Cukrovka a videnie

Obsah

  U pacientov s diabetes mellitus sa často diagnostikujú lézie zrakových orgánov, čo je veľmi častá forma komplikácie tohto endokrinologického ochorenia. Najčastejšie trpia cukrovkou.

  Na obnovenie videnia s cukrovkou typu 1/2 je dôležité dodržiavať prísnu stravu, užívať lieky, dodržiavať všetky odporúčania lekára a nezabudnúť viesť aktívny a zdravý životný štýl.

  Ak sa vyskytnú očné problémy, je dôležité, aby ste okamžite zareagovali na návštevu lekára a nie na samoliečbu. V niektorých prípadoch sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku, aby ste zabránili úplnej strate zraku.

  Ako cukrovka ovplyvňuje oči?

  Mnoho diabetikov je prekonaných zákernou komplikáciou, ako je porucha zraku, ktorá signalizuje rýchly vývoj a progresiu retinopatie. Zrakové postihnutie u 90% všetkých pacientov s cukrovkou. Zachovanie videnia pri absencii úplnej kompenzácie choroby je neuveriteľne ťažké, pretože celý obehový systém tela trpí zvýšenou hladinou cukru.

  A orgány dohľadu v tomto prípade nie sú výnimkou. Patológia je nebezpečná v tom, že dochádza k významnému zhoršeniu trofickej očnej štruktúry a významne sa zhoršuje aj prísun krvi do oka. Nevratné procesy vyvolávajú rozvoj absolútnej slepoty.

  Diabetický katarakta

  Očný kataraktaprejavuje sa vo forme zakalenia očnej šošovky. Toto je najbežnejší typ cukrovky. Okrem toho dochádza k narušeniu metabolických procesov, ktoré spôsobuje zhoršenie výživy očných vačkov.

  V oblasti šošoviek sa postupne hromadí rôzne zlúčeniny glukózy, čo vyvoláva výskyt stmavnutia a zhustenia. Výsledkom je, že obraz získaný okom je zakalený a rozmazaný. Toto bežné ochorenie diabetikov môže byť senilné (získané, pravdivé), ktoré sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek štádiu ochorenia.

  Často postihuje pacientky, ktoré prekročili štyridsaťročný medzník. Osobitné nebezpečenstvo je v tom, že katarakta ovplyvňuje obe oči. Preto, ak existujú podozrenia na jeho vývoj, musíte okamžite vyhľadať odbornú radu.

  Ak sa včas začne s primeranou liečbou, existuje šanca eliminovať patológiu v krátkom čase a zachovať videnie. V pokročilom štádiu dochádza k nezvratným procesom, ktoré vyvolávajú úplnú slepotu.

  Diabetický glaukóm

  Na pozadí hyperglykémie dochádza k narušeniu funkčných schopností krvných ciev vo všetkých orgánoch. Oči nie sú výnimkou. Zvýšené hladiny glukózy vyvolávajú tvorbu nových krvných ciev. Stávajú sa prekážkou úplného odtoku vnútroočnej tekutiny, čo spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku.

  Hlavné príznaky a príznaky glaukómu u pacientov s cukrovkou sú:

  • nevoľnosť;
  • svrbenie;
  • nadmerné slzenie;
  • vysoká citlivosť na svetlo;
  • začervenanie.

  Dôležité!Diabetický glaukóm môže spôsobiť úplnú stratu zraku.

  Diabetická retinopatia

  Diabetická retinopatia sa u pacientov s diabetes mellitus prejavuje poškodením krvných ciev očného tkaniva. Trvalá hyperglykémia významne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku takéhoto stavu.

  Čím dlhšie je cukrovka v štádiu dekompenzácie, tým vyššie je riziko nezvratných premien očí a rozvoj slepoty. Ak má pacient anémiu a obezitu v anamnéze, retinopatia bude postupovať skokmi a hranicami.

  Prítomnosť zákernej choroby sa môže vypočítať podľa týchto kritérií:

  • rozmazané videnie;
  • prejav muchy, tmavé škvrny pred očami;
  • závoj;
  • nejasnosť obrazu pri podrobnom preskúmaní.

