Čo je to nebezpečný cholesterol

Obsah

  Najnovšie metódy diagnostikovania chorôb umožnili zistiť, že metabolické poruchy sú príčinou cievnych problémov, a to aterosklerózy. V priebehu výskumu sa zistilo, že faktorom, ktorý môže vyvolať cievne patológie, je vysoký cholesterol. Spôsobuje cholesterol a mnoho ďalších problémov v tele, ktoré sú menej časté. Lekári neustále varujú, čo je nebezpečný cholesterol a aké sú dôsledky dyslipidémie.

  Ktorý cholesterol je nebezpečný

  Keď už hovoríme o negatívnej úlohe cholesterolu v tele, treba pripomenúť, že nie všetky sú rovnaké. Látka je predstaviteľom skupiny sterolov a je to polycyklický alkohol. Je nemenným staviteľom bunkových membrán všetkých živých vecí. Väčšina z nich sa vyrába v pečeni a črevách a asi 200 - 500 mg látky sa v tele vytvára v potrave. K absorpcii cholesterolu nedochádza úplne, maximálna sliznica čreva absorbuje až 60% cholesterolu vstupujúceho do tela.

  V krvi existuje cholesterol vo forme lipoproteínov. Existujú lipoproteíny s vysokou, nízkou a veľmi nízkou hustotou. Funkciou lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou je transport cholesterolu do orgánov a tkanív. Ohrozenie zdravia predstavuje presne druh s nízkou a hustotou. Sú ťažko rozpustné a sú schopné vyzrážať sa vo forme kryštálov, ktoré sa ukladajú na stenách krvných ciev.

  Cholesterol s vysokou hustotou nespôsobuje ujmu, jeho obsah v tele zvyčajne nepresahuje normu. Naopak, tento typ lipoproteínu vylučuje nadbytočné lipidy a metabolické produkty a vylučuje sa z tela spolu so žlčou. Dobre sa rozpúšťa a nezráža sa, takže je bezpečný pre krvné cievy.

  Na podporu života ľudského tela je cholesterol nevyhnutný, pretože sa podieľa na niektorých najdôležitejších procesoch - reguluje tvorbu pohlavných hormónov, podporuje syntézu dôležitého vitamínu D, posilňuje nechty, kosti, vlasy a tiež vstupuje ako prvok spojenia medzi mozgovými neurónmi, s pamäťovou funkciou. Preto je nízky obsah cholesterolu, ako vysoký, pre telo nebezpečný. Inhibícia vyššie uvedených procesov nastáva.

  Aká úroveň sa považuje za vysokú, je hlavná otázka pacientov, ktorí sa najskôr zamysleli nad profilom preventívnych lipidov alebo ktorí sa chcú podrobiť vyšetreniu v dôsledku zlého zdravotného stavu. Všimnite si, že v tejto záležitosti neexistuje stabilita, pretože hladiny cholesterolu kolíšu v priebehu života.

  POMOC!V priemere je možné povedať, že množstvo mmol /l tejto látky by nemalo prekročiť 5 jednotiek.

  Pre pacientov s cukrovkou je limitný počet 4,5 mmol /L. Ak sa ich počet zvýši, potom sú usadeniny cholesterolu nebezpečné a je potrebné poradiť sa s lekárom, uchýliť sa k opatreniam na zníženie hladiny cholesterolu.

  Riziková skupina

  Málokto si predstaví, že by mohli trpieť vysokými hladinami lipidov. Zatiaľ čo telorelatívne sa vyrovnáva s metabolizmom lipidov a klinické príznaky vysokej hladiny cholesterolu v krvi sa neobjavujú, pacienti nechodia k lekárovi a neberú krvný test na cholesterol, pretože sa považujú za úplne zdraví.

  Dnes sa veľmi úzko študujú poškodenia cholesterolu a problémy s aterosklerózou. Výskum lekárov sa zameriava nielen na liečenie choroby, ale aj na prevenciu. Aby sme vedeli, v ktorých skupinách sa majú vykonávať preventívne opatrenia, je dôležité identifikovať rizikovú skupinu ľudí, u ktorých sa najviac vyvinie ateroskleróza. Jedná sa o:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako znížiť hladinu cholesterolu
  • hypertenzní pacienti;
  • obézni;
  • ľudia, ktorí trochu presúvajú prácu na sedavej práci;
  • diabetici 2. typu;
  • pacienti s familiárnou hyperlipidémiou;
  • fajčiari;
  • ľudia, ktorí jedia mastné potraviny;
  • ženy počas a po menopauze.

