Čo je to cholesterol?

Obsah

  Cholesterol je tuk alebo lipid, ktorý je prítomný v tele každého človeka. Niektorí sa mylne domnievajú, že je to zlá látka, ktorá škodí iba. V skutočnosti je to jeden z najdôležitejších prvkov pre normálne fungovanie mnohých vnútorných orgánov. Problémy vznikajú iba vtedy, keď ich množstvo prekračuje normu. Všetko o cholesterole vo svojom tele zistíte absolvovaním krvných testov. Na začatie liečby je dôležité zistiť akékoľvek abnormality v čase.

  Čo je cholesterol

  Lekári odpovedajú na otázku, čo je cholesterol v krvi, jednoducho - to je tuk, ktorý sa tvorí v pečeni. Do tela tiež vstupuje s jedlom. Samotný cholesterol je úplne neškodný, telo ho vníma ako prírodnú látku.

  Cholesterol a cholesterol sú rovnaké názvy pre rovnaký prvok.

  Hlavným zdrojom cholesterolu je jeho produkcia v pečeni. Toto telo produkuje enzýmy, ktoré syntetizujú lipidy. Týmto spôsobom sa objaví asi 80% všetkého cholesterolu v ľudskom tele. Zvyšných 20% do nej preniká potravou. Čím je jedlo hrubšie, tým viac tukov zostáva v tele po jeho trávení. Tuky živočíšneho pôvodu sú obzvlášť bohaté na cholesterol.

  Molekuly cholesterolu, ktoré vstupujú do tela prostredníctvom potravy, sa postupne vstrebávajú do čriev, vstrebávajú sa a potom vstupujú do krvného obehu. Obehovým systémom, ktorý sa viaže medzivšetky vnútorné orgány, tuky sú distribuované v tele. Ak je hladina cholesterolu v krvi zvýšená, začína sa ukladať na stenách krvných ciev a tepien a vytvára plaky. Ak sú normálne - vylučujú sa prirodzene z tela.

  Jeho úloha a funkcie

  Cholesterol vykonáva také funkcie, ktoré prispievajú k normálnemu fungovaniu osoby:

  • Zúčastňuje sa na procesoch trávenia. Pečeň produkuje okrem enzýmov, ktoré syntetizujú cholesterol, aj tráviacu šťavu a soli. Pri pôsobení lipoproteínov s vysokou hustotou sa zvyčajne uskutočňujú procesy trávenia a vstrebávania potravy.
  • Podieľa sa na produkcii niekoľkých hormónov. Medzi hlavné patria sexuálne hormóny, mužské aj ženské. Ak je cholesterol dlhodobo zvýšený, môže to viesť k poruchám reprodukčného systému. Keď sa v ženskom tele zvyšuje hladina pohlavných hormónov, napríklad progesterónu počas tehotenstva, zvyšuje sa aj prijateľná hladina cholesterolu.
  • Chráni bunky. Cholesterol je základom membrán mnohých telesných buniek. Ak to stačí, úplne zakryje membránu a chráni ju pred vonkajšími stimulmi. To tiež robí bunkovú membránu pružnou a odolnou.
  • Posilňuje nervový systém. Tento objav bol urobený nedávno. Cholesterol je jedným z mála lipidov, ktoré sa podieľajú na tvorbe synapsií v mozgu. Vďaka tomumentálne, intelektuálne schopnosti človeka sa zvyšujú.
  • Zúčastňuje sa na syntéze vitamínu D. Jedným z pozitívnych účinkov tohto procesu je posilnenie imunitného systému tela.

  Vzhľadom na funkcie, ktoré vykonáva cholesterol v ľudskom tele, jeho úloha sa dá len ťažko preceňovať, má priaznivý vplyv na mnohé životne dôležité procesy
  .

  Tieto funkcie sú hlavnými funkciami, ktoré cholesterol vykonáva. Ukazuje sa, že všetky vnútorné systémy tela môžu normálne fungovať, ak je hladina tohto lipidu normálna. Samozrejme, keď celkový cholesterol prekročí normu, vnútorné orgány okamžite neprestanú pracovať. Najprv sa symptómy nemusia vôbec objaviť, avšak pri zhoršenom metabolizme lipidov je dôležité ich včas zistiť, aby sa predišlo komplikáciám.

