Gangréna na cukrovku

Obsah

  Gangréna je nekróza jednotlivých častí tela. Pri diabetes mellitus je to jedna z najčastejších komplikácií ochorenia a najčastejšie sú postihnuté dolné končatiny. Typickými príznakmi patológie sú bolesť, zmena farby zasiahnutej oblasti - pokožka sa sfarbí na čiernu a modrú alebo tmavofialovú - a úplná strata citlivosti.

  Gangréna pri cukrovke (diabetes mellitus) - v jej počiatočnom štádiu - je často bez povšimnutia a v neskorších štádiách ľudia vyhľadávajú lekársku pomoc. Podľa lekárskych štatistík je patológia diagnostikovaná u 60% pacientov.

  Mechanizmus vývoja

  Mechanizmus tvorby gangrény je založený na nekróze živých tkanív spôsobenej narušením miestneho zásobovania krvi. Nedostatok kyslíka a základných látok spôsobuje nekrózu tkanív. Najčastejšie sú postihnuté distálne časti dolných končatín, t. J. Tkanivá umiestnené pod kolenom, najmä chodidlo a prsty.

  Mechanizmus vývoja suchej gangrény pripomína účinok kyselín na živé tkanivo (dochádza ku koagulácii proteínových zlúčenín). S vlhkou gangrénou dochádza k zmydelneniu tukových tkanív a rozpúšťaniu proteínových zlúčenín, čo nakoniec vedie k rozkladu živých tkanív.

  Avšak bez ohľadu na vývojový scenár je primárnou príčinou nekrózy poškodenie tkaniva, ku ktorému dochádza na pozadí stabilne vysokej hladiny cukru v krvi. Vedúci faktory, ktoré vedú k vzniku gangrény, lekári nazývajú nárasthladina cukru v krvi a súvisiace poruchy v obehovom systéme.

  Začiatok procesu nekrózy tkanív je však vždy sprevádzaný narušením integrity tkanív pod vplyvom akýchkoľvek vonkajších faktorov. Suchá gangréna sa spravidla vyskytuje u starších ľudí a pacientov trpiacich podvýživou. Vlhká forma je typická pre obéznych pacientov s diagnostikovanou nadváhou.

  Hlavné príčiny

  Diabetická gangréna dolných končatín je jednou z najzávažnejších komplikácií choroby. Hlavné príčiny patológie sú:

  • Ateroskleróza. Na pozadí tohto ochorenia je lúmen cievy blokovaný cholesterolovými plakmi, čo bráni normálnemu toku krvi. Výsledkom procesu je nedostatok krvi a kyslíka vstupujúceho do končatiny, čo môže v budúcnosti viesť k nekróze tkaniva.
  • Diabetická noha. Tento stav je charakterizovaný tvorbou vredov na povrchu kože. Nemôžu sa liečiť veľmi dlho a potom sa nakazia, čo vedie k vývoju gangrenóznych zmien.
  • Polyneuropatia. Patológia je spôsobená poruchou metabolizmu cukru, ktorá vedie k poškodeniu mikrociev a rýchlemu starnutiu buniek.
  19. Príčiny nekrotizácie tkanív môžu byť:
  • narušenie tvorby kostného tkaniva;
  • osteoporóza;
  • abscesy;
  • fistuly;
  • aseptická nekróza;
  • s nadváhou;
  • znížená imunitná obrana.

  Dôležité!Veľmi často je to príčinatvorba gangrény je rad provokačných faktorov, z ktorých každý zvyšuje prejavy ostatných.

  Prejavy

  Príznaky gangrény sa dajú rozdeliť skoro a neskoro. V počiatočnej fáze zostávajú akékoľvek trofické zmeny v pokožke bez povšimnutia. Okrem toho chýbajú príznaky typické pre nekrózu.

  Prekurzormi choroby sú:

  • pocit mravčenia, necitlivosti, pálenia, mrazu v dolných končatinách;
  • bolesť lýtkových svalov, nôh, ktorá vzniká aj po krátkej prechádzke alebo fyzickej námahe;
  • deformácia chodidla.

  Bezprostredne pred vývojom gangrény sa u pacienta rozvíja stav kritickej ischémie. Pre toto štádium je typická tvorba trofických vredov a malých nekrotických ložísk na povrchu kože. Osoba už pociťuje bolesť v nohách, ktorá sa zhoršuje tým, že je vo vodorovnej polohe.

  Kritická ischémia je vážny stav, ktorý si vyžaduje primeranú liečbu. Ak tak neurobí, pacient bude v budúcom roku čeliť amputácii. Liečba spočíva v obnovení plného obehu v postihnutej končatine.

  Postupom patológie sa končatiny zhoršujú. Nohy ochladnú a pokožka sa stane cyanotickou alebo načervenalou. Niekedy sa objaví opuch a vzniknú veľké mozoly.


  Etapy vývoja gangrény chodidla u diabetikov

  K neskorým príznakom gangrény.zahŕňajú:

  • stmavnutie pokožky - postihnutá oblasť sa stáva gaštanovo hnedou a dokonca úplne stmavnou;
  • úplný /čiastočný nedostatok krvi - určený prítomnosťou /neprítomnosťou pulzácie periférnych tepien v zóne nekrózy;
  • výskyt príznakov intoxikácie - slabosť, horúčka, všeobecná nevoľnosť;
  • ​​
  • hnisavé priestory - sprevádzajú mokrú gangrénu;
  • Zápach plodu vychádzajúci z existujúcich rán.

  Klasifikácia gangrény

  Čítajte viac: Postihnutie cukrovkou

  Klasifikácia štátu je založená na dôvodoch vývoja procesu. Gangréna sa dodáva v dvoch odrodách:

  • Ischemické. Vyskytuje sa na pozadí nedostatočného toku krvi do tkanív dolných končatín v dôsledku prekrývania vaskulárnych lúmenov s aterosklerotickými plakmi. Vývoj gangrény naznačuje stmavnutie pokožky.
  • Infekčné. Dôvodom jeho vývoja je infekcia existujúcich ulcerovaných povrchov patogénnymi baktériami. Spravidla sa vyskytuje na pozadí diabetickej nohy.

  Okrem toho je obvyklé rozlišovať druhy gangrény v závislosti od stavu nekrotických tkanív:

  • Suchá gangréna. Tvorí sa na pozadí zlého tkanivového trofizmu. Vyvíja sa pomaly a je typická pre starších ľudí. Pokožka sa stáva suchou, pokrčenou. Ďalej dochádza k zvýšeniu hustoty tkaniva, k získaniu tmavej farby. Dá sa to vysledovaťjasná hranica medzi živým a odumretým tkanivom. Nepredstavuje ohrozenie života pacienta, pretože neuvoľňuje toxické zložky do krvi, ktoré sa vyskytujú po rozpadnutí tkaniva. Intoxikácia tela je minimálna.
  • Mokrý gangrén. Typické pre pacientov s nadváhou. Ochorenie pokračuje vývojom hnilobných miest. Mŕtve tkanivo uvoľňuje veľké množstvo toxických látok do krvného obehu, čo spôsobuje vážne intoxikáciu tela.

  Diagnóza

  Diagnóza gangrény sa začína vyšetrením pacienta. V prítomnosti podrobného klinického obrazu nie je diagnóza zložitá. Na stanovenie diabetickej gangrény v počiatočnej fáze vývoja je potrebné pacienta starostlivo sledovať. Osobe sú predpísané pravidelné vyšetrenia endokrinológom, ortopédom a cievnym chirurgom.

  Ak sa zistia primárne príznaky choroby, pacient sa podrobí úplnému lekárskemu vyšetreniu vrátane:

  • Laboratórny výskum. Pacient odhalil hladinu cukru v krvi nalačno - viac ako 7 mmol /l - a glykovaného hemoglobínu (viac ako 6,5%). Hladiny cholesterolu, triglyceridov, ako aj LDL a HDL sú zvýšené. V moči sa zisťujú hladiny glukózy a ketónov. V prítomnosti hnisavého separovateľného je predpísané jeho bakteriálne očkovanie na mikroflóre.
  • Prístrojové štúdie. Pacient sa podrobí ultrazvuku a angiografii ciev dolných končatín pomocou kontrastného média. Pomáhajú vyhodnotiť prietok krvi. pregangrenózne lézie typicky zhoršujú kapilárny obeh, zvýšenú regionálnu vaskulárnu rezistenciu, poškodenie stien krvných ciev, zhoršenú priechodnosť pod postihnutou oblasťou.

  Výsluch odhaľuje dlhodobé porušovanie citlivosti, bolestivosti, opuchu a tvorby vredov. Počas priameho preskúmania postihnutej oblasti sa poznamenáva:

   72) zmena farby pokožky;
  • opuch alebo zníženie objemu končatín;
  • porušenie tvaru chodidla;
  • obmedzená pohyblivosť kĺbov.

  Ak je rana infikovaná, indikuje to hnisavá hmota. Reflektory kolien a Achilles sú oslabené.

  Liečba

  Gangréna dolných končatín zahŕňa hospitalizáciu pacienta v chirurgickej nemocnici. Človek je zrušený pri užívaní drog znižujúcich cukor. Nahrádzajú sa injekciami inzulínu. Preskúmava sa aj dávka, pretože lekári musia previesť cukrovku do kompenzačnej fázy.

  Okrem toho sa vykonávajú terapeutické opatrenia zamerané na stabilizáciu funkcie srdca a krvných ciev, odstránenie príznakov intoxikácie a zlepšenie imunitnej obrany tela. Pacient dostáva tieto lieky:

  • angioprotektory, činidlá na zlepšenie mikrocirkulácie krvi;
  • priamo pôsobiace antikoagulanciá - potrebné na rozpustenie existujúcich krvných zrazenín;
  • antispasmodiká - používajú sa na odstránenie kŕčov;
  • antagonisty vápnika, beta blokátory, diuretiká,ACE inhibítory - používajú sa na stabilizáciu krvného tlaku;
  • širokospektrálne antibiotiká.

  V závažných prípadoch je liečba doplnená krvnou transfúziou, resuscitáciou. Invalidné vozíky a barle sa používajú na fyzické uvoľnenie postihnutej nohy.


  Suchá gangréna prstov

  Suchá gangréna chodidla sa vo väčšine prípadov ošetruje konzervatívne. Pacient sa podrobuje obväzom. Necrotické tkanivo sa odstráni, keď sa zistia príznaky separácie. Na čistenie povrchu rany a zlepšenie procesu epitelizácie sa používajú miestne látky, najmä masti.

  Vlhká gangréna je sprevádzaná výraznou intoxikáciou tela. Pretože stav je nebezpečný pri šírení nekrózy, pacient sa podrobuje chirurgickému zákroku. Je tu však jedna výhrada: chirurgický zákrok sa uskutočňuje až po vytvorení línie ohraničenia, t. J. Objavenia sa jasnej hranice medzi mŕtvym a zdravým tkanivom.

  Na zastavenie šírenia patologického procesu sa antibiotiká podávajú pacientovi intravenózne a končatina sa zabalí do ľadových vreciek. Odstránenie nekrotického tkaniva sa spravidla uskutoční jeden až tri dni po hospitalizácii pacienta.

  Túto operáciu možno vykonať v jednom z týchto formátov:

  • Nekrotómia. Je to pitva tkaniva s následným očistením rany. To pomáha znižovať silu patologického procesu azmierniť príznaky všeobecnej intoxikácie.
  • Necrectomy. Operácia excidovania mŕtvych tkanív. Realizuje sa s malými rozmermi gangrény.
  • Amputácia. Vykonáva sa s obrovskou veľkosťou zasiahnutej oblasti as vysokou pravdepodobnosťou rozšírenia procesu.

  Druh chirurgického zákroku sa určuje vždy individuálne.

  Dôležité!Liečba gangrény ľudovými liekmi je neprijateľná!

  Komplikácie

  Pomerne často sa gangréna pri diabete zistí v neskorších štádiách. Amputácia končatiny a smrť osoby na sepsu a intoxikáciu sa stávajú najzávažnejšou komplikáciou stavu.

  Prognóza choroby

  Suchá gangréna má relatívne dobré prognózy a miera narušenia podporných funkcií končatiny závisí od rozšírenia procesu. Mokrá gangréna je v tomto ohľade menej priaznivá. V tomto prípade je vysoká pravdepodobnosť úmrtia. Dôvodom v tomto prípade je:

   108) oneskorené prijatie lekárskej starostlivosti;
  • šírenie procesu z distálnej do proximálnej končatiny;
  • všeobecná infekcia krvi (sepsa);
  • zhoršená funkcia vnútorných orgánov v dôsledku silnej intoxikácie tela.

  Preventívne opatrenia

  Prevencia gangrény pri diabetes mellitus zahŕňa tieto odporúčania:

  • Stabilizácia cukrov v krvi. Udržiavanie hladín cukru čo najbližšie k fyziologickým hladinám.
  • Pravidelné návštevylekár. Prvé príznaky vývoja gangrény niekedy zistí iba odborník.
  • Poskytovanie dôkladnej dennej starostlivosti o chodidlá.
  • Triedy v terapeutických cvičeniach, ktoré prispievajú k obnoveniu normálneho prísunu krvi do dolných končatín.
  • Vykonávanie dennej samomasáže nôh.

  Jednou z najzávažnejších komplikácií akéhokoľvek typu cukrovky je vývoj gangrény. Suchá a vlhká forma patológie zároveň predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život. Iba profylaxia a včasný prístup k lekárovi pomôžu zabrániť progresii nekrózy a budúcej amputácii končatín.