fluvastatín

Obsah

  Zvýšený cholesterol v krvi je častým javom u mužov a žien, najmä u starších ľudí. Pacienti často chodia k lekárovi príliš neskoro, keď je nevyhnutná farmakoterapia. Na zníženie hladiny sa predpisujú statíny, jedným z najúčinnejších je fluvastatín. Na základe tejto účinnej látky existujú aj lieky.

  7. Zloženie a forma uvoľňovania8. Účinnou látkou liečiva je fluvastatín, statín druhej generácie. Napriek skutočnosti, že tretia a štvrtá generácia sa považujú za účinnejšie, fluvastatín nestratil svoju popularitu. Pomocnými zložkami, ktoré tvoria kompozíciu, sú stearát horečnatý, oxid železa, hydrogenuhličitan sodný a ďalšie.

  Liek je dostupný vo forme tabliet. Krajinou výroby tejto drogy je Nemecko, v našej oblasti je veľmi žiadaný liek Leskol, ktorý je založený na fluvastatíne. V lekárňach sa obe lieky predávajú, ak to lekár predpisuje.

  Indikácie na použitie

  Fluvastatín sa používa na rôzne choroby a stavy spojené s prekročením prípustnej hladiny cholesterolu v krvi. Hlavné indikácie sú:

  • hypercholesterolémia prvého typu;
  • ateroskleróza v dôsledku dlhodobej hypercholesterolémie;
  • prevencia chorôb kardiovaskulárneho systému.

  Fluvastatín sa môže predpísať v prípadoch, keď v dôsledku nadmerného množstvamnožstvo cholesterolu v tele sa začalo rozvíjať aterosklerózou alebo keď sa choroba ešte nezačala, existuje však vysoké riziko jej výskytu.

  Pokiaľ ide o použitie lieku na profylaktické účely, jeho podávanie môže byť účinné pri prevencii mozgovej príhody, infarktu myokardu, koronárnych srdcových chorôb a iných ochorení kardiovaskulárneho systému, pričom riziko je zvlášť vysoké pri vysokom cholesterole.

  Princíp účinku

  Účinok Fluvastatínu je komplexný. So zvýšeným cholesterolom sa vyskytujú zmeny, ktoré ovplyvňujú rôzne orgány a systémy tela. Fluvastatín má priaznivý vplyv na pečeň - telo, ktoré je zodpovedné za produkciu lipoproteínov s vysokou hustotou alebo „dobrého“ cholesterolu.

  Podobný článok: Pokyny pre lovastatín

  A Fluvastatin má tiež čistiaci a posilňujúci účinok na krvné cievy a tepny postihnuté usadeninami cholesterolu. Vzhľadom na to, že sa na nich ukladajú lipoproteíny s nízkou hustotou, v týchto oblastiach sa tvoria plaky a na nich sa tiež vyskytuje narušenie krvného toku. Vďaka použitiu statínu je možné zosilniť steny krvných ciev a znížiť objem plakov.

  Pretože v dôsledku zvýšenia objemu cholesterolových plakov sa klírens vo vnútri cievy alebo tepny znižuje, existuje riziko trombózy. Z tohto dôvodu krv prestáva prúdiť do orgánu, ktorého cievy sú postihnuté, stráca svoju funkčnosť a môže úplne vymrieť. Ak ánoživotne dôležitých orgánov, existuje riziko smrti.

  Včasné podávanie fluvastatínu zabraňuje trombóze.

  Ak je zúženie cievy o 70–80%, je nevyhnutný chirurgický zákrok. V takých prípadoch bude použitie akéhokoľvek liečiva zo skupiny statínov zbytočné, kým sa nevykoná chirurgický zákrok.


  Od statínov nie je možné upustiť pri chorobách spojených s vysokým obsahom cholesterolu, fluvastatín sa často predpisuje na celý život
  .

