Čo robiť, keď dunenie v žalúdku

Obsah

  Každý človek pozná situáciu, keď dunenie v bruchu narúša pracovný proces a stáva sa príčinou vtipov ľudí v okolí. Tento zvuk spôsobuje silné kontrakcie hladkého svalstva čreva. Rachot v bruchu sprevádza zvýšenú tvorbu plynov, takže výsledný hluk je počuť aj v značnej vzdialenosti.

  Vo väčšine prípadov je tento proces spôsobený prírodnými príčinami, napríklad pocitom hladu. Ak však niekto nedávno mal desiatu a v žalúdku sa objavujú nepríjemné pocity a zvuky, mali by ste sa poradiť s vyšetrením a konzultáciou s gastroenterológom. Lekár bude diagnostikovať a radí, ako sa zbaviť hrčenia v žalúdku a ďalších príznakov základnej choroby.

  Čo potrebujete vedieť pred začiatkom liečby

  Je nepochybné, že rachotenie je známe každej žene, ktorá v strave chudla aspoň raz za život. Vôňa chutného jedla z najbližšej kaviarne spôsobila v žalúdku hlasný hluk. Dôvodom tohto procesu je produkcia kyslej žalúdočnej šťavy a zvýšené slinenie. Telo týmto spôsobom protestuje proti dlhodobému hladovke, ktorú vyhlásila žena, ktorá chce schudnúť.

  Čo sa ešte týka prírodných príčin dunenia v žalúdku:

  • Potraviny s vysokým obsahom tuku alebo hrubej vlákniny zaťažujú gastrointestinálny trakt. Ich štiepenie vyžaduje veľa kyseliny chlorovodíkovej a tráviacich enzýmov. Okrem dunenia má človek pocitžalúdočné ťažkosti a niekedy nadúvanie;
  • Jesť fazuľa, šošovica, hrach a kapusta často vedie k varu a duneniu. Strukoviny obsahujú veľa uhľohydrátov a tieto zlúčeniny sa trávia veľmi dlho. Počas štiepenia dochádza k fermentačným procesom s uvoľňovaním veľkého množstva plynov;
  • prekvapivo, pri emocionálnej tiesni alebo úzkostnej poruche môže byť v bruchu počuť zakrivenie. Nervový šok zvyšuje tón svalov črevnej steny a reflexne sa sťahuje. Hneď ako človek nájde pokoj, zvuky prestanú byť počuť z jeho brucha;
  • Hormonálna porucha môže vyvolať dunenie. Mnoho žien pár dní pred menštruáciou pociťuje nepríjemný pocit v zažívacom systéme, vrátane brušného hluku. Výsledkom zvýšenia hladín hormónov je zvýšenie prísunu krvi do panvových orgánov, čo zvyšuje svalový tonus maternice a reflexne aktivuje črevá. Z tohto dôvodu tehotné ženy často pociťujú brucho v bruchu.

  Ak je hlasné kekanie sprevádzané plynatosťou, nadúvaním, nevoľnosťou, zvracaním a bolesťou, potom je naliehavo potrebné navštíviť lekára. Tento súbor príznakov je charakteristický pre mnohé choroby gastrointestinálneho traktu: syndróm dráždivého čreva, enterokolitída, pankreatitída, cholecystitída. Rachot v žalúdku sa vyskytuje v dôsledku otravy rozmaznaným jedlom, jedmi rastlinného a živočíšneho pôvodu.

  Hlasité zvuky v žalúdku vždyvyskytujú sa pri intestinálnej dysbióze. Ochorenie sa vyvíja po dlhodobom používaní antibiotík. Tieto lieky vážne poškodzujú črevnú mikroflóru. Smrť prospešných baktérií vedie k tráveniu: nadúvaniu, hrčeniu, nadmernej tvorbe plynov.

  Bežnou príčinou rachotenia brucha je dysbióza, ktorú možno ľahko zistiť z laboratórnych testov

  .

  Farmakologická liečba

  Ak sa ochorenie stane príčinou rachotenia brucha, je nevyhnutný priebeh farmakologických liekov alebo chirurgického zákroku. Symptomatická terapia spočíva v eliminácii zvýšenej tvorby plynov - hlavného vinníka nepríjemných zvukov. V závislosti od patológie gastroenterológovia odporúčajú používanie týchto liekov:

  • probiotiká a prebiotiká;
  • antiemetiká;
  • tráviace enzýmy;
  • antacidá;
  • antispasmodiká.

