Goffova choroba

Obsah

  Hoffova choroba je patológia kolenného kĺbu, ktorá sa prejavuje hypertrofiou (proliferáciou) tukového tkaniva s následnou degeneráciou do spojivového tkaniva. V tomto prípade je narušená motorická funkcia kolena.

  Čo sú to tukové telá Goffa

  V kolennom kĺbe sa nenachádzajú iba kosti, menisku a väzivo, ale aj pomerne veľká akumulácia tukového tkaniva. Tuková vrstva (Goffovo tukové telo kolenného kĺbu) sa nachádza pod synoviálnou membránou a vypĺňa voľné oblasti medzi muskulo-väzivovým aparátom a kostnými štruktúrami.

  Hlavnou úlohou Goffových telies je absorbovať zaťaženie štruktúr kolenného kĺbu počas pohybu. Tukové tkanivo obsahuje krvné a lymfatické cievy, ako aj nervové vlákna, čo je dôležité pri zabezpečovaní metabolických procesov v kĺbe.

  Príčiny

  Goffova choroba kolena môže byť spôsobená dvoma hlavnými príčinami

   .
  • Chronická traumatizácia tukových záhybov kolena u ľudí, ktorých každodenné činnosti sú spojené s ostrými ohybmi a predlžovaním kolien, opakovanými drepmi alebo drepmi (šprintéri, akrobati, cyklisti, leštičky, profesionálni tanečníci).
  • Jedno významné poškodenie kolena v dôsledku pádu na koleno alebo priameho nárazu. Proces zápalu spôsobuje krvácanie do tukového tkaniva.

  V dôsledku traumy sa vyskytuje aseptický (neinfekčný) zápal telaKondenzovaná je goffa, ktorá vedie k kompenzačnému rastu tukového tkaniva a oblastí krvácania spôsobených zraneniami.

  Oblasti tuleňov sa postupne zvrhnú na hrubé vlákna spojivového tkaniva, ktoré môžu narušiť tukové tkanivo, čo znemožňuje vykonávať celý rozsah pohybov kolenného kĺbu.

  Rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja Goffovej choroby, sú premenopauzálne ženy. Hormonálne zlyhanie prispieva k rozvoju aseptického zápalu v tukovom tkanive.

  Okrem toho sa toto ochorenie často vyskytuje na pozadí už existujúcej artrózy kolenného kĺbu, keď je tuková vrstva vystavená chronickým traumám ostrými hranami rastu kostí (osteofyty).

  Príznaky

  Goffova choroba má charakteristické príznaky a prebieha v dvoch štádiách. V prvej fáze je pacient znepokojený bolesťou kĺbov, ktorá sa zhoršuje pokusom narovnať koleno. Okrem toho môžete pri spoliehaní sa na postihnutú končatinu vidieť opuchy v dolnej časti kolena, krívanie a pocit nestability.

  Druhá etapa je charakterizovaná výskytom nočnej bolesti. Nádory sa nachádzajú na bokoch kolenného kĺbu, ktoré sa dajú ľahko odhaliť hladkým predĺžením kolena. Nádory sú Goffove hypertrofické a edematózne telieska, keď sú prihmatané, sú bolestivé a vydávajú charakteristickú trhlinu (krepitáciu).

  Takáto zväčšená tuková vrstva sa ľahko porušuje a blokuje fungovaniekolenný kĺb. Quadriceps femoris prechádza podvýživou. Ak sa ochorenie nelieči, môže sa stať chronickým:

  • Častá bolesť v dolnej polovici kolenného kĺbu.
  • Nestabilita pri spoliehaní sa na chorú končatinu a následne nemožnosť oprieť sa o ňu.
  • Hypotropia a znížená funkcia štvorhlavého svalu.
  • Pretrvávajúca deformácia kolena.
  • Vývoj sekundárnej artrózy.

  V priebehu času kĺb zdvojnásobuje svoje funkcie, čo vedie k zdravotnému postihnutiu pacienta.

  Diagnóza

  Keď sa zistí Hoffova choroba, lekár sa spolieha na anamnézu (odhalenie traumy alebo chronického nadmerného zaťaženia kĺbu) a vyšetrenie pacienta. Prítomnosť bolestivých krepitujúcich novotvarov po stranách kolenného kĺbu a opuchu kolena v dolnej časti umožňuje podozrenie na Goffovu chorobu.

  Existujú však patológie, pri ktorých je potrebné rozlíšiť Hoffovu chorobu:

  • Poranenia menisku a väzov kolenného kĺbu.
  • Reuters syndróm.
  • Reaktívna artritída.
  • Schlatterova choroba.
  • Deformujúca sa osteoartróza.
  • Synovitída.

  Na objasnenie diagnózy sú predpísané ďalšie výskumné metódy, z ktorých najinformatívnejšie je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).


  Na rozdiel od röntgenových metód je pri MRI možné presne posúdiť stav mäkkých tkanív, najmä tukového tkaniva, čo je zásadné pre stanovenie diagnózy

  Ak po tomografiiAk zostanú nejaké otázky, lekár môže predpísať diagnostickú artroskopiu. Jedná sa o minimálne invazívny chirurgický zákrok, pri ktorom sa do kĺbovej dutiny zavedie špeciálne vybavenie s kamerou, čo vám umožní sledovať kĺbovú dutinu av prípade potreby vykonať chirurgický zákrok.

