Deformácia Hallux valgus u dieťaťa

Obsah

  Štatistiky hovoria, že takmer každé druhé dieťa vo veku piatich rokov má jeden z typov deformity nôh. Najčastejšia valgová deformita chodidla u detí. S touto chybou sa zaznamená sploštenie oblúka chodidla, valgus zadnej časti a nesprávna poloha prednej časti. Najväčší počet pacientov s touto patológiou sú deti základnej školy a predškolského veku.

  Vlastnosti

  Tvar podošvy u osoby poskytuje správne rozdelenie zaťaženia. Kosti majú pomerne silné kĺby a väzy medzi nimi tvoria klenbu - vyvýšenie, ktoré pôsobí ako tlmič nárazov pri chôdzi, skákaní a zdvíhaní závaží. Opora v dolnej končatine sa vyskytuje v troch kostiach - človek dosadá na povrch hlavou prvej a piatej metatarzálnej kosti, ako aj na hľúzach z päty.

  9. Tvorba anatomických ohybov sa vyskytuje počas rastu a vývoja dieťaťa. Prvými krokmi sú nielen dosiahnutie dieťaťa, ale aj obrovské zaťaženie oblúka členku. Správne nastavenie nôh v tomto okamihu je veľmi dôležité pre ďalšie správne vytvorenie kĺbu. Z včasnosti všetkých procesov závisí od toho, ako sa vytvorí spoj.

  Ak sa väzivo dieťaťa ešte nezosilnilo, ale už sa snaží chodiť so silou a hlavným, vedie to k skresleniu výkonu a valgusu. Čo znamená táto chyba, prečítajte si v materiáli „ Deformácia chodidla Hallux valgus “.

  Neprepadajte panike, pretože prvé kroky, vrátanepredstavenie chodidla nebude ideálne. Dieťa padne cez nohy vo vnútri, ale väzy sa časom zosilnia a všetko padne na svoje miesto - vytvorí sa správny oblúk členku, smer všetkých prvkov členka nadobúda fyziologické vlastnosti.

  Lekári dávajú prednosť tomu, aby sa neurobili unáhlené závery, až kým dieťa nedosiahne tri roky, zatiaľ čo tuková vložka zostáva a nie je možné jasne definovať oblúk chodidla. Iba pri ťahaní dieťaťa za ponožky si môžete všimnúť napäté väzy a predvídať tendenciu k patológii. Pretože tvorba kĺbových prvkov stále aktívne pokračuje až do veku šiestich rokov, je vhodné vykonať diagnostiku hallux valgus u detí starších ako tento vek.

  Zároveň by nemal byť príliš nedbalý a obviňovať všetko z toho, že s rastom kostí sa všetko napraví a inscenácia je len dojímavým chodidlom pre deti. Ak nebudete venovať pozornosť problému, deformácia hallux valgus môže mať vážne negatívne následky:

   16. výskyt bolesti nôh, ktorá sa postupom času zosilňuje a stáva sa trvalým;
  • zakrivenie chrbtice;
  • výskyt takých artikulárnych patológií ako sú artritída alebo artróza v ranom veku.

  Stáva sa tiež, že dieťa je diagnostikované v nemocnici. Deti majú obvykle výrazné znaky zakrivenia, ktoré nespochybňujú pravdu diagnózy. To naznačuje prítomnosť vrodeného zakrivenia a dieťaťu je poskytnutá primeraná diagnózavertikálny baran.

  Príčiny

  Včasná chôdza, nedostatočná včasná diagnostika a lekárska starostlivosť o členok valgus u detí sú iba faktory, ktoré urýchľujú prejavy choroby. Kĺbové patológie môžu byť vrodené alebo získané.

  V niektorých prípadoch je valgus chodidla geneticky určený a prejavuje sa od narodenia

  .

  Medzi príčiny zakrivenia nôh hallux valgus, poznámka:

   .
  • dysplastické zmeny v spojivovom tkanive (asi 80% všetkých prípadov je vyvolaných týmto dôvodom);
  • nesprávne zvolená obuv, bez chrbta a podpery oblúka, ako aj s plochou a mäkkou podrážkou, bez chlopne chodidla;
  • nedostatok primeranej fyzickej aktivity v živote dieťaťa s nadváhou;
  • poranenia dolných končatín;
  • osteoporóza;
  • endokrinné patológie a genetické abnormality ovplyvňujúce kvalitu spojivového tkaniva kĺbov.

