Čo je to brušná obezita?

Obsah

  Obezita v bruchu alebo androidi je patológia, ktorá charakterizuje hromadenie tukového tkaniva v bruchu. Silueta človeka pripomína tvar jablka. Dôvod tohto vzhľadu nie je vo všetkých prípadoch spojený s prejedaním sa. Nárast hmotnosti je často spojený s genetickou predispozíciou a neaktívnym životným štýlom. Napriek tomu, že sa táto patológia môže na prvý pohľad zdať neškodná, môže viesť k rozvoju závažných komplikácií. Medzi nimi je možné rozlíšiť cukrovku, aterosklerózu, rakovinu, srdcový infarkt a mozgovú príhodu.

  Prevažná väčšina ľudí trpiacich obezitou v bruchu sú muži. Frekvencia výskytu tohto fenoménu v posledných rokoch klesá na deti a dospievajúcich. V modernom svete tento problém nadobúda charakter pandémie.

  Rozlišujú sa dva typy obezity brucha - subkutánna a intraperitoneálna (viscerálna). Posledne menovaná odroda sa považuje za najnebezpečnejšiu, pretože môže spôsobiť rozvoj chronických chorôb. Tuk doslova obaluje vnútorné orgány a narúša ich funkčnú činnosť. Produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú činnosť celého organizmu. Subkutánny typ sa vyznačuje akumuláciou lipidov priamo pod epidermou. Často sa stáva, že toto porušenie sa vyvíja s normálnymi ukazovateľmi indexu telesnej hmotnosti. Je to spôsobené skutočnosťou, že zvyšné časti tela majú nedostatočne rozvinuté svalové tkanivo alebo tenký tukvrstvu.

  Zvýšenie telesnej hmotnosti vedie k dýchavičnosti, poteniu a rýchlej únave. S postupujúcou patológiou sa objavujú poruchy fungovania životne dôležitých orgánov. Predovšetkým trpí kardiovaskulárny systém a osteoartikulárny aparát. Neurologické poruchy vo forme ospalosti a depresívnej nálady sú tiež povinné. Čo vedie k výskytu obezity brušného typu?

  Príčiny výskytu

  U žien prevažuje bobuľovo-femorálna obezita, ktorá je menej nebezpečná v porovnaní s abdominálnym typom, ktorý je typickejší pre mužov. Dôvodom tohto rozdielu sú genetické faktory.

  Hlavným mužským pohlavným hormónom je testosterón. Zachováva svalovú hmotu, čo obmedzuje ukladanie tukov. Jednoducho povedané, testosterón je hormón, ktorý vytvára svalovú hmotu a spaľuje tuk. Špecialisti rozlišujú dve odrody tejto látky - viazanú a voľnú. S vekom sa úroveň prvého typu zvyšuje a druhý naopak klesá. To vedie k zníženiu svalovej hmoty a zvýšeniu percenta tuku.

  Vedci zistili, že príliš vysoké hladiny testosterónu odvodené od steroidov a výživových doplnkov zvyšujú riziko rakoviny prostaty.

  FAKT!V 90% všetkých prípadov sú príčiny abdominálnej obezity spojené so skutočnosťou, že telo nemôže úplne spotrebovať energiu, ktorá prichádza vo forme kalórií s jedlom. Ak človek prejedá a vedie sedavý životný štýl, potom nevyhnutne musíbude čeliť problému obezity.

  Abdominálna obezita u mužov je spojená aj s inými vyvolávajúcimi faktormi. Patria sem:

  • dedičná predispozícia k problémom vo fungovaní enzymatického systému;
  • psychogénne prejedanie alebo „zabavenie zo stresu“;
  • závislosť od mastných, vyprážaných, korenených a slaných potravín;
  • alkoholizmus;
  • nečinnosť (sedavý spôsob života);
  • chronická únava;
  • užívanie hormonálnych alebo psychotropných liekov.

  U žien môže byť hromadenie tuku v bruchu výsledkom fyziologických zmien, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy. Príčinou môžu byť aj endokrinné poruchy, pankreatitída, hormonálne zlyhanie. Žiaľ, ženy majú genetickú predispozíciu k nadváhe. Faktom je, že biologicky aktívne látky sa tvoria a ukladajú do tukového tkaniva ženského tela. Je súčasťou endokrinného systému, a preto obezita u žien často spôsobuje neplodnosť.


  Priberáte na váhe, ak konzumujete viac kalórií, ako utratíte

  Brušný typ obezity zahŕňa štyri hlavné formy:

  • Abdominálna ústava. Je spojená s genetikou, stravou a nízkou úrovňou fyzickej aktivity.
  • Endokrinný systém. Základ hormonálnych porúch.
  • Hypotalamický. Zvýšenie hladu je spojené s poruchami hypotalamu.
  • Iatrogénne. Vyvíja sa pomocou silnéhodrogy.

