Čo je to hypercholesterolémia

Obsah

  Hypercholesterolémia - čo je to? Hypercholesterolémia sa týka zvýšenej hladiny cholesterolu (tukovitej látky) v krvi. Hypercholesterolémia vyvoláva rozvoj aterosklerózy, preto je veľmi dôležité včas začať liečbu tejto patológie, aby sa zabránilo vzniku nepríjemných následkov tohto stavu.

  Príznaky hypercholesterolémie

  Hlavné príznaky hypercholesterolémie sú:

  • výskyt xantómov - husté uzlíky, ktoré obsahujú cholesterol nad pacientovými šliach, napríklad v oblasti ruky;
  • výskyt xantinóm - usadeniny tukovej látky pod kožou viečok vo forme uzlov pripomínajúce ploché pruhy žltkastého odtieňa;
  • vzhľad lipoidného oblúka rohovky - biele alebo sivobiele okraje sa ukladajú pozdĺž okrajov rohovky oka.

  Formy

  Podľa mechanizmu výskytu odborníci identifikovali niekoľko foriem patológie.

  • Primárna (familiárna hypercholesterolémia)- zdedená. V tomto prípade je dedičná hypercholesterolémia spojená s porušením génov. Existuje primárna homozygotná a heterozygotná forma. Čo znamenajú oba typy patológie? Homozygot je forma, v ktorej sú defekty v génoch dedené deťmi od oboch rodičov súčasne. Heterozygot (typ 2a) je forma, v ktorej sú defektné gény získané iba od jedného rodiča.
  • Sekundárna forma(čistá hypercholesterolémia ICD kód E78.0 podľamedzinárodná klasifikácia) sa vyvíja na pozadí patológií alebo v dôsledku podvýživy s prevahou živočíšneho tuku v potrave. Počas liečby je potrebné dodržiavať diétu.

  Príčiny

  Primárna hypercholesterolémia (familiárna hypercholesterolémia) sa môže vyvinúť v dôsledku nepriaznivej rodinnej anamnézy. Sekundárna forma sa najčastejšie vyvíja na pozadí diabetes mellitus, patologických stavov pečene a užívania liekov.

  Medzi hlavné dôvody, ktoré môžu viesť k porušovaniu predpisov, patria:

  • výskyt živočíšnych tukov v ponuke;
  • systematické zvyšovanie krvného tlaku;
  • veková kategória nad 50 rokov;
  • diabetes mellitus;
  • dyslipidémia;
  • patológia kardiovaskulárneho systému;
  • príznaky fyzickej nečinnosti;
  • chudnutie.

  Na normalizáciu hladiny cholesterolu v plazme bude potrebné absolvovať liečebný cyklus

  Diagnóza

  Diagnostické metódy pre hypercholesterolémiu sú podobné detekcii hypertriglyceridémie a sú nasledujúce:

  mali by ste si prečítať: Vaskulárna ateroskleróza a jej prevencia
  • Analýza anamnézy a zdravotných ťažkostí. Lekár by mal objasniť obdobie výskytu xantómu, lipoidného oblúka rohovky.
  • Analýza histórie príbuzných. V tejto fáze je dôležité zistiť, s akými chorobami boli najbližší príbuzní chorí, s kým pracovali a či mali nejaké infekčné choroby. Je obzvlášť dôležité venovať pozornosť prítomnosti aterosklerózy,infarkt myokardu alebo mozgová porážka u pacienta a jeho rodičov.
  • Fyzikálne vyšetrenie, pri ktorom lekári zaznamenávajú prítomnosť xantómov, xantelazmy a lipoidného oblúka rohovky. Pri hypercholesterolémii nedochádza k žiadnym zmenám pri ťuknutí a počúvaní srdcového svalu. Krvný tlak môže byť zvýšený.
  • Analýza moču a krvný obraz. Pomocou analýz môžete identifikovať zápalový proces a súvisiace patológie.
  • Biochemický krvný test, ktorým sa meria hladina cukru a celkového krvného proteínu. A tiež pomocou biochémie môžete určiť stupeň kyseliny močovej, kreatinínu.
  • Lipidový profil (krvný test na lipidy) - hlavná metóda diagnostiky hypercholesterolémie. V tomto prípade odborníci porovnávajú pomer proaterogénnych a antiaterogénnych lipidov. Pri ukazovateli presahujúcom značku 3 sa zvyšuje riziko rozvoja aterosklerózy.
  • Imunologická analýza krvi. Táto diagnostická metóda vám umožňuje určiť hladinu protilátok proti chlamydiám (mikroorganizmy, ktoré prispievajú k rozvoju aterosklerózy). A je tiež detekovaná hladina C-reaktívneho proteínu, ktorý zvyšuje prítomnosť zápalového procesu v krvi.
  • ​​
  • Uskutočňuje sa genetická analýza na identifikáciu génov, ktoré sú zodpovedné za vývoj dedičnej patológie.

  Dôsledky a komplikácie

  V dôsledku porúch metabolizmu lipidov a procesu syntézy mastných kyselín s veľkým množstvom zlého cholesterolu u pacienta vznikajúvnútorné časti cievnych stien. Cholesterolové plaky prispievajú k ateroskleróze.

  Formácie s hypercholesterolémiou postupne zúžujú lúmeny v cievach a znižujú ich priechodnosť. Prúd krvi do orgánov sa znižuje. Plaky, ktoré sa výrazne zväčšujú, úplne upchávajú cievy. Pacient potrebuje lekársky zásah.

