Čo robiť, ak je ucho zablokované a ako s ním zaobchádzať?

Preťaženie ucha je dosť nepríjemný pocit, pri ktorom je znížený sluch a zvuk vlastného hlasu je skreslený. Tento symptóm je často sprevádzaný výskytom hluku, bolesťou v ušiach a miernymi závratmi. Základom tohto problému je prudký pokles atmosférického tlaku, ktorý následne vedie k rýchlemu zúženiu a úplnému zablokovaniu Eustachovej trubice. Takéto príznaky by sa v žiadnom prípade nemali ponechať bez náležitej pozornosti, pretože môžu spôsobiť rozvoj závažnejších patológií, ktorých následky môžu byť veľmi smutné (až do straty sluchu). Takže, dusné ucho - ako sa správať?

Príčiny

Najprv musíte zistiť príčinu upchatého ucha. Je to veľmi dôležité, pretože liečba s tým priamo závisí. Zvážte najčastejšie príčiny tohto príznaku:

  6. akútna zápal stredného ucha (alebo zápal stredného ucha);
 • Akútny zápal Eustachovej trubice, tubootitída - katar z ucha;
 • 8. Preťaženie ucha, ktoré sa objavilo po kúpaní;9. Preťaženie uší počas vzletu a pristátia lietadla pri potápaní do veľkých hĺbok;
 • nádcha (výtok z nosa);
 • Zmena krvného tlaku;
 • 12. Prítomnosť cudzích telies v uchu;
 • Významné zakrivenie nazálneho septa;
 • Sulfurové korky.

Diagnóza

Samozrejme je najlepšie okamžite konzultovať s lekárom, ale niekedy to nie je možné a tento problém musíte vyriešiť sami. Ak sa lieči preťaženieuši doma zlyhali počas dňa, stále musíte vyhľadať pomoc lekára (najlepšie otolaryngológa). Počas vymenovania bude analyzovať všetky sťažnosti, informácie o respiračných a iných chorobách, ktoré sa vyskytli v minulosti, posúdi stav ušného bubienka a externého zvukovodu (otoskopia). Okrem toho sa na objasnenie diagnózy môžu vyžadovať tieto ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • fluoroskopia;
 • tónová a hovorová audiometria;
 • tympanometria;
 • Biopsia.

Ako liečiť preťaženie ucha?

Ako už bolo uvedené, najlepšou možnosťou je obrátiť sa na špecialistu o pomoc. To platí najmä pre tých ľudí, ktorí majú problémy s ušami so zreteľnou frekvenciou. Ak však teplota ľudského tela zostáva normálna a jeho celkový stav nespôsobuje žiadne obavy, môžete sa pokúsiť problém vyriešiť sami do 24 hodín. V tomto prípade nie je najdôležitejšie supercool a zakryť bolesť v uchu obyčajným suchým vatovým tampónom. Mimochodom, takéto opatrenia by sa mali prijať dokonca aj po zániku preťaženia ucha, a to najmenej niekoľko dní.

S cieľom určiť, ako liečiť preťaženie v ušiach, je potrebné zistiť príčinu jeho výskytu (takmer všetky sú opísané vyššie). Takže, ak sa upchaté ucho vyskytlo okamžite po plávaní alebo sprchovaní, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho dostalo do vody. V takom prípade môžete jednoducho skočiť na jednu nohu s hlavou naklonenou smerom k postihnutému uchu. Potom musítejemne odstráňte zvyšnú tekutinu z ucha vatovým tampónom.

Dôležité! Nepokúšajte sa si ucho čistiť špendlíkom, zápalkou alebo prútikom - to môže byť veľmi nebezpečné.

Ak preťaženie stále pretrváva, skúste jesť sladkosti a zároveň prehltajte sliny čo najčastejšie. Toto je pomerne účinná metóda, pretože v tejto dobe je tlak v strednom a vnútornom uchu vyrovnaný v dôsledku otvorenia zvukovej trubice a častých svalových kontrakcií.

Je potrebné, aby odborník liečil preťaženie ucha spôsobené objavením sa sírových zátok, pretože samočistenie je veľmi pravdepodobné, že bude dôkladne zabalené a pre skúseného lekára bude veľmi ťažké ho odstrániť.

Nosné zápchy sa často vyskytujú pri nachladnutí. V tomto prípade by hlavná liečba mala byť zameraná na odstránenie základného ochorenia. Spravidla ide o obklady, nosné kvapky, teplý nápoj, antipyretické a antibakteriálne látky atď.

Nakoniec by som chcel poznamenať, že ošetrenie uší doma je možné, ale nie nevyhnutné. Je lepšie vyhľadať odbornú pomoc na klinike. Koniec koncov, iba lekár môže včas a primerane vyhodnotiť problém a pomôcť ho vyriešiť v čo najkratšom čase.