Čo je to plienková dermatitída a ako ju liečiť

Najčastejším ochorením detí je plienková dermatitída. Je to vyrážka a podráždenie kože v oblasti plienky. Alergická reakcia sa objavuje vo veku 9 - 12 mesiacov. Spravidla sa odovzdáva samostatne po normalizácii starostlivosti o dieťa.

Príčiny plienkovej dermatitídy

Hlavnou príčinou tohto ochorenia je porušenie hygieny dieťaťa.

Dráždivé látky sú:

 • konštantná telesná vlhkosť;
 • rýchla proliferácia húb;
 • dlhý kontakt s pokožkou močom a stolicami, to znamená dlhodobé nosenie plienok bez zmeny.

Odrody choroby

V medicíne neexistuje vedecký pojem „dermatitídy plienok“. Toto je podmienené spoločné označovanie mnohých chorôb. Všetky nasledujúce choroby sú rôzne štádiá detskej dermatitídy. Líšia sa znakmi a príčinami. Viac informácií o príznakoch si môžete prečítať tu.

Existujú také odrody:

 • bežnéodreniny- nejde o závažné ochorenie. Prechádza rýchlo a nezávisle. Príčinou reakcie je trenie s oblečením alebo jednorazovou plienkou;
 • perianálna dermatitídaje častým problémom umelých detí. Sčervenanie je zaznamenané v konečníku. Dôvodom je zmena a zmena kyslosti stolice;
 • atopická dermatitídaje ochorenie, ktoré nie je nebezpečné, ale je sprevádzané nepríjemnými príznakmi: svrbenie, pálenie a vyrážky na tele. akozvyčajne sa reakcia môže začať 6 mesiacov po narodení;
 • srdcová dermatitída- takéto ochorenie je dosť závažné. Dôvodom môže byť prijatie antibiotík. Ochorenie sa prejavuje vo forme jasne červenej vyrážky, niekedy sa na zapálenej koži môžu objaviť aj malé abscesy;
 • impetigoje zriedkavé ochorenie. Jeho zvláštnosťou je, že zápalový proces ovplyvňuje nielen zadok a genitálie, ale môže ísť aj do bokov, chrbta, žalúdka a ramien. V tomto prípade sa vyrážka premení na pľuzgiere s hnedou kôrou. Príčina tohto ochorenia je spojená s prítomnosťou stafylokokov a streptokokov v tele.

Ako začať liečbu s prvými príznakmi choroby?

Proces zmiernenia alergickej reakcie je pomerne jednoduchý. V zriedkavých prípadoch sa vyžaduje pomoc lekára. Najprv bude potrebné normalizovať náležitú starostlivosť o dieťa a na liečbu používať špeciálne antimikrobiálne a protizápalové masti.

Samoobsluha by sa mala vykonávať v tomto poradí:

 1. Je potrebné odstrániť detskú plienku na jedno použitie a vyhodiť ju. Opláchnite zadok a pohlavné orgány dieťaťa teplou vodou. Je potrebné zdôrazniť, že existujúce kožné záhyby by sa mali dôkladne umyť.
 2. Pri umývaní dieťaťa sa musí znížiť množstvo použitých hygienických výrobkov. V oblasti genitálií by sa malo používať hypoalergénne mydlo. Ak to tak nie je, je lepšie opláchnuť zadok dieťaťa iba vodou.
 3. Po umytí dieťaťa je potrebné jeho pokožku vysušiť. Ale stoto treba pamätať, trenie je prísne zakázané. Je lepšie namočiť uterákom.
 4. Povrch suchých a poškodených plôch musí byť mazaný špeciálnymi masťami. Najlepšie lieky budú vazelína, zinková masť.

Kedy je potrebný lekár?

Rodičovskú dermatitídu plienky spravidla ošetrujú rodičia doma. Ale niekedy je alergická reakcia taká vážna, že bez pomoci odborníka sa nevie vyrovnať. Existuje niekoľko dôvodov, keď musíte ísť do nemocnice.

Hlavné dôvody odvolania sú:

 1. Ak počas alergickej reakcie stúpa telesná teplota.
 2. Pomoc lekára je nevyhnutná, keď sa v oblastiach postihnutých plienkovou dermatitídou zaznamená zápal, koža získa purpurovo modrý odtieň a pokožka mierne opuchne.
 3. Ak dermatitída pri plienkach pri domácej liečbe nezmizne za 7 dní.
 4. Ak sa v zapálených oblastiach vyskytujú vredy, určite sa poraďte s lekárom.
 5. Vypadávanie vlasov v dôsledku alergickej reakcie je dôvodom okamžitého odchodu do nemocnice.

Prevencia dermatitídy plienok

Tento druh choroby je nepríjemný jav, nie je nebezpečný, ale spôsobuje dieťaťu nepríjemný pocit. Liečba by sa mala začať okamžite, len čo sa objavia prvé príznaky choroby. A najlepšie zo všetkých - na zabránenie vzniku dermatitídy plienok. Tomu sa môžete vyhnúť, stačí dodržať pravidlá a odporúčania.

Tu sú hlavné preventívne zásady:

 • pokožka dieťaťa by sa mala vždy udržiavať suchá, čistá;
 • každá zmena plienky by mala byť sprevádzaná umytím zadku a pohlavných orgánov dieťaťa teplou vodou;
 • plienky by sa mali nosiť presne v takej veľkosti, aby sa zohľadnilo pohlavie dieťaťa. Okrem toho sa musí zabezpečiť, aby plienky na jedno použitie neboli trepané na miestach prirodzených záhybov;
 • ​​
 • na starostlivosť o pokožku vášho dieťaťa môžete použiť vlhké hygienické vložky. Takýto vynález je veľmi výhodný, ale rodičia by sa mali uistiť, že dieťa na neho nemá alergiu. Ak sa na tele dieťaťa objaví vyrážka, utierky by sa mali zlikvidovať;
 • Na zabezpečenie suchej pokožky sa môžu použiť špeciálne krémy, púdre a pleťové vody. Mnoho rodičov a lekárov ich použitie neodporúča, takže sa musíte pozrieť na zloženie produktu. Okrem toho musíte pomocou krémov alebo pleťových vôd počkať, kým nezaschnú.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel sa nemusíte báť plienkovej dermatitídy u vášho dieťaťa.