  V dôsledku hypercholesterolémie sa vyvíjajú také patológie, ako sú:

  • Koronárne srdcové choroby. Úzke medzery v cievach v oblasti koronárnych tepien pacienta prispievajú k silnej paroxyzmálnej bolesti v hrudnej kosti. Takýto útok sa nazýva angina pectoris. Ak pacientovi nie je poskytnutá okamžitá pomoc, cievy sa upchajú a rozvíja sa infarkt myokardu.
  • Mozgová mŕtvica, pri ktorej je pacient narušený systematickými bolesťami hlavy, stratou pamäti a zrakovej ostrosti, objavuje sa pocit nevoľnosti a závratov. Nedostatočná výživa mozgu vyvoláva rozvoj mozgovej príhody.
  • Hypertenzia - nadbytok cholesterolu v krvi vyvoláva vývoj zvýšenia krvného tlaku. Srdcový sval je veľmi preťažený.

  Tehotenstvo a nadbytok cholesterolu

  Hypercholesterolémia je nebezpečná patológia, ktorej je potrebné sa vyhnúť počas tehotenstva. Ak nebudete včas venovať pozornosť svojmu zdraviu, môžete ohroziť zdravie budúceho dieťaťa.

  Komplikácie, ktoré sa vyvíjajú na pozadí zvýšených hladín organických látokzlúčeniny v plazme často spôsobujú hypoxiu plodu. Je veľmi dôležité urobiť všetky testy včas a sledovať svoje zdravie počas tak dôležitého obdobia pre ženu.


  Pri prenášaní dieťaťa je potrebné správne jesť, aby sa predišlo zvýšeniu hladiny cholesterolu v plazme
  .

  V prípade aorty a akéhokoľvek iného typu hypercholesterolémie je dôležité navštíviť ošetrujúceho lekára, ktorý po vykonaní potrebných vyšetrení predpíše najvhodnejšiu metódu liečby, prevencia zvýšenia hladiny cholesterolu v plazme a progresie aterosklerotických cievnych zmien.

  Liečba

  Ako liečiť syndróm? Na liečbu hypercholesterolémie môžete použiť iné ako drogové metódy, ktoré sú založené na úbytku hmotnosti, systematickej fyzickej aktivite, vyvinutej odborníkmi pri zohľadnení patológií pacienta.

  Je potrebné prehodnotiť stravu v prospech zdravých potravín (veľké množstvo ovocia a zeleniny, odmietnutie mastných potravín a pečiva), odmietnutie systematického požívania alkoholu. V čase nepríjemnej diagnózy je dôležité prestať fajčiť, čo rýchlo zníži úroveň koncentrácie antiaterogénnych látok.

  Drogová terapia

  Statíny sa používajú na liečbu hypercholesterolémie, ktorá môže znížiť hladinu intracelulárneho cholesterolu a spomaliť proces jeho syntézy v pečeni, ničiť tuky a mať protizápalový účinok na organizmus.

  Je dôležité znížiť riziko poškodenia zdravých ciev, znížiť riziko komplikácií aterosklerózy a zvýšiť dĺžku života. Medzi nedostatky pri používaní tohto lieku je možné rozlíšiť poškodenie pečeňových a svalových buniek, ktoré sa môže vyvinúť pri dlhodobej liečbe liekmi tejto kategórie.

  Preto je lepšie odmietnuť užívať statíny na patologické nálezy pečene. Zvyšní pacienti by sa počas liečby mali pravidelne podrobovať krvným testom. Liečba liekmi okrem užívania statínov zahŕňa:

  • Doplnok ezetemibu, ktorý interferuje s absorpciou zlého cholesterolu v zažívacom trakte.
  • Užívanie sekvestrantov kyseliny cholovej, ktoré z tela odstraňujú tukovú látku. Na pozadí užívania tejto kategórie liekov sa rýchlosť tráviaceho procesu môže spomaliť.
  • Priebeh liečby fibrátmi, ktoré znižujú triglyceridy a zvyšujú koncentráciu lipoproteínov s vysokou hustotou.
  • Príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré stimulujú srdcovú aktivitu a regulujú triglyceridy v plazme. Mastné kyseliny sa vyskytujú vo veľkých množstvách v rybách tukových odrôd. Preto by ste pri obezite nemali problémy s jedlom 3-4 krát týždenne.
  • Čistenie krvi, ktoré vám umožňuje upraviť zloženie a vlastnosti krvi.
  • Korekcia štruktúry DNA (táto metóda sa používa na dedičnú primárnu hypercholesterolémiu).

  Klinické odporúčania!Nestojí to za tosamoliečba pomocou ľudových liekov. Bohužiaľ, s takouto patológiou nebude tradičný liek schopný pomôcť, ale iba mierne upraví index cholesterolu v plazme.

  Prevencia hypercholesterolémie

  Aby sa predišlo hypercholesterolémii, odborníci odporúčajú normalizovať svoju vlastnú hmotnosť, redukovať kalórie a odstraňovať mastné potraviny z vašej stravy, upravovať svoju stravu a prestať piť alkohol a fajčiť.

  Je dôležité systematicky sa venovať športu (mierna fyzická aktivita pomôže obnoviť zdravie), normalizovať hladinu glukózy v plazme, konzumovať morské ryby 3-4 krát týždenne, individuálne zvolenú úroveň fyzickej aktivity a zabrániť prudkému zvýšeniu krvného tlaku.