  Cievne problémy

  U pacientov s vysokým obsahom cholesterolu v krvi sa vyskytujú predovšetkým vaskulárne problémy. Cholesterol je škodlivý pre veľké aj malé plavidlá. Problémy sú vyvolané tvorbou aterosklerotických plakov, ktoré blokujú tok krvi do tkanív a orgánov, čím vyvolávajú ischémiu - nedostatok kyslíka. V dôsledku toho sa u pacientov vyvinuli nasledujúce komplikácie:

  • infarkt myokardu;
  • mozgová mŕtvica;
  • angina pectoris;
  • náhle zastavenie srdca;
  • cerebrovaskulárna nedostatočnosť;
  • prerušovaná klaudikácia.

  Všetky tieto patológie sú veľmi nebezpečné a môžu viesť nielen k vážnemu zhoršeniu zdravotného stavu, ale aj k smrti. Lekári nie vždy pomáhajú pacientom včas a dochádza k úmrtiu.

  Dnes sa problémy s cholesterolom posudzujú na novej úrovni. Prvé predstavy lekárov o tom, čo je cholesterol zastaraný. Verilo sa, že cholesterol sa jednoducho usadzuje na stenách krvných ciev, podobne ako odpadky v krvi. Problém samozrejme spočíva v inom, komplexnejšom procese. Lekári dnes považujú chronický produktívny (proliferatívny) zápal za príčinu rozvoja zápalového procesu v stenách krvných ciev a tu hrá hlavnú úlohu tuk.

  Cholesterolové plaky blokujú prietok krvi a podporujú ischémiu.

  Táto forma zápalového procesu sa vyvíja pod vplyvom pomalého vystavenia stimulu, čo vedie k hyperplastickým zápalovým rastom. Takými sú napríklad polypy. V tomto procese sa jedná hlavne o spojivové tkanivo. Cieľom tohto procesu je zbaviť sa nebezpečného cudzieho telesa, ktoré makrofágy nemôžu zničiť.

  Ak hovoríme o aterosklerotickom ochorení, potom ložiská lipidov pôsobia ako cudzie telá, medzi ktoré patria extracelulárne kryštály esterov cholesterolu v tekutom stave a pevné kryštály voľného cholesterolu. V dôsledku tohopri zápalovom procese je aktivovaná aktivita makrofágov, vzniká granulóm.

  ​​

  Pri vývoji zápalového procesu predstavuje uhlíková kostra cholesterolu nebezpečenstvo. Toto je takzvaný kameň úrazu, s ktorým sa makrofágy nemôžu vyrovnať, v lyzozómoch sa nerozpadá. V bunkách fagocytov je zaznamenaná neporušená štruktúra uhlíkového skeletu, ktorá je vo fungujúcom fagocyte naďalej v primárnom stave.

  POMOC!Zaujímavým faktom je, že ľudské telo môže vytvoriť uhlíkovú kostru, ale nenaučilo sa ju ničiť. Je nebezpečný pre krvné cievy. Z tohto dôvodu sa cholesterol hromadí v bunkách ako inertná látka.

  Keď sa množstvo lipidov v bunkách príliš zvýši, rozloží sa a v skutočnosti sa jeho obsah rozlieva do medzibunkového priestoru. Pre okolité tkanivo sa takáto bunka stáva cudzím telom, makrofágy sa ju neúspešne snažia zničiť. S aktiváciou makrofágov sa zintenzívňuje práca ostatných účastníkov zápalového procesu, najmä chemokínov a nimi syntetizovaných cytokínov. Do procesu sú tiež zapojené bunky hladkého svalstva syntetizujúce spojivové tkanivo.

  Hlavnou úlohou spojivového tkaniva je obmedziť zameranie na lipidy a izolovať cholesterol z iných tkanív. To umožňuje uzavrieť usadeniny cholesterolu v špeciálnych zápalových granulónoch, ktoré sa nazývajú plaky. Zdá sa, že povrch povlaku pokrýva cholesterolusadzovanie, čím sa chráni menšie plavidlo pred embóliou.