  Metabolizmus cholesterolu v tele

  Rozlišujú sa dve fázy metabolizmu cholesterolu: exogénny a endogénny. Pri exogénnom metabolizme vstupuje do tela spolu s potravinami, najmä mäsom a mliečnymi výrobkami s vysokým obsahom tuku.

  Najprv cholesterol vstupuje do gastrointestinálneho traktu, prechádza prírodnými procesmi transformácie v čreve a potom pôsobením určitých enzýmov na chylomikróny. Cez krvné riečisko sa tieto malé látky posielajú do pečene. Vzhľadom na to, že prichádzajú do styku s tkanivami, „podávajú“ časť tuku, ktorá sa rozkladá na mastné kyseliny. Po týchto procesoch sa počet chylomikrónov zníži, zostávajúci HDL sa prenesie do pečene.

  V pečeni sa vyskytuje endogénny metabolizmus. Cholesterol je fixná látka a kvôli jej transportu do rôznych častí tela v pečeni sa viaže na proteínové nosiče - lipoproteíny rôznej hustoty. Prenášajú cholesterol krvným riečiskom do všetkých orgánov.

  Odrody

  Vymedzenie pojmu „cholesterol“ zahŕňa niekoľko druhov lipoproteínov:

  • LDL- lipoproteíny s nízkou hustotou. Nazývajú sa „zlý“ cholesterol, to znamená, že jeho účinok na ľudské telo je negatívny. Vďaka nízkej hustote sa tieto látky môžu akumulovať, keď ich krvný prúd prenáša cez cievy a tepny, začnú vytvárať usadeniny. Takéto cholesterolové plaky zužujú lúmen cievy alebo tepny, takže je narušený prietok krvi v tejto oblasti.
  • HDL- lipoproteíny s vysokou hustotou. Nazývajú sa „dobrý“ cholesterol, keď tieto lipidy plnia svoju úlohu v tele, buď sa rozpadajú v pečeni alebo sa prirodzene vylučujú. Počet HDL môže tiež prekročiť normu, ale stáva sa to menej často ako pri LDL.
  • triglyceridy . Sú to chemické prvky, ktoré sú prítomné v krvi. Väčšina z nich vstupuje do plazmy prostredníctvom potravy. Kalórie sa spracúvajú na triglyceridy a potom sa ukladajú. Ak dôjde k nedostatku energie, triglyceridy sa z buniek uvoľnia a premenia na energiu.

  Celkový cholesterol je priemerné označenie pomeru lipoproteínov rôznych hustôt. Toto je indikátor, ktorý môžetepozri darovanie krvi zo žily biochémii. Nižšie by mal byť prepis analýzy s podrobným opisom počtu LDL, HDL a ďalších ukazovateľov.

  Ako sa testovať

  Hladina cholesterolu v krvi sa stanovuje pomocou biochemického krvného testu. Z tohto dôvodu sa odoberá zo žily vyšetrenej v laboratóriu. Na dosiahnutie presného výsledku je potrebná určitá príprava. Zahŕňa dodržiavanie týchto pravidiel:

  • nejesť 12 hodín pred darovaním krvi;
  • vyhnúť sa aktívnej fyzickej aktivite počas niekoľkých dní;
  • ​​
  • upozornite svojho lekára, aby užíval lieky priebežne, najmä ak ide o hormóny;
  • ráno pred kapituláciou nemôžete jesť, piť, len piť vodu;
  • prestať fajčiť v priebehu niekoľkých hodín;
  • príďte na kliniku za 15-20 minút, aby ste sa upokojili.

  Často sa dajú výsledky dosiahnuť hneď nasledujúci deň. Budú indikovať celkový cholesterol a jednotlivé ukazovatele LDL a HDL. Na vyhodnotenie pomeru zlého k dobrému cholesterolu sa vypočíta aterogénny koeficient (CAT). Na jeho stanovenie je potrebné rozdeliť celkový cholesterol počtom lipoproteínov s vysokou hustotou. Ak hodnota získaná pod 30 rokov nie je vyššia ako 2,8 a od 30 rokov nie je vyššia ako 3,5, potom je hladina cholesterolu normálna.

  Na stanovenie LDL sa používa aj Friedwaldova metóda: LDL = celkový cholesterol - (HDL + TG /5).