  Probiotiká

  Probiotiká sa podávajú pacientom, ktorým bola diagnostikovaná intestinálna dysbióza po antibiotickej liečbe alebo otrave zastaralou stravou. Každá kapsula alebo uzavretá ampulka obsahuje kmene živých prospešných baktérií. Po preniknutí do ľudských čriev sa mikroorganizmy rýchlo množia a normalizujú trávenie. Prebiotiká sú prípravky obsahujúce organické a anorganické látky rôzneho pôvodu. Po štiepení v črevách vytvárajú priaznivé prostredie prešľachtenie prospešných baktérií.

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť črevnú dysbiózu

  Najúčinnejšie lieky:

  • Linex;
  • bifidumbakterín v ampulkách a kapsulách;
  • laktobaktín;
  • Enterol;
  • Acipol.

  Liečba trvá 7 až 14 dní. Probiotiká a prebiotiká sa odporúčajú pri všetkých ochoreniach gastrointestinálneho traktu, ktoré sú sprevádzané trávením.

  Protipeniace činidlá

  Protipeniace činidlá úspešne bojujú proti zvýšenej produkcii plynu. Účinnou látkou väčšiny z nich je simetikón. Táto povrchovo aktívna zlúčenina znižuje povrchové napätie plynových bublín, ktoré spôsobuje ich zrútenie. Uvoľnené plyny sa postupne absorbujú stenami gastrointestinálneho traktu. Aké lieky odporúčajú gastroenterológovia:

  • Espumisan;
  • Bobotik;
  • ​​
  • Sub Simplex.

  Lieky sú úplne inertné. Nemenia pH prostredia v žalúdku a črevách, vylučujú sa z tela v nezmenenej podobe. Odpeňovače sú určené na nadmernú tvorbu plynu u novorodencov a tehotných žien. Podobný účinok majú bylinné prípravky a zbierky farmaceutických liekov. Dokonale zhlukujú bubliny v črevách a odstraňujú hrče v bruchu anízu, kôpru sladkého, koriandra. Ak použijete tieto vonné semená počas varenia, potom po niekoľkých dňoch je trávenie úplne normálne.

  Enterosorbenty

  Mnoho chorôbgastrointestinálny trakt sú sprevádzané procesmi rozkladu a fermentácie. Výsledné plyny spôsobujú, že osoba je nepohodlná: cíti sa zlý dych a hnačka, ktoré sa brušia v žalúdku. Absorpcia biologicky aktívnych látok a mikroelementov je narušená, nechty človeka odlupujú, vypadávajú vlasy, zhoršuje sa pokožka. Ak chcete odstrániť nahromadené toxíny a toxíny, znížte pomoc pri tvorbe plynu:

  • aktívne uhlie;
  • Smecta;
  • Polysorb.

  Jedinou kontraindikáciou pri prijímaní týchto enterosorbentov a adsorbentov je črevná obštrukcia. Priebeh liečby závisí od typu ochorenia a veku pacienta.

  Smecta rýchlo odstráni dunenie žalúdka

  Enzýmy

  Enzymatické prípravky (Festal, Mezim forte, Enzistal, Panzinorm) sa odporúčajú na nedostatočné rozloženie potravín a zlú absorpciu živín. Mnoho ľudí s normálnym zdravím prijíma enzýmy v predvečer ťažkých mastných potravín. Gastroenterológovia varujú pred neprípustnosťou takejto prevencie. Žalúdok nebude schopný tráviť jedlo bez pomoci tabliet.

  Zmena stravy

  Rachot spôsobený hladom sa dá rýchlo odstrániť - stačí sa do neho zožrať. Odborníkom na výživu sa odporúča, aby jedli 5-6 krát denne v malých dávkach a aby nepreplávali pred spaním. Ľudia, ktorí sú náchylní na nadmernú tvorbu plynu, by mali vždy nosiť drobky alebo sušené ovocie. Sú výživné, pomáhajú upokojiť hladných.žalúdok. Ako sa zbaviť varu a dunenia:

  • pri jedle nemôžete hovoriť - veľa vzduchu vstupuje do žalúdka, čo spôsobuje kvasenie a rozvoj hnilobných procesov;
  • Mliečne výrobky môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu. Obsahujú laktózu (mliečny cukor), ktorá môže u ľudí vyvolať alergické reakcie a zažívacie ťažkosti. Ak je ťažké urobiť bez mlieka, mali by ste do svojej stravy zaradiť kyslé mliečne výrobky: tvaroh, jogurt, nízkotučné kyslé smotany, kefír;
  • jedlo sa musí žuť opatrne. Na trávenie veľkých kúskov v žalúdku sa uvoľňuje nadbytok kyseliny chlorovodíkovej a enzýmov. Vo vnútri dutých orgánov jedlo stagnuje, začína kvasenie a hniloba;
  • sladké pečivo je takmer úplne zložené z komplexných uhľohydrátov, ktoré sa veľmi rýchlo rozkladajú v gastrointestinálnom trakte. Trávenie cukru a škrobu produkuje veľa plynov;
  • Dietéri zriedkavo trpia hluchotou v žalúdku. Odborníci na výživu odporúčajú jesť súčasne;
  • Osoba by mala denne konzumovať 2–2,5 litra čistej stojatej vody. To prispeje k správnemu tráveniu, bude vynikajúcou prevenciou vŕtania a dunenia v žalúdku. Ak pijete trochu vody hodinu pred jedlom, vytvorí sa množstvo žalúdočnej šťavy potrebné na rozloženie daného množstva jedla. Ale počas obeda je lepšie akékoľvek nápoje odmietnuť. Voda zriedi kyselinu chlorovodíkovú a jedlozotrváva v žalúdku po dlhú dobu, čo spôsobí hnilobu;
  • Stojí za to vzdať sa pitia silnej kávy a čaju. Kofeín a triesloviny môžu zvýšiť tón hladkých črevných svalov;
  • žuvačka obsahuje rôzne príchute, sladidlá a farbivá. Takéto látky spôsobujú silné slinenie.

  Ak sa v žalúdku nenachádza žiadne jedlo, berie to ako signál na uvoľnenie kyseliny chlorovodíkovej a enzýmov. V bruchu nie je len hladný brucho - zvyšuje sa pravdepodobnosť chronickej gastritídy.

  Vyvážená strava pomôže zbaviť sa hlasitého dunenia v žalúdku. Pretože tento príznak často sprevádza črevnú dysbiózu, mali by ste obnoviť svoju normálnu mikroflóru. Z tohto dôvodu nie je potrebné užívať prebiotiká a probiotiká. Musíte vylúčiť zo svojej stravy čerstvý hnedý chlieb, strukoviny, tučné mlieko, kapustu a zemiaky. Nápoje z kyslého mlieka obsahujú veľa prospešných baktérií, preto by ste mali piť fermentované pečené mlieko, varéty a kefír častejšie.

  Pri hučení v žalúdku by ste do svojej stravy mali zaradiť výrobky kyseliny mliečnej

  Recepty tradičnej medicíny

  Infúzie a odvarky z liečivých bylín majú antispazmodické a baktericídne účinky. Môžu sa použiť na liečbu mierneho zažívacieho traktu, keď príčinou dunenia v bruchu nie je ochorenie gastrointestinálneho traktu. Čo odporúčajú tradiční liečitelia:

  • vložte 7 lyžičiek do termosky polievkové lyžice lekáreň harmančeka nalejte 3 šálky vriacej vody. Trvajte na tom, 5 hodín, kmeň, trvať 3 lyžice. lyžice pred každým jedlom;
  • vložte 5 lyžíc do smaltovanej nádoby lyžice nechtíka lekárskeho, brusnice obyčajnej, koreňa púpavy. Nalejte litr vriacej vody, trvať na veku 3 hodiny. Kmeň, trvať 3 lyžice. lyžice po jedle.

  Infúzia liečivých bylín odstraňuje zápal, ktorý spôsobil rozklad a fermentáciu. Priebeh zdravých nápojov normalizuje trávenie, znižuje tón črevnej svalovej steny.

  Rachotanie v bruchu sa neobjavuje u ľudí, ktorí vedú zdravý životný štýl.

  Metabolizmus sa zrýchľuje pravidelným cvičením alebo dlhými prechádzkami - plyny v tele nestagnujú. Odvykanie od fajčenia a alkoholických nápojov rýchlo normalizuje tvorbu žalúdočnej šťavy, eliminuje procesy rozpadu a kvasenia. Nezabudnite, že za liečbu porúch tráviaceho ústrojenstva je zodpovedný iba lekár.