  Pre ľudí nie je poškodenie lipoproteínov čisto procesom poškodenia vaskulárnych intimálnych buniek. Kľúčovým znakom je nesprávna distribúcia lipidov, medzi ktorými u pacientov s aterosklerózou prevažujú lipoproteíny s nízkou a veľmi nízkou hustotou.
  Lipidová rovnováha v tele je taká hladina cholesterolu, keď 70 percent je normou zlého cholesterolu a 30 je pridelené neaterogénnym lipoproteínom s vysokou hustotou. Iba takí ľudia sú ohrození problémami s cievami, s normou všetkých lipidových parametrov, nemôžete si robiť starosti s cievami - telo nezávisle reguluje metabolizmus lipidov.

  Lekári preto zvažujú základnú teóriu, že cholesterol je príčinou vzniku vaskulárnych usadenín. Predispozičným faktorom je zlyhanie makrofágov vyrovnať sa s týmito cudzími telesami.

  Poruchy pečene

  Problémy s fungovaním pečene sú primárne spojené s rovnakým zápalovým procesom, ktorý sa vyskytuje v cievach. Extracelulárny cholesterol je uložený v strome pečeňových buniek, ktorý nakoniec stimuluje proliferáciu (proliferáciu) spojivového tkaniva. Stáva sa príčinou zápalových procesov v pečeni aj v žlčových cestách.

  U familiárneho typu hypercholesterolémie uvoľňovanie lipidov z rozpadnutých buniek stimuluje rozvoj tzv. Tukovej cirhózy. Zápal je podporovaný v roku 2006primárne žlčové zložky, ktoré obsahujú vysoké hladiny lipidov. V dôsledku toho sa vyvíja primárna biliárna cirhóza, do parenchýmu pečene sa uvoľňuje veľké množstvo voľného cholesterolu, čo tiež demonštruje rast tohto ukazovateľa v krvi.

  Pri mastnej hepatóze je štruktúra orgánov kompletne poškodená lipidovými inklúziami.

  Počas krvného testu sa zistilo, že pacienti majú vysoký cholesterol - od 12 do 17 mmol /l, s extrémne nízkym obsahom prospešných lipoproteínov a s prevahou aterogénneho cholesterolu. Jedná sa o nebezpečné ukazovatele, ktoré hovoria o vývoji aterosklerózy, čo potvrdzujú sprievodné príznaky - u pacientov na tele sa začínajú objavovať xanthelasmy. Zápalový proces zosilňuje a zachytáva nové oblasti, čo vedie k deformácii žlčníka, rozvoju periportálnej fibrózy, objaveniu sa šnúr a adhézií.

  V dôsledku takéhoto patologického procesu získava pečeň výraznú žltú farbu a má hustejšiu štruktúru. Žlčové cesty sú poškodené, bunky sú infiltrované, zničené kanáliky vyvolávajú cholangitídu. Pečeňový parenchým má oveľa menej tubulov na odstránenie žlče, rozvíja sa ťažká cholestáza.

  Keď sa objaví extracelulárny voľný cholesterol, zápalový proces vedie k rozvoju granulomu a mechanickej obštrukcie, ktorá spôsobuje mechanickú žltačku, prasknutie kapilár a nakoniec hepatitídu. Vyvíja sa v žlčníkucholesteróza, cholesterol cholelitiáza.

  Žlčníkový kameň

  Žlčové ochorenie je ochorenie hepatobiliárneho systému, ktoré narúša výmenu cholesterolu alebo bilirubínu a niekedy obidve zložky spolu. U zdravých ľudí sa tiež pozoruje výskyt kameňov rôznych veľkostí a zložení v žlčníku. Väčšinou sú kamene ukladané v starobe. Patológia je zaznamenaná vo väčšine prípadov u žien ako u mužov.

  DÔLEŽITÉ!kamene sú výsledkom nadbytku cholesterolu v žlči. Cholesterol sa zráža v noci, keď je maximálna koncentrácia žlče.

  V tukovej vrstve sa nachádza cholesterol rozpustný v tukoch. Pozostáva z kyselín rozpustných v tukoch - chenodeoxycholických a cholových. Fosfolipidy, ktoré sú sústredené v jeho strede, sú schopné odolávať kryštalizácii cholesterolu. Nedostatok žlčových kyselín alebo nerovnováha medzi lipidmi a fosfolipidmi prispieva k presýteniu žlče prvou zložkou, ktorá nakoniec vyvoláva jadro, okolo ktorého sa tvoria kalkulu.

  Medzi rizikové faktory pre kalkulát patria:

  • pohlavie (predovšetkým u žien);
  • obezita;
  • strava s minimálnym obsahom vlákniny;
  • prítomnosť cirhózy;
  • choroby čriev, pečeň;
  • užívanie určitých liekov.

