Čo robiť a ako zaobchádzať, ak šteklí a šteklí v krku?

Skôr alebo neskôr sa každý stretne s bolesťou v krku. Navyše sa tento mimoriadne nepríjemný príznak často vyskytuje neočakávane av nesprávnom čase. Navyše sa k nemu často pridáva hlasný hackerský kašeľ. Boj proti takémuto útoku je nesmierne zložitý. Liečba niekedy netrvá ani 1-krát, ani 2-dňové, ale celý týždeň. Čo robiť, keď šteklíte v krku? Ako zaobchádzať s touto pohromou? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky týkajúce sa vyššie uvedeného ochorenia nájdete v tomto článku.

Príčiny bolesti v krku

Bolesť v krku sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. V oficiálnych zdravotníckych zdrojoch ich odborníci delia na dve hlavné skupiny - zápalové a nezápalové.

Do prvej skupiny patria choroby spojené so zápalovými léziami hltanu:

 • ARVI;
 • Nazafaryngitída;
 • Faryngitída.

Uvedené patologické stavy sú mimoriadne nebezpečné v tom, že sa môžu ľahko dostať do dolných dýchacích ciest (priedušiek, priedušnice, priedušky) a dokonca aj do pľúc.

Druhá skupina zahŕňa choroby, ktoré nie sú spojené s infekčným pôvodcom:

 • Faryngeálna neuróza;
 • alergia;
 • choroba z povolania v krku;
 • Rôzne patológie štítnej žľazy;
 • Spätná ezofagitída.

Chcel by som tiež zdôrazniť tieto situácie, keď sa malé deti sťažujú, že majú v krku niečo šteklenie. Takéto prípady nie sú nezvyčajné a nemali by ste sa tým obávať. Najčastejšie sa to vysvetľujeich nadmerná aktivita a hlasitosť, v dôsledku čoho je hlasový aparát nadmerne zaťažený a tento príznak sa vyskytuje v kombinácii so suchým kašľom.

V každom z uvedených prípadov je však nevyhnutné konzultovať s lekárom na účely odbornej konzultácie. V opačnom prípade bude choroba postupovať rýchlo a môže viesť k rozvoju závažných komplikácií.

Liečba

Pri bolestiach v krku je potrebné začať bojovať od samotného dňa, keď sa prvýkrát objavili nepríjemné pocity, ktoré sa jej týkajú. Najlepšou možnosťou je navštíviť lekára v prvých hodinách choroby.

Po vyšetrení a všetkých nevyhnutných diagnostických opatreniach lekár predpíše vhodnú liečbu. Koniec koncov, metódy a nástroje, ktoré sa použijú v boji proti tejto patológii, priamo závisia od základného ochorenia, ktorého príznakom je bolesť v krku.

Preto v prípade zápalového procesu lekári odporúčajú používať lokálne anestetiká (Libexín, Falimint, Lugol, Ingalipt atď.)

V prípade výraznej bakteriálnej infekcie by sa mal používať prevažne bioporox. Používajú sa aj protizápalové lieky, ako sú napríklad infúzie harmančeka, šalvie, nechtíka, ako aj ibuprofénu alebo paracetamolu.

Pitie veľkého množstva teplých nápojov pomáha. Najlepšie je mlieko alebo čaj s medom. Okrem toho by ste počas liečby mali úplne prestať používať alkohol, fajčenie, korenené a slané jedlá. A určite to nestojípreťaženie hrdla alebo skôr hlasiviek v ňom umiestnených.

V prípade, že alergén vyvoláva pretrvávajúce bolesti v krku, lekári predpisujú priebeh antihistaminík. Najobľúbenejšie a najúčinnejšie z nich sú: suprastin, tavegil a zirtec. Zároveň je veľmi dôležité zabrániť akémukoľvek kontaktu človeka s podozrivým alergénom. Ak lekár odporučil ambulantnú liečbu, potom v dome je potrebné denne vykonávať mokré čistenie, aby ste sa zbavili nahromadeného prachu.

Ak sa predpokladá, že bolesť hrdla má neurologickú povahu, potom je nevyhnutné poradiť sa s neurológom. Je to on, kto bude schopný uviesť presné príčiny objavenia sa tohto príznaku, ako aj odporučiť účinné metódy boja nielen s chorobou samotnou, ale aj s jej mnohými prejavmi.

Ak je nepríjemný pocit v krku priamo spojený s vývojom refluxnej ezofagitídy, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je upraviť stravu. Musíte jesť v malých porciách, ale často. Okrem toho liečba zahŕňa úplné odmietnutie kyslých a sýtených nápojov, alkoholu, cigariet, korenených a údených potravín. V malom množstve môžete jesť mastné, vyprážané a múčne jedlá. V takom prípade by jedlo nemalo byť príliš chladné, ale nie horúce.

V niektorých prípadoch je vhodné kombinovať tradičné metódy liečby s alternatívnymi receptami. Z nich sa za najúčinnejšie považujú:

 • infúzie z kdouleho semena, tomelnej dužiny a listov černíc;
 • Bylinková kolekcia ľubovníka bodkovaného, ​​brusníc, brusníc, listov malín a kvetov kalina;
 • Vdychovanie eukalyptom alebo olejom rakytníka.

Prevencia

Boj proti bolesti v krku nie je jednoduchá záležitosť. Preto je lepšie predchádzať rozvoju tohto príznaku podľa nasledujúcich odporúčaní odborníkov:

 • Pokúste sa dýchať nosom;
 • Zvyknite si sliznicu v krku chladom tým, že budete jesť zmrzlinu v zdravom stave;
 • Pred konzumáciou korenených potravín prehltnite malý kúsok masla;
 • Je nevyhnutné vzdať sa zlých návykov;
 • Nepreťažujte hrdlo;
 • Musia sa dodržiavať základné hygienické pravidlá.