal, ale jej ošetrenie bolo nesprávne alebo vôbec.
  • Cievne patológie - ak sa cievy, ktoré napájajú stehenné tkanivo pod vplyvom akýchkoľvek faktorov, zužujú alebo upchávajú krvné zrazeniny, správna výživa tkanív zaniká. Krv sa stáva viskóznejšou, čo navyše spomaľuje krvný obeh a vyvíja sa ischémia ciev bedrového kĺbu.

  Trauma je často príčinou porúch obehového systému, a preto sa tento proces začína, keď sa kombinácia týchto dvoch faktorov uskutoční. Čo sa stane v nasledujúcom kĺbe:

  • s progresívnou ischémiou, osteoblastami a osteofytmi sa bunky, ktoré podporujú rast a obnovu kostného tkaniva, rýchlo zrútia. Keďže osteoklasty rozpúšťajúce kostné tkanivo sú aktívne;
  • kostné tkanivo je ochudobnené, nemá čas sa zotaviť, je tenké a krehké;
  • kosti sa potom pokryjú mikrotrhlinami. Fragmenty a ostré hrany spočiatku stláčajú malé kapiláry, v dôsledku čoho sa tvoria krvné zrazeniny, potom sú postihnuté väčšie žily a tepny;
  • preťaženie zhoršuje situáciu, ischémia postupuje rýchlejšie. V tých oblastiach, ktoré dostávajú najviac záťaže, začína bunková smrť, to znamená nekróza.

  Zistilo sa, že prvé nekrotické ložiská na povrchu kĺbu sa vyskytujú tretí alebo štvrtý deň po vaskulárnej ischémii. Ak sa obnoví krvný obehv tejto fáze, aby sa zabránilo preťaženiu kĺbu, sa nekróza tkanív zastaví a kosti sa zotavia. Ak však záťaž zostane nezmenená a stav ciev sa nestabilizuje, choroba postupuje v závažnej forme.


  Nekróza je často dôsledkom ťažkej fyzickej námahy u profesionálnych športovcov alebo v dôsledku opakovaného zranenia

  . Existuje tiež teória, že príčinou osteonekrózy je „únava“ kĺbových štruktúr s nepretržitou nadmernou námahou pre mnohých. rokov. Mozog dostáva zodpovedajúci impulz z tkanív stehna a ako reakcia zužuje cievy ako kompenzačná reakcia. V dôsledku toho to vedie k stagnácii krvi, podvýžive tkanív a ich smrti.

  Poznámka:v konečnej analýze nie je také dôležité, čo sa presne stalo impulzom pre rozvoj patológie. Typickým pacientom, ktorý dostal diagnózu nekrózy bedra, je mladý muž vo veku 30 - 45 rokov alebo profesionálny športovec alebo nakladač alebo tanečník, staviteľ pracujúci v nepriaznivých klimatických podmienkach. Pacientovi sa spravidla krátko pred príchodom k lekárovi vážne zranilo, zatiaľ čo liečba bola vykonávaná zle, čo spôsobilo stagnáciu ciev a odumretie tkaniva.

  Prečo sa vyvíja

  Príčinou nekrózy môže byť akýkoľvek faktor, ktorý spôsobuje narušenie mikrocirkulácie krvi v bunkách alebo vedie k poraneniu bedrového kĺbu. Najčastejšie:

  Odporúčame tiež: Almag na bolesť prikĺby
  • Užívanie hormonálnych liekov. Bohužiaľ, často pri liečbe jednej patológie sa vyvinie ďalšia ako vedľajší účinok. Pri dlhodobej liečbe kortikosteroidmi sú cievy neustále v zúženom stave, čo vedie k nedostatočnej výžive kostných buniek. Niektoré hormonálne lieky navyše prispievajú k vylúhovaniu vápnika z kostí, čo vedie k rozvoju osteopénie. Osteopénia naopak ľahko prechádza na osteoporózu. Kosti sú vyčerpané, ľahko sa lámu a praskajú, úlomky sa stlačia a tak zúžené cievy, krvný obeh zamrzne - kruh je uzavretý, kĺb začína odumierať. Rovnaký vedľajší účinok nesteroidných protizápalových liekov s nekontrolovaným použitím.
  • Mechanické poškodenie škáry. Zlomeniny, dislokácie, chirurgické zákroky subluxácie sú vždy sprevádzané prasknutím malých kapilár. Ak sa v tomto prípade vytvoria krvné zrazeniny, dôjde k zablokovaniu krvných ciev, zhorší sa výživa kostných tkanív. Skôr alebo neskôr to povedie k vaskulárnej ischémii, ktorá sa stane ďalej - pozri vyššie. V tomto prípade sa vaskulárna ischémia môže vyvinúť niekoľko mesiacov po zranení. Prvé príznaky nekrózy sa objavia až po niekoľkých rokoch.
  • Pravidelné zneužívanie alkoholu. Ak osoba pravidelne konzumuje veľké množstvo alkoholu, metabolizmus tukov a bielkovín je v tele narušený. Zlý cholesterol sa ukladá na stenách krvných ciev a postupom času sa tvoria husté plaky. Keď sú zarastené, upchávajú saplavidlá spôsobujú, že ich steny sú zraniteľné, zhrubnuté, ale nie elastické. Pri ateroskleróze tkanivá tiež nedostávajú dostatok výživy. Alkohol podporuje vylúhovanie vápnika z kostí, čo vedie k rozvoju osteopénie (pozri vyššie). A pri jednorazovom použití veľkého množstva spôsobuje akútne zhoršenie dodávky krvi do kĺbu.
  • Autoimunitné patológie. Červený systémový lupus erythematodes, hemoragická vaskulitída, sklerodermia vedú k akumulácii imunitných buniek na stenách krvných ciev. Stávajú sa krehkými, strácajú svoju pružnosť a nemôžu úplne prejsť krvou. Na zhoršenie situácie liečia patológie autoimunitnej povahy pomocou glukokortikoidov, ktoré tiež vyvolávajú poruchy obehového systému. Ukazuje sa začarovaný kruh: ak neliečite hlavné autoimunitné ochorenie, poškodenie ciev sa vyvinie ako jedna z komplikácií, ak ich liečite - krvný obeh bude naďalej narušený ako jeden z vedľajších účinkov užívania hormonálnych liekov.
  • Miechové lézie v sakro-bedrovej oblasti. S medzistavcovou prietržou, premiestnením diskov, kompresnými zlomeninami a poškodením krvných ciev. Výživa dolných tkanív sa zhoršuje.

  Alkohol nepriaznivo ovplyvňuje nielen mozog a pečeň, ale aj nadmerné užívanie alkoholu môže spôsobiť akútne narušenie zásobovania kĺbov krvou

  Je potrebné vedieť:Existujú prípady keď pankreatitída sprevádzala nekrózu bedra, niektoré formy vrodenéanémia, radiačná choroba. V 30% prípadov lekári stále nedokážu presne zistiť, čo patológiu spôsobilo. Nie je dokázané, prečo zo skupiny skúmaných dobrovoľníkov došlo v podobnej lekárskej histórii a okolnostiach k niektorej nekróze kĺbov, zatiaľ čo iní ju neurobili.

  Ako rozpoznať problém

  Príznaky nekrózy môžu byť skryté a rozmazané na dlhú dobu. Ak si ich pacient všimne, obviňuje ich z únavy, podchladenia, modrín. Prejavy patológie sa nedajú nazývať špecifické, preto sa často diagnóza vykonáva nesprávne. Ako pri väčšine patológií, príznaky sa líšia v rôznych štádiách ochorenia. Je potrebné venovať pozornosť týmto javom:

  • Syndróm bolesti . Vyskytuje sa v dôsledku zvýšeného tlaku v kĺbových prvkoch v dôsledku stagnácie krvi. V počiatočných fázach sú bolesti zanedbateľné a nekonzistentné, rušivé po fyzickej námahe, dlhá prechádzka, bolesti sa môžu objaviť náhle, ale po niekoľkých dňoch úplne zmiznú. Ako patologický proces pokračuje, bolesť sa zosilňuje, stáva sa konštantnou, zhoršuje sa po námahe, ale po dobrom odpočinku prechádza. V tretej alebo štvrtej etape bolesť nezmizne ani v pokoji, pri namáhaní kíbu sa stáva neznesiteľným, môže dať spodnú časť chrbta, čo znemožňuje vstávanie a pohyb.
  • Tuhosť spoja . Vyvíja sa, keď sa ničí chrupavka, kĺbová hlava a acetabulum. Spočiatku pacient vykonáva ťažkosti s kruhovým pohybomboky, potom je pre neho ťažké brať trup do strany, v posledných štádiách sa pacient nemôže ohnúť v dolnej časti chrbta.
  • Atrofia svalového tkaniva . Kvôli nedostatku výživy a nedostatku pohybu sú svaly tenšie a ochabnuté. To je viditeľné vizuálne: jedna noha sa stáva tenšia ako druhá, najskôr v sedacích a stehnách, potom v členku.
  • Skrátenie nohy . Mikrotrhliny a zlomeniny vedú k deformácii hlavy kosti, skracovaniu a zhrubnutiu krku, čo sa zvonka prejavuje ako viditeľný rozdiel v dĺžke končatín.
  • Lameness . Jedna noha je spôsobená skrátením chorej končatiny a silnou bolesťou. Pacient sa snaží nezaťažovať bolestivý kĺb, a preto pri chôdzi prenáša telesnú hmotnosť na zdravú končatinu čo najrýchlejšie. Laminess sa spravidla zaznamenáva v treťom alebo štvrtom štádiu choroby.

  Bolesť a stuhnutosť v oblasti stehien, niekedy vyžarujúca do bedrovej oblasti, sú prvé príznaky deštruktívneho procesu

  Metódy liečby

  Liečba nekrózy bez chirurgického zákroku je možná iba vtedy, ak je choroba stále pretrvávajúca neprešiel do druhého stupňa, hladina vápnika a osteoblastov v krvi je podľa výsledkov laboratórnych testov normálna.

  Používajú sa tieto skupiny liekov:

   73. nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, ibuprofén, indometacín, metaloxikam sa podávajú perorálne alebo intramuskulárne na zmiernenie bolesti, opuchu, horúčky a zastavenie zápalového procesu;
  • svalové relaxanciá,uvoľňujúce svaly a uvoľňujúce kŕče - Midokalm, Sirdolud;
  • cievne, riedidlá a stimulanty krvného obehu - zvonkohra, dipyridamol, trental;
  • regulátory metabolizmu vápnika - Bonviva, xidifon, Fosamax;
  • vitamínovo-minerálne komplexy s vápnikom a vitamínom D - Vitrum osteomag, Calcimin, Osteogenon;
  • chondroprotektory, obnovujú a chránia tkanivo chrupavky - Teraflex, Don, Arthra, Structum;
  • Vitamíny B s kyselinou listovou - posilňujú steny krvných ciev a zlepšujú krvný obeh.

  Na zastavenie ničenia kĺbu bude potrebné správne navrhnúť liečebný režim, ktorý bude zahŕňať celý rad liekov s rôznymi účinkami

  Ako dlho lekár tieto lieky užíva a aké dávky určuje lekár individuálne. Je dôležité postaviť pacienta na nohy čo najskôr - v doslovnom zmysle slova. Pokojový odpočinok sa kategoricky neodporúča, pretože v tomto prípade tkanivá začínajú atrofovať a patologický proces sa vyvíja rýchlejšie, bolesť sa zosilňuje.