  Pod vplyvom týchto faktorov spolucholesterol-bilirubínové kamene. Vápnik a vápnik vápnika sú oveľa menej bežné.

  Toto ochorenie má tri štádiá. V prvej fáze pečeň začína produkovať žlč, ktorá obsahuje veľké množstvo cholesterolu. Toto je tzv. Fyzikálno-chemické štádium. Klinické príznaky patológie stále chýbajú, v žlčníku nie sú žiadne kamene.

  Druhá etapa sa nazýva latentná asymptomatická preprava, keď sa už vytvorili kamene, ale pacient ešte netrpí príznakmi cholelitiázy. V tomto štádiu je proces tvorby kameňa podporovaný aj faktormi, ako je stagnácia žlče, poškodenie sliznice. Kamene na spodku orgánu sa prakticky nijakým spôsobom neodhaľujú, pri zablokovaní žlčových ciest sa objavuje nepríjemný pocit.

  Tretím stupňom choroby je v skutočnosti akútna výdatná cholecystitída, keď sa žlčník stáva zapáleným v dôsledku kameňov v nej. Intenzita symptómov závisí od lokalizácie kameňov a ich veľkosti, aktivity zápalového procesu, prítomnosti obštrukcie a ďalších faktorov. Znaky akútnej cholecystitídy sú:

  • horúčka;
  • bolesť v pravej hypochondrii;
  • mierne zvýšenie telesnej teploty;
  • zvracanie, nevoľnosť;
  • zvýšená produkcia plynu, plynatosť.

  Terapia žlčníkových kameňov liekmi je neúčinná.

  Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva počas exacerbácie a tiež sa plánuje, ak sú kamene veľké. Indikácie pre chirurgický zákroksú exacerbácia cholecystitídy, kamene v bežnom kanáliku, orgánová gangréna, črevná obštrukcia.

  HIV

  Keď už hovoríme o nebezpečenstvách cholesterolu v tele, je potrebné poznamenať, že ide o nedobrovoľného podporovateľa šírenia AIDS. Americkí vedci uskutočnili štúdie, v ktorých sa zistilo, že k šíreniu vírusu ľudskej imunodeficiencie dochádza prostredníctvom špeciálnych miest cholesterolu v krvi. Je to vysoký cholesterol, ktorý prispieva k rýchlemu šíreniu vírusu, a preto sa považuje za nebezpečný. V súčasnosti prebieha výskum liečby AIDS a znižovanie cholesterolu sa považuje za jednu z prioritných oblastí.

  Aký škodlivý je cholesterol

  Zvýšené hladiny lipidov sú jednoznačne faktorom rozvoja cievnych patológií. Lekári však odporúčajú, aby v tomto procese nehral hlavnú úlohu. Príčinou dyslipidémie je v prvom rade nesprávny životný štýl pacienta, a preto sa objavujú faktory, ktoré vyvolávajú poruchy funkcie srdca a krvných ciev.

  Táto skutočnosť jasne dokazuje, že so zvýšením hladiny cholesterolu sa dá ľahko normalizovať, ak dodržiavate stravu a pridávate fyzickú aktivitu. Mala by sa preštudovať tabuľka škodlivých výrobkov a jedlo zo zoznamu je vylúčené.

  Ľudia, ktorí nemajú závažné dedičné choroby, ktoré sú náchylní na zvyšovanie obsahu látky a ktorí sledujú svoje zdravie, sa neboja cholesterolu a nemali by sa toho báť -Samotné telo sa s touto látkou vyrovná veľmi dobre, používa ju pre svoje životne dôležité funkcie a prebytok sa bez problémov vyplachuje.

  Najdôležitejší

  Cholesterol v ľudskom tele je mimoriadne dôležitým prvkom, ktorý vykonáva veľa funkcií. Človek nemôže žiť bez cholesterolu. Cholesterol sa stáva nebezpečným, keď je pozorovaný stav dyslipidémie, t.j. je narušená rovnováha prospešného a škodlivého cholesterolu.

  Cholesterol sa môže zrážať v kryštáloch, ktoré telo vníma ako cudzie telesá. Aktivujú zápalové faktory, v dôsledku ktorých rastie spojivové tkanivo. Negatívne procesy sa zaznamenávajú nielen v cievach, kde sa ukladajú cholesterolové plaky, ale aj v pečeni a ďalších orgánoch. Cholesterol prestane byť škodlivý, len čo bude jeho rovnováha v tele normalizovaná.