Čo treba liečiť, ak ďasná bolia alebo krvácajú?

Čo treba liečiť, ak ďasná bolia? Na zodpovedanie tejto otázky musíte najskôr zistiť dôvod, ktorý túto bolesť vyvolal. Tento článok sa bude zaoberať hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú bolesť ďasien a najúčinnejšími metódami riešenia tohto problému.

Príčiny

Príčinou bolesti ďasien môže byť ochorenie ďasien samotných alebo ochorenie zubov. Navyše, identifikácia skutočnej príčiny je zvyčajne pomerne jednoduchá. Takže, ak je bolesť vyvolaná vývojom ochorenia ďasien (periodontitída, gingivitída), bude v prírode generalizovaná, rovnako ako ďalšie sprievodné príznaky zápalu (to znamená, že tento proces ovplyvnia takmer všetky zuby).

V prípadoch, keď dôjde k bolesti v dôsledku určitého ochorenia zubu, bude bolesť lokalizovaná hlavne v oblasti jedného poškodeného zubu. Takéto príznaky sa zvyčajne pozorujú pri periodontitíde a po nesprávnej liečbe.

Bolesť ďasien spojená s rozvojom paradentózy alebo gingivitídy

Gingivitída je zápal okrajových oblastí ďasien, ktorý sa prejavuje vo forme krvácajúcich ďasien, ako aj ich bolesť a začervenanie. Periodontitída je zase dôsledkom neliečenej gingivitídy. Z tohto dôvodu sú príznaky oboch chorôb celkom podobné. Iba pri paradentóze sa pridáva hnisanie (zvyčajne z periodontálnych kanálov), pohyblivosť zubov, vystavenie krku poškodeným zubom.

Vyvíja sa periodontitída a gingivitídaspojené s nedostatkom náležitej starostlivosti o ústnu dutinu. V tomto prípade sa obvykle na zuboch nachádza mikrobiálna vrstva mäkkej konzistencie, ale v priebehu času sa môže objaviť aj zubný kameň. Mikroorganizmy, ktoré sú súčasťou zubného kameňa a plaku, často vyvolávajú zápal ďasien, ktorý sa prejavuje vo forme bolestivých pocitov.

V takýchto prípadoch nadobúda zápalový proces všeobecný charakter, t. postihuje takmer všetky zuby. Ak však dôjde k paradentóze, potom spolu so všeobecným zápalom sa zvyčajne zaznamená precitlivenosť (zahŕňa 1 zub alebo 2 zuby). V tejto oblasti je bolesť obzvlášť silná, niekedy sa stáva jednoducho neznesiteľnou. Je to preto, že sa tvorí periodontálny absces (absces), ktorý je lokalizovaný v jednej z periodontálnych vreciek.

Ako liečiť ďasná kvôli paradentóze a gingivitíde?

Keďže príčinou týchto chorôb je tvrdý zubný kameň a mäkký plak, prvá vec, ktorú treba urobiť, je ich zbaviť. To môže urobiť zubný lekár pomocou ultrazvukového čistenia zubov.

Ale okrem samotnej liečby je zubný lekár jednoducho povinný naučiť pacienta, ako sa správne starať o ústnu dutinu a predpísať protizápalovú liečbu. Priebeh liečby obvykle trvá asi 10 dní. Tieto opatrenia zabránia zápalu.

Ak je choroba dosť ľahká, liečba sa môže obmedziť na priebeh domácej protizápalovej liečby. Spravidla zahŕňanasledujúce udalosti:

  • Preplachovanie pomocou chlórhexidínu 0,05%;
  • Aplikácie pomocou gélu Holisal.

To všetko môže pacient robiť sám. Takéto ošetrenie by sa malo vykonávať niekoľkokrát denne, počas 2 týždňov. Ako to vykonať? Ráno ihneď po raňajkách musíte vykonať ústnu hygienu. Potom sa pomocou chlorhexidínu vypláchnu ústa (1 minúta). Po aplikácii sa pripraví gél na gumu. Okrem toho by sa mal uplatňovať iba na okrajové oblasti ďasien. Jesť môžete iba po 2,5 hodinách.