  Ukazovatele normy

  Prijateľné ukazovatele cieľovej normy závisia od pohlavia a veku pacienta. V priemere sa považuje táto normado 5,2 mmol /l, mierny nadbytok normy - do 6,5 mmol /l, s vysokými dávkami naznačujú významný nadbytok normy. Väčšina lekárov však tieto spriemerované údaje odmietla. V nasledujúcej tabuľke je uvedená prijateľná norma pre mužov rôzneho veku.

  Vek pacienta celkový cholesterol (mmol /l) LDL (mmol /L)[64 ] HDL (mmol /L)
  Do 10 rokov Do 5,25 Do 3,34 Do 1,94
  10 - 20 rokov 3,08 - 5,10 1,66 - 3,37 0,96 - 1,63
  20 - 30 rokov 3,16 - 6,32 1,71 - 4,27 0,78 - 1,63
  vo veku 30 - 40 rokov 3,57 - 6,99 2,02 - 4,90 2,02 - 1,60
  vo veku 40 - 50 rokov 3,91 - 7,15 2,25 - 5,23 0,70 - 1,66
  50 - 60 rokov 4,09-7,15 2,31-5,26 0,72-1,84
  vo veku 60 - 70 rokov 4,12 - 7,10 2,15 - 5,44 0,78 - 1,94
  Viac ako 70 3,73-6,86 2,49-5,34 0,080 - 1,94

  V nasledujúcej tabuľke je uvedená prijateľná norma pre ženy rôzneho veku:

  ]
  Vek pacienta Celkový cholesterol (mmol /l) LDL (mmol /L)[116 ] HDL (mmol /L)
  Do 10 rokov Do 5,30 Do 3,63 Do 1,89
  10 - 20 rokov 3,21 - 5,18 1,76 - 3,55 0,96 - 1,91
  20 - 30 rokov 3,16 - 5,75 1,48-4,25 0,85-2,15
  30 - 40 rokov 3,37-6,27 1,81-4,45 0,93-2,12
  40 - 50 rokov 3,81 - 6,86 1,92 - 4,82 0,88 - 2,25
  50 - 60 rokov 4,20-7,77 2,28 až 5,44 0,96 až 2,35
  60 - 70 rokov 4,45-7,85 2,59-5,72 0,98-2,48
  Viac ako 70 4,48-7,25 2,49-5,34 0,85-2,38

  Dôvody zvýšenia

  Niektoré príčiny nadmerného cholesterolu v krvi sú spôsobené nesprávnym životným štýlom, tj v dôsledku zavinenia osoby. Iné sú spojené s prítomnosťou chorôb vrátane vrodených. Hlavné príčiny zvýšenia cholesterolu sú:

  • podvýživa;
  • alkohol, fajčenie;
  • dedičnosť;
  • diabetes mellitus;
  • narušenie endokrinného systému;
  • znížená fyzická aktivita;
  • chronické ochorenia pečene a obličiek;
  • užívanie určitých liekov, napríklad perorálnych kontraceptív.

  Vo väčšine prípadov sa človek viní, že má vysoký cholesterol

  Aké je nebezpečenstvo zvýšených ukazovateľov

  Vysoký cholesterol môže spôsobiť mnoho komplikácií a chorôb. Často medzi nimi bolo nájdených:

  • ateroskleróza - poškodenie vitálnych ciev a tepien ukladaním cholesterolu;
  • vývoj koronárnej choroby srdca;
  • infarkt myokardu;
  • zdvih;
  • angina pectoris;
  • iné ochorenia srdca.

  Ateroskleróza je nebezpečná, pretože zúžením lúmenu v krvných cievach a artériách je narušený prietok krvi a zvyšuje sa pravdepodobnosť trombózy. Vo zvlášť závažných prípadoch, prasknutie krvi sa zráža vo vnútri mozgových ciev, srdce vedie k smrti.

  Ako normalizovať úroveň

  Keďže vedia, čo v tele predstavuje úlohu cholesterolu a aké komplikácie vznikajú s jeho nadmerným množstvom, je potrebné čo najskôr sa pokúsiť normalizovať jeho ukazovatele. Najprv musíte zistiť, o koľko je norma prekročená. Ak nie výrazne - môžete to urobiť bez liekov.

  Ak sú ukazovatele kritické, dieta a ďalšie odporúčania lekára nebudú stačiť. V takýchto prípadoch sa lieky predpisujú súčasne s diétnou terapiou, ale prísne ich určuje ošetrujúci lekár.

  Lieky

  Základom liečby zvýšeného cholesterolu sú statíny. Pôsobia na pečeň, ktorá je zodpovedná za produkciu lipoproteínov s vysokou hustotou. Prispievajú tiež k čisteniu krvných ciev a urýchľujú vylučovanie lipoproteínov s nízkou hustotou z tela. Vďaka tomu sa dosiahne dvojitý efekt: množstvo HDL sa zvyšuje a množstvo LDL sa znižuje.

  Koľko a podľa ktorej schémy užívania statínov určuje ošetrujúci lekár. Existuje niekoľko generácií tejto skupiny liekov, z ktorých každá obsahuje desiatky možných liekov. Je ťažké zvoliť si tú najlepšiu možnosť.

  Z rôznych statínov je lepšie vybrať si originálne lieky ako ich generiká, aj keď sú drahšie, zatiaľ čo sú účinnejšie.

  Okrem pôsobenia statínov sa predpisujú aj iné skupiny liekov:

  • fibráty - urýchľujú výrobu HDL,priaznivý účinok na pečeň;
  • sekvestranty žlčových kyselín;
  • inhibítory absorpcie cholesterolu;
  • vitamíny, najmä skupina B;
  • iné podľa pokynov lekára.

  Životný štýl a výživa

  Používanie liekovej terapie neprináša výsledky bez dodržiavania diéty a dodržiavania iných odporúčaní lekára. Základné pravidlá, ktorých vykonávanie je potrebné na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, sú tieto:

  • Zvýšenie fyzickej aktivity. Mierne, ale pravidelné cvičenie je rozhodujúce pre normalizáciu metabolizmu lipidov. Pomáhajú tiež bojovať s nadváhou - jednou z príčin hypercholesterolémie.
  • Vzdaj alkoholu. Pôsobenie alkoholu poškodzuje pečeň a narúša normálnu produkciu HDL a ďalších prospešných stopových prvkov. Diéta s vysokým obsahom cholesterolu zakazuje aj alkohol.
  • Prestať fajčiť. Tabakový dym sám osebe je smrteľný pre krvné cievy a jeho pravidelným požitím sa významne zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy.

  Dôležitou súčasťou liečby je strava. Zahŕňa to vylúčenie živočíšnych tukov, všetkých tukových a nezdravých potravín z potravy. Zároveň musíte každý deň jesť čerstvú zeleninu a ovocie, bylinky, obilniny, potraviny bohaté na vlákninu.

  Diéta je predpísaná na celý život, aj keď je lieková terapia zrušená po normalizácii hladín cholesterolu.

  Dôvody na zníženie

  Ak je cholesterol nízky,to znamená, že všetky jeho funkcie (tvorba pohlavných hormónov, „budovanie“ a ochrana buniek, iné) nemôžu byť úplne vykonané. Táto situácia nastáva menej často ako zvýšenie jej úrovne, vyžaduje si však aj pozornosť. Medzi dôvody na zníženie cholesterolu patria:

  • pôst;
  • dodržiavanie mono-diét a iných nevhodných diét na chudnutie;
  • malabsorpčný syndróm;
  • anémia;
  • užívanie určitých hormonálnych liekov;
  • závažné ochorenie pečene;
  • prenášali akútne infekčné choroby s komplikáciami.

  Na zvýšenie hladiny cholesterolu obvykle postačuje jednoducho normalizovať výživu. Užitočné budú aj športy, prechádzky na čerstvom vzduchu. Ak to nebude fungovať, bude potrebný zásah endokrinológa.

  Preto musíte vedieť o cholesterole, že:

  • je nevyhnutnou látkou pre normálny život;
  • existuje niekoľko druhov;
  • sa stanoví pomocou biochemického krvného testu;
  • jeho norma závisí od pohlavia a veku;
  • odchýlky od normy vyžadujú okamžité ošetrenie;
  • môže to byť buď liek, alebo nie;
  • zvýšenie hladín cholesterolu je častejšie ako zníženie hladiny cholesterolu, nemožno však zanedbávať obidve podmienky.