Čo sú lipoproteíny

Obsah

  Lipoproteíny (lipoproteíny) sú komplexné komplexné zlúčeniny nevyhnutné pre fungovanie každého živého organizmu. Tieto látky zohrávajú dôležitú úlohu pri určovaní ukazovateľov zlého a dobrého cholesterolu. Prekročenie jeho normy a také komplikácie, ako je ateroskleróza, sa dnes stávajú bežnejšie. Preto musíte vedieť, aká je norma lipoproteínov v rôznom veku, z akých dôvodov sa vyskytujú odchýlky a ako sa s nimi vysporiadať.

  Čo sú lipoproteíny a beta lipoproteíny

  Lipoproteíny sú podľa svojej chemickej štruktúry zlúčeninami proteínov a cholesterolu. Sú neoddeliteľnou súčasťou proteínových štruktúr, plnia funkciu transportu - dodávajú lipidy do rôznych vnútorných orgánov a systémov tela.

  Pri použití týchto transportných proteínov sa cholesterol distribuuje do celého tela. Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že cholesterol je zlá látka, ktorá poškodzuje telo a vstupuje do jedla. Určitá časť cholesterolu sa samozrejme dostáva do produktov, ale vo väčšej miere sa produkuje v pečeni. Lipoproteíny pomáhajú rozpustiť sa v krvi a šíriť sa krvným riečiskom v tele.

  Existuje niekoľko typov lipoproteínov, ktoré sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

  • alfa lipoproteíny (a lipoproteíny) - majú vysokú hustotu;
  • beta lipoproteíny (b lipoproteíny) - majú nízku hustotu.

  NižšieTento článok poskytuje podrobnejšiu klasifikáciu týchto zlúčenín proteín-cholesterol. Ak jednoducho vysvetlíte, čo sú beta lipoproteíny, potom ide o zlúčeniny, ktoré môžu prenášať zlý cholesterol cez krvné riečisko, čo spôsobuje komplikácie, ako je vaskulárne a arteriálne poškodenie cholesterolových plakov, ateroskleróza a choroby kardiovaskulárneho systému.

  Druhy lipoproteínov a ich funkcie

  Klasifikácia lipoproteínov zahŕňa štyri skupiny:

  • HDL - lipoproteíny s vysokou hustotou;
  • LDL (LDL) - nízka hustota;
  • VLDL - veľmi nízka hustota;
  • chylomikróny.

  Všetky tieto druhy, okrem chylomikrónov, sú prítomné v zdravom tele, keď dôjde k zvýšeniu alebo zníženiu normy, k patologickým nálezom, ktoré úplne chýbajú.


  Niektoré klasifikácie zahŕňajú aj lipoproteíny so strednou hustotou HDPE, väčšina odborníkov však neuznáva izoláciu tohto typu zlúčenín ako samostatnú skupinu
  .

  HDL sa syntetizuje v pečeni, potom sa do nej vracia cholesterol, potom zabezpečujú jeho transport do všetkých tkanív a orgánov a likvidáciu po dokončení funkčnosti. Lipoproteíny s vysokou hustotou alebo dobrý cholesterol sú rozhodujúce pre fungovanie mnohých životne dôležitých orgánov.

  Medzi hlavné funkcie HDL patrí:

  Odporúčané čítanie: Ako stúpa hladina cholesterolu v krvi
  • sú súčasťou bunkových membrán - poskytujú ich ochranu predvonkajšie dráždivé látky, sila;
  • zúčastňujú sa na metabolických procesoch;
  • sú zodpovedné za produkciu určitých hormónov vrátane pohlavia;
  • sa podieľa na výrobe vitamínu D;
  • ovplyvňujú fungovanie nervového systému, intelektuálne schopnosti;
  • posilňujú imunitný systém.

  Ďalším typom lipoproteínu sú LDL a LDL. Nízka hustota týchto zlúčenín im neumožňuje vykonávať tie funkcie, ktoré vykonávajú HDL. Beta lipoproteíny sú zdrojom zlého cholesterolu, ktorého hromadenie spôsobuje veľa problémov v štruktúre a fungovaní krvných ciev, artérií a srdca.

  Tvorba beta lipoproteínov pochádza z LDLP, keď je vystavený lipoproteínovej lipáze. Aj keď je malé množstvo v tele prijateľné, zvýšenie ich hladiny sa považuje za častú príčinu infarktov a iných srdcových chorôb.

  Chylomikróny sú lipoproteíny, ktoré sa tvoria pri častej konzumácii mastných potravín. Sú absorbované do krvného obehu, prenášané do pečene, ale na rozdiel od LDL sa nemôžu ukladať na steny krvných ciev a tepien kvôli svojej veľkosti. Chylomikróny sú najväčšie tukové častice, poškodzujú črevá, iné orgány tráviaceho systému, nezúčastňujú sa však na ateroskleróze a iných problémoch s cholesterolom.


