Čo sa má liečiť, keď si uhryznete jazyk

Obsah

  Pravdepodobne sa každý človek najmenej raz v živote stretol s takým problémom, ako je pokousaný jazyk. Môže sa to stať počas jedla, ako aj počas rozhovoru. Okamžite vzniká akútna bolesť, ktorá sa v priebehu času znižuje. Čo robiť, ak sa budete snažiť uhryznúť jazyk, aby ste sa rýchlo uzdravili, ďalšie informácie nájdete v článku.

  Prvá pomoc

  Ak sa objaví otázka, čo sa dá urobiť, keď budete hrýzť jazyk, pravdepodobne dôjde k značnému poškodeniu a silnej bolesti. Malá rana sa uzdraví v pomerne krátkom čase a osobu neobťažuje. Hlboké poškodenie je sprevádzané bolesťou a krvácaním.

  hryzenie jazyka u detí si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť, aby sa predišlo nebezpečným následkom. Neignorujte bolesť a nádej na jej nezávislé zmiznutie. Vďaka imunite dieťaťa môže infekcia ľahko preniknúť do poškodeného tkaniva a šíriť sa ďalej cez telo prúdom krvi. Lekár bude schopný ranu riadne ošetriť a predpísať ďalšiu liečbu.

  Ak z nejakého dôvodu nie je možné navštíviť lekára, môžete poskytnúť prvú pomoc doma. Vo väčšine prípadov v tomto štádiu končí terapia a už nie sú potrebné ďalšie návštevy u špecialistu.

  Ak krvácanie nastane po silnom uhryznutí jazyka, skúste ho zastaviť. Použite na to tlak: stlačte jazykdo neba alebo ďasien.

  Dôležité! Môžete znížiť intenzitu zápalového procesu a zastaviť uvoľňovanie krvi studeným obkladom. Kocka ľadu z mrazničky je perfektná.

  Na upokojenie dieťaťa a zníženie intenzity syndrómu bolesti môžete použiť roztok lidokaínu, v ktorom je vatový tampón navlhčený a aplikovaný na poškodenú oblasť. Neaplikujte príliš veľa lidokaínu. Inak dôjde k podráždeniu. Okrem toho je potrebné zabezpečiť, aby dieťa náhodne neprehltlo sliny liečivom, pokiaľ sa nevstrebáva do tkaniva.

  V niektorých prípadoch sa vyžaduje šitie, ktoré môže vykonať iba špecialista. Samoliečba sa neodporúča.

  Lieky

  Iba lekár môže povedať, ako liečiť ranu tak, že si po prvej pomoci uštipne jeho jazyk. Spravidla predpisujte lieky, ktoré podporujú rýchle hojenie, odstraňujú bolesť a opuch:

  • Solcoserylová pasta je vynikajúcim prípravkom na zbavenie sa zápalového procesu, urýchlenie regenerácie poškodených tkanív, zabránenie pripájania sekundárnych infekcií (až do úplného uzdravenia aplikujte až päťkrát denne na poškodenú oblasť);
  • Metrogilný gél obsahuje chlorhequidín a metronidazol, ktoré účinne zvládajú patogénne mikroorganizmy a zápalové procesy (aplikujú sa až 3 krát denne počas 7 dní);
  • peroxid vodíka -Jednoduchý a cenovo dostupný nástroj, ktorý sa používa na hojenie rán a antiseptické ošetrenie po uhryznutí jazyka (zriedený vodou v rovnakom pomere a vypláchnutie ústnej dutiny až dvakrát denne).

  Ak dieťa hrýzol jazyk, v tomto prípade sa obklady s peroxidom vodíka môžu aplikovať na poškodenú oblasť navlhčením bavlneného tampónu v produkte.

  Výživa

  Ak niekto uštkne jazyk, bude sa pravdepodobne obávať bolesti. To ovplyvňuje príjem potravy. Z tohto dôvodu by sa malo horúce jedlo vylúčiť zo stravy, pretože vysoká teplota spomaľuje hojenie a okrem toho zvyšuje intenzitu bolesti. Platí to aj pre studené jedlo, ktoré pôsobí rovnako ako teplé jedlo.