  Užitočné bude chôdza priemerným tempom denne, spoliehajúc sa na trstinu. Je dôležité, aby pacient zaťažil nohu, nie je potrebné ju úplne vykladať. Denné zotavenie po schodoch urýchli zotavenie - najmenej 15 minút.

  Vyžadujú sa triedy fyzioterapie, najskôr pod dohľadom inštruktora, potom sa cvičenia môžu vykonávať samostatne, doma. Posledným bodom komplexnej konzervatívnej liečby je masáž a fyzioterapia.Odporúča sa elektroforéza, elektrická svalová stimulácia. Akupunktúra pomáha u niektorých pacientov zmierniť bolesť a normalizovať pohyblivosť bedrového kĺbu.

  Operácia sa vykonáva, ak lieky, cvičebná terapia a fyzioterapia neprinášajú očakávaný výsledok. Operácia nie vždy pomôže úplne uzdraviť, ale aspoň pacient sa zbaví bolesti a môže sa vrátiť do aktívneho života. V závislosti od rozsahu lézií a celkového stavu pacienta sa používa niekoľko rôznych metód.

  • Tunelovanie - do hlavy kosti sa vyvŕta niekoľko dier, cez ktoré sa odstráni „zlá“ krv s produktmi rozpadu kostného tkaniva. Potom sa odumretá kosť odstráni a nahradí sa granulami síranu vápenatého.
  • Transplantácia kostí a svalového tkaniva - najprv odstráňte postihnuté oblasti bedrového kĺbu a potom spolu s cievou transplantujte časť zdravej holennej kosti.
  • Intertrochanterická osteotómia - operácia zahŕňa pitvu kostí, kĺbovej kapsuly a krvných ciev na zníženie tlaku vo vnútri kĺbu a normalizáciu krvného obehu alebo na prenos postihnutých fragmentov do oblastí, kde budú menej stresovať.
  • Artréza - spočíva v umelom fúzovaní a imobilizácii kĺbu. Používa sa, ak sú všetky ostatné metódy kontraindikované.
  • Artroplastika - postihnuté prvky kĺbu sa odstránia a namiesto toho sa transplantujú zdravé prvky darcovstva. Darcom môže byť sám pacient.
  • Endoprotetika - odstránia sa aj zničené časti kĺbu a namiesto toho sa implantuje umelá protéza.

  Chirurgia a endoprotetika nie sú liekom na 100%, ale významne zlepšujú kvalitu života pacienta

  Každá z metód má svoje kontraindikácie, výhody a nevýhody, rozhodujúcu úlohu hrá štádium choroby, vek a hmotnosť pacienta. , jeho celkový stav. A náklady na zákrok sú tiež dôležité - nie každý si môže dovoliť artroplastiku, niekedy je iba artrodéza jedinou cestou, hoci táto operácia sa týka ochromenia a spôsobuje skreslenie bedra a zakrivenia chrbtice.

  Užitočné odporúčania:Ľudské lieky a strava pri komplexnej liečbe femorálnej nekrózy zohrávajú druhoradú úlohu. Nemôžete zvládnuť závažnú patológiu so správnou výživou a bylinkami. Ale ak nebudete dodržiavať diétu a zdravý životný štýl, neposilňujete všeobecný tón tela pomocou bylinných prípravkov, bude ťažšie zvládnuť túto chorobu. Preto je dôležité dodržiavať každý odsek liečebného režimu vypracovaný lekárom.

  Zhrnutie:Nekróza bedrového kĺbu - závažná patológia spôsobená poruchami krvného obehu sa môže v priebehu rokov vyvíjať a nakoniec viesť k invalidite. Je diagnostikovaná u mužov mladého, schopného tela. V zriedkavých prípadoch je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku iba v počiatočnom štádiu ochorenia, pri komplexnej a dlhodobej liečbe. Chirurgický zákrok sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi. nievždy lieči, ale aspoň uľavuje pacientovi od nepríjemných bolestí a umožňuje aspoň čiastočne zachovať pohyblivosť.