Diabetes diagnóza

Obsah

  Diabetes mellitus je bežná endokrinná patológia. Ochorenie je typicky charakterizované predĺženým zvýšením hladiny cukru v krvi, ktoré je spôsobené porušením asimilácie glukózy z potravy. Diagnóza diabetu zahŕňa vykonanie mnohých testov, vrátane špecifických.

  Druhy cukrovky

  Priebeh metabolických procesov do značnej miery závisí od toho, ako efektívne sa telo rozkladá a asimiluje cukor dodávaný s jedlom. Je to glukóza, ktorá pôsobí ako hlavný zdroj energie. Mozgové bunky a červené krvinky súčasne využívajú iba glukózu ako energetické suroviny.

  Látka v procese spracovania sa rozdeľuje na jednotlivé prvky, ktoré sa priamo podieľajú na výrobe mnohých látok potrebných na normálne fungovanie tela. Sú to proteíny, tuky, komplexné organické zlúčeniny, najmä hemoglobín, cholesterol.

  Preto je diabetes mellitus sprevádzaný poruchami všetkých typov metabolických procesov: bielkovín, tukov, kyslých zásad a vodných solí. Je obvyklé rozlišovať medzi dvoma hlavnými typmi cukrovky:

  • od inzulínu závislých (typ 1);
  • od inzulínu nezávislý (typ 2).

  Diagnóza diabetu zahŕňa celý rad rôznych štúdií, ktoré môžu určiť aktuálny stav ľudského zdravia. Okrem potvrdenia diagnózy sa určí forma patológie aprítomnosť alebo neprítomnosť sprievodných patológií.

  Výsluch a vyšetrenie pacienta

  Počas prvej liečby osoby sa lekár podrobne opýta pacienta na všetky sťažnosti. Klinika choroby je celkom charakteristická. Medzi typické príznaky cukrovky patria:

  • Rýchle močenie (polyuria). Toto je jeden z prvých príznakov, ktoré môžu naznačovať vývoj choroby. Zvýšenie vylučovania močom je spôsobené výskytom veľkého množstva glukózy v ňom. Cukor narúša spätnú absorpciu vody z primárneho moču na úrovni obličiek. Preto časté výlety na záchod, najmä v noci.
  • Trvalý smäd (polydipsia). Túžba veľa piť je spôsobená aktívnou stratou vnútorných zásob tekutín močom.
  • chudnutie. Toto je občasný príznak. Je typický pre cukrovku 1. typu. K chudnutiu dochádza na pozadí aktívneho stravovania - človek veľa jedz a dobre jej, ale zároveň nepriberá na váhe, ale zbavuje ho. Dôvodom je neschopnosť tela absorbovať prichádzajúcu glukózu v dôsledku nedostatku inzulínu. Ale pretože tkanivá potrebujú neustále doplňovanie energie, telo využíva svoje vlastné zásoby bielkovín a tukov.

  Diabetes 1. typu sa zvyčajne vyvíja rýchlo. Príznaky sa objavujú jeden po druhom. Ak sa pýtate pacienta, keď sa objavil, môže dokonca uviesť približný dátum. Ochorenie v tejto forme je vo väčšine prípadov diagnostikované u ľudí mladších ako 40 rokov.


  Po závažnej vírusovej infekcii sa často vytvára forma cukrovky závislá od inzulínu. Príčinou je niekedy stresová situácia

  Diabetes typu II (nezávislý od inzulínu) sa najčastejšie zisťuje počas vyšetrení na iné ochorenie. Patológia na začiatku svojho vývoja prebieha takmer bez príznakov. Počas tohto obdobia sa osoba môže sťažovať na tieto podmienky:

  • časté exacerbácie drozdu alebo jednoducho vaginálneho svrbenia;
  • zápal, kožné lézie, ktoré sa hoja dlho;
  • všeobecná slabosť;
  • sucho v ústach.

  Ľudia často ignorujú takéto príznaky a primárne prejavy diabetes mellitus 2. typu pripisujú oslabenej imunitnej obrane, nedostatku vitamínu atď. Pri vývoji sekundárnych komplikácií choroby sa poradia s lekárom, vrátane:

  • retinopatia;
  • angiopatia - ischemická choroba srdca, zhoršená dodávka krvi do mozgu, poškodenie cievneho systému, zlyhanie obličiek a ďalšie;
  • katarakta;
  • diabetická neuropatia.

  Dôležité!Táto forma cukrovky je postihnutá ľuďmi staršími ako 40 rokov. Vo väčšine prípadov ochorenie pokračuje na pozadí nadváhy.

  Lekár pri vyšetrovaní pacienta upozorňuje na tieto body:

  • Stav kože. Osoba môže mať oblasti zápalu, poškriabania atď.
  • Hrúbka podkožného tuku. U ľudí prvého typu je zaznamenané jeho patologické riedenie. S druhým typom cukrovkypacient má nadváhu.

