Čo je to ascariasis

Obsah

  Ascaris je parazitárne ochorenie spôsobené škrkavkou druhu Ascaris lubmricoides. Nebezpečenstvo infekcie spočíva v tom, že sa patogény rýchlo množia a ovplyvňujú vnútorné orgány. Medzi ochoreniami spôsobenými črevnými parazitmi je na prvom mieste enterobióza, na druhom mieste je ascariasis. Aby ste predišli zhoršovaniu zdravia, musíte vedieť o príznakoch patológie, diagnostických metódach a vlastnostiach liečby.

  Opis patogénu

  Škrkavky v čreve majú primitívnu vnútornú štruktúru a sú mimoriadne plodné. Za 24 hodín jeden jednotlivec položí niekoľko stotisíc vajec. Aj malé množstvo parazitov môže viesť k masívnemu intoxikácii tela.

  Červy sa vylučujú spolu s trusom. Na určitú dobu môžu byť neaktívni. Preto pri prenikaní do iného organizmu je ich tvorba pozastavená. Vajíčka škrkavky v ľudských výkaloch je možné skúmať výlučne pod mikroskopom.

  Poznámka!Ľudský imunitný systém nie je schopný odolávať škrkavkám.

  Vnútorná štruktúra je ideálne prispôsobená skutočnosti, že patogény úspešne parazitujú v ľudskom črevnom trakte a larvy môžu migrovať do iných orgánov a systémov.

  Parazity sa reprodukujú sexuálne. Samica je väčšia ako samec. V jej tele sú vaječníky, maternica a vagína reprezentované ako reprodukčný systém.


  Škrkavky sú parazity, ktoré žijú výlučne v ľudskom tele

  . Vývojový mechanizmus

  Vajcia Ascaris najskôr vstupujú do črevného traktu. Tu mutujú a menia sa na dospelých. Ďalej vyliahnuté larvy napádajú steny orgánov. To vedie k ich absorpcii v obehovom systéme. Parazity tak migrujú do pečene. Potom ovplyvňujú srdce, pľúca, priedušky.

  Ich migrácia v tele pokračuje, až kým nepreniknú do hrdla. Potom osoba opäť prehltne larvy a potom prenikne do črevného traktu. A tak začína nové kolo migrácie.

  Larvy sa podobajú dospelým, ale veľkosťou sú menej veľké. Človek môže prehltnúť vajíčka jedlom kontaminovaných potravín. Hlístová invázia sa však vyvíja iba pri penetrácii dospelých.

  Životný cyklus škrkavky sa uskutočňuje v troch etapách:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť červy
  1. Vajce. Parazity sú odolné voči vplyvom prostredia. Na ich úplné zničenie je potrebné použiť veľmi nízke alebo naopak vysoké teploty.
  2. Fáza migrácie. Až do svojej smrti bude parazit prebývať v tkanivách a orgánoch hostiteľa. Ochranné steny chránia parazita pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy a mechanickým poškodením. Alkalické prostredie v črevnom trakte však pomáha zmäkčiť membránu, ktorá prispieva k výstupu z larvy.
  3. Črevné štádium (chronické). Je to o opätovnom zásahuparazity do čriev. Hlísty môžu existovať v lúmene tráviaceho orgánu až dva roky. Po smrti sa hlísty vylučujú spolu s trusom.

  Vyššie sme skúmali typický životný cyklus špargle, ale nie vždy všetko ide podľa plánu. Larvy môžu zomrieť v lúmeni pečene. Tam sa začnú rozkladať, čo vedie k závažnej intoxikácii tela.

  Hlísty niekedy prenikajú do žlčníka a žlčových ciest. Prispieva to k nástupu symptómov žltačky, bolesti a horúčky. Počas záchvatov zvracania môžu larvy vyjsť spolu so sekréciou žlče.

