Čo sa dá z jednotky C odstrániť a čo sa nedá odstrániť?

Počas prevádzky systému Windows sa voľný priestor jednotky C neustále zmenšuje. Bez ohľadu na činnosti používateľa, či to chce alebo nie. Dočasné súbory, archívy, súbory cookie a vyrovnávacie pamäte prehliadača a ďalšie prvky programu, ktoré ukončili svoju jednorazovú misiu (aktualizácia, inštalácia, vybalenie), sa uložia do priečinkov v časti C. Plus, užitočné megabajty a gigabajty absorbujú niektoré funkčné moduly systému Windows.

Prvým riešením tohto „neporiadku“ je komplexné čistenie jednotky C. Musí sa vykonávať pravidelne a včas. V opačnom prípade bude táto sekcia pretečená a nebudete môcť plne využívať OS a teda aj PC. Windows neustále prerušia vašu prácu varovnými správami - „nedostatok pamäte“. Bude nemožné sledovať videá online, pretože prehliadač nebude môcť ukladať obsah stiahnutý zo servera v počítači. Môžu sa vyskytnúť ďalšie problémy.

Začatie čistenia jednotky C: to, čo potrebujete vedieť a urobiť

Odstránenie všetkých nepotrebných prvkov z jednotky C - postup je veľmi chúlostivý. Vyžaduje zvýšenú opatrnosť a pozornosť používateľa. „Čistenie“ by nemalo poškodiť OS.

Mazanie súborov v priečinkoch je kontraindikované:

 • Windows (jadro OS - tu sú uložené všetky jeho komponenty);
 • Boot (bootovacie systémové súbory);
 • ProgramData (úplne nemožné! Nainštalované aplikácie sa nemusia spustiť);
 • ProgramFiles (nainštalovaný softvér);
 • Používatelia.

Niektoré priečinky, v ktorých musíte„Clean“, v predvolenom nastavení skryté, to znamená, že sa nezobrazia v adresároch. Aby ste sa k nim dostali, postupujte takto:

1. Súčasne stlačte kombináciu klávesov „Win + E“.
2. V okne „Počítač“ stlačte kláves „Alt“.

3. V hornej časti okna sa zobrazí horizontálna ponuka. Umiestnite kurzor myši na časť Servis. V podponuke kliknite na položku „Možnosti priečinka ...“.
4. V nastaveniach prejdite na kartu „Zobraziť“.
5. Prejdite na koniec zoznamu možností v časti „Rozšírené možnosti:“.
6. Zrušte začiarknutie políčka „Skryť chránený systém ...“. Kliknutím na prepínač zapnite prepínač Zobraziť skryté súbory ....

7. Kliknite na tlačidlo OK.

Kde začať s čistením jednotky C?

Najprv musíte košík vyprázdniť:

 • umiestnite kurzor myši na jeho ikonu;
 • stlačte pravé tlačidlo myši;
 • z ponuky, vyberte „Empty Trash“.

Veľké, malé súbory, bez ohľadu na to, ktorý oddiel je uložený (jednotka D, E alebo C), sa po vymazaní odošlú do koša: C: \ RECYCLER, do koša. V dôsledku toho sa zmenšuje voľný priestor systémového oddielu. Odstránenie veľkého videosúboru alebo obrázka (napríklad súboru iso) s nedostatkom ďalších gigabajtov môže ľahko viesť k pretečeniu jednotky C.

Tip!Pred vyprázdnením koša vyhľadajte na pracovnej ploche zbytočné skratky. Ich veľkosť nie je veľká, ale čím menšie sú zbytočné súbory, tým lepšie.

Čistenie disku pomocou bežného pomocného programu Windows

1. Kliknite na ikonu „Štart“.
2. V pravom stĺpci kliknite na"Počítač".
3. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu jednotky C. Z ponuky vyberte položku „Vlastnosti“.
4. Na paneli vlastností na karte Všeobecné kliknite na tlačidlo Čistenie disku.

5. Počkajte chvíľu, kým systém skontroluje, či adresáre nepotrebujú súbory.
6. Ďalej v časti „Odstrániť nasledujúce súbory“ vyberte, ktoré položky sa majú odstrániť a ktoré sa majú opustiť (začiarknite políčka).

7. Kliknite na „Vymazať systémové súbory“ a potom na „OK“.

Poznámka.Použitie tohto nástroja môže byť obmedzené, ak v systéme neexistujú silné „upchatia“. Ak potrebujete vyčistiť 2, 3, 5 alebo viac GB, musíte vykonať niekoľko ďalších postupov, medzi ktoré patrí nielen odstránenie jednotlivých súborov, ale aj zmena nastavení OS.