  Na potvrdenie choroby sú povinné ďalšie vyšetrenia. Nemenej dôležitá je diferenciálna diagnostika. Okrem prvého a druhého typu pomáha identifikovať ďalšie formy cukrovky.

  Okrem chorôb typu 1 a 2 sa rozlišujú tieto odrody:

  • Steroid. Dôvodom rozvoja tejto formy diabetu je dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov.
  • Gestačný. Vyskytuje sa počas tehotenstva.
  • Bez cukru. Tvorí sa ako dôsledok akútneho nedostatku hormónu vazopresínu.

  Test na krvný cukor

  Krvný test na cukrovku je povinný test. To vám umožní zistiť, či má osoba odchýlky charakteristické pre túto chorobu. Normálne by mala byť hladina cukru v krvi v rozmedzí (to platí pre mužov aj pre ženy) 3,3–5,5 mmol /l (z prstu) a 3,7–6,1 mmol /l pri odbere materiálu zo žily.

  V prípade, že dôjde k vyšetreniu krvi z prstu (5,5 mmol /l), stanoví sa diagnóza prediabetov. Ak hladina glukózy prekročí 6,1 mmol /l, diagnostikuje sa diabetes. U detí sú hladiny cukru v krvi odlišné. U novorodencov sa hladina 2,8-4,4 mmol /l považuje za prijateľnú. U detí mladších ako 5 rokov 3,3–5,0 mmol /L.

  Okrem toho sa môžu brať do úvahy hladiny fruktozamínu. Prípustné normy sú:

  • u dospelých - 205–285 mmol /l;
  • u detí, 195–271 mmol /L.

  Môže ísť o zvýšenie výkonuiné patológie. Označte najmä mozgový nádor, poruchu štítnej žľazy. Odber krvi sa vykonáva ráno po 8 hodinách hladu. Ráno môžete piť iba trochu čistej stojatej vody.

  Čistite si zuby, pretože postup môže skresliť výsledok. Je veľmi dôležité poskytnúť osobe psychoemocionálne pohodlie. Inak sa ako reakcia na stres objaví reflexné zvýšenie hladiny glukózy.

  Test na toleranciu glukózy

  Test na toleranciu glukózy je špecifický test na diabetes mellitus. Je predpísané potvrdenie diagnózy, pretože krvný test neposkytuje úplný obraz. Táto technika umožňuje diagnostikovať latentné poruchy metabolizmu glukózy.

  Tento stav je sprevádzaný znížením asimilácie telesných tkanív cukru dodávaného z potravy v dôsledku zníženia citlivosti tkanív na inzulín produkovaný pankreasom. Procedúra sa vykonáva ráno po dlhom „hladovom“ období. Je dosť nočného pôstu.

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť cukrovku doma?

  V predvečer prieskumu by sa malo zahodiť toto:

  • zvýšená fyzická aktivita;
  • alkohol;
  • fajčenie;
  • užívanie liekov, ktoré zvyšujú hladinu glukózy v krvi - kofeín, antikoncepčné prostriedky, adrenalín, glukokortikoidy atď.
  74. Postup skúšky:
  1. Osoba odoberá krv z prsta.
  2. Potom sa napije vody s rozpustenou čistou glukózou (75 g prášku).
  3. Opakovaný odber krvi sa vykonáva 1 hodinu a 2 hodiny po odobratí sladkej tekutiny.

  Interpretácia výsledkov

  Normálnym výsledkom, ktorý poukazuje na absenciu akýchkoľvek odchýlok, je hladina cukru v krvi menšia ako 7,8 mmol /L 2 hodiny po podaní glukózového koncentrátu.


  Test na toleranciu glukózy je predpísaný pre všetky tehotné ženy

  Ak je hladina cukru v krvi v rozmedzí 7,8 - 11,0 mmol /l, tento výsledok naznačuje latentnú (latentnú) formu druhého typu cukru. diabetes. Nadbytok 11,0 mmol /l umožňuje lekárovi diagnostikovať cukrovku so 100% istotou.

  Analýza moču

  Diabetesové testy zahŕňajú povinnú analýzu moču. Je to spôsobené skutočnosťou, že úplne zdravý človek by nemal obsahovať cukor v moči. Ak sa zistí hladina glukózy, jedná sa o príznak existujúceho problému.

  Musíte sa pripraviť na analýzu. Pomôže to vylúčiť nesprávnu diagnózu. Pravidlá sú takéto:

  • deň pred dodaním moču, citrusových plodov, paradajok, repy, mrkvy a pohánky sú úplne odstránené z jedálneho lístka;
  • Je potrebné zbierať rannú časť (okamžite po spánku) v deň dodania materiálu na štúdium.

  Dôležité!Pankreatitída sa niekedy stáva príčinou cukru v moči.