  Osobitne si všimneme vzťah priestupkov v práci potravinového centra s prírastkom nadváhy. Saturačné centrum prestane správne fungovať z dôvodu nadmerného podráždenia chuťových pohárikov. K tomu môže dôjsť, ak budete konzumovať rôzne potraviny v relatívne krátkom čase.

  Títo ľudia sú v rozpakoch jesť v prítomnosti iných. Mnohí dokonca skladujú na tajných miestach, aby sami konzumovali jedlo. Konzumujú jedlo rýchlo a vo veľkom množstve. Pacienti môžu brať jedlo až dvadsať až tridsaťkrát denne. Nervové napätie u týchto pacientov ustupuje iba počas jedla. Pocit uspokojenia z jedla nenastáva, preto sa dávka jedla spotrebovaného zakaždým zvyšuje. Počas jedla je osoba v „režime autopilota“. Zúfalo sa nemôže zbaviť tejto závislosti.

  Vyrovnanie sa so závislosťou od potravín je rovnako ťažké ako boj proti závislosti od alkoholu alebo drog. Bez pomoci odborníka v tejto situácii nemôže urobiť.

  Abdominálna obezita môže byť spôsobená znížením hladiny serotonínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za normálny psychický stav osoby. Výskyt duševných porúch môže viesť k zmene stravovacieho správania. Tento stav sa tiež nazýva psychogénna obezita. Dôvody jeho výskytu sú často spojené s dlhotrvajúcou depresiou, strachom z osamelosti, nízkou sebaúctou, nespokojnosťou so životom.Ochorenie spôsobuje časté a nekontrolované jedlá, ako aj vinu vyplývajúcu z prejedania. Na rozdiel od bulímie sa pri psychogénnej obezite človek nesnaží zbaviť obsahu žalúdka pomocou gag reflexu.

  Najbežnejšia patológia sa vyskytuje medzi mladými ľuďmi. Zmena metabolizmu tukov môže byť dôsledkom infekcií, poranení, intoxikácie tela. Neuroendokrinná obezita je sprevádzaná bolesťou hlavy, zvýšenou únavou, poruchami spánku, smädom, stavmi úzkosti a depresiou, po ktorých nasleduje eufória. V oblasti brucha, bokov a hrudníka sa objavujú strie - karmínovo modré pruhy. Znakom tejto patológie je to, že aj pri zníženom príjme potravy telesná hmotnosť neustále rastie. Pri hypotalamickej obezite dochádza k náhlemu a agresívnemu zásahu (prenikaniu) telesného tuku. Liečba patológie zahŕňa kombináciu liekovej terapie, stravovania a cvičenia.

  Metabolický syndrómje kombináciou zhoršeného metabolizmu uhľohydrátov a lipidov, abdominálnej obezity a arteriálnej hypertenzie. Patológia je spojená s cukrovkou nezávislou od inzulínu a kardiovaskulárnymi patológiami. Najlepším a najbezpečnejším spôsobom riešenia tohto problému je chudnutie. Normalizujúca hmotnosť pomôže znížiť veľkosť pasu, normalizovať triglyceridy v krvi a eliminovať hypertenziu. Diagnóza metabolického syndrómu zahŕňa meranie krvného tlaku, telesnej hmotnosti, výšky,hmotnosť pacienta. Veľkou diagnostickou hodnotou je obvod pásu. Za týmto účelom zmerajte najširšiu časť brucha pomocou pásky. Na stanovenie diagnózy pacient tiež vykonáva krvné testy na stanovenie hladiny glukózy a lipidov.

  Podľa závažnosti lekári rozlišujú 3 stupne abdominálnej obezity:

  • Nadváha (BMI) presahuje normu o 5 - 15 kg. Čisto estetický problém, ktorý zatiaľ nespôsobuje zdravotné problémy.
  • BMI s hmotnosťou od 15 do 40 kg. Tuk sa hromadí na vnútorných orgánoch. Vyvíjajú sa chronické patológie.
  • Nadváha presahuje značku 40 kg. Nie je možné volať osobu s takýmito parametrami zdravú.

  Liečba

  Hlavnou liečbou abdominálnej obezity je strava a fyzická aktivita. Cvičenie s hmotnosťou pomôže budovať svalovú hmotu. Musíte sa však zbaviť tuku, čo si vyžaduje pravidelný aerobik. Cvičenie je potrebné nielen na spaľovanie kalórií. Pacienti s brušnou obezitou majú často inzulínovú rezistenciu. Svalová hmota, ktorá sa môže počas športu vytvárať, je hlavným spotrebiteľom glukózy. Okrem toho má fyzická aktivita priaznivý vplyv na psycho-emocionálny stav, a to je jedno z dôležitých kritérií úspešného chudnutia.

