Hallux valgus

Obsah

  Hallux valgus je pomerne častým problémom, najmä v detskom veku. Dospelí sa s ňou stretávajú aj vtedy, ak sa predtým liečba choroby vykonávala neúčinne alebo neúplne. U niektorých detí môže byť zakrivenie nôh v kolenách spôsobené anatomicky slabými svalmi, ale s rastom a vývojom dieťaťa zakrivenie zmizne. Ak existuje pravá patológia, potom valgusová deformita kolenných kĺbov vyžaduje pretrvávajúce liečenie a niekedy chirurgický zákrok.

  Charakteristiky

  Zakrivenie Hallux valgus sa najčastejšie vyskytuje v kolenách a chodidlách. Porucha sa objavuje v dôsledku nesprávneho vývoja kolenného kĺbu vo vnútornom smere. Choroba môže byť buď vrodená alebo získaná. Vrodený valgus sa objavuje v dôsledku abnormalít plodu.

  Ochorenie sa u dieťaťa dá ľahko zistiť v prvých mesiacoch života (2 až 3 mesiace). Preto sa deti počas tohto obdobia podrobujú dôkladnému vyšetreniu detského ortopedického traumatológa, aby sa choroba nevynechala a začala sa včasná liečba.

  Získaná forma patológie je vyvolaná nesprávnym vývojom kĺbových kĺbov, svalov a väzov po narodení dieťaťa. Asi o dva roky, keď dieťa začne chodiť, sa patológia stane najvýraznejšou a dá sa diagnostikovať.

  Tvorba valgusovej nohy je dôsledkom neobvyklých procesov, ktoré sa vyskytujú v Belgickukolenný kĺb. Vnútorný kondyl sa vyvíja rýchlejšie ako vonkajšie prvky, zatiaľ čo spojovací priestor sa zväčšuje vo vnútornej zóne a vo vonkajšej zóne sa jeho rozmery zmenšujú vo vonkajšom smere. Deformácia vyvoláva podviazanie väzov, ktoré držia kĺb zvnútra, takže táto situácia spôsobuje zmenu smeru a v dôsledku toho aj valgus kolenných kĺbov.

  Pri narodení dieťaťa sa nohy dieťaťa starostlivo vyšetria v pôrodnici a počas prvých šiestich mesiacov sa všetky deti podrobia špecializovaným vyšetreniam s cieľom včasného odhalenia skutočných krivostí. Našťastie u väčšiny detí nie je zakrivenie nôh kolena spojené s patológiou. Nepatrná zmena uhlu nepostupuje a s rastom dolných končatín sa defekt sám eliminuje. Avšak deti s takýmito deformáciami sú pozorované ortopedickým chirurgom, musia sa podrobiť periodickému vyšetreniu. Je to dôležité, pretože s progresiou choroby môžete začať liečbu v skorom štádiu.

  Nohy tvaru X sú jasným znakom zakrivenia hallux valgus

  Patologické zakrivenie je naznačené deformáciami s veľkým uhlom zakrivenia. Postupom času sa zvyšuje ešte viac. V tomto prípade nesprávne umiestnenie kĺbových prvkov vyvoláva abnormálne prerozdeľovanie záťaže počas chôdze, čo vedie k závažným porušeniam. Pri absencii pomoci sa u pacientov môže vyvinúť úplná nehybnosť.

  Deformita kolena Hallux valgusDeti majú prednosť medzi vrodenými deformitami. Navonok majú tieto deti nohy tvaru X s kolenami pozerajúcimi dovnútra. Zakrivenie vyzerá veľmi jasne, keď deti stoja rovno s nohami k sebe. Keď sa kolená zmenšia, medzi nohami sa vytvorí veľká medzera, podľa ktorej sa stanoví závažnosť patológie. S odchýlkou ​​najviac 5 stupňov od normy hovoria o miernom stupni deformácie, aj keď patológia postupuje na 7 stupňov, ale nie viac.