  Podľa inej klasifikácie sú lipoproteíny aterogénne a antiaterogénne

  Ukazovatele normy

  Existuje zavedená norma pre nízku hustotu a vysoké lipoproteíny. Na stanovenie týchto ukazovateľov sa vykonáva biochemický rozbor krvi.Výsledky pomôžu určiť hladinu celkového cholesterolu v krvi. Ak sa zistia odchýlky, predpíše sa lipogram.

  Miera cholesterolu závisí od dvoch faktorov: vek a pohlavie. Tabuľka nižšie ukazuje prijateľné hladiny LDL a HDL pre mužov.

  ​​
  Vek LDL HDL
  Do 10 rokov 1,63–3,34 0,98–1,94
  10–20 1,66–3,37 0,96–1,63
  20–30 1,71–4,27 0,78–1,63
  30–40 2,02–4,45 0,72–2,12
  40–50 2,25–5,23 0,70–1,66
  50–60 2,31–5,26 0,72–1,84
  60–70 2,15–5,34 0,78–1,94
  Po 70 rokoch 2,49–5,34 0,85–1,94

  V nasledujúcej tabuľke sú uvedené prijateľné hodnoty LDL a HDL u žien.

  Vek LDL HDL
  Do 10 rokov 1,76–3,63 0,93–1,89
  10–20 1,76–3,55 0,96–1,91
  20–30 1,48–4,25 0,85–2,15
  30–40 1,84–4,45 0,93–2,12
  40–50 1,92–4,82 0,88–2,25
  50–60 2,28–5,44 0,96–2,35
  60–70 2,59–5,72 0,98–2,48
  Po 70 rokoch 2,49–5,34 0,85–2,38

  Merná jednotka LDL a HDL v krvi je mmol /l (mikromóly na liter).

  Z tabuliek je zrejmé, že prípustné hodnoty noriem sa zvyšujú s vekom, u dospelých prípustná norma pre beta lipoproteíny a alfa lipoproteíny presahujedieťa dvakrát. Prijateľné ukazovatele sa však pribli žne k starobe mierne znižujú.

  Predloženie analýzy

  Lipogram sa predpisuje v prípadoch porušenia ukazovateľov LDL, najčastejšie je základom jeho vykonávania:

  • náhodná detekcia zvýšených hladín cholesterolu v krvi - keďže nejestvuje jasná symptomatológia, mnohí sa o probléme dozvedia rutinným testom;
  • exacerbácia chorôb kardiovaskulárneho systému, napríklad ischemická choroba, infarkt myokardu;
  • mozgová porážka - obehová porucha v mozgu;
  • diabetes mellitus (s cieľom vylúčiť výskyt komplikácií).

  Odporúča sa vykonať test na cholesterol (lipoproteíny rôznej hustoty) každý rok.

  Pri vykonávaní analýzy je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov, ktoré môžu zvýšiť rýchlosť beta-lipoproteínov. Tieto zahŕňajú:

  • indikátory normatívnosti v tehotenstve sa niekoľkokrát zvyšujú;
  • fajčenie a iné zlé návyky;
  • užívaním určitých liekov, najmä hormónov.

  Príprava zahŕňa dodržiavanie týchto pravidiel:

  • nejesť ráno, pred podaním krvi, by malo uplynúť najmenej 8 hodín po poslednom jedle;
  • nefajčiť ráno v deň testu (najmenej jednu hodinu);
  • analýza sa vykonáva v sede;
  • ak sa vyskytne akútne ochorenie, odložiť postup;
  • Povedzte svojmu lekárovi, že užívate akúkoľvek tabletku nepretržite.

  Večerav predvečer testu by malo byť ľahké, aby sa jedlo rýchlo absorbovalo

  Prečo sú hladiny lipoproteínov narušené

  Existuje veľa dôvodov, ktoré vyvolávajú nežiaduce zmeny hladín lipoproteínov. Niektoré z nich sú spojené s chorobami a inými stavmi, ktoré sa nevyskytujú kvôli pacientovi. Tieto zahŕňajú:

  • chronické ochorenie pečene;
  • cholestáza (stagnácia žlče);
  • dysfunkcia štítnej žľazy a ďalšie choroby endokrinného systému;
  • diabetes mellitus;
  • zhubné nádory.

  Jedným z častých predispozičných faktorov je dedičnosť, ak obaja rodičia mali aterosklerózu, pravdepodobnosť výskytu choroby u dieťaťa je viac ako 50%.

  Častejšie sú však príčiny hladín lipoproteínov spojené s abnormálnymi životnými štýlmi a zlými návykmi. Predovšetkým to platí pre nadmernú konzumáciu mastných a iných nezdravých potravín. Vysoký cholesterol sa často pozoruje na pozadí obezity. Okrem toho môže človek nevhodne jesť už od útleho veku a začína s ním ukladanie cholesterolu. Tento problém sa však prejaví až po rokoch. Podľa štatistík je zvýšený cholesterol a jeho komplikácie častejšie diagnostikovaný vo veku 45 a viac rokov. Spolu s podvýživou môže byť príčinou narušenia lipoproteínov v krvi alkoholizmus, fajčenie, častý stres, nedostatok fyzickej aktivity.

  Dyslipoproteinémia je termín, ktorý kombinuje metabolickú poruchu.rôzne typy lipoproteínov a príbuzné choroby. Je dvoch typov: primárny - je spojený s dedičným faktorom, sekundárny - jeho vzhľad je spojený s negatívnymi vonkajšími a vnútornými faktormi.

  Liečba odchýlok

  Lieky sa zvyčajne používajú na normalizáciu lipoproteínov s rôznou hustotou. Ak však ukazovatele krvného testu mierne prekračujú povolenú normu, môžete sa bez neho vyhnúť. V každom prípade je dôležitou súčasťou liečby diétna terapia.

  Vzhľadom na to, že cholesterol vstupuje do tela prostredníctvom potravín, je potrebné obmedziť používanie tukových potravín. Živočíšne tuky sa nahrádzajú rastlinnými tukmi. A tiež denná strava by mala obsahovať čerstvú zeleninu, ovocie, bylinky, ďalšie potraviny bohaté na vlákninu.

  Okrem dodržiavania diéty na vyrovnávanie lipoproteínov v krvi dostáva pacient aj odporúčania lekára týkajúce sa zdravého životného štýlu. Dôležitú úlohu zohrávajú športy. Ošetrujúci lekár vám môže pomôcť pri výbere športu, ktorý zodpovedá veku a celkovému zdravotnému stavu pacienta. Pri zvýšenej hladine LDL je dôležité zbaviť sa ďalších kilogramov, takže fyzická aktivita by mala byť pravidelná.

  Ak sa vyžaduje medikamentózna terapia, zvyčajne zahŕňa lieky nasledujúcich skupín:

  • statíny sú základom liečby, lieky tejto skupiny znižujú tvorbu LDL v pečeni, bojujú proti existujúcim depozitom cholesterolu a majú protizápalové účinky.účinok;
  • sekvestranty - urýchľujú vylučovanie beta lipoproteínov z tela;
  • fibráty - zvyšujú koncentráciu a funkčnosť HDL;
  • vitamíny rôznych skupín, najmä skupiny B, ktoré majú všeobecnú posilňujúcu vlastnosť.

  Statíny sú univerzálnou skupinou liekov na väčšinu stavov spojených s odchýlkami lipoproteínov s rôznou hustotou
  .

  Neexistuje žiadny všeobecný režim liečby, za predpisovanie liečby je zodpovedný ošetrujúci lekár. Základom pre stanovenie liečebného režimu je to, do akej miery sa zvyšujú hladiny lipoproteínov, ako dlho sa objavili a aké komplikácie sa už vyvinuli.

  ​​

  Ako udržiavať normálnu frekvenciu

  Lekári odporúčajú monitorovať zdravie a predchádzať možným chorobám. Ak chcete udržať svoju hladinu cholesterolu normálnu, postupujte podľa týchto pokynov:

  • vzdať sa tukových potravín a obmedziť používanie koreneného, ​​slaného, ​​údeného mäsa;
  • čo najviac znižujú množstvo soli, cukru;
  • obmedzujú používanie sladkostí;
  • úplne opustia rýchle občerstvenie, ľahké jedlá;
  • nefajčite;
  • nepite alkohol, ani ho neplňte vo všeobecne akceptovaných dávkach predpísaných lekármi;
  • športuje;
  • chodia na čerstvý vzduch;
  • v prípade potreby sledujte hmotnosť a zbavte sa ďalších kilogramov;
  • pravidelne uskutočňujú všeobecný a biochemický krvný test (pokiaľ možno ročne).

  Lipoproteíny sú životne dôležité látkyktoré sú v tele každého človeka. Bez nich nie je možné normálne fungovanie vnútorných orgánov, ale ich nadbytok, najmä LDL a VLDL, má nezvratné následky. Najbežnejšou komplikáciou je ateroskleróza. Je dôležité udržiavať normálnu hladinu lipoproteínov, viesť zdravý životný štýl a ak existujú nejaké problémy, choďte do nemocnice na diagnostiku a liečbu.