  Hlísty sú tiež schopné preniknúť do slzného-nosového kanála, stredného ucha a urogenitálneho systému. Kvôli nedostatku kyslíka sa larvy nemôžu stať dospelými. Ich hromadné prenikanie do ktorejkoľvek z telových dutín môže viesť k tvorbe zhlukov pripomínajúcich abscesy.

  Trasy prenosu

  Takmer všetky parazity sú vybavené lepivou membránou, ktorá uľahčuje pripojenie k tkanivám a slizniciam. Môžu sa prilepiť na kožu pod nechty a potom preniknúť do úst, očí alebo na iné miesta. Helmintá sú tiež pripevnené k domácemu náradiu (uterák, posteľná bielizeň). Zdá sa, že škrkavky očakávajú kontakt s ľudskou pokožkou, po ktorej sa okamžite štiepia na dermis a migrujú smerom dovnútra.

  Akýkoľvek typ parazita sa rýchlo a ľahko zakorení v novom hostiteľovi. Biotop to uprednostňuje. Z tohto dôvodu je také dôležité vykonávať preventívne opatrenia protihlísty.

  Infekcia sa najčastejšie vyskytuje prostredníctvom predmetov infikovaných hlístami, ako aj prostredníctvom chorých ľudí. Červy spolu s výkaly vstupujú do zeme, kde sa dajú dlhodobo skladovať. Podľa vedcov červy parazitujú na týchto miestach:

  • kľučky dverí;
  • bankovky;
  • zelenina a ovocie;
  • nábytok;
  • plyšové hračky;
  • štítky výrobkov;
  • zábradlia;
  • prach.

  Poznámka!Riziko infekcie sa zvyšuje v krajinách s horúcim podnebím a vysokou vlhkosťou.

  Osoba sa môže nakaziť ošípanými infikovanými dospelými. V tele domácich zvierat sa niekedy zistili škrkavky. Nedávne štúdie však ukázali, že larvy sa nestávajú dospelými jedincami a nechovajú sa.

  Hmyz, muchy, komáre môžu prenášať infekcie. Nakúpená zelenina a ovocie by sa mali podrobiť dôkladnému tepelnému ošetreniu. V žiadnom prípade by ste nemali piť vodu z jazier a močiarov. Pred použitím by sa mal prefiltrovať a prevariť.

  Toto ochorenie je obzvlášť nebezpečné pre deti, pretože môže spôsobiť oneskorenie vývoja. V závažných prípadoch je možné smrť. Deti sú vystavené riziku výskytu ascariasis, keď zdvihnú špinavé predmety zo zeme a vrhnú sa do pieskoviska.

  Infikované sú aj ľudia, ktorých profesionálne činnosti súvisia s poľnohospodárstvom. To platí najmä v prípadoch, keď sa pôda hnojí výkaly.

  Je možné infikovať ryby? Škrkavky vo vode nežijú a nechovajú sa. Infekcia tohto druhu však nie je vylúčená. Nakaziť sa môžete z rýb, ktoré obsahujú častice pôdy červami.

  Ak budete jesť mäso, ktoré nebolo dostatočne tepelne ošetrené, môžete sa nakaziť pásomnicou hovädzieho a bravčového mäsa. Škrkavky sa však neprenášajú týmto spôsobom.

  Je možné ascariasis uzavrieť s bozkom? Odborníci tvrdia, že je to teoreticky možné. Ak po konzumácii infikovaných produktov vajíčka zostanú v ústnej dutine, existuje šanca uzavrieť zmluvu s partnerom. Lekári však tvrdia, že pravdepodobnosť tejto skutočnosti je zanedbateľná, takže táto prenosová trasa sa ani nezohľadňuje. Pokiaľ ide o zvyčajné podanie ruky, aj keď sú na ľudskej ruke prítomné čerstvé vajíčka hlíst, infekcia nie je možná.

  Niektorí sa obávajú, či sa môžu pri návšteve bazéna nakaziť. Chlórová voda, ktorá znižuje pravdepodobnosť infekcie. V porovnaní s otvoreným rybníkom je bazén považovaný za bezpečnejšie miesto. Ak však chorý vstúpi do vody a vy s ním stojíte iba pár minút, parazity sa môžu ľahko pripojiť k vášmu telu.