  Vrodené patológie sa zaznamenávajú zriedkavo, zvyčajne sa spájajú s anomáliami dolných končatín, nôh a stehna femuru. Patológia má obojstranný aj jednostranný charakter. Deti majú zvyčajne získanú formu choroby, keď sa pokúšajú prekonať plán. To vytvára neprimerane vysoké zaťaženie kolenného kĺbu, pretože úplná tvorba svalovej a kostrovej sústavy ešte nebola dokončená.

  Ak hovoríme o získanej chybe, potom vo väčšine prípadov je dôvodom inštinktívny pocit človeka, ktorý mu roztiahne nohy širšie, aby sa udržala rovnováha. Deti nie sú výnimkou, keď sa snažia naučiť chodiť. Zvyčajne zakrivenie bez známok patológie zmizne asi po 8 až 10 rokoch života, keď sú svaly a kĺbové prvky dostatočne posilnené. Ak sa tak nestane, musia sa prijať opatrenia na boj proti zakriveniu.

  Príčiny

  Nástup choroby je spôsobený niekoľkými dôvodmi, medzi inými aj dedičnými a získanými. Vyvolajte hallux valgusmôžu mať tieto dôvody:

  Ďalší článok: Bandáž pre koleno
  • pacient má choroby, ktoré prispievajú k rozvoju valgus kolien. Takéto patológie zahŕňajú endokrinný systém, kardiovaskulárne poruchy, kĺbové patológie, krivicu, Erlacher-Blountovu chorobu;
  • nosenie nesprávnej topánky je príliš úzke a tvrdé;
  • prítomnosť zmierňovacej kontrakcie bedrového kĺbu;
  • zhoršil rast končatín epifýzy;
  • predchádzajúce zranenia;
  • s nadváhou;
  • nestabilita kolenného kĺbu;
  • nedostatok vitamínu D v tele dieťaťa;
  • chronické patologické artikulárne tkanivá;
  • intoxikácia;
  • používanie určitých antibakteriálnych liekov matkou počas tehotenstva, ktoré prispievajú k patológiám kostí;
  • zvýšená fyzická aktivita.

  POMOC!Deformácia kolenných kĺbov Hallux valgus sa môže vyskytnúť nielen u dieťaťa, ale aj u dospelých.

  Patológia sa vyskytuje najmä v dôsledku traumatického poškodenia kĺbov:

  • zlomenina kolena s posunom;
  • opakované dislokácie;
  • pretrhnutie väzivových väzových prvkov s následnou bunkovou smrťou;
  • poškodenie chrupavky.
  • ​​

  Príznaky

  Ohýbanie kĺbov hallux valgus sa dá pozorovať voľným okom, ak je zakrivenie veľký uhol. Takéto patológie sa objavujú od narodenia. V inom prípade je potrebné stanoviť dôkladnú diagnózustupeň porušenia, ak navonok valgus nie je príliš viditeľný.

  U detí alebo dospelých s hallux valgus je zakrivenie dolných končatín v tvare X. Toto je hlavný príznak, ktorým sa určuje patológia. Deti radšej nechodia dlho, hrajú sa hlavne pri sedení, pretože ich nohy sú veľmi unavené a deti sa ich snažia šetriť. Po nejakom čase sa objaví bolesť v kolenách, potom sa deti môžu sťažovať na nepohodlie v nohách.

  Pri valguse sa kolenné kĺby charakteristicky prejavujú v oblasti členka, čo vyvoláva ploché valgusové usporiadanie chodidiel. Môžete si to všimnúť podľa charakteristickej chôdze. Pri nerovnomernom stagingu nôh sa u dieťaťa vyvinie skolióza - charakteristická zakrivenie chrbtice sa dá pozorovať na úrovni hrudníka alebo bedier. Rádiografická symptomatológia je potvrdená prítomnosťou abnormálnej veľkosti kĺbového priestoru, šikmého femorálneho kondyla a príznakov nepravidelnej osifikácie.