Vykonaním všetkých vyššie uvedených činností sa môžete úplne zbaviť gingivitídy v najkratšom možnom čase, ale to nestačí pri paradentóze.

V prípadoch, keď sa vyvinie závažná periodontitída, môžu byť potrebné ďalšie liečebné metódy, ako sú protézy, kyretáž a dlaha. Okrem toho musí mať lekár na svoju činnosť dostatočne vysokú úroveň kvalifikácie.

Ako liečiť ďasná s paradentózou?

Pri paradentóze si pacienti sťažujú na bolesť pod alebo nad zubom v závislosti od toho, či je nižšia alebo horná. Je však vždy možné lokalizovať bolesť a epicentrum v oblasti poškodeného zubu.

Periodontitída je choroba charakterizovaná tvorbou periodontálneho abscesu (cysta) na samom vrchole koreňa zuba. Navyše to zvyčajne vyzerá ako malá taška pevne pripevnená ku koreňu. Hnis sa v nej postupne hromadí.

Najbežnejšiepríčiny tohto ochorenia sa považujú za pulpitídu a kaz. Vyskytuje sa periodontitída, zvyčajne vo forme bolesti s najmenším účinkom na postihnutý zub, ako aj opuch v jej premietaní a bolesť v príslušnej ďasne. Niekedy lekár pri vyšetrení objaví fistulous otvory na ďasná, ktoré sa tvoria po prasknutí abscesov.

Liečba paradentózy

Vo väčšine prípadov je liečba založená na odstránení tkanív poškodených zubným kazom a starých výplní (ak existujú), odstránení nervových zakončení z koreňových kanálikov a tiež na dočasnom naplnení týchto kanálov liečivou pastou, po znížení aktivity zápalového procesu - gutaperča.

Ak ďasien krváca, môžu sa navyše vyžadovať tieto opatrenia:

  • Konzultácie s periodontistami;
  • Odstraňovanie nedostatkov zubných povlakov pod supragingivitou a supragingiválnych;
  • aktívna protizápalová liečba;
  • dlážkovanie;
  • Chirurgické ošetrenie;
  • Protetika.

Liečba ochorenia ďasien a bolesti po návšteve zubného lekára

V prípadoch, keď sa ďasná začínajú po ošetrení zubov zraniť, sa zvyčajne spájajú s týmito faktormi:
Slabá výplň koreňového kanálika . Ak počas liečby nie sú koreňové kanáliky utesnené k samotnému hrotu, potom sa objavia rôzne mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú vznik periodontálneho abscesu blízko hornej časti zuba.

Toto je jasne viditeľné na rádiografických obrázkoch, ktoré,Mimochodom, mali by sa vykonať okamžite po dokončení procesu plnenia. Avšak aj po odfotografovaní takéhoto obrázka mnohí lekári, keď si všimli svoju chybu, predstierajú, že je všetko v poriadku. A keď sa k nim pacient po nejakom čase vráti - hovoria, že kanály sú normálne a bolesť čoskoro zmizne. Okrem toho sa antibiotická terapia predpisuje spoločne, aby jednoducho znovu naplnila kanál.

Žuvačky medzi zubami bolia . Spravidla je to kvôli skutočnosti, že zubný lekár počas liečby opustil previslý okraj výplne a neustále poškodil ďasienku.

Mimochodom, táto vada sa dá ľahko zistiť pomocou konvenčnej dentálnej nite. Ak sa pri zasunutí vlákna zasekne alebo zlomí, môžete hovoriť o prečnievajúcej hrane tesnenia.

Čo je potrebné urobiť v takýchto prípadoch? Ako liečiť opuchnuté ďasná? Vo veľkej väčšine prípadov je potrebná úplná výmena pečate. Niekedy však postačujú povrchové úpravy.

Je potrebné poznamenať jeden dôležitý bod. Niekedy je bolesť ďasien spojená s objektívnymi faktormi. Napríklad, keď lekár vloží koferdam (izoluje zub od mokrého dýchania a slín), môže mierne poškodiť ďasná. Ale takáto bolesť zmizne za pár dní.