Diabetes 2. typu

Obsah

  Diabetes mellitus 2. typu je nebezpečné endokrinné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v chronickej forme. Patológia sa vyskytuje na pozadí abnormálnej funkcie pankreatických beta buniek a inzulínovej rezistencie. Môže vyvolať hypo- a hyperglykémiu.

  Diabetes mellitus 2. typu sa prejavuje častým močením, nesmierne smädom, silným svrbením epidermy a slizníc, slabosťou svalov, návaly horúčavy a zvýšenou chuťou do jedla.

  Presná diagnóza sa môže vykonať iba na základe laboratórnych testov. Musí sa vykonať krvný test na koncentráciu cukru, skontroluje sa hladina glykozylovaného (glykovaného) hemoglobínu a nie je možné upustiť od testu glukózovej tolerancie.

  Liečba cukrovky typu 2 by mala byť komplexná. V procese liečby sa široko používajú hypoglykemické lieky. Pacient by mal dodržiavať prísnu diétu s nízkym obsahom sacharidov, pravidelne cvičiť a viesť aktívny životný štýl.

  Čo je to cukrovka 2. typu?

  Podľa štatistík sa choroba často začína objavovať vo veku štyridsať až šesťdesiat rokov. Preto sa často nazýva cukrovkou starších ľudí. Napriek štatistickým údajom sa druhý typ môže vyskytnúť u pacientov mladších ako štyridsať rokov.

  Toto ochorenie je charakterizované takmer úplnou imunitou buniek syntetizovaných na vlastný inzulínľudský pankreas. Podobný jav v lekárskej terminológii sa zvyčajne nazýva inzulínová rezistencia.

  Výsledkom je, že v prípade nadbytku inzulínu telo nemá dostatok tohto hormónu, aby úplne prenieslo všetku glukózu dodávanú s potravou do buniek tela. To nakoniec vedie k zvýšeniu koncentrácie cukru v ľudskej krvi.

  S cieľom normalizovať patologicky vysokú hladinu cukru v krvi a distribuovať ju medzi bunky je pankreas nútený produkovať zvyšujúce sa množstvo inzulínu. To však problém nevyrieši. Ak včas nevenujete pozornosť problému a nezačínate kompetentnú liečbu, začne sa pankreatická deplécia a osoba bude nútená začať s injekciou inzulínu.

  Dôležité!Normálne (u zdravého človeka) je ukazovateľ hladiny glukózy v krvi v rozsahu 3,3 až 5,5 mmol /L. Avšak u diabetikov môže hladina cukru stúpnuť na 20 mmol /l alebo viac. Je dôležité si uvedomiť, že jej príliš vysoký obsah je spojený s hyperglykemickým kómou. Tento stav predstavuje hrozbu nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre jeho život.

  Dôvody

  Etiológia endokrinného ochorenia je dedičnou predispozíciou, ako aj prítomnosťou provokačných faktorov, ktoré ovplyvňujú človeka počas celého života. V dospelosti ľudia zažívajú prirodzený pokles citlivosti buniek na hormonálny inzulín.

  Hlavnými príčinami diabetes mellitus 2. typu sú:

  • Obezita. Kľúčový faktor, ktorý môže vyprovokovaťchoroba má nadváhu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že tukové tkanivo významne znižuje schopnosť tela používať vlastný inzulín. Preto je takmer 90% diabetikov diagnostikovaných s ťažkou obezitou.
  • Hypodynamia. Neaktívny životný štýl, nedostatok pohybu je spojený s inhibíciou všetkých metabolických procesov. Hypodynamia prispieva k nedostatočnej spotrebe glukózy vo svaloch, takže sa hromadí v krvi.
  • Nesprávna výživa. Predávkovanie a zvýšený príjem kalórií možno považovať za hlavnú a hlavnú príčinu obezity. Ďalším účinkom je konzumácia veľkého množstva rafinovaného cukru, pretože aktívne stimuluje skoky v hladine inzulínu.
  • Endokrinné choroby. Akékoľvek endokrinné ochorenie môže vyvolať vývoj diabetu 2. typu. Je dôležité poznamenať, že cukrovka sa objavuje aj v dôsledku hyper- a hypofunkcie nadobličiek /štítnej žľazy, nádorov, pankreatitídy a hypofýzy.
  • Infekčné patológie. Osoby s genetickou záťažou môžu čeliť cukrovke v dôsledku komplikácií vírusového ochorenia. Za najnebezpečnejší sa považuje opar, chrípka a hepatitída.