  V závislosti od rozsahu zakrivenia možno rozlíšiť tieto stupne vývoja choroby:

  • mierna - v tomto štádiu choroby os prechádza stredom laterálneho kondylu a stredom holenného kondyla, čo poskytuje mierny stupeň zakrivenia od 11 do 14 stupňov;
  • priemerný stupeň zakrivenia je charakterizovaný odchýlkou ​​osi, ktorá ovplyvňuje bočný okraj holenného kondyla. Pri takomto porušení bude uhol zakrivenia 16 až 19stupňov;
  • závažná - os siaha za kĺb a je umiestnená laterálne k nemu. Odchýlka presahuje 20 stupňov.

  Diagnóza

  V čase narodenia sa v nemocnici vykonáva úvodné vyšetrenie a diagnostikuje sa valgus alebo varus deformita kolenných kĺbov. U dojčiat je zvyčajne možné diagnostikovať iba veľmi výrazné zakrivenie chodidla v ranom štádiu.

  Röntgen môže pomôcť určiť patológiu

  Dôkladné vyšetrenia sa vykonávajú aj v prvom roku života dieťaťa, keď sa zistia vrodené malformácie pohybového ústrojenstva, ktoré vedú k valgus deformite kolien. Diagnostické metódy sa používajú aj u starších detí, ak existuje podozrenie na zakrivenie dolných končatín.

  Pri podozrení na zakrivenie lekár najskôr predpíše röntgenové vyšetrenie. Študujeme nielen kolená a chodidlá, ale aj panvovú časť, pretože v týchto oblastiach môžu byť bezprostredné príčiny objavenia sa zakrivenia. Röntgenové vyšetrenie dokonale ukazuje polohu a stav kostí, uhol odchýlky, ale na úplné vyšetrenie týchto údajov nestačí a pacientovi je priradené počítačové alebo magnetické rezonancie.

  Merajú sa aj údaje z výsledkov externej inšpekcie. Lekár zaznamenáva vzdialenosť medzi chodidlami, členkami a dolnou časťou nohy so zavretými nohami. Ak je to potrebné, uskutoční sa platografia, ak existuje podozrenie na ploché nohy, ako aj na ultrazvukkĺbové tkanivá. Je dôležité poznať hladinu vápnika v kostiach, ak je to potrebné, zahrnúť prípravky vápnika do liečebného režimu pacienta.

  Liečba

  Liečba deformity kolenných kĺbov hallux valgus môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Prístup k liečbe choroby závisí predovšetkým od závažnosti zakrivenia, pretože nie vždy je to mierna závažnosť patológie, ktorú je možné opraviť bez chirurgického zákroku. Uprednostňuje sa konzervatívna liečba, ktorá je vždy preferovanou voľbou, ale v niektorých prípadoch je nemožné urobiť bez operácie.

  Konzervatívny

  Pri konzervatívnej terapii sa používa niekoľko metód na nápravu defektu naraz. Pretože komplexné ošetrenie poskytuje najlepšie výsledky. Deti s týmto ochorením musia používať ortopedické pomôcky, aby pomohli vrátiť uhol do normálu. Môže ísť o špeciálne nápravné pokládky a spony pneumatík. Vo väčšine prípadov sa používajú v noci, takže počas dňa nie je pohyb dieťaťa obmedzený.

  Používanie ortopedických pomôcok je možné iba na odporúčanie lekára, ktorý vyberie správny typ konštrukcie, stanoví správnu polohu a určí načasovanie opotrebenia. Z času na čas sa vyšetrí ortopéd a podľa potreby sa vykoná korekcia.

  DÔLEŽITÉ!Ortopedické dlahy alebo styling nie sú použiteľné, ak existujú kŕčové žily alebo iné choroby obehového systému.

  Súbežne s nosením ortopedických štruktúrDôležitým miestom je fyzioterapia. Najobľúbenejší postup pri menovaní je elektrická stimulácia, ktorá má dobrý účinok. Počas postupu sa na niekoľko milisekúnd dodáva aktuálny prietok až 50 miliampérov, čo vedie k týmto výsledkom:

   77) podporuje kontrakciu svalov a väzov;
  • normalizuje prísun krvi;
  • zvyšuje svalovú aktivitu;
  • pomáha posilňovať kolenný kĺb.