  Vášmu jedlu by sa mala venovať veľká pozornosť. Základom stravy by mala byť zelenina, nízkotučné odrody mäsa a rýb, mliečne výrobkyvýrobky. Múku, sladkú, vyprážanú a tuk je potrebné odmietnuť. Možno budete musieť vziať nejaké lieky. Komplexná liečba brušnej obezity je najúčinnejším spôsobom, ktorý vás vedie k požadovaným výsledkom oveľa rýchlejšie.

  Strava

  Liečba obezity je predovšetkým správna výživa. Je dôležité počítať kalórie. Princíp je tento: mali by ste spotrebovať menej, ako miniete.

  DÔLEŽITÉ!Odmieta alkohol. Samotný alkohol je dosť kalórií a pri intoxikácii osoba spravidla nekontroluje množstvo jedla.

  Sledujte stravu. Pokúste sa jesť jedlo približne v rovnakom čase v malých porciách. Večera by mala byť najneskôr tri až štyri hodiny pred spaním.

  Znížte príjem soli. Nezabudnite, že hoci voda je rozpúšťadlom pre tuky, prebytok tekutiny spôsobuje veľké zaťaženie srdca a môže spôsobiť opuch.


  Úspešná liečba obezity nie je možná bez správnej výživy

  Lieky

  Anorektiká

  Na zakúpenie takýchto liekov je potrebný lekársky predpis od endokrinológa. Podstata liečby spočíva v tom, že po užití tabletky chuť do jedla zmizne. Hlavnou účinnou látkou týchto látok je sibutramín. Látka prenáša telo do stavu termogenézy, v ktorom telo samo začína spaľovať nahromadené tuky.

  Nemali by sme však zabúdať, že všetko má svoje vlastnécena. A za taký ohromujúci efekt budete musieť zaplatiť. V skutočnosti sa jeden uzdravuje, druhý zmrzačenia. Medzi vedľajšie účinky týchto liekov patrí nespavosť, ktorá sa pozoruje u každého druhého pacienta. V dôsledku nedostatku chuti do jedla dochádza k nedostatku vitamínov a minerálov. To vedie k vypadávaniu vlasov, listeniu nechtov, suchej pokožke.

  Pacienti sa cítia slabí, apatia, ktorá je ostro nahradená euforiou. Popoludní sa môžu objaviť úzkosti a úzkosti. Anorektiká sú zakázané používať u ľudí so srdcovými chorobami, pretože majú toxický účinok na kardiovaskulárny systém.

  Antidepresíva

  Na potlačenie nadváhy sa používajú selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. Aj keď tieto lieky sú primárne určené na liečenie duševných chorôb, znižujú chuť do jedla a zlepšujú náladu.

  Bohužiaľ, tieto látky majú oveľa viac vedľajších účinkov ako anorektiká. Môžu spôsobiť závislosť od drog. Nie je dovolené brať antidepresíva bez povolenia.

  Blokátory tukov a uhľohydrátov

  Drogy blokujú vstrebávanie tukov a uhľohydrátov v tele. Keď nestrávia, prirodzene opúšťajú telo.

  Fyzická aktivita

  Mnoho ľudí si je istých, že normalizácia hmotnosti je možná iba rýchlym spustením a skokom. Kvalita obéznych ľudí navyše často trpí. Pre začiatočníkov je najlepšie sa poradiťšpecialista týkajúci sa zdravia vašich väzov a kĺbov a všeobecne schopnosti praktizovať konkrétny šport.

  V prvom stupni obezity je lepšie uprednostniť silový tréning, čo znamená intenzívny počet opakovaní a malých zaťažení. Hodiny na kardio strojoch budú veľkým prínosom.

  V druhom stupni obezity by sa mali zvoliť bežecké pásy vybavené tlmiacim pásom. Aerobik alebo brušný tanec pomôže spáliť ďalšie kalórie.

  V prípade obezity tretieho stupňa by sa malo zamedziť silovému tréningu. Odborníci odporúčajú vodné aerobik a kurzy Pilates.

  Najdôležitejšie

  Abdominálna obezita je hromadenie lipidov v bruchu. Patológia sa často vyskytuje u mužov. Dôvody tohto javu nie sú vždy spojené s nízkou motorickou aktivitou a podvýživou. S poklesom hladín serotonínu je spojená tzv. Psychogénna obezita. Tento problém môže súvisieť s poškodením saturačného centra v hypotalame. Liečba obezity začína zisťovaním príčin jej výskytu. Všeobecné zásady liečby zahŕňajú správnu výživu a fyzickú aktivitu. V niektorých prípadoch by silné lieky, ktoré by mal predpísať špecialista, pomohli.