  Analýza pomáha zistiť prítomnosť cukru v moči. Normálne by to nemalo byť. Prítomnosť glukózynaznačuje vývoj hyperglykémie (veľmi vysoká hladina cukru v krvi) a je nevyvrátiteľným príznakom cukrovky.

  Prípustná hladina glukózy v moči je 0,06 - 0,083 mmol /l. Analyzujte raz za šesť mesiacov. Niektorí ľudia trpia zhoršenou absorpciou glukózy v obličkách. V tomto prípade je cukor v moči, ale v krvi zostáva v prijateľných medziach.

  Acetón nachádzajúci sa v moči tiež naznačuje vývoj patológie. Stav ketoacidózy - ketónových telies - je typický pre diabetes mellitus 1. typu, keď hladina glukózy v krvi stúpne nad 13,5 - 16,7 mmol /l.

  Glykovaný hemoglobín

  Diabetesové testy tiež zahŕňajú stanovenie glykovaného hemoglobínu (HbA1C). Pomáha vyhodnotiť hladinu glykémie za posledných 90 - 100 dní, čo vám umožní potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu. Odber krvi sa môže vykonávať kedykoľvek počas dňa, nielen ráno.

  Ak zoberiete materiál na pozadí silného hladu, dokonca aj keď je takmer mdloby, môžete túto chorobu potvrdiť už vo fáze prediabetov. Hladina glykovaného hemoglobínu nie je nijako ovplyvnená:

  • stresové situácie;
  • infekcie;
  • lieky;
  • poruchy stravovania.

  Výsledok môže byť nepresný, ak má osoba anémiu, poruchy štítnej žľazy, dedičné alebo získané narušenie štruktúry proteínovej štruktúry hemoglobínu. Chyby môžu spôsobiť nadmerné množstvo potravín s vysokým obsahom ľudskej stravytokoferol a kyselina askorbová. Táto technika nie je vhodná na stanovenie akútnej hyperglykémie.

  HbA1C,% glukóza, mmol /L HbA1C,% Glukóza, mmol /l
  4 3,8 8 10,2
  4,5 4,6 8,5 11,0
  5 5,4 9 11,8
  5,5 6,5 9,5 12,6
  6 7,0 10 13,4
  6,5 7,8 10,5 14,2
  7 8,6 11 14,9
  7,5 9,4 11,5 15,7

  C-peptidový test

  Diabetesové testy tiež zahŕňajú C-peptidový test. Je potrebné určiť:

  • formy cukrovky;
  • spôsoby liečenia patológie;
  • hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi);
  • pankreatické podmienky.

  Na dosiahnutie správnych výsledkov sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  • odmietnutie potravy počas 8 až 10 hodín, t.j. večera by sa mala uskutočniť noc pred najneskôr do 19:00;
  • ráno môžete piť iba trochu čistej vody bez plynu;
  • Malo by sa upustiť deň pred darovaním krvi, alkoholu, liekov, fajčenia, emocionálnej a fyzickej námahy.

  Krv sa odoberá ráno na lačný žalúdok. Materiál sa odoberá zo žily. Fyziologická hladina C-peptidu je 0,26–0,63 mmol /l (v kvantitatívnej hodnote 0,78–1,89 μg /l).

  Interpretácia výsledku

  Dôležité kritériumdiagnóza sa stáva hladinou C-peptidu. So zvýšenou hladinou môžeme hovoriť o vývoji cukrovky 2. typu. Zvýšenie hladín bielkovín na pozadí normálneho ukazovateľa glukózy v krvi naznačuje vývoj inzulínovej rezistencie alebo prediabetov.

  Nie je predpísané žiadne osobitné zaobchádzanie. Na nápravu stavu sa praktizuje diéta s nízkym obsahom sacharidov a uskutočniteľná fyzická aktivita. Ak sú indikácie C-peptidu a inzulínu súčasne zvýšené, potom sa u pacienta diagnostikuje diabetes mellitus 2. typu. Zníženie bielkovín spravidla sprevádza diabetes 1. typu.

  Dôležité!Nízke hladiny inzulínu a vysoká hladina glukózy v krvi naznačujú potrebu injekcií inzulínu.

  Zníženie bielkovín môže byť spôsobené alkoholickými nápojmi alebo nadmerným emocionálnym strachom. Na predpovedanie ďalšieho priebehu choroby sa pre pacienta predpisujú ďalšie testy:

  • vyšetrenie fundusu;
  • odstránenie EKG (potrebné na vyhodnotenie funkcie myokardu);
  • vylučovacia urografia (uskutočnená na vylúčenie nefropatie a zlyhania obličiek).

  Diabetes mellitus je diagnostikovaný na základe výsledkov. Lekár na základe dostupných informácií predpíše vhodnú liečbu pre daný stav.