  Závažnosť

  Je obvyklé rozlišovať tri stupne (stupne) závažnosti daného endokrinného ochorenia:

  • Ľahký. Často je diagnostikovaná úplne náhodne, pretože príznaky cukrovky typu 2 u pacienta v počiatočnej fáze prakticky neexistujú. nievyskytujú sa výrazné skoky v hladinách glukózy a ukazovateľ hypoglykémie na lačný žalúdok neukazuje viac ako 8 mmol /l. Hlavným princípom liečby miernej formy ochorenia je striktná strava, ktorá znamená obmedzený príjem uhľohydrátov.
  • Mierna závažnosť. Pacient si všimne vývoj charakteristického klinického obrazu, akékoľvek komplikácie však chýbajú alebo sa nezhoršujú. Princípom terapeutického postupu je použitie komplexných liekov, ktoré znižujú hladinu glukózy v krvi. Existujú prípady, keď je predpísaná injekcia inzulínu až do 40 jednotiek za deň.
  • Závažné. Tento stav je sprevádzaný veľmi vysokou hladinou cukru na lačný žalúdok, takže sa nemôžete obísť bez kombinovanej terapie vo forme kombinovaného použitia inzulínu a liekov na zníženie hladiny cukru. Stav je spravidla sprevádzaný tvorbou rôznych komplikácií, najmä lézií obehového systému. Niekedy sa pacient neobíde bez núdzovej resuscitácie, napríklad pri vývoji diabetickej kómy.

  V súlade so stupňom kompenzácie je obvyklé rozlišovať tri fázy choroby:

  • Plná kompenzácia. Vďaka realizovanej liečbe je v normálnom rozmedzí pozorovaná stabilná hladina glukózy v krvi. Nenašiel sa v moči.
  • Subkompenzácia. Hladina cukru v krvi pacienta nepresahuje 13,9 mmol /l av moči nie viac ako 50 g.
  • Dekompenzácia. Glykémia je fixovaná od 14,0 mmol /la vyššia a v moči je vyššia ako 50 gramov denne. Pacient môže spadnúťhyperglykemická kóma.

  Vyrábajú tiež takú formu ako prediabetes. Tento stav sa vyznačuje zníženou toleranciou glukózy. Špecifické štúdie pomôžu diagnostikovať vyvíjajúcu sa patológiu: analýza glykovaného hemoglobínu a test glukózovej tolerancie.

  Dôležité!Nie je možné úplne zbaviť diabetu typu 2, ale jeho prenesenie do štádia úplnej kompenzácie je celkom dosiahnuteľné.

  Príznaky

  Príznaky cukrovky typu 2 sú veľmi podobné symptómom sprevádzajúcim ochorenie typu 1. Prvé signály sa necítia okamžite, ale po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch.

  Faktom je, že cukrovka spočiatku prebieha skryto. Môže sa zdať, že príznaky a klinický obraz sa vôbec nelíšia od patológie prvého typu, ale stále existuje rozdiel.

  Typické príznaky diabetes mellitus 2. typu:

  • Neustále túžba vyrovnať sa s malou potrebou a silným smädom. Tieto stavy naznačujú zvýšenú aktivitu obličiek. Koniec koncov, sú nútení odstrániť nadmerné množstvo glukózy z tela. Tento proces vyžaduje vodu, ktorú odoberajú z tkanív.
  • Únava, závrat a silné nervové podráždenie. Vzhľadom na dôležitý fakt, že glukóza je zdrojom energie, celý organizmus trpí na pozadí svojho nedostatku. Pokiaľ ide o závraty, vyvolávajú ich narušenia fungovania mozgových buniek, pretože práve on je prvou obeťou zvýšených hladín cukru v krvi.
  • Môžu sa vyskytnúť problémy so zrakom vyvolané rozvojom diabetickej retinopatie. Pozoruje sa abnormálne fungovanie krvných ciev v očných bulvách. Preto, ak má pacient čierne škvrny alebo iné vizuálne vady, je naliehavo potrebné navštíviť očného lekára.
  • Zvýšená chuť do jedla pri konzumácii veľkého množstva potravín. Stav sa vysvetľuje nedostatkom energie, takže sa ho telo snaží dostať zvonka.
  • Sucho v ústach.
  • Výskyt kožných vyrážok, svrbenie kože.

  Ak choroba pretrváva dlho bez primeranej liečby, príznaky cukrovky typu 2 sa stávajú jasnejšími. Okrem uvedených symptómov môžu diabetici typu II liečiť rany po dlhú dobu. Niekedy sa vyskytuje pocit znecitlivenia končatín (rúk a nôh), opuchy a bolesť. Ženy často trpia závažnými a často sa opakujúcimi drozdmi.