  V poslednej dobe si čoraz väčšej obľube získavajú reštaurácie, ktoré varia rožky a sushi. Ak budete jesť pokrmy zo surových rýb, môžete sa nakaziť parazitárnou chorobou.


  Na zabránenie infekcie stačí dodržiavať základné pravidlá osobnej hygieny

  Existuje názor, že je možné nakaziť sachorá osoba, ktorá je s ním na rovnakej posteli. V skutočnosti je to pravdivé vyhlásenie. Paraziti sa môžu ľahko presunúť z podstielky na pokožku zdravého človeka.

  Ak tehotná žena trpí hlístami, môže infikovať svoje dieťa tak počas tehotenstva, ako aj počas pôrodu. Aj keď sa vajíčka červy neprenášajú materským mliekom, môže dôjsť k infekcii sliznicami alebo pokožkou, ak sa nedodržiava osobná hygiena.

  Sexuálne prenosná infekcia a infekcia vzduchovými kvapkami ascariasis sú nepravdepodobné. Helmint je nebezpečný pre ostatných potom, čo prešiel všetkými fázami vývoja. Pri slabej imunite existuje riziko reinfekcie. Preto je také dôležité posilniť obranyschopnosť tela.

  Znaky infekcie

  Príznaky ascariasis u dospelých sa nie vždy jasne prejavujú. Podľa štatistík sa v približne osemdesiatich percentách prípadov pozoruje vymazaný klinický obraz. Pacienti často zamieňajú ascariasis s akútnou vírusovou infekciou, otravou, banálnym prepracovaním. Z tohto dôvodu je hľadanie lekárskej pomoci zvyčajne neskoro.

  Vysvetlite hlavné príznaky ascariasis, ktoré si zasluhujú pozornosť:

  • slabosť, zvýšená únava;
  • príležitostná horúčka;
  • suchý kašeľ;
  • dýchavičnosť, bolesť na hrudníku;
  • pískanie v pľúcach, zvuky pískania;
  • nevoľnosť, vracanie;
  • 76) bolesť hrdla;
  • bolesti hlavy;
  • hnačka alebo zápcha;
  • strata chuti do jedla;
  • bolesť brucha;
  • podráždenosť, nervozita.

  Ascaridóza sa delí na dva typy - obyčajný a izolovaný. V prvom prípade hlísty postihujú jednotlivé orgány alebo tkanivá v ľudskom tele, čo ovplyvňuje klinický obraz choroby. Hepatálna ascariasis je podobná ochoreniu žlčníkových kameňov, ale so silnejšou bolesťou.

  Ženská vagína je ideálna na znášanie vajec. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať prenikanie hlíst do vagíny: svrbenie pohlavných orgánov, pocit pálenia počas močenia, nepohodlie pri pohlavnom styku.

  Vitálna aktivita hlíst v tele spôsobuje otravu ich odpadovými produktmi, ako aj všeobecnú alergizáciu. Prejavuje sa to formou kožných vyrážok, svrbenia, bronchiálnej astmy.

  Ascaridóza nie je taká neškodná choroba, ktorá by sa mohla na prvý pohľad zdať. Guľôčky parazitov môžu prekrývať črevnú dutinu, ktorá je plná vývoja apendicitíd a obštrukcie.

  Ak dôjde k poškodeniu pankreatických hlíst, môže sa vyskytnúť akútna pankreatitída. Zablokovanie žlčových ciest ohrozuje obštrukčnú žltačku a pečeňové abscesy. Hlístové nákazy môžu spôsobiť poškodenie mozgu a iných životne dôležitých orgánov.

  Viac informácií o príznakoch ascariasis sa môžete dozvedieť z videa pod týmto článkom.

  O znakoch ascariasis u detí možno nájsť na tejto stránke.