  Rozlišuje sa niekoľko teórií vývoja patogénneho mechanizmu, v ktorých sa stáva výsledkom valgus chodidla u detí. Toto je anatomická teória ústavnej slabosti, staticko-mechanická a detektívna, ako aj teória dedičnej svalovej slabosti. Dnes je ťažké určiť prioritnú oblasť výskumu, v každom prípade môže byť zakrivenie vytvorené podľa jedného z mechanizmov.

  Druhy a stupne

  Klasifikácia patológie u detí je založená na zásade pôvodu hallux valgus.členok. Rozlišujú sa tieto typy chorôb:

  Odporúčame vám prečítať si: Bolesť v nohách pri chôdzi
  • nadmerne korigované chodidlá pri liečbe Clubfoot u dieťaťa;
  • vrodená deformita chodidla, ktorá je už stanovená u dojčiat;
  • deformácia spôsobená krivkou;
  • zakrivenie podošvy v dôsledku ochrnutia;
  • traumatický faktor, po ktorom noha získala charakteristický valgus;
  • statické, v ktorých sa deformácie vyvíjajú v dôsledku zlej mobility v členkovom kĺbe.

  Lekári rozlišujú tri stupne vývoja deformity nôh - mierny, stredný a závažný. Najzávažnejšia miera deformácie je zriedkavá, približne jeden prípad na desať tisíc novorodencov. Patológia sa dá zistiť hneď po narodení dieťaťa.

  ​​

  DÔLEŽITÉ!Vzhľad zdeformovaných kĺbov ešte nebol objasnený, ale lekári majú tendenciu zhoršovať vnútromaternicový vývoj (oneskorená tvorba spojivového tkaniva) ako hlavnú príčinu výskytu valgusu u dieťaťa.

  Na posúdenie závažnosti patologických zmien je potrebné poznať normálne parametre relatívnej polohy členku. Jedným z hlavných je uhol medzi pätnou kosťou a kosťou prvej metatarzálnej kosti, ktorej vrchol sa nachádza v oblasti kostnatej kosti dolných končatín. Mal by sa rovnať 125 stupňom. Výška pozdĺžneho oblúka je až 4 cm a valgus zadnej časti by nemal byť väčší ako 5 až 7 stupňov. Súčasnevýška pozdĺžneho oblúka s časom klesá a za normálny ukazovateľ sa považuje výška 2-2,5 cm.

  Pri miernom stupni valgusu sa výška oblúka znižuje z 15 na 20 mm, uhol oblúka sa zväčšuje na 140 stupňov a valgus zadnej časti už nie je 7. stupňov a 10. Pri priemernom stupni je výška oblúka asi 1 cm, výška uhla medzi pätnou kosťou a kosťou prvej metatarzálnej kosti je od 140 do 160 stupňov. Poloha zadného oblúka je 15 stupňov.

  Výrazný stupeň sa vyznačuje najvýraznejšími zmenami, v tomto prípade je zakrivenie viditeľné voľným okom. Oblúk chodidla je od 0 do 5 mm, uhol sa zväčšuje na 180 stupňov (to znamená, že nohy v členku sú takmer úplne „nahromadené“ dovnútra), valgus zadnej časti je viac ako 20 stupňov. V tomto prípade patológia vyvoláva bolesť v nohách dieťaťa. Deformácia nemôže byť napravená, takže je ťažké sa jej zbaviť.

  Ak sa zistí akýkoľvek stupeň zakrivenia chodidiel, je potrebné kontaktovať kliniku a vykonať korekciu nastavenia. V opačnom prípade ploská noha valgus ohrozuje výskyt komplikácií, ako je deformácia kolena, preťaženie panvovej zóny a zakrivenie chrbtice. Deti sú ohrozené nielen problémami s chôdzou, kulhaním, ale aj výskytom „senilných“ chorôb - osteochondrózy alebo artrózy.

  Nesprávne zastavenie sa dá ľahko diagnostikovať pomocou moderných metód

  Aby sa zabránilo dieťaťu mať hallux valgus, profylaxiu a dodržiavanie určitýchpravidlá. Nohy dieťaťa by sa nemali zaťažovať skôr ako osem mesiacov. Mnoho detí sedí čoskoro, potom sa zdvihnú do postieľky a pokúsia sa vstať. V tomto prípade je chodidlo na mäkkom povrchu ohnuté. Preto, ak sa dieťa snaží stáť, musí byť podopreté tak, aby zaťaženie nôh bolo minimálne.

  V ranom veku by sa malo zabrániť aj krivici. Začínajú to od troch týždňov a trvajú až do 1-1,5 roka života dieťaťa. Prevenciou je užívanie vitamínu D pri 500 IU. Dávka vitamínu sa podáva každý druhý deň, je k dispozícii vo forme roztoku, takže sa kvapká do lyžice s vodou. V lete si môžete oddýchnuť.

  Osobitná pozornosť sa venuje výberu prvých topánok pre dieťa. Malo by to byť tvrdé topánky, s priehlavkom, pevné a stabilné pozadie, ktoré podopiera chodidlo, a tiež špeciálne vankúš na vytvorenie oblúka chodidla. Dôležitú úlohu v ortopedickej obuvi zohrávajú kvalitné vložky, ktoré vykonávajú niekoľko dôležitých funkcií:

  • zlepšujú prísun krvi do chodidla a zabezpečujú prietok krvi;
  • tvoria správny súbor;
  • dávajú pocit stability pri chôdzi;
  • pomáhajú zmierniť stres a nepohodlie počas dlhodobej činnosti;
  • znižujú zaťaženie kĺbov.

  Ortopedická obuv by sa mala nakupovať v špecializovaných predajniach. Výrobky rôznych spoločností musia mať osvedčenia o kvalite. Pri správnych topánkach sa noha valgus u dieťaťa vytvára oveľa menej často, takže šetrenie topánok za to nestojí.

  Cvičenie

  Liečba miernej deformity hallux valgus sa môže vykonávať v ranom veku pomocou špeciálnych cvikových cvičení. Je možné opraviť ploché nohy týmto spôsobom a nie sa uchýliť k operácii? Odpoveď je vo väčšine prípadov pozitívna, ak diagnostikujete poruchu v ranom štádiu a vytrvalo vykonávate všetky cvičenia. Významnú úlohu tu zohráva rodičovská kontrola, aby deti cvičenia vykonávali svedomito av plnom rozsahu.

  Cvičenia s valgusom chodidla sú u detí veľmi obľúbené, môžu sa robiť hravým spôsobom

  Odporúča sa vykonávať dve až tri rôzne cvičenia denne:

  • chôdza po úzkej ceste - na asfalte je potrebné vytvoriť alebo nakresliť úzku cestu so šírkou 10 - 15 cm, na ktorú dieťa nesmie šliapať. Pri chôdzi po ceste dieťa prijíma vedomé kroky, takže podošva je správne umiestnená;
  • cvičenie „Bear-toed“ - dieťa musí chodiť po vonkajšom okraji chodidla;
  • chôdza po tráve, piesku, okruhliakoch - vynikajúca gymnastika pre chodidlá, ktorá okamžite zaťažuje rôzne časti chodidla;
  • zachytávanie malých predmetov prstami nôh - zvyšuje pohyblivosť kĺbových prvkov, zlepšuje rozťažnosť väzov a obratnosť prstov;
  • rolovanie valčeka na podlahu - toto cvičenie má priaznivý vplyv na oblúk chodidla a pomáha vytvoriť požadovanú výšku;
  • odoberanie tkaniva prstami na nohách je účinným spôsobom, ako vycvičiť aparát na väzivo. Je potrebné položiť kus látky na podlahu apozvať dieťa, aby si čo najviac rozdrtilo prsty na nohách a zhromaždilo ho v kusoch;
  • Squatty na podlahe sú skvelým spôsobom ošetrenia plochých nôh. Dieťa by malo držať ruky dospelého a krčiť sa, pružiť na podrážke.