  Diagnóza

  Je pomerne ťažké diagnostikovať cukrovku 2. typu, pretože počiatočné štádiá patológie nemajú žiadne prejavy. Preto sú ľudia vo veku nad štyridsať rokov, ktorí sú v riziku, podrobení skríningu koncentrácie glukózy v krvnej plazme.

  Laboratórna diagnóza sa považuje za najpresnejšiu a najspoľahlivejšiu formu detekcie diabetes mellitus 2. typu. Je to ona, ktorá vám umožňuje identifikovať patológiu v ranom štádiu. Diagnóza by mala zahŕňať zbierku anamnézy a sťažností pacienta, je potrebné identifikovať provokujúce faktory - genetika, nadváha, fyzická nečinnosť. Diagnózu je možné potvrdiť na základe analýz.

  Štandardné testy na diagnostiku diabetu druhého stupňa sú nasledujúce. Glukóza nalačno. Ukazovateľom endokrinnej choroby je koncentrácia cukru v krvi vyššia ako 7 mmol /l. Analýzu je potrebné vykonať po ôsmich hodinách abstinencie od jedla (raňajky v deň darovania krvi sa odkladajú na neskôr).

  Test na toleranciu glukózy. Štúdia je určená na stanovenie presnej diagnózy a na zistenie diabetu mellitu 2 stupne v ranom štádiu. Zvýšenie hladiny cukru v krvi nad 11,0 mmol /l naznačuje vývoj ochorenia.

  Glykovaný hemoglobín. Vďaka tomuto testu je možné vyhodnotiť priemernú hladinu cukru za posledné tri mesiace. Potvrdenie prítomnosti cukrovky pomôže dosiahnuť výsledok viac ako 6,5%.

  Pokiaľ ide o diferenciálnu diagnózu, spočíva v rozdieloch na diabetes mellitus nezávislom od inzulínu s inými formami choroby. Hlavným klinickým rozdielom je hladký nárast patogénnych symptómov a neskoré obdobie objavenia choroby.

  Možné komplikácie

  Preukázanie komplikácií je možné na pozadí neaktívneho životného štýlu, zanedbávania stravy, prítomnosti zlých návykov, ako aj z dôvodu nepresnej diagnózy a nesprávneho liečenia.

  Existuje riziko vzniku nasledujúcich komplikácií a nežiaducich následkov diabetes mellitus 2. typu:

  • Diabetická kóma. Tento stav si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, vykonanie všetkých potrebných resuscitačných opatrení.
  • Retinopatia. Patológia orgánov videnia. Ochorenie je sprevádzané poškodením sietnice a následným odpojením.
  • Polyneuropatia. Citlivosť končatín je výrazne znížená, čo je spôsobené narušením činnosti krvných ciev a nervových zakončení.
  • Hypoglykémia. Náhle zníženie koncentrácie cukru v krvi pacienta, čo môže viesť k strate vedomia.
  • Príliš časté prechladnutia, SARS, chrípka, ktorá je vyvolaná oslabeným imunitným systémom.
  • Muži trpia erektilnou dysfunkciou.
  • Škrabance, rany, ktoré sa dlho nehoja, sa menia na trofické vredy.
  • Periodontálna choroba. Ochorenie ďasien spôsobené poruchou krvných ciev a metabolizmom uhľohydrátov. Prejavuje sa vo forme zápalových procesov a odlupovania sliznice.

  Pred začatím liekovej terapie je potrebné prehodnotiť životný štýl, vzdať sa zlých návykov a začať prísnu stravu.

  Liečba

  Liečba cukrovky typu 2 zahŕňa nasledujúce odporúčania. Správna vyvážená výživa. Diabetici sú povinní dodržiavať špeciálnu stravu pozostávajúcu z komplexných uhľohydrátov, vlákniny, čerstvých bobúľ a ovocia, zeleniny.

  Je vhodné zbaviť sa červeného mäsa, pečiva a cukroviniek, ako aj pekárskych výrobkov. Do diabetického menu je vhodné zaradiť čo najviac šalátov z povolenej zeleniny. Odporúča sa vykonávať akúkoľvek gymnastiku, ako aj dávaťtelo dobre odpočíva.

  Pokiaľ ide o aktívny životný štýl, možno ho označiť za skutočný všeliek na cukrovku. Ranné behanie, chôdza a joga veľa pomáhajú. Povinné používanie antidiabetík. Je však dôležité brať lieky len podľa predpisu lekára a prísne dodržiavajte odporúčané dávky.

  Systematické monitorovanie koncentrácie glukózy v krvi pomôže zabrániť vzniku hyperglykémie alebo hypoglykémie. Ak spĺňate všetky požiadavky súčasne s užívaním liekov, stav pacienta sa výrazne zlepší.