  Veľkou výhodou myostimulácie je zosilňujúci účinok, keď svaly pevne držia prvky kolenného kĺbu a nedovolia im pohybovať sa, pričom vytvárajú správny uhol a tým vylučujú valgovú deformáciu kĺbu. Elektrická stimulácia nie je povolená v prípade nádorov, vysokej telesnej teploty, tromboflebitidy a iných akútnych zápalových procesov.

  Zdravá aktivita pomôže zlepšiť stav dolných končatín

  Pri liečbe choroby zohráva hlavnú úlohu zmena životného štýlu pacienta. Ak sa jedná o hallux valgus, nepovažujte za chybné dieťa. Väčšina detí s touto diagnózou môže vykonávať všetky rovnaké pohyby ako zdravé deti. Preto musí byť dieťa zvyknuté na zdravý životný štýl a aktívnu zábavu. Deti to považujú za užitočné:

   88) plávať v bazéne;
  • jazdiť na bicykli;
  • lyžovanie;
  • vykonávať cvičenie „stojan so širokými nohami“;
  • chôdza naboso na piesku, okruhliakoch a tráve;
  • ranné cvičenia;
  • pešia turistika a prechádzky na čerstvom vzduchu.

  Všetky tieto metódy liečby pomôžu regulovať zakrivenie a nielen mu zabránia v zväčšovaní, ale tiež pomôžu zmenšiť uhol zakrivenia.

  Masáž zohráva pri liečbe choroby obrovskú úlohu. Aby sa vylúčilo zakrivenie, stav okolitých tkanív by mal byť normálny.

  Poskytuje sa aj masáž na zabezpečenie svalového tonusu. Ak sú svaly príliš napäté, masáž pomôže zmierniť napätie a pri oslabených svaloch môže masáž normalizovať ich tón. Masáž sa vykonáva v bedrovej oblasti, stierajú sa femorálne svaly, zadok a sakrálna oblasť chrbtice, zadná strana stehna, dolnej časti končatín a chodidla.

  Fyzioterapeutické cvičenia pomôžu pri masáži. Cvičenia fyzioterapie predpisuje ortopéd a vedie rehabilitológ alebo fyzioterapeut. Triedy by mali byť systematické, pričom sa vyberie optimálne zaťaženie, ktoré sa v priebehu času zvyšuje v závislosti od zdravotného stavu pacienta.

  Prevádzkové

  Lekári s pokročilým štádiom patológie odporúčajú podstúpiť operáciu. Ak nedôjde k pozitívnej dynamike, u pacientov dôjde k zhoršeniu, ktoré môže výrazne skomplikovať zdravie pacienta a viesť k invalidite.

  DÔLEŽITÉ!Odporúča sa, aby sa dospelí pacienti podrobili chirurgickému zákroku, pretože patológia v tomto veku je náročná a zhoršovanie stavu rýchlo progreduje.

  Pred operáciou lekár vykoná MRI aďalšie diagnostické postupy na získanie skutočného obrazu. Táto operácia je zameraná na vyrovnanie kostí, v procese uskutočňovania umelého zlomenia kosti, nasleduje inštalácia špeciálnych vyrovnávacích štruktúr, ktoré by mali zaistiť správne spojenie v pravom uhle. Lekári veľmi často používajú prístroj Ilizarov.

  Už štvrtý deň sa používajú špeciálni chodci a začína sa pooperačná rehabilitácia. Po nejakú dobu sa pacienti pohybujú po barle, ale vo všeobecnosti ide o intervenciu bez komplikácií. Po vybratí prístroja sa pacientom odporúča kurz masáže, regeneratívnej telesnej výchovy a fyzioterapie.

  Najdôležitejšia

  Deformácia Hallux valgus je bežnou patológiou u detí, vyskytuje sa aj u dospelých. Ochorenie je spojené so zmenou správneho smeru kĺbových prvkov, ktorá sa prejavuje zvonku v nohách tvaru X, plochých nôh, skoliózy a mnohých ďalších nepríjemných dôsledkov. Patológia sa zvyčajne diagnostikuje v ranom štádiu. Liečba je dlhá, ale konzervatívnym spôsobom je možné vylúčiť miernu až stredne závažnú závažnosť. V závažných prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok.