Čo treba liečiť, ak je očné viečko opuchnuté

Obsah
  6. Ak je očné viečko opuchnuté nad očami, môže to mať rôzne dôvody. Jedným z najbežnejších je použitie veľkého množstva tekutiny pred spaním. V tomto prípade opuch prejde po určitom čase sám, bez potreby špecifickej liečby. V samostatnej skupine možno pripísať patologické stavy, ktoré sú eliminované iba liekmi. Budeme o nich hovoriť podrobnejšie.

  Liečba opuchu očných viečok spôsobených alergickou reakciou

  Ak je opuch viečok na viečkach spôsobený alergickou reakciou, ktorej vývoj je viditeľný, keď začervenali a svrbili, odporúča sa zistiť zdroj, ktorý okamžite vylúčiť to.

  Ak ste alergický na liek alebo potravinu, musíte piť akýkoľvek absorbent, napríklad aktívne uhlie. Môžete zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny, konkrétne vody, aby ste alergén z tela odstránili čo najskôr.

  Ak je príznak spôsobený používaním kozmetického výrobku, musí sa zlikvidovať a použitie akejkoľvek kozmetiky by sa malo počas obdobia liečby úplne vylúčiť. V prípade alergickej reakcie na domáci prach, plesne, zvieracie vlasy je jediným prostriedkom dôkladné vlhké čistenie miestnosti a dobré vetranie.

  Počas liečby alergických symptómov je dôležité udržiavať osobnú hygienu očí, aby sa zabránilo preniknutiu infekčných agensov. Ak existuje náchylnosť na výskyt takejto reakcie naAk ide o určitý patogén, je dôležité dodržiavať pravidlá prevencie, najmä vylúčiť jeho kontakt.

  V prípade, že takéto metódy nepomôžu zbaviť sa príznaku, musíte sa poradiť s očným lekárom, ktorý vám predpíše lieky. V prvom rade ide o antialergické lieky vo forme tabliet (Zodak, Suprastin, Diazolin, atď.) Alebo vo forme očných kvapiek (Lecrolin, Opatanol atď.). Na odstránenie opuchov z očí je potrebné použiť vazokonstrikčné kvapky (Vizin alebo Octilia). S rýchlym rozvojom opuchov musíte zavolať sanitku.

  Ak je očné viečko opuchnuté

  Opuchnuté horné alebo dolné viečko môže byť príznakom rozvoja sínusitídy alebo iného zápalu v sínusových dutinách. V tomto prípade opuchy dutín a spúta, ktoré sa v nich vytvorili, vyvíjajú tlak na oko (oči) a patogény sa začínajú šíriť do orgánov videnia. V prvom rade je potrebná liečba základnej choroby, ktorá prebieha v dutinách. Po jeho odstránení opuchy očí zmiznú.

  Tetracyklínová masť pomôže rýchlo vyliečiť jačmeň

  .

  Ak sa pripojila sekundárna infekcia, tj patogény sa rozšírili z dutín do očí, predpíšte použitie antimikrobiálnych kvapiek, napríklad sulfacyl. Takýto liek sa môže použiť na prevenciu infekcie očí a s existujúcim opuchom.

  Často sa vyskytuje časté prechladnutie spolu so vznikomoko jačmeňa - opuchy, ktorá tiež bolí.

  Liečba tohto patologického stavu spočíva v aplikácii suchého tepla počas obdobia zrenia. Ďalším spôsobom liečby sa môže nazývať okamžitá aplikácia roztokov na báze alkoholu alebo jódu. Po dozretí a otvorení abscesu je potrebné na jeho miesto aplikovať tetracyklínovú masť a tiež kvapky Albucidu na sliznice.

  Edém očných viečok spôsobený očnými chorobami

  Odporúčame prečítať si: Ako sa zbaviť pigmentácie na rukách

  Ak sa vyvinula konjunktivitída, hlavnou úlohou je odstrániť hnisavú hmotu z oka. Pri vírusovej forme ochorenia je predpísané použitie očných kvapiek Aktipol alebo Oftalmoferon. Ak je konjunktivitída spôsobená baktériami, je potrebné použiť kvapky Phloxalu, Tetracyklínu alebo Ciprofloxacínu.

  Pri vývoji dakryoadenitídy (zápalový proces v slznej žľaze) sa vyžaduje ústavná liečba, ktorá spočíva v použití lieku Tavegil, ktorý pomáha eliminovať opuchy. Syndrómu bolesti sa môžete zbaviť pomocou analgetík, ktoré predpisuje lekár. Ďalej sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a masáž slzných miest.

  Ďalším ochorením očí je meibomit, ktorý spočíva vo vývoji zápalového procesu v meibomických žľazách. Ako liečiť takúto patológiu? Na záchranu prídu prostriedky s protizápalovým účinkom as antibakteriálnym účinkom, napríklad ceftriaxón alebo levomycetín. Lekár môžepredpísať hydrokortizónovú masť.

  Poškodenie očí

  Ak dôjde k opuchu viečka v dôsledku mozgovej príhody alebo iného poranenia, je dôležité poskytnúť pomoc prvej pomoci, a to ošetriť oko antiseptickým roztokom, dôkladne vypláchnuť a odstrániť kontaminanty. Ďalej musíte použiť studený obklad, ale nevyvíjajte tlak na očnú guľu. Po uzavretí oblasti s opuchom sterilným obväzom.

  Je prísne zakázané trieť poranenú oblasť, dotýkať sa jej rukami, najmä špinavými rukami, a ak dôjde k poraneniu, umyť si oči (je potrebné zabrániť vniknutiu chemického roztoku do oka).

  Kocky ľadu z mrazničky možno použiť ako studený obklad na viečko

  .

  Nádor (rakovina) na očné viečko

  Aká metóda liečby rakoviny očných viečok bude najvhodnejšia, lekár určí v závislosti od toho, do akej miery je patologický proces rozšírený. Ak je nádor lokalizovaný v hraniciach tkaniva očných viečok, je predpísaná jedna z týchto metód:

  • kryodestrukcia, ktorá sa vykonáva ošetrením rakovinových tkanív tekutým dusíkom (vystavenie patologickým bunkám pri nízkych teplotách prispieva k rozpadu malígnej lézie a odlupovaniu poškodených tkanív);
  • chirurgický zákrok, ktorý spočíva vo vyrezaní rakovinového nádoru spolu s malou časťou zdravého tkaniva (v pooperačnom období sú potrebné cytostatiká, a ak je to potrebné)plasty na viečka).

  Ak je vývoj rakoviny diagnostikovaný v pokročilom štádiu alebo ak sa patologický proces rozšíril do vnútornej dutiny, predpisuje sa chirurgický zákrok, ktorý spočíva v odstránení všetkých tkanív na plný úväzok vrátane zdravých štruktúr v okolí. V prítomnosti nefunkčného nádoru sa vykonáva ožarovanie a chemoterapia.

  Ľudové lieky na liečbu opuchy

  Ak opuch očných viečok nie je spôsobený chorobami, ale banálnym nedostatkom spánku, prejedaním slaných potravín alebo spotrebou veľkého množstva tekutín, môžu ľudové lieky pomôcť znížiť intenzitu. príznakom a úplne sa ho zbaviť.

  Napríklad môžete vykonávať parné kúpele a pridávať do nich odvar z bylinnej kolekcie: harmanček, lipové kvety, breza, atď. Takýto postup je potrebné vykonávať niekoľkokrát za deň až do úplného zotavenia. Okrem toho sa odporúča kontrastná sprcha na tvár s alternatívnym použitím horúcej a studenej vody. Môžete sa umyť bylinnými odvarmi vyššie uvedených zložiek.

  Opuchnuté viečka sa dajú odstrániť aj týmito spôsobmi:

  • petržlen (2 polievkové lyžice L. Semená, mleté, naliať pohár horúcej vody a nechať vylúhovať jednu hodinu; prostriedky pripravené na použitie vo vnútri, 1 polievková lyžica L. Štyri krát denne);
  • ľanové semená (4 lyžičky) Zo surovín nalejte vriacu vodu v objeme 1 l, zapálte a povarte 20 minút; hotový produkt napnite a trikrát denne použite do 100 ml). ;
  • dňamôžete piť mätu a linden čaj po celý deň.

  Maska na viečku petržlenu má dekongestívny účinok: rozdrvené bylinky sa zmiešajú s kyslou smotanou v pomere 1: 2. Hmota sa používa vo forme pleťových vôd na edematóznej oblasti, vydrží 10 minút. Zelený alebo čierny čaj sa ukázal ako vynikajúci, vďaka čomu sa vyrábajú aj krémy na očné viečko (10 minút súčasne).

  Ak opuch očných viečok vznikol bez zjavného dôvodu, neliečte ho sami. V tejto veci je lepšie dôverovať špecialistovi.