  Je nevyhnutné doplniť stravu vitamínmi, ktoré pomáhajú posilňovať ochrannú funkciu tela, a tým zrýchľujú regeneráciu. Užitočné budú napríklad potraviny obsahujúce vitamíny C a B: čerstvá zelenina, citrusové plody, zelenina, mäso atď. V lekárni si tiež môžete kúpiť pravidelnú kyselinu askorbovú vo forme tabliet na sanie.

  Citrusové plody sú prírodným zdrojom vitamínu C. Pomáhajú zvyšovať odolnosť tela voči infekciám

  .

  Ľudové liečivá

  Po uhryznutí jazyka môžete začať s liečbou ľudovými liečivami, z ktorých sa pripravujú liečivé odvary a infúzie:

  • soľ: 1 lyžica. l. voda na 1 čajová lyžička. soľ, premiešajte a opláchnite po jedle;
  • peroxid vodíka: sódu rozpustite vo vode v rovnakých objemoch, opláchnitehotová ústna dutina po jedle;
  • Mlieko z Magnézie a Benadrylu: zmiešajte prísady v rovnakých pomeroch, po jedle vypláchnite ústa hotovým výrobkom.

  Ranu je možné zbaviť pomocou medu, ktorý má antiseptický účinok, pomáha obaliť sliznicu, čím bráni jej podráždeniu a množeniu patogénnych mikroorganizmov. Ďalšie prírodné antiseptikum je kurkuma vo forme prášku. Môžete pridať štipku kurkumy v mede a aplikovať zmes na ranu.

  Ako urýchliť hojenie rán

  Po vymiznutí syndrómu bolesti a zastavení krvácania je možné prijať osobitné opatrenia, ktoré pomôžu urýchliť regeneráciu a rýchlo opraviť poškodené tkanivo:

  • denné kefovanie a dôkladné vypláchnutie úst po kefovaní (to pomôže zabrániť infekcii rán);
  • denné vypláchnutie ústnej dutiny pomocou infúzií a odvarov bylín (napríklad harmančeka);
  • namiesto infúzií a bylinných odvarov si môžete vziať akékoľvek antiseptické liečivo (napríklad furacilín).

  V prípade, že ani implementované odporúčania nepomohli zbaviť sa rany, zväčší sa jej veľkosť a celkový stav sa postupne zhoršuje, je potrebné vyhľadať pomoc lekára. Je to potrebné v týchto prípadoch:

  • ak po uštipnutí jazyka uplynulo 5 dní a rana sa nehojí;
  • ak sa po 2 až 3 dňoch rana začne zväčšovať;
  • , ak sa uštipne vytvorí hematómmodrá farba;
  • ak sa v záhryvku vyvinul opuch;
  • pri vážnom zranení: hryzenie jazykom, hrýznutie špičky atď.

  Zakázané činnosti

  Po uštipnutí jazyka je prísne zakázané liečiť jazyk antiseptickými liekmi, ako je brilantná zelená a jód. Lieky vo väčšine prípadov spôsobujú popáleniny sliznice a jej podráždenie. Na oplachovanie sa neodporúča používať horúce pláchania, infúzie a odvarky. Kvapalina by mala mať optimálnu teplotu - mierne teplú.

  Dôležité! Keď do rany vniknú nečistoty, môže dôjsť k zápalu. V tomto prípade do nich prenikajú bakteriálne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú infekčný proces.

  Tlak na poškodenú oblasť sa tiež neodporúča. Inak sa zápalový proces zintenzívni.

  Je zakázané samoliečiť s antibakteriálnymi liekmi. Takéto silné látky by mal predpisovať odborník, pričom by sa mali zohľadniť osobitosti zápalového procesu.

  Aj keď hryzenie jazyka má zriedkavo nebezpečné následky, nemali by ste vynechať nepríjemné príznaky, ktoré sa vyskytnú, ale mali by ste sa poradiť s lekárom. Opatrne vyšetrí ranu a predpíše najúčinnejšiu terapiu.