  Stupeň prejavu klinického obrazu a prebiehajúca terapia sú priamo závislé od aktuálneho štádia diabetu. Keď je choroba v počiatočnom štádiu, prakticky sa nevyskytujú problémy so zrakom, ak tam predtým neboli.

  Na odstránenie menších porúch stačí napraviť životný štýl, dodržať špeciálnu diétu s nízkym obsahom sacharidov a neustále monitorovať hladiny glukózy v krvi. V pokročilých prípadoch je predpísaná chirurgická alebo konzervatívna liečba. Skvelé výsledkyukazuje koaguláciu laserom.

  Okrem vyšetrených patológií oka pacienti často trpia rozvojom diabetickej angiopatie. Toto ochorenie sa vyznačuje pomalým vývojom.

  Diagnóza

  Aby mohol byť oftalmológ schopný vykonať presnú diagnózu, musí starostlivo vyšetriť fundus pacienta. S charakteristickými zmenami v sietnici, ktoré sú vlastné cukrovke, lekár vyvodí príslušné závery.

  Ak bola diagnostikovaná cukrovka, odporúča sa jej, aby okamžite navštívila optometristu a skontrolovala, či nemá oči patologické zmeny. Počas testu sa vykonáva pravidelné oftalmologické vyšetrenie, ktoré umožňuje zistiť zrakovú ostrosť, určiť hranice polí a zmerať tlak vo vnútri oka.

  Vyšetrenie sa vykonáva pomocou oftalmoskopu a štrbinovej lampy. Niekedy môže byť potrebné použiť špeciálnu šošovku s tromi zrkadlami. Existujú prípady, keď nie je možné vyšetriť fundus pacienta v dôsledku krvácania do sklovca alebo katarakty. Ak je to potrebné, pacientovi môžu byť pridelené laboratórne testy.

  Liečba očných cukroviek

  Na dosiahnutie dobrého terapeutického výsledku je potrebné vykonať správnu korekciu metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a tukov. Preto musí pacient dostať odbornú radu od skúseného endokrinológa.

  Odporúčané čítanie: Diagnóza diabetu

  Váš lekár vám pomôže nájsť najvhodnejší liek pre vášZnížte hladinu cukru v krvi a upravte svoju stravu. Ak lieky nedávajú pozitívny účinok, možno bude potrebné, aby pacient prešiel na inzulínové injekcie.

  Je nevyhnutné, aby sa predpísali lieky na zníženie hladiny „zlého“ cholesterolu a aby sa upustilo od vaskulárneho posilňovania a antihypertenzív, ako aj špeciálnych vitamínov. Musí sa nevyhnutne vykonať náprava hlavných ohnísk infekcie.

  Metódy liečby príznakov cukrovky v oku priamo závisia od stupňa prejavu a závažnosti. Pokiaľ ide o zápalové patológie, na ich liečenie sa používajú štandardné režimy. Kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktoré sa aktívne používajú v oftalmológii. Môžu spôsobiť hyperglykémiu.

  Liečba neovaskulárneho glaukómu

  Na liečbu neovaskulárneho glaukómu sa najprv používajú očné kvapky s hypotenzívnym účinkom. Avšak vyvolať vnútroočný tlak pri tomto type patológie je veľmi zriedkavé. Preto je hlavnou terapeutickou technikou chirurgický zákrok.

  Počas zákroku chirurg vytvára sekundárne dráhy pre odtok vnútroočnej tekutiny. Aby sa zvýšila pravdepodobnosť kompenzácie tlaku, je vhodné vykonať operáciu čo najskôr. Na zničenie ďalších krvných ciev je možné vykonať laserovú koaguláciu.

  Liečba diabetického katarakty

  Katarakta sa u diabetikov lieči výlučne chirurgicky. Používa sa na toPostup pri fakoemulgácii šošoviek s následnou transplantáciou umelej priehľadnej šošovky.

  Dôležité!S diabetom sa katarakta tvorí oveľa rýchlejšie ako u zdravých ľudí. Preto je operácia predpísaná, keď videnie klesne na 0,4 - 0,5 dioptrií.