  Liečba Hoffovej choroby

  Konzervatívna terapia poskytuje v počiatočných štádiách dobrý účinok a vedie k uzdraveniu pacienta. V neskorších štádiách ochorenia sa používa chirurgická liečba. Pri identifikácii Hoffovej choroby je najskôr potrebné zabezpečiť funkčný odpočinok kolena a zastaviť zápalový proces.

  Fyzická aktivita

  Ošetrujúci ortopedický chirurg určuje stupeň a trvanie obmedzenia na základe stavu postihnutého kĺbu. Pacientom sa v zásade odporúča nosiť polotuhou ortózu, v závažnejších prípadoch sa používa omietka alebo plastová ortéza.

  Lieky

  Na odstránenie zápalového a bolestivého syndrómu sa používajú protizápalové lieky nesteroidného aj steroidného pôvodu. Z nesteroidných látok sú najúčinnejšie tieto látky:

  • nimesulid.
  • Ortophen.
  • Diclofenac.
  • Ibuprofen.

  Drogy sa užívajú vo forme tabliet v dávke určenej ošetrujúcim lekárom. Okrem toho sa môžu používať vo forme mastí a gélov, ktoré sa nanášajú na postihnuté koleno.

  Rýchly účinok na odstránenie zápalu a bolesti spôsobuje zavedenie steroidných liekov do kĺbovej dutiny.: Diprospan alebo Kenalog. Túto manipuláciu vykonáva lekár v sterilnej chirurgickej miestnosti.

  Kyslíková terapia

  Táto technika je založená na zavedení tlakového kyslíka do kĺbovej dutiny. Tento úvod vám umožní narovnať narušené telo Hoffa a kyslík zlepšuje regeneráciu tkanív.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické metódy sú pomocné, ale veľmi účinné. Výber špecifickej techniky závisí od fázy lézie a stupňa narušenej funkcie kĺbov. Najčastejšie používané:

  • Magnetoterapia.
  • Laserové ošetrenie.
  • Parafínové zábaly.
  • Terapeutické blato.
  • Elektrická stimulácia svalu štvorhlavého svalu na zabránenie jeho podvýživy.
  • Indukotermia.

  Alternatívne metódy

  Alternatívne metódy terapie pomôžu zmierniť bolesť a prispejú k regeneračným procesom. Recepty tradičnej medicíny nemôžete použiť ako nezávislý nástroj alebo liečbu, pretože to môže viesť k strate času a zhoršeniu situácie.

  Pred použitím tohto alebo tohto lieku je potrebné poradiť sa s lekárom, aby sa nepoškodilo vaše zdravie. Najbežnejšie používané obklady sú založené na alkoholovej tinktúre liečivých rastlín (orgován, konský gaštan, zlatý fúzy, lopúch). Ak nie ste alergický na med, môžete použiť včelárske výrobky.

  Masážna a cvičebná terapia

  Terapeutické cvičenieje nevyhnutnou súčasťou úspešnej liečby. Cvičenie pomáha predchádzať svalovej hypotrofii, posilňuje väzivový aparát a zlepšuje krvný obeh a regeneráciu tkanív.

  Pred začatím vyučovania masírujte koleno alebo naneste špeciálny hrejivý krém. Súbor cvičení vyberie odborník, pretože nesprávne zvolené zaťaženie v tomto prípade spôsobí viac škody ako úžitku.


  Terapeutická masáž pomáha udržiavať svalový tonus, najmä v období významného obmedzenia fyzickej aktivity
  .

  Najskôr sa vykonáva stehenná masáž, najmä starostlivo opracovanie svalu štvorhlavého svalu, pretože pri Goffovej chorobe rýchlo podlieha podvýžive. Na kolenný kĺb pôsobia šetrnejšie a používajú techniky trenia a hladenia.

  Chirurgická liečba

  Ak konzervatívna terapia zlyhala a kĺb je zablokovaný, slúži to ako indikácia pre chirurgickú liečbu. V súčasnosti sa používa artroskopická operácia. Chirurg urobí 2 až 3 rezy 5 až 7 mm, prostredníctvom ktorých sa do kĺbovej dutiny vložia nástroje a kamera.

  Toto vám umožní vyšetriť kĺbovú dutinu a potom excitovať Goffovo hypertrofické tukové teleso, čím sa uvoľní kĺb. Takáto operácia je minimálne invazívna a má minimálne riziko komplikácií. Po operácii prechádza pacient rehabilitačnou fázou vrátane masáže, cvičenia a fyzioterapie.

  Prevencia a prognóza

  Od spustenia programuvývoj Hoffovej choroby je poranenie kolena vrátane chronického ochorenia, hlavným preventívnym opatrením je prevencia poranení. Na tento účel potrebujete:

  • Zachovanie normálnej telesnej hmotnosti.
  • Cvičenie, udržiavanie muskulo-väzivového aparátu v dobrom stave.
  • Športovcom a tanečníkom sa odporúča používať špeciálne športové bandáže na zníženie zaťaženia kolenného kĺbu.
  • Včasné hľadanie kvalifikovanej pomoci pri akýchkoľvek problémoch s kolenami.

  Goffova choroba s včasnou liečbou má priaznivú prognózu. Pacienti sa zotavujú a môžu viesť známy život. Ak pomoc nebola poskytnutá včas, patológia prechádza chronickým priebehom, čo významne znižuje kvalitu života pacienta.