  Pokyny na použitie

  Pokyny na použitie fluvastatínu sú v každom obale lieku. Aj keď sa jeho pravidlá vo väčšine prípadov vzťahujú, dávkovanie a režim predpisuje ošetrujúci lekár. Okrem toho berie do úvahy:

  • o koľko je prekročený cholesterol v krvi;
  • aké komplikácie sa vyvinuli;
  • sprievodné choroby vrátane chronických;
  • individuálne vlastnosti organizmu.

  Tablety sa užívajú perorálne, zapíjajú sa malým množstvom vody. Užívanie tejto drogy nie je spojené s jedlom, ale je najlepšie to urobiť večer - pred spaním, keď je koncentrácia cholesterolu v krvi maximálna, hromadí sa po celý deň. Najprv sa zvyčajne predpisuje minimálna dávka lieku - 10-20 mg denne. Potom sa môže zvýšiť.

  Maximálne povolené denné maximum je 80 mg fluvastatínu za deň. Takáto dávka sa okamžite predpisuje v kritických situáciách, keď sa pacient obrátil na pacientaklinika je príliš neskoro, takže sa vyvinuli dôsledky vysokého cholesterolu.

  Spravidla je výber dávky nasledujúci:

  • je predpísaná minimálna denná dávka;
  • po mesiaci a pol pacient vykonáva krvné testy;
  • , ak existuje pozitívny trend bez vedľajších účinkov, dávka sa zvyšuje.

  Je potrebné darovať krv zo žily počas celého používania Fluvastatínu - mesačne, kým sa ukazovateľ cholesterolu nenachádza v normálnom rozmedzí

  Ak je Fluvastatin predpísaný na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému, zvyčajne sa predpisuje minimálna dávka - nie viac ako 10-20 mg za deň. Ak sa choroba stále objavuje a začína postupovať, denná dávka sa zvyšuje, ale tiež nie viac ako 80 mg za deň.

  Kontraindikácie

  Statíny sú silné lieky, z ktorých každé má na použitie niekoľko kontraindikácií. Fluvastatín sa nemôže použiť na:

  • individuálna neznášanlivosť na jednu zo zložiek liečiva zahrnutú do kompozície;
  • deti do 18 rokov;
  • obdobie tehotenstva a dojčenia u žien;
  • exacerbácia chronického ochorenia pečene.

  Ak počas obdobia laktácie existuje naliehavá potreba užívať liek, musíte najskôr prestať dojčiť, nahradiť ho umelým a potom začať liečbu.

  Pokiaľ ide o detstvo, táto kontraindikácia je relatívna. Podľa pokynovvýrobca, s familiárnou hypercholesterolémiou, ak je zvýšená hladina cholesterolu v krvi spojená s genetickou predispozíciou, môže byť liek predpísaný deťom mladším ako 18 rokov. Dávka sa zvyčajne predpisuje ako minimálna, počas celej liečby by malo byť dieťa pod dohľadom lekára.

  Vedľajšie účinky

  Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť v dôsledku zanedbania pravidiel kontraindikácií, najčastejšie sú spojené s individuálnou neznášanlivosťou zložiek, ktoré tvoria zloženie, do tela. Menej často sa vyskytujú v dôsledku predávkovania liekom. Medzi vedľajšie účinky patrí:

  • kŕče a myalgia;
  • bolesti hlavy a závraty;
  • 65) dýchavičnosť;
  • depresívne stavy;
  • strata pevnosti, apatia;
  • alergické reakcie vo forme kožných vyrážok, svrbenia;
  • poruchy spánku, najmä nespavosť;
  • poruchy stolice a iné poruchy tráviaceho ústrojenstva v tele.

  Ak sa zistí jeden z vedľajších účinkov, okamžite prestaňte liek užívať a poraďte sa s lekárom, ktorý liek predpísal.


  Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť vo forme nedostatku sexuálnej motivácie, gynekomastie a erektilnej dysfunkcie. Najdôležitejšou vecou nie je obviňovať všetko z telesných charakteristík tela

  . Osobitné pokyny

  Existujú špeciálne pokyny pre užívanie Fluvastatinu:

  • Lekári odporúčajú všetkým pacientom používajúcim fluvastatín skontrolovať funkčnosť pečene, orgánu zodpovedného za produkciu cholesterolu.Toto sa musí urobiť týždeň pred začiatkom liečby a potom každé 2 až 3 mesiace od začiatku liečby.
  • Aj keď fluvastatín možno predpísať pacientom mladším ako 18 rokov s dedičnou hypercholesterolémiou, je kategoricky kontraindikovaný u pacientov mladších ako 7 - 9 rokov. Ak je to potrebné, môžu sa použiť ďalšie skupiny statínov.
  • Účinok fluvastatínu na telo je mierny, najmä v porovnaní s inými inhibítormi reduktázy. Preto je užívanie liečiva možné súčasne s prostriedkami skupiny fibritídy.
  • Predpis tejto drogy pacientom trpiacim závislosťou od alkoholu je možný len potom, čo opustia zločin a rehabilitujú.
  • Vedľajšie účinky zahŕňajú bolesti hlavy, závraty, a preto sa liek musí brať opatrne pri vedení vozidla na začiatku liečby.

  Fluvastatínové analógy

  Rozlišujú sa dva typy analógov fluvastatínu: na základe rovnakej účinnej látky a od iných skupín statínov. Prvá skupina obsahuje:

  • Leskol;
  • Lesol Forte;
  • Leskol XL.

  Tieto lieky sa týkajú statínov druhej generácie. A existujú aj ďalšie analógy založené na iných statínoch. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hlavné skupiny statínov a drog na ich základe.

  Názov statínu Príklady liekov
  Lovastatín Liprox, Lovagexal, Lovastatín
  Atorvastatín Abitor, Atorvastatín, Atorvacor, Atoris
  Simvastatín Alleste, Atrolip, Vasilip
  Rosuvastatín Glenraz, Cardiolip, Crestor, Rowamed
  Pitavastatín Livazo
  Pravastatin Lipostat, Pravapres

  Recenzie pacientov

  Inna
  Keď zistila, že mám vysoký cholesterol v krvi, bol som zasiahnutý. Vždy som si myslel, že táto choroba sa vyskytuje u tých, ktorí vedú nesprávny životný štýl. Športujem už od detstva, nemám zlé návyky. Ukázalo sa, že príčinou môjho problému je genetická predispozícia. Lekár predpísal fluvastatín mg, užívam 20 mg denne. Dávka sa čoskoro zníži na 10 mg.
  Igor
  Zvýšený cholesterol nie je pre mňa nový, lekári ma varovali pred nebezpečným stavom krvných ciev, ale ich rady som zanedbával. Teraz je hladina cholesterolu v krvi výrazne prekročená a ja som dostal predpísané lieky na celý život. Je mi ľúto, že som liečbu nezačal skôr. Pijem fluvastatín 40 mg denne, pijem 20 mg, lekár dávku zvyšoval. Aj keď existuje pozitívny trend.

  Recenzie lekárov

  Julia Igorevna
  Všimol som si, že pacienti často nevenujú pozornosť upozorneniam o vysokom cholesterole, kým sa jeho ukazovatele nestanú kritickými. V takých prípadoch predpisujem Fluvastatin - efektívny statín, ktorý je vhodný na dlhodobé použitie. Vždy vysvetľujem pacientom, že liečba bez diéty neprinesie výsledky.
  Marina Nikolaevna
  Akoendokrinológ Môžem povedať, že pacienti často zanedbávajú zvýšený cholesterol, pretože tento stav nie je nebezpečný z dôvodu nevyjadrených príznakov. Potom musíte zvoliť komplexnú terapiu, ktorá zahŕňa diétu a statínovú terapiu. Fluvastatín považujem za jeden z najúčinnejších. Droga je vhodná na krátkodobé aj celoživotné podávanie.