  Chirurgický zákrok na pozadí bežiaceho ochorenia môže byť impulzom k rozvoju zápalových procesov, prejavom pooperačných hemoragických komplikácií.

  Je dôležité poznamenať, že výsledky liečby priamo závisia od celkového stavu sietnice. Ak sa vyskytne katarakta v kombinácii s retinopatiou, nemali by ste očakávať návrat vysokého percenta videnia.

  Liečba

  Terapia diabetickej retinopatie v počiatočnej fáze sa vykonáva pomocou laserovej koagulácie. Manipulácia sa vykonáva v troch etapách, medzi ktorými sa uskutoční týždenná prestávka. Hlavným účelom laserovej koagulácie je obmedziť oblasť opuchu a zabrániť poškodeniu novovytvorených ciev.

  Správne vykonaný postup pomáha predchádzať patologickým zmenám v oku a rozvoju slepoty. Odporúča sa súčasne podstúpiť podporný priebeh vitamínovej, metabolickej a vazokonstrikčnej liečby. Takéto opatrenia inhibujú patogénne symptómy, ale iba na krátky čas.

  Je to spôsobené skutočnosťou, že diabetes neustále a nepretržite progreduje, takže veľa pacientov s podobnou diagnózou uprednostňuje operáciu. V tomto prípade sa táto technika praktizujevitrektomie.

  Očné kvapky na diabetes

  Na pozadí očných cukroviek sa musí inzulín predpisovať injekciou alebo liekmi znižujúcimi cukor, špeciálnymi cvičeniami. Takéto opatrenia budú dostatočné pre diabetes prvého stupňa.


  Pokiaľ ide o cukrovku 2. typu, budete musieť používať vhodné očné kvapky, ktorých účelom je zastaviť rýchly rozvoj glaukómu, katarakty a iných komplikácií
  . očné kvapky:
   78) Timolol a Photin;
  • Betaxolol.

  Liečba takýchto nebezpečných komplikácií, ako je katarakta, sa vykonáva pomocou týchto liekov:

   82) Katachrome a Taufon;
  • Catalin.

  Kvapky na boj proti retinopatii:

  • Quinax;
  • Riboflavín.

  Kvapky sa používajú tri týždne. Dávkovanie - jedna alebo dve kvapky trikrát denne. Ale na liečbu glaukómu to bude trvať oveľa viac času.

  Vitamíny pre oči

  Diabetes 1. a 2. typu vyvoláva poruchy metabolizmu, takže ľudské telo nie je schopné získať dostatok minerálov, vitamínov, makroživín a mikroživín. Osoby trpiace hyperglykémiou musia absolvovať kurzy vitamínovej terapie. Pomôže to posilniť víziu.

  Diabetikom sa odporúča, aby užívali tieto skupiny vitamínov:

  • Vitamíny B. Pozitívne účinky na krvný obeh, stabilizácia hladiny cukru.
  • Kyselina askorbová.Poskytuje vysoko kvalitné posilnenie imunitného systému, má pozitívny vplyv na krvné cievy, vďaka čomu sú odolnejšie a pružnejšie.
  • tokoferol. Poskytuje hlboké, vysoko kvalitné čistenie celého tela od škodlivých látok a toxínov, pomáha posilňovať krvné cievy.
  • Retinol. Zlepšuje ostrosť a čistotu zraku, pomáha vidieť lepšie v noci.
  • Vitamín R. Normalizuje krvný obeh a výživu oka, umožňuje vám rozširovať a posilňovať krvné cievy.

  V prípade retinopatie sa predpisujú kvapky Prenacid a Quinax. Diabetes mellitus je nebezpečné a neuveriteľne zákerné endokrinné ochorenie, ktoré má veľmi negatívny vplyv na kvalitu videnia. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa niekedy v tele pacienta vyskytnú nezvratné zmeny.

  Na odhalenie choroby stačí darovať krv na cukor raz ročne. Pri potvrdení neuspokojivej diagnózy budete musieť dodržiavať všetky rady a pokyny ošetrujúceho lekára, ktorý musí byť pravidelne vyšetrený oftalmológom. Ak sa v sietnici vyskytnú nejaké chyby, bude sa vyžadovať neustále monitorovanie odborníkom.