  Uskutočňovanie liekovej terapie

  Ako liečiť cukrovku 2. typu? Na kompenzáciu tohto stavu bolo vyvinuté veľké množstvo liekov, ale je zakázané vyberať a užívať lieky sami.

  Odporúčané čítanie: Môže sa cukrovka vyliečiť?

  Nasledujúce lieky sa používajú na liečbu cukrovky 2. typu:

  • Lieky na stimuláciu syntézy inzulínu. Jedná sa hlavne o Glipizid, Amaril a Novonorm, ako aj Diabeton. Tieto lieky majú medzi mladými pacientmi pozitívne hodnotenie, ale u starších ľudí môžu vyvolať akútnu alergickú reakciu a zhoršiť činnosť nadobličiek.
  • Lieky na zníženie absorpcie cukru v čreve. Účinná látka, ako je metformín, je prítomná v tabletách. Najobľúbenejšie drogy v tejto skupine sú diaformín, Insufor a gliformín.Lieky sú určené na normálnu syntézu glukózy v pečeni a tiež na zvýšenie citlivosti tkanív na hormonálny inzulín.
  • Fenofibrát. Nástroj aktivuje potrebné receptory, ktoré vám umožňujú spomaliť rozvoj aterosklerózy. Vďaka nemu je možné zosilniť steny krvných ciev, normalizovať krvný obeh a zabrániť vzniku diabetickej nefropatie a retinopatie.

  Funkcie výživy pri diabetes mellitus 2. typu

  Časom sa môže účinnosť liekov znížiť, takže pacient sa bez inzulínovej liečby nemôže obísť. Je dôležité si uvedomiť, že nekompenzovaný diabetes typu 2 je nebezpečný s mimoriadne závažnými komplikáciami. A iba vďaka injekciám inzulínu je možné hladinu glukózy v krvi normalizovať.

  Ľudové lieky na cukrovku 2. typu

  Ako liečiť cukrovku 2. typu? Vzhľadom na skutočnosť, že liečba cukrovky typu 2 by mala byť komplexná, je vhodné prepojiť osvedčené metódy alternatívnej medicíny s liekmi. S ich pomocou môžete ľahko posilniť imunitný systém pacienta a zabrániť vzniku závažných komplikácií.

  Liečba cukrovky typu 2 - na stabilizáciu hladiny cukru v krvi - sa môže vykonať pomocou týchto receptov:

  • Infúzia na báze osiky. Je to veľmi užitočný nástroj pri liečbe počiatočnej fázy diabetu. Do 500 ml vriacej vody pridajte 1 polievkovú lyžicu rozdrvenej kôry. Varte najmenej pätnásť minút a potom chladte.Spôsob podávania je veľmi jednoduchý: trikrát denne, päťdesiat mililitrov pred jedlom.
  • Odvar zo škorice. Výkonný nástroj na liečbu endokrinnej patológie. Pomáha výrazne zlepšiť citlivosť tela na inzulín, bojuje proti zápalovým procesom. Recept: Rozpustite 1 čajovú lyžičku škoricového prášku vo vriacej vode, nechajte tridsať minút. Pridajte dve čajové lyžičky tekutého medu a dôkladne premiešajte, kým sa úplne nerozpustí. Vezmite si ráno a večer.
  • Bylinkový nápoj. Budete potrebovať nasledujúce prísady v množstve pätnástich gramov: koreň lopúch, listy fazule a čučoriedky. Zmiešajte zmes a nalejte vriacu vodu. Skladujte najmenej 10 hodín na tmavom mieste. Pite trikrát denne, ½ šálky za mesiac, po ktorom si musíte vziať dvojtýždňovú prestávku.

  Môže sa cukrovka typu 2 vyliečiť navždy? Je choroba liečiteľná? Bohužiaľ, napriek novým trendom v liečbe cukrovky je toto ochorenie klasifikované ako nevyliečiteľné. Ale veľa pacientov sa úplne zbaví patologických symptómov v dôsledku prísnej diéty s nízkym obsahom sacharidov a užívania potrebných liekov.

  Za možnosť vyliečenia možno považovať prechod od choroby do štádia kvalitatívnej kompenzácie. Aj keď je choroba prítomná, nepostupuje a nebráni osobe viesť celý život.

  Včasná diagnostika a primeraná terapia pomôžu dosiahnuť stabilnú kompenzáciu, ako aj zodpovedný prístup pacienta kpre vaše zdravie. Bez prevencie sa nemôžete obísť, ktorej podstatou je dodržiavať najprísnejšiu stravu a normalizovať výživu.