  Cvičenie je možné kombinovať s „veľkými malými“ - deti by mali drepnúť čo najnižšie s plným dôrazom na podporu chodidiel a dospelých a potom vyskočiť.

  Súbor cvičení pomôže odstrániť mierny stupeň valgusu u detí. Účtovanie takýchto detí by sa malo stať zvykom, pretože budete musieť vykonávať cvičenia po dlhú dobu.

  Ošetrenie

  Plochá valgusová deformita chodidla si vyžaduje povinné ošetrenie. Rovnako ako varusová noha, aj valgus predstavuje vážny problém, ktorý by sa nemal prehliadať. Nohy nielen nevyzerajú naplocho, spôsobujú dieťaťu značné obavy, ale v priebehu času sa stávajú príčinou vážnych chorôb pohybového ústrojenstva. V niektorých prípadoch je pri plochých nohách minimum liečby dostatočné na to, aby sa oblúk chodidla vrátil k normálu, a u niektorých detí tento problém zmizol sám.

  Pri zachovaní plochých nôh, ich tuhosti a tuhosti je potrebné hovoriť o liečbe ortopedom. Pediatrický ortopéd posúdi závažnosť patológie a predpíše optimálnu liečbu v tejto situácii. Terapia môže byť konzervatívna, ale v niektorých prípadoch nie je možné defekt opraviť bez chirurgického zákroku. Operáciu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi.

  Operácia grice, alebo subtalar arthroeresis, -efektívny spôsob, ako sa zbaviť valgusovej nohy. V dôsledku chirurgického zákroku:

   92) eliminovaná inštalácia zastavenia valgusu;
  • je zosilnený oblúk chodidla;
  • 94) dosiahne sa normálna výška;
  • stabilizované pohyby v spodnom kĺbe.

  POMOC!Zásah sa vykonáva pomocou ligamentocapsulotomy, ktorá porovnáva normálnu polohu tarzusu, kalkane a talu. Na konsolidáciu dosiahnutého výsledku sa do kosti umiestni autoimplantát a pripevní sa pomocou pletacích ihiel.

  Technika Dobbs je ďalšou možnosťou na odstránenie defektu plochého valgusu v nohách. Táto technika je založená na postupnej korekcii chodidla pomocou omietky. Po fixácii v správnom smere sa náplasť nanáša na celú dolnú časť nohy od kolena po prsty na nohách. Noha je ohnutá v pravom uhle, v ktorom je poloha kostí nastavená na maximum. Postup ako celok sa musí robiť 6-7 krát, kým sa nedosiahne účinok.

  Keďže v detskom veku sú mäkké tkanivá a kĺbové prvky dosť rozšíriteľné a pružné, postup sa môže robiť bez anestézie. Zvyčajne je pri siedmom ošetrení kostný pomer normálny. Výsledok sa však ľahko stratí, ak nevykonáte ďalšie posilnenie. V poslednom štádiu liečby sa ramenne-kĺbový kĺb fixuje lúčom a vykoná sa kompletná perkutánna achilotomia.

  Po nainštalovaní pletacích ihiel je potrebné zafixovať spoj pomocou odliatku na sadru počas dvoch mesiacov. PoleNa odstránenie ihiel musí dieťa nosiť ortopedické topánky, v budúcnosti bude možno potrebné nosiť rovnátka. Časom sa čas na nosenie rovnátka skracuje, po ktorom sa úplne zrušia. V budúcnosti by deti mali nosiť výlučne ortopedickú obuv, ísť na fyzickú terapiu v zdravotníckom zariadení, robiť masáže, lepiť.

  Najdôležitejšie

  Valgusová noha môže byť vrodená alebo získaná. Hlavným znakom patológie je charakteristická prekážka chodidla smerom dovnútra a neprítomnosť oblúka podporujúceho kĺbové prvky. Defekt má vážny význam, pretože ďalej vedie k chorobám kĺbov. Korekcia chodidla je v detstve prioritou. Mierny stupeň môže byť napravený cvičením, pri ťažkom stupni valgus bude nevyhnutný chirurgický zákrok.