  Diagnostika

  Diagnostikujte prítomnosť škrkaviek v telenasledujúce metódy:

  • Analýza spúta. Jeho vykonávanie je vhodné v prípade bronchopulmonálnych prejavov, najmä vlhkého kašľa. Nie vždy je však možné zistiť prítomnosť lariev vo vzorke. Nie vždy sa čas výstupu parazitov do pľúc zhoduje s časom analýzy. Preto by sa štúdia mala v čase, keď bude mať negatívny výsledok, opakovať.
  • Všeobecná analýza výkalov. Vo výkaloch sa môžu zistiť hlísty počas ich prechodu do črevnej fázy. Koprologická analýza ascariasis je však sotva spoľahlivá. Štúdia môže dať negatívny výsledok, ak sú v črevnom trakte prítomné iba samce Ascaris alebo ak paraziti nemajú čas na znášanie vajec.
  • Rádiografia, ultrazvuk. Techniky umožňujú špecialistovi vidieť zápalové lézie na vlastné oči. Keď parazit dosiahne veľkú veľkosť, lekár ho môže vidieť na vlastné oči.
  • Hematologická analýza. Krvným testom je možné zistiť protilátky na škrkavky.

  Budeme osobitne diskutovať o imunologickej analýze. Štúdia odhaľuje hlístovú inváziu v počiatočných fázach.


  Krvný test s enzýmom viazaným imunosorbentom (ELISA) je najúčinnejšou metódou na diagnostiku ascariasis

  Podstatou diagnostickej techniky je študovať vlastné imunitné reakcie tela. Parazity vylučujú antigény v tele. V reakcii na zavedenie cudzích predmetov imunitný systém vytvára imunoglobulíny, ktoré ich neutralizujú.

  DÔLEŽITÉ!Prítomnosť protilátok proti antigénom Ascaris jeindikátor prítomnosti týchto parazitov v ľudskom tele.

  Detekcia protilátok Igm naznačuje, že k infekcii došlo asi pred 3 až 6 dňami. Ak sa zistí Igg, môžeme hovoriť o progresii ochorenia v priebehu jedného až dvoch mesiacov.

  Na ELISA sa odoberie žilová krv. Posledné jedlo by malo byť najmenej jedenásť hodín pred začiatkom štúdie. Dva až tri dni nemôžete piť alkohol a brať lieky. Najmenej dve hodiny pred testom je zakázané fajčiť.

  Úplná neprítomnosť protilátok sa považuje za normálnu. Pochybný výsledok sa zistí v prítomnosti stôp protilátok alebo ich neprítomnosti pri prejavoch iných symptómov patológie. Falošne pozitívny výsledok môže byť spojený s inými procesmi v tele alebo porušením podmienok odberu krvi.

  Liečebný režim

  Niektorí sa môžu pýtať, či by sa mala ascariasis liečiť vôbec. Neutralizácia hlíst je povinný postup, pretože paraziti môžu spôsobiť celý rad ďalších závažných chorôb.

  Nemalo by sa predpokladať, že škrkavky sú malé, neškodné tvory. Neubližujú iba prvýkrát po preniknutí do ľudského tela.

  POZOR!Ascaridóza by sa mala liečiť čo najskôr. Parazity sa množia rýchlo. Neskôr dokážu nasávať až pol litra krvi denne.

  Hygiena sama o sebe pri ascariasis nestačí. Bude to trvať lieky. S masívnymzamorenie si bude vyžadovať lôžkovú liečbu ascariasis u dospelých. Aké lieky sa v súčasnosti používajú?

  Zvážte zoznam bezpečných tabliet s antiparazitickou aktivitou:

  • piperazín. Je predpísaný pre dospelých a deti.
  • Dekaris. Nielenže neutralizuje hlísty, ale tiež posilňuje imunitný systém.
  • Pirantel. Povolené aj pre malé deti.
  • Sankafen. Liečba trvá najmenej dva týždne.
  • Fed. Toto je prípravok na jedno použitie.

  V niektorých prípadoch možno chorobu vyliečiť iba pomocou silných drog. Albendazol a Mebendazol sú veľmi populárne. Pred použitím týchto silných liekov musíte pripraviť svoje črevá. Na tento účel použite klystír alebo preháňadlo. Negatívnou stránkou použitia týchto liekov je to, že môžu spôsobovať zápchu. Aby ste tomu zabránili, mali by ste skontrolovať svoju stravu zahrnutím potravín s vysokým obsahom vlákniny.


  Ascariasis nie je možné liečiť bez drog.

  Homeopati ponúkajú svoje vlastné, bezpečnejšie spôsoby riešenia škrkaviek. Liečivé rastliny nenahrádzajú hlavnú liečbu, ale sú iba dobrým doplnkom. Tekvicové semená sú veľmi účinné proti parazitom. Pred spaním musíte zjesť hrsť surových semien.

  Už mnoho rokov sa zázvor používa na neutralizáciu lariev a vajec. Výrobok musí trvať na vodke. Zloženie sa prijíma v čajovni.lyžica na dva týždne.

  Spôsoby prevencie

  Odborníci sa zhodujú v tom, že absolútne všetci pacienti, ktorí majú domáce zvieratá, by mali dostať antiparazitickú profylaxiu. Tvrdia, že škoda, ktorú môžu spôsobiť huby, je oveľa závažnejšia ako vedľajšie účinky takýchto činiteľov. Je však dôležité si uvedomiť, že používanie toxických liekov by sa malo koordinovať s lekárom. Platí to pre liečbu dospelých aj detí.

  V niektorých prípadoch bude postačovať profylaxia režimu. Vylučuje použitie liekov a zahŕňa osobnú hygienu, ako aj spracovanie potravín. Zvážte, čo zahŕňa profylaxiu ascariasis v režime:

   130) si dôkladne umyte ruky mydlom pred jedlom, po návšteve toalety, po príchode;
  • utrite pracovisko dezinfekčnými prostriedkami vrátane počítačovej klávesnice a myši;
  • po použití telefónu by sa mala zachovať hygiena rúk;
  • rezané nechty včas;
  • udržujte spodnú bielizeň v čistote;
  • obmedzujú používanie populácií rýb alebo ich úplne opustia;
  • pred jedením zeleniny, zeleniny a ovocia je dôležité naliať horúcu vodu;
  • Nepite surovú vodu z vodovodných potrubí alebo z otvorených rybníkov.

  Ak bola u člena rodiny zistená askarzia, mala by byť táto osoba izolovaná. Vo svojej izbe sa denne vykonáva mokré čistenie. Pacient musí mať individuálne osobné vecihygiena.

  Prevencia helmintiázy sa môže dokonca rozšíriť. Ak sa v určitej oblasti ohlási epidémia ascariasis, vykoná sa chemické ošetrenie záhradných pozemkov. Toalety a žumpy vykopávajú a vyrábajú nové. Pôda sa berie na analýzu. Pokiaľ ide o zdravých ľudí, mali by kvôli prevencii brať antihelmintické lieky iba v nižších dávkach.

  Zhrnutie

  Ascaridóza je závažné ochorenie spôsobené vstupom parazitov. Hlísty môžu infikovať životne dôležité orgány a spôsobiť nebezpečné komplikácie, dokonca smrť detí. Špecialisti spájajú infekciu s nedostatočným dodržiavaním pravidiel osobnej hygieny. Ohrozené sú malé deti. Príznaky ascariasis sa ľahko zamieňajú s otravou, prepracovaním a vírusovou infekciou.

  Vitálna aktivita parazitov vyvoláva výskyt všeobecnej slabosti, nevoľnosti, podráždenosti, nervozity. Ochorenie je sprevádzané bolesťou brucha, nevoľnosťou, stratou chuti do jedla. Liečba zahŕňa osobnú hygienu a užívanie tabliet s antihelmintickou aktivitou. Ako ďalšiu pomoc môžete využiť radu Narodnikov.