​​

Odstránenie nepotrebných súborov zo systémových priečinkov

Pomerne často používatelia bez toho, aby o tom vedeli, „vkladajú“ obsah a softvér do špeciálnych priečinkov OS určených na ukladanie rôznych informácií: „Na stiahnutie“ “,„ Obrázky “,„ Moje videá “atď. Veľa programov a prehliadačov predvolene (bez zmeny počiatočných nastavení) odosiela údaje do týchto adresárov.

Postupne ich otvárajte a vymažte všetko, čo nie je potrebné. Preneste súbory s osobitnou hodnotou do logického oddielu (napríklad jednotka D, E).

Rada!Konať odvážne. Tu môžete odstrániť akýkoľvek prvok a systém Windows tým nebude trpieť.

Temp folder

Jeden z hlavných zdrojov upchávania OS. Vkladajú do toho svoje prvkyantivírusy, ovládače, aplikácie, hry. Stáva sa to počas aktualizácií a inštalácií. Po dokončení úloh zostanú spracované súbory v Temp. Musia sa odtiaľ samozrejme pravidelne odstraňovať.

1. Na jednotke C prejdite do priečinka Používatelia.
2. Kliknite na priečinok s názvom vášho účtu (užívateľské meno).
3. Potom prejdite na „AppData“.
4. V adresári „Local“ otvorte priečinok „Temp“.
5. Vyprázdnite ho úplne (odošlite všetky súbory /priečinky do koša).

Rady!Ak používate správcu súborov „Total Commander“: vytvorte novú kartu (kombináciu klávesov „Ctrl“ + „šípka nahor“) a prejdite do priečinka Temp. Preto budete mať vždy na dohľad jej obsah.

Zakázanie súboru stránky

Pagefile.sys je virtuálna pamäť OS. Keď dôjdu zdroje RAM (RAM), systém uloží do tohto súboru neuložené údaje. Ak má váš počítač viac ako 4,6 GB alebo 8 GB pamäte RAM, kontajner Pagefile.sys sa dá zakázať. Na disku zaberá približne rovnakú veľkosť ako RAM. Napríklad, ak je konfigurácia vášho PC, RAM 16 GB, Pagefile.sys bude približne rovnaká.

Vypnutie súboru stránky:
1. Prostredníctvom „Štart“ (ikona „Win“) otvorte „Ovládací panel“.
2. V časti Systém a zabezpečenie vyberte položku Systém.
3. V okne nastavení kliknite na „Rozšírené nastavenia ...“.
4. Na paneli „Vlastnosti systému“ na karte „Rozšírené“ kliknite na „Možnosti“.
5. V položke „Nastavenia výkonu“ na karte „Rozšírené“ na karte „Virtuálnepamäť ", aktivujte" Zmeniť ... ".

6. V okne „Virtuálna pamäť“:

 • vyberte jednotku C;
 • jediným kliknutím zapnite prepínač „Bez odkladacieho súboru“;
 • kliknite na tlačidlo „Nastaviť“ a potom - „OK“.

7. Reštartujte počítač.

Vypnutie režimu dlhodobého spánku

Režim dlhodobého spánku je typ režimu spánku: keď je používateľ určitý čas neaktívny, OS uloží všetky nastavenia do špeciálneho súboru hiberfil.sys. Windows, ako aj pre Pagefile.sys si vyhradzuje voľné miesto v C, ktoré sa rovná množstvu pamäte RAM.

Preto ak nepoužívate režim dlhodobého spánku, je najlepšie ho vypnúť.

1. Stlačte „Win + R“.
2. Zadajte „CMD“ a stlačte „ENTER“.
3. Do príkazového riadka napíšte „powercfg -h off“ (bez úvodzoviek) a potom „ENTER“.
4. Reštartujte operačný systém.

Používanie nástrojov tretích strán

Čistenie jednotky C môžete ľahko „nabiť“ špeciálnym čistiacim programom, napríklad CCleaner. To môže automaticky vyprázdniť kôš, výpisy pamäte, schránky, odstrániť dočasné súbory (cookies a cache) populárnych prehliadačov, a tiež vykonať mnoho ďalších operácií na odstránenie systému "nevyžiadanej".

Vždy ovládajte hlasitosť jednotky C. Nepreplňujte ju. Vymažte nepotrebné súbory nielen kvôli uvoľneniu miesta na disku, ale aj kvôli prevencii.

Veľa šťastia! Nechajte svoj počítač